فصل سرما و جشن حفاران اشیای عتیقه در روستاهای کوهستانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
فصل سرما و جشن حفاران اشیای عتیقه در روستاهای کوهستانی

فصل سرما و جشن حفاران اشیای عتیقه در روستاهای کوهستانی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
ساری - ایرنا - گزارش‌ها و مشاهدات نشان می‌دهد که روستاهای کوهستانی مازندران در فصل سرما شاهد بیشترین تردد حفاران غیرمجاز برای دستیابی به گنج‌های زیرخاکی است.

براساس آمار رسمی هم اکنون از حدود ۲ هزار و ۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار ساکن در مازندران که حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، حدود ۳۰ درصد خوش نشین و دارای ساکنین فصلی هستند که در فصل سرما با ترک کردن روستاهای خود به مناطق پایین‌تر و جلگه‌ای کوچ می‌کنند.

با وجود اینکه بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها حفاری‌های غیرمجاز برای یافتن اشیای عتیقه در مازندران کاهش چشمگیری داشته است، اما شواهد نشان می‌دهد که روستاهای خوش‌نشین هنوز برای حفاران غیرمجاز جذابیت زیادی دارند.

در گواه این ادعا می‌توان گفت که هر ساله روستانشینان مناطق کوهستانی پس از پایان فصل سرما و بازگشت به ییلاقات خود با چاله‌های حفاری بسیاری مواجه می‌شوند که نشان از حضور و فعالیت گسترده حفاران در فصل سرما می‌دهد.

علاوه بر این در تازه‌ترین اتفاق روز سه شنبه ۲ حفار غیر مجاز اشیای تاریخی در شهرستان سوادکوه دستگیر شدند که در حال حرکت به سمت منطقه کوهستانی آلاشت برای حفاری بودند که تقریبا در زمستان خالی از سکنه است.

این حفاران غیرمجاز که به گفته یگان حفاظت محیط زیست دارای تجهیزات کامل بودند، مشتی نمونه خروار از علاقه حفاران غیر مجاز به فصل سرما برای حفاری دارد.

نمونه دیگر بهار امسال در یکی از روستاهای کوهستانی شهرستان نور اتفاق افتاد که خود خبرنگار ایرنا شاهد این رویداد بود، دهها چاله حفاری شده در زمین یکی از روستاییان مشاهده شد که بنابر گفته محلی‌ها نشان از فعالیت حفاران اشیای عتیقه داشت.

اینکه چرا حفاری‌های غیر مجاز در مناطق کوهستانی در فصل سرما بیش از دیگر فصول است را باید از کسانی پرسید که بیشترین رویارویی را با این سوداگران اشیای عتیقه دارند.

سرپرست یگان حفاظت شهرستان سوادکوه و سوادکوه شمالی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: روستاهای خالی آن هم در مناطقی که به دلیل برف‌گیری و صعب‌العبور بودن از نیروهای امنیتی و حراست کمتری برخوردار هستند، فرصت را برای حفاران غیر مجاز اشیای عتیقه فراهم می‌کند تا با خیالی آسوده به گشت و گذار خود بپردازند.

رضا امیر نژاد افزود: اغلب روستاهای کوهستانی منطقه سوادکوه همانند دیگر مناطق استان زمستانهای سخت دارند که شرایط را برای سکونت دشوار می‌کند و بومیان را به کوچ وا می‌دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

وی ادامه داد: برای حفاران غیر مجاز اشیای عتیقه این فرصتی طلایی است که نه تنها با خیال راحت روستاهای هدف خود را با تجهیزات واکاوی کنند، بلکه برای حفاری نیز زمان کافی را به آنها می‌دهد.

سرپرست یگان ویژه منطقه سوادکوه همچنین افزود: پیشرفته شدن تجهیزات نیز کمک بزرگی به حفاران کرده است تا نه تنها منطقه وسیعی را مورد پایش قرار دهند، بلکه دقیق‌تر حفاری کنند.

شایعه نقشه‌های قدیمی صحت دارد؟

امیرنژاد درباره اینکه گفته می‌شود حفاران اشیای تاریخی با استفاده از نقشه‌های قدیمی منطقه مورد نظر خود را تعیین‌می کنند، افزود: چنین چیزی صحت ندارد و در سالهای اخیر چنین چیزی از حفاران غیر مجاز دستگیر نشده است.

سرپرست یگان حفاظت میراث فرهنگی سوادکوه ادامه داد: شاید در گذشته چنین نقشه هایی بود، اما دیگر وجود ندارد و بیشتر اسناد و نقشه هایی که در آرشیو میراث فرهنگی نیز است منسوخ شده است.

وی با اشاره به اینکه تقریبا تمامی حفاران بدون جانمایی اقدام به جست و جو می‌کنند، گفت: بیشتر آنها با استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های فلزیاب حفاری می‌کنند.

روستاهای بدون سکنه و خلا حراست

امیرنژاد بزرگترین مشکل حوزه حفاری‌های غیرمجاز مناطق کوهستانی را در خالی از سکنه بودن و عدم برخورداری از ظرفیت انتظامی عنوان کرد و گفت: البته طبیعی است که نمی‌توان برای یک روستایی با جمعیت چندین نفری یک یگان انتظامی مستقر کرد.

سرپرست یگان حفاظت میراث فرهنگی سوادکوه ادامه داد: اما در سالهای اخیر با اتصال یگان حفاظت میراث فرهنگی به نیروهای انتظامی، یگان‌های محیط زیست، منابع طبیعی، بسیج محلات و نگهبانان محلی زنجیره خوبی از امنیت در روستاهای کوهستانی ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: البته در سالهای اخیر با تقویت زنجیره حفاظت مناطق کوهستانی حضور حفاران غیر مجاز اشیای عتیقه کمتر شده است اما این مسئله از مراقبت ما کم نمی‌کند.

البته در تایید حرف‌های وی می‌توان به گزارش اخیر فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران اشاره کرد که از کاهش ۵۰ درصدی فعالیت باندهای قاچاق اشیای عتیقه و میراث فرهنگی استان خبر داد و گفت که این میزان کاهش در کل کشور بی سابقه بوده است.

همچنین در ۹ ماه امسال تعداد دستگیرشدگان حفاری غیر مجاز ۴۰ درصد و تعداد حفاری‌ها نیز ۸۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد16 ساعت قبل
شبکه سه سیما نیز هر روز ساعت ۱۴ به پخش سریال «مرد هزار چهره» مهران مدیری روی آورده است. شبکه یکفیلم سینمایی «شریک زندگی» به کارگردانی علی خوش‌نشین فردا ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. رضا بهبودی، شبنم مقدمی، علیرضا آرا و … در این فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده‌اند. شبکه پنجفیلم سینمایی سفر داوود به کارگردانی ابراهیم نعمتیان، امروز ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «فراتر از قانون» به کارگردانی جین فرانسیس هنزگینز فردا ساعت ۱۳:۳۰ پخش می‌شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد16 ساعت قبل
بهبود تنفس استاد شجریان با دستگاهمهر: هیات‌مدیره بیمارستان جم با انتشار هفتمین اطلاعیه خود، تازه‌ترین وضعیت جسمانی محمدرضا شجریان خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی را تشریح کرد. در متن این اطلاعیه که ظهر دیروز، چهارشنبه منتشر شده، آمده است: «در ادامه اطلاع‌رسانی به مردم هنردوست و هم‌میهنان عزیز به استحضار می‌رساند در حال حاضر تب ایشان قطع شده است، ترشحات ریوی بسیار کاهش یافته است ولی به‌دلیل نیاز به حمایت بیشتر تنفسی کماکان از دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) برای بهبود شرایط قلبی تنفسی ایشان استفاده می‌شود. در مجموع شرایط ریوی، قلبی و کلیوی ایشان پایدار است و برای مراقبت بهتر و بیشتر نیازمند ادامه بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.» استاد شجریان از هفته گذشته بر اثر وخامت حال راهی بیمارستان شد، اما روزهای گذشته شرایط بالینی وی از سوی بیمارستان و خانواده وی مثبت ارزیابی شده است. همایون شجریان، خواننده و فرزند استاد شجریان از هواداران خواسته است که برای جلوگیری از شایعات، اخبار مربوط به سلامت این هنرمند را از صفحات او در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
*لیلة الرغائب چگونه شبی است؟ کلمهٔ «رغائب» جمع «رغیبه» به معنای چیزی که مورد رغبت و میل است و نیز به معنای عطا و بخشش فراوان می‌باشند. «لیله الرغائب» شبی است که میل و توجه به عبادت و بندگی در آن بسیار است و بندگان خدا در این شب گرایش زیادی به رفتن به در خانه خدا و ارتباط و انس با او دارند. همچنین «لیله الرغائب» شبی است که در آن عطاء و بخشش خدا بسیار است و بندگان خداوند با رو آوردن به بارگاه خدا و خشوع در برابر بزرگی خدا، شایستهٔ دریافت انعام و عطا و بخشش بی کرانهٔ خدا می‌شوند. اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴6 ساعت قبل
همچنین با احتساب افرادی که روز گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند تعداد کلی مبتلایان به ویروس کرونا تا لحظه نگارش این گزارش ۱۳۹ نفر اعلام‌شده است. حالا با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند. ترس از ابتلا در همه جای این کشور موج می‌زند و کرونا تنها موضوع داغ میان مردم و خبرگزاری‌هاست. به گفته مجید مرجانی ممکن است ویروس‌ها روی سطوح این وسایل بنشینند و در خصوص ویروس کرونا، تا مدت چند ساعت یا چند روز، زنده بمانند. با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند.

نظرها

اخبار بیشتر