آمریکا و چین موافقتنامه‌ کاهش شدت جنگ تجاری را امضا کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

آمریکا و چین موافقتنامه‌ کاهش شدت جنگ تجاری را امضا کردند

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
آمریکا و چین موافقتنامه‌ای را با هدف تخفیف جنگ تجاری میان دو کشور که بازارها را تکان داده و بر دوش اقتصاد جهان سنگینی کرده امضا کرده اند.
آمریکا و چین موافقتنامه‌ کاهش شدت جنگ تجاری را امضا کردند - 0

آمریکا و چین موافقتنامه‌ای را با هدف تخفیف جنگ تجاری میان دو کشور که بازارها را تکان داده و بر دوش اقتصاد جهان سنگینی کرده امضا کرده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنانی در واشنگتن گفت که این توافق برای اقتصاد آمریکا «دگرگون کننده» خواهد بود.

رهبران چین هم آن را توافقی «دو سر برد» توصیف کرده‌اند که به رشد روابط دو کشور کمک خواهد کرد.

چین قول داده است واردات از آمریکا را ۲۰۰ میلیارد دلار نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش دهد و مقررات مالکیت معنوی محصولات را تقویت کند.

در مقابل آمریکا موافقت کرد تعرفه جدید اعمال شده بر برخی کالاهای چینی را نصف کند.

با این حال اکثریت مالیات‌های مرزی به قوت خود باقی خواهد ماند که باعث شده گروه‌های تجاری خواستار مذاکرات بیشتر میان دو کشور شوند.

آمریکا و چین از سال ۲۰۱۸ مشغول جنگ تعرفه‌ای تلافی جویانه بوده‌اند که به اعمال تعرفه‌های تازه وارداتی بر چیزی بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار کالا منجر شده است.

این مناقشه باعث اختلال در مبادلات تجاری شده، از رشد اقتصاد جهانی کاسته و سرمایه گذاران را مضطرب کرده است.

'تصحیح خطاها'

ترامپ در مراسمی در واشنگتن، با شرکت اهداکنندگان کمک به کارزارهای انتخاباتی جمهوری خواهان، گفت که این توافق زمینه را برای روابط قوی‌تر میان آمریکا و چین فراهم می‌کند.

او گفت: «ما با هم در حال تحصح خطاهای گذشته و محقق کردن عدالت و امنیت اقتصادی آینده هستیم.»

او افزود: «حتی خیلی فراتر از این توافق، ما شاهد صلح گسترده‌تر جهانی خواهیم بود.»

محتویات توافق چیست؟

- چین با افزایش واردات خود از آمریکا به اندازه حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار نسبت به میزان واردات در سال ۲۰۱۷ موافقت کرده است که شامل افزایش ۳۲ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی، ۷۸ میلیارد دلاری محصولات تولیدی، ۵۲ میلیارد دلاری انرژی و ۳۸ میلیارد دلاری خدمات است

- چین پذیرفته که اقدامات بیشتری برای مبارزه با محصولات تقلبی انجام دهد و پیگرد قانونی علیه سرقت اسرار تجاری را تسهیل کند

- آمریکا تا حداکثر ۲۵ درصد تعرفه‌ها بر چیزی حدودا معادل ۳۶۰ میلیارد دلار کالاهای چینی را حفظ می‌کند؛ همچنین انتظار می‌رود چین که تعرفه‌های تازه‌ای بر معادل ۱۰۰ میلیارد دلار محصولات آمریکایی اعمال کرده، بخش اعظم آن را حفظ کند

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

لیو هی معاون رئیس جمهور چین که این توافق را به نمایندگی از سوی کشورش امضا کرد گفت که این سند ریشه در «برابری و احترام متقابل» دارد و از مدل اقتصادی کشورش دفاع کرد.

او گفت: «چین یک نظام سیاسی و یک مدل توسعه اقتصادی که با واقعیات ملی این کشور سازگاری دارد ساخته است.»

«معنی آن این نیست که چین و آمریکا نمی‌توانند با هم کار کنند. برعکس، دو کشور منافع تجاری مشترک عظیمی دارند.»

«ما امیدواریم که هر دو طرف به آن متعهد بمانند و مجدانه آن را حفظ کنند.»

'اجرای تدریجی'

ترامپ گفته است که سند امضا شده در روز چهارشنبه توافق «مرحله اول» است و قول داد که دولت او سایر مسائل مانند یارانه‌های دولتی چین را در مذاکرات آینده دنبال کند.

آمریکا چین را به روش‌های «غیرمنصفانه» تجاری، از جمله اختصاص یارانه به کسب و کارهای داخلی و مقررات اداری که فعالیت شرکت‌های آمریکایی در چین را دشوار می‌کند، متهم می‌کند.

ترامپ از حفظ بخش بزرگی از تعرفه‌ها دفاع کرده و گفته است که اینها اهرمی در مذاکرات آینده خواهد بود. با این حال به نظر می‌رسد که گروه‌های تجاری و تحلیلگران نگران باشند.

میشل اریکسون-جونز صاحب مزرعه گندم در مونتانا که با گروه لابی‌گر «کشاورزان هوادار تجارت آزاد» همکاری می‌کند گفت: «هرچند مرحله اول پیشرفتی تدریجی است، باید صبر کرد و دید آیا باری جدی از روی دوش کشاورزانی مثل من برخواهد داشت. قول‌های مندرج در عبارات بلندپروازانه دلگرم کننده هستند اما کشاورزانی مثل من فقط وقتی آن را باور خواهند کرد که آثارش را با چشم خود ببینند.»

چارلز کین مدرس در دانشکده مدیریت اسلون در ام آی تی گفت که آقای ترامپ چین را یک مفر سیاسی مفید برای انداختن تقصیرها به گردن آن می‌بیند، که هرگونه مذاکره جدی را تا پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر دشوار می‌کند.

او گفت: «او از جنگ تجاری به عنوان یک سلاح سیاسی استفاده می‌کند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
آقای حمیدرضا عظیمیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: فولاد مبارکه همواره در جهت داخلی سازی و بومی سازی قطعات مورد نیاز کار کرده است و برای اینکه بتوانیم از فناوری‌های روز استفاده کنیم در حال مطالعه نسل چهارم فناوری فولاد هستیم. وی اضافه کرد: با همکاری دانشگاه‌ها، پارک‌های علمی و فناوری و شرکت دانش بنیان، نقشه راه فناور شدن در صنعت فولاد را ترسیم و در این باره قرارداد‌های متعددی امضا کردیم. عظیمیان با بیان اینکه ۵۰ درصد از بازار فولاد کشور در اختیار فولاد مبارکه است، گفت: راهبرد کلی ما حفظ این سهم از بازار ایران است ضمن اینکه با توسعه صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی، باید بتوانیم ورق و محصولات مورد نیاز آن‌ها را تامین کنیم. وی با اشاره به اینکه سلیقه عموم مردم به خودرو‌های شاسی است، افزود: خودرو‌های شاسی به ورق با عرض ۲ هزار میلی متر نیاز دارد که تلاش می‌کنیم تا این نیاز را تامین کنیم. مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار صداو سیما مبنی بر کمبود ورق فولادی برای صنایع کوچک و متوسط کشور گفت: ما در کشور کمبود ورق فولادی نداریم بلکه دلالی و سوداگری موجب تفاوت قیمت در ورق فولادی شده است. عظیمیان ادامه داد: اگر به روال قبل عرضه هم در بورس کالا و هم برای بنگاه‌های تولیدی باشد می‌توانیم کل نیاز کشور را پوشش دهیم و آرامش را به این بازار برگردانیم حتی برای واحد‌هایی که نیاز به ورق فولادی آن‌ها ۱۰۰ تن هم باشد می‌توانیم در سایت بهین یاب آن را اختصاص دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، آقای محمدعلی طهماسبی در گردهمایی محققان و مدیران باغبانی با محوریت میوه‌های معتدله و سردسیری، تصریح کرد: معرفی ارقام و پایه‌های جدید محصولات باغبانی با توجه به تنوع بالای گونه‌های باغی در ایران، ضروری است. وی، کم آبیاری و تنش آبی در اغلب باغات کشور را از دلایل مهم عملکرد پایین برخی محصولات باغی دانست و گفت: بهره وری کم از آب، خاک، زمین و خسارت زیاد از تنش‌های زنده و غیر زنده و بحث سرمازدگی که گاه تا ۷۰ درصد برخی از محصولات را از بین می‌برد از جمله مسائلی است که در این زمینه‌ها نیاز به کار تحقیقاتی بیشتری مانند معرفی ارقام دیرگل داریم. طهماسبی با اشاره به تنش گرمازدگی، تاکید کرد: تغییر اقلیم باید در تحقیقات حوزه باغبانی مد نظر قرار گیرد. وی، برنامه ریزی بلند مدت در باغبانی را ضروری عنوان کرد و افزود: سرمازدگی از یک طرف و گرمازدگی از سوی دیگر مشکلاتی را برای حوزه باغبانی بوجود آورده است. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که پایین آمدن کیفیت و کمیت آب‌ها در کشور هر ساله رخ می‌دهد، گفت: در این شرایط پایه‌های باغی آسیب می‌بینند، بنابراین مدیریت فنی جدید برای رفع تنش‌ها در همه زمینه‌ها لازم است. وی با اشاره به این که آفات و بیماری‌های مهم مثل زوال زردآلو، زوال انگور و زوال مرکبات و بیماری‌های باکتریایی در زعفران، آسیب جدی به دارایی مردم زده است، تصریح کرد: همفکری و کمک محققان برای مبارزه با این آفات و بیماری‌ها ضروری است. طهماسبی با بیان این که تبدیل ضایعات و مدیریت کاهش ضایعات موجب افزایش ارزش افزوده خواهد شد، گفت: محققان موسسه تحقیقات علوم باغبانی باید در قالب زنجیره محصول حرکت کنند و صفر تا صد یک محصول را پیش ببرند تا بهره وری محصولات بالا رود.

نظرها

اخبار بیشتر