دوگانه اسلام و استکبار از چه زمانی مطرح شد؟ / تقویت محور مقاومت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
دوگانه اسلام و استکبار از چه زمانی مطرح شد؟ / تقویت محور مقاومت

دوگانه اسلام و استکبار از چه زمانی مطرح شد؟ / تقویت محور مقاومت

مهرخبرگزاری مهر |
منوچهر محمدی گفت: دوگانه اسلام و استکبار از ابتدای نهضت امام خمینی(ره) در سال ۴۲ آغاز شد و در فضای دوقطبی عالم انقلاب اسلامی ظهور پیدا کرد.

به گزارش خبرنگارمهر، نشست هم‌اندیشی با موضوع «دوگانه اسلام و استکبار» (شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و آینده محور مقاومت) توسط گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سالن اجتماعات این پژوهشگاه برگزار شد.

در این نشست علمی منوچهر محمدی، حجت الاسلام و المسلمین مهدی فرمانیان و سید جلال دهقانی فیروزآبادی حضور داشتند و دبیری جلسه هم علی حمزه‌پور برعهده داشت.

حمزه‌پور، دبیر علمی هم اندیشی و عضو شورای علمی گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشگاه، در ابتدا گفت: دوگانه‌ای اسلام و استکبار در سالهای گذشته در معادلات جهانی ظهور و بروز جدی پیدا کرد و جبهه‌ای از اسلام انقلابی در قالب محور مقاومت در مقابل استکبار شکل گرفت. اخیرا با شهادت سردار سلیمانی این محور مقاومت مستحکم‌تر شد و انشالله با بیداری بیشتری از مردم منطقه روبرو و با مقابله‌ای که جمهوری اسلامی ایران اخیرا در این راستا داشت، جرات و جسارت بیشتری را به پیشتازان مخور مقاومت ببخشد. سوال کلیدی این جلسه فضای آینده به عنوان متغیر مستقلی است که بر اساس روندهای گذشته و در حال حاضر شاهد آن هستیم، چه آینده‌ای را برای محور مقاومت در پیش داریم و چه آمادگیهایی را برای خودمان و برای کشورهای محور مقاومت برای هدایت این جریان باید شکل دهیم؟

منوچهر محمدی، در ادامه تاکید کرد: دوگانه اسلام و استکبار از ابتدای نهضت امام خمینی (ره) در سال ۴۲ آغاز شد و در فضای دوقطبی عالم انقلاب اسلامی ظهور پیدا کرد. امام در فضای دوقطبی ایران را ابرقدرت سوم می‌نامید و به مرور غربیها متوجه شدند که حیات انقلاب اسلامی به معنای نابودی خودشان است. تا اینکه شوروی فروپاشید و آمریکا هم به اعتراف رئیس جمهورش می‌گوید که در حال فروپاشی هستیم و به تدریج قدرت جمهوری اسلامی ایران دارد به عنوان یک ابرقدرت ظهور می‌کند. با توجه به ۱۰ ویژگی منحصر به فرد جمهوری اسلامی ایران مشتمل بر منبع قدرت منحصر به فرد (مهمترین قدرت ما، قدرت معنوی است که غیر مومنین نیز به آن دست پیدا نمی‌کنند)، رهبری منحصر به فرد (امام مورد تایید غیب)، مکتب و ایدئولوژی منحصر به فرد (عصاره همه آموزشهای پیامبران بزرگ)، امت منحصر به فرد (فراگیری حضور در همه عرصه‌های انقلاب)، اهداف منحصر به فرد (آزادی مستضعفین عالم از سلطه گران)، موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد (منطقه استراتژیک)، راهبرد منحصر به فرد (مقاومت در برابر سلطه)، ائتلافها و پیمانهای نظامی منحصر به فرد (میان ملل مستضعف از جمله محور مقاومت)، نظام بین الملل منحصر به فرد (تبدیل برخورد تمدنها به برخورد با سلطه) و تامین امنیت منحصر به فرد (با تکیه بر مردم)، ایران در حال ظهور به عنوان یک ابرقدرت می‌باشد و غربیها هم اعتراف کرده‌اند که ایران با قدرت فرهنگی اش دارد دنیا را می‌گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی فرمانیان، از دیگر سخنرانان این نشست افزود: استکبارستیزی یک ویژگی عمده امت اسلامی و عموم جریانهای فکری در سراسر جهان اسلام بوده و در افکار و عقاید همه مسلمانان می‌بینیم. از ۵۰ سال پیش امام خمینی بحث استکبارستیزی را جدی‌تر و با ظهور انقلاب بوجود آورد. امروزه سه گانه استکبارستیزی در مدلی ایجاد شده که می‌توان آن را سه گانه [امام] خمینی، بن لادن و [سردار] سلیمانی نامید. این رویکرد را امام خمینی در همه سطوح در جهان اسلام بوجود آورد، اما بن لادن بیشتر در سطح سلفی‌ها و لایه هایی از اخوان المسلمین و اسلام سنی می‌بینیم که بعد ۱۱ سپتامیر بن لادن را به عنوان یک نماد استکبار ستیز به ویژه در شرق جهان اسلام مطرح کرد. بعد ۱۱ سپتامبر متعدد می‌دیدیم که انسانهایی در شرق جهان اسلام نان بچه خود را بن لادن گذاشتند. الان همین نگاه نسبت به سردار سلیمانی به وجود آمده است و حتما در سالهای آینده اسمهای زیادی از سلیمانی و قاسم در جهان اسلام خواهید دید. البته رویکرد و نحوه مواجهه متفاوت است.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

وی اضافه کرد: در آینده احتمالا چهار اتفاق مثبت مشتمل بر بازخوانی و توسعه رویکردهای استکباری در جهان اسلام؛ ظهور و بروز جریانهای جدید اجتماعی و حتی نظامی در جهان اسلام و سرایت جبهه مقاومت به کشورهای دیگر خواهد بود. همچنین سه اتفاق منفی با هدایت استکبار مشتمل بر توسعه تقابل شیعه و سنی در جهان اسلام، توسعه تقابل اقوام در منطقه و بدیل سازی برای جبهه مقاومت با اعمال نفوذ و فشار جبهه استکبار را شاهد خواهیم بود.

سید جلال دهقانی فیروزآبادی، درپایان گفت: شخصیت سردار سلیمانی به گونه‌ای بود که حتی اندیشه‌های رادیکال در منطقه را هم مدیریت می‌کرد و در آینده ممکن است اقدامات تهاجمی‌تر شود. پیامدها را در دو سطح گفتمانی و عملی باید اشاره کرد. شهادت ایشان این گفتمان را تقویت می‌کند و البته جزء مهمتر مقاومت جزء گفتمانی است. بنابراین پیامدهای گفتمانی مشتمل بر تثبیت نظام چند قطبی در روابط بین الملل، ترویج گفتمان و نظریه مقاومت و تثبیت دوقطبی انقلاب اسلامی با لیبرال دموکراسی غرب می‌باشد.

وی اضافه کرد: پیامدهای عملی آن به دو بخش مثبت و منفی تفکیک می‌شود. پیامدهای عملی مثبت عبارت از تثبیت قدرت بازدارندگی ایران، تثبیت نفوذ منطقه‌ای ایران، تقویت عمق راهبردی ایران، بازسازی محور مقاومت، بازسازی نظم منطقه‌ای درون گرا در منطقه، به چالش کشیده شدن نظم هژمونیک در منطقه و ارتقاء جایگاه منطقه‌ای ایران می‌باشد و پیامدهای عملی منفی آن عبارت از تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه در کوتاه مدت، تهاجمی‌تر شدن سیاست خارجی آمریکا در کوتاه مدت، نزدیک شدن بیشتر اروپا به آمریکا، تنش زایی در مقابل ایران با منتسب نمودن اقدامات علیه آمریکا به ایران می‌باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عواید فروش مستند «فرشته‌ها» ی هاکی ایران برای سیل‌زدگان

ایسناایسنا1 روز قبل
عوامل فیلم مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، همه عواید بلیت فروشی این فیلم در جشنواره فجر را به مردم سیل زده بلوچستان اهدا کردند. قهرمانان هاکی ایران، در این ویدیو با اشاره به نقش مهم کمک‌های مردمی در تقویت کمپین #مبارزه ازمن حمایت از_تو این موضوع را یادآوری کرده‌اند که همه مردم ایران به خصوص مردم بلوچستان در پیروزی‌های تیم اسکیت‌هاکی دختران ایران و ساخت مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» سهیم هستند و این کمک، ادای دینی بسیار کوچک در پاسخ به‌ محبت‌های مردم ایران است. «جایی برای فرشته‌ها نیست»، آخرین ساخته سام کلانتری، مستندساز ایرانی است که داستانی را از زندگی حرفه‎ای اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران به تصویر می‌کشد. سایر عوامل «جایی برای فرشته‌ها نیست» عبارتند از: تدوینگر: هایده صفی‌یاری، آهنگساز: حبیب خزایی‌فر، مدیرفیلمبرداری: رضاتیموری، طراحی و ترکیب‌صدا: انسیه‌ملکی، صدابردار: شاهین پورداداشی، مدیرفنی پس‌تولید: اوژن سید اشرفی، مدیرتولید: محسن مرادی، مدیر رسانه: فرنوش آبا، عکاس: حسن کمالی و طراح پوستر: مهدی آگاه‌منش. این فیلم محصول مشترک موسسه فرهنگی‌هنری تنجرین و مرکزگسترش سینمای مستند و تجربی است.

از بررسی صلاحیت‌ها تا شوق حضور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-پس از پخش سری اول و دوم مسابقه «خنداننده‌شو» در «خندوانه»، تعدادی از شرکت‌کنندگان این مسابقه، در مقام مجری به برنامه‌های تلویزیونی یا به عنوان بازیگر به فیلم‌های سینمایی راه یافتند. علی صبوری علی صبوری در مسابقه «خنداننده‌شو ۲» توانست بیشترین آرای مردمی را به دست آورد و نفر اول این مسابقه شود. محمد معتضدی جزو شرکت‌کنندگانی بود که در فصل اول مسابقه «خنداننده‌شو» توانست به واسطه آرای داوران و مردم، به مرحله نیمه‌نهایی راه یابد و سپس حذف شد. نقش رشیدی آن‌قدر پررنگ نبوده که آن را ملاک قضاوت بازیگری‌اش قراردهیم. رفاهی پیش از «زیر نظر» و حتی پیش از مسابقه «خنداننده‌شو»، نقش کوتاهی در سریال «در حاشیه ۱» بازی کرده بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای عبدالهادی فقهی زاده با اشاره به اینکه مرحله شفاهی این آزمون اواخر دی برگزار شده است گفت: آزمون مرحله کتبی در دو نوبت در ۳۵۰ شهر و شهرستان و بیش از ۴۷۰ حوزه امتحانی برگزار خواهد شد. وی افزود: هجدهمین دورۀ آزمون سراسری قرآن در چهار گروه امتحانی ترجمه و مفاهیم قرآن کریم، دیگری معارف اهل بیت (ع)، حفظ قرآن کریم، سبک زندگی و سیره معصومان است. آقای فقهی زاده عنوان کرد: این آزمون مبنای حمایت معاونت‌های قرآن و عترت از فعالیت‌های حوزه آموزشی موسسه‌های فرهنگی در سراسر کشور خواهد بود و هدف از برگزاری آن کمک به توسعه گفتمان سازی و جریان سازی قرآنی است که همایش سراسری قرآنیان در سراسر کشور در آن متجلی خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فرمانده انتظامی با بیان اینکه حتما آینده نیروی انتظامی روشن‌تر از امروز خواهد بود، یادآور شد: تاکنون تلاشگران این عرصه و در این مقطع اقدامات بزرگی انجام دادند و معاونت اجتماعی ناجا جایگاه خوب و مطلوبی در داخل و خارج از نیروی انتظامی دارد. فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: افتخار ما، خدمت به مردم و خادم آنان بودن است و لازم است که ماموریت‌های پلیس در سطوح مختلف اعم از تلاش برای رهایی یک گروگان، مبارزه با قاچاقچیان و سارقان، خدمات دهی در ایام سوگواری‌ها و اربعین به شکل مختلف تبیین و تشریح شود. سردار اشتری خطاب به مدیران معاونت اجتماعی ناجا ادامه داد: شما عزیزان و همکارانتان می‌توانید در فرآیند پیشگیری از جرم، ارتقاء آگاهی عمومی، اطلاع رسانی به موقع و درست به مردم نقش آفرین باشید و تحقق این مهم، با تقویت ارتباطات درون و برون سازمانی ممکن است. وی با اشاره به وجود بانک‌های اطلاعاتی، دسترسی به اطلس جرایم در پایگاه داده‌های اجتماعی پلیس معاونت و تجزیه و تحلیل داده‌ها تصریح کرد: معاونت اجتماعی با همکاری دستگاه‌ها، نهاد‌ها و سازمان‌های مرتبط برای پیشگیری اجتماعی گام‌های بلندی را در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی بردارد. فرمانده نیروی انتظامی اظهار کرد: اقدامات معاونت اجتماعی ناجا در معرفی و صیانت از پلیس و ماموریت هایش، در این مقطع بیشتر «پدافندی» است که به تدیرج باید رویکرد «آفندی» بگیرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمود نیلی احمدآبادی در سومین نشست ارائه گزارش ویژه سیلاب که با حضور برخی از اعضای هیات این گزارش در سالن سازمان مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: دومین گزارش به دفتر رئیس جمهور ویژه پاسخگویی به سوالات رئیس جمهور در خصوص سیلاب ارسال شد و گزارش اول روایت سیل بود. وی گفت: رئیس جمهور ۱۱۰ سوال مطرح کرد که به صورت کلی کارگروه آموزش و کارگروه ویژه سیلاب علاوه بر ۱۱۰ سوال باید به ۱۷ سوال فشرده پاسخ می‌دادند، بنابراین در کل این کارگروه به ۱۲۷ سوال رئیس جمهور ویژه سیلاب پاسخ دادند. وی با بیان اینکه ۷۰۸ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در این کارگروه به سوالات پاسخ دادند اظهار داشت: طی برگزاری دونشست بین المللی استادان و متخصصان جهان در پاسخ به سوالات بهره‌مند شدیم همچنین استفاده از فناوری نوین در مدیریت دانش مورد توجه قرار گرفت. در ادامه این نشست برخی از مسئولان کارگروه‌ها با ذکر محتوا و فعالیت آن‌ها در حوزه سیلاب به یافته‌های خود اشاره کردند که از جمله آن می‌توان به یافته‌های مدیر کارگروه اقتصاد در گزارش ویژه سیلاب اشاره کرد. در ادامه محمود نیلی احمد آبادی گفت: سازمان مدیریت بحران، مقررات، نحوه عملکرد و سازماندهی را باید مورد بازنگری جدی قرار دهد تا بتواند با قوت عمل کند.

نظرها

اخبار بیشتر