ساخت سامانه انهدام زباله بدون دود و آلودگی محیط زیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
ساخت سامانه انهدام زباله بدون دود و آلودگی محیط زیست

ساخت سامانه انهدام زباله بدون دود و آلودگی محیط زیست

مهرخبرگزاری مهر |
محققان در یک شرکت فناور موفق به طراحی و ساخت سامانه ای شدند که به واسطه آن زباله های شهری در محل سکونتگاهها بدون دود و آلودگی محیط زیست از بین می روند.

علی اکبر جعفرنژاد اندواری، مدیر عامل یک شرکت فناور مستقر در دانشگاه آزاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: پس از چهار سال مطالعه دقیق روی روشهای دفع زباله‌های شهری متناسب با اقلیم و درنظر گرفتن پارامترهای علمی و خاصه ثبت اختراع، توانستیم سامانه دستگاه انهدام زباله شهری (زباله سوز) بدون ایجاد آلودگی و دود را طراحی کنیم.

وی با بیان اینکه این سامانه یک خط تولیدی است که می‌تواند زباله‌های شهرهای کوچک تا ظرفیت تولید ۵۰-۹۰ تن را از بین ببرد گفت: مشابه چنین سامانه‌ای در کشور وجود ندارد.

جعفرنژاد با اشاره به تشریح فعالیت سامانه زباله سوز خاطر نشان کرد: این سامانه در ابتدا زباله‌ها را در مخزن ذخیره سازی می‌کند؛ در این مرحله زباله‌ها پس از جمع اوری از مبدأ تا محوطه حمل شده و در مخزن درپوش دار ۵ تنی قرار می‌گیرند. این کار از انتشار بوی نامطلوب زباله جلوگیری می‌کند و همچنین تمامی پروسه به صورت حداقل دپو و پیوسته صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: در مرحله دوم که مرحله تفکیک و بازیافت است به منظور ایجاد درآمد و کاهش آلایندگی، زباله‌ها از مخزن به سمت نوار نقاله ۱۰ متری مواد دارای ارزش هدایت می‌شوند. هدف از این مرحله، کاهش تولید محصولات جانبی نامطلوب با استفاده از ارتقای فرآیند زباله سوزی است؛ به کارگیری این روش منجر به افزایش بهره وری سیستم نیز خواهند شد.

مدیر عامل یک شرکت فناور مستقر در دانشگاه آزاد با اشاره به مرحله بعد این سامانه گفت: در مرحله پیش خشک کن، خشک کن و میکس، ترکیب پسماند و ارزش گرمایی پسماند ورودی می‌تواند تاثیر مهمی بر کارکرد زباله سوز و تولیدات محصولات جانبی آن داشته باشد.

وی ادامه داد: برای کارکرد درست زباله سوز لازم است که پسماندها به اندازه کافی همگون سازی شوند. بنابراین خطوط پردازش، پیش حرارت، خشک کن و فشرده ساز و میکسر از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

وی ادامه داد: در این مرحله زباله‌های فاقد ارزش از دستگاههای پیش خشک کن، خشک کن و میکس جهت کاهش رطوبت موجود در زباله، افزایش بهره وری در مصرف سوخت، کاهش گازهای آلاینده، احتراق کامل و غیره عبور می‌کند. رطوبت ورودی بین ۶۰-۷۰ درصد است که پس از طی کردن پروسه خشک کردن، میزان رطوبت در هنگام خروج به ۳۰ درصد می‌رسد.

وی با بیان اینکه این سامانه طولی برابر با ۱۰ متر دارد، بیان کرد: مدت ماندن پسماند در کوره و درجه حرارت کوره یکی از عوامل تعیین کننده وضعیت تولید محصولات جانبی است. بر اساس استاندارد آمریکایی برای توده سوزها مدت ماند ۱ثانیه برای هزار درجه سانتیگراد و برای اتحادیه اروپا ۲ثانیه در دمای۸۵۰ درجه است؛ نرخ ورودی پسماند نیز می‌تواند بر عملکرد زباله سوز تاثیر مستقیمی داشته باشد.

جعفرنژاد بیان کرد: این سامانه در دمای ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد در عرض ۳ ثانیه می‌سوزد؛ سوختن زباله در این سامانه هیچگونه آلودگی در محیط زیست ایجاد نمی‌کند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

وی در ادامه با بیان اینکه در مرحله بعد از سوزاندن، از فیلتراسیون برای زدودن آلودگی‌های ناشی از سوختن زباله استفاده خواهد شد، گفت: از نانوفیلترها و کربن فعال برای به دام انداختن مواد آلی از جمله فوران‌ها و دی اکسین‌ها و جیوه در این سامانه استفاده می‌شود.

وی عنوان کرد: نانوفیلترها، این آلاینده‌ها را به سطح خود جذب می‌کند. بر اثر این تماس دی اکسین‌ها، فوران‌ها و جیوه به سطح کربنهای اکتیو و مواد نانو جذب شده و سپس ذرات کربن در مرحله بعدی توسط کیسه‌های فیلتر به دام می‌افتد.

به گفته وی، همچنین از روش اسکرابر برای زدودن برخی گازها و ذرات معلق حاصل از سوختن زباله در این سامانه استفاده می‌شود. این سیستم می‌توانند تا ۹۰درصد کلرید هیدروژن را از گاز خروجی زدوده و میزان فلورید هیدروژن را به یک سوم کاهش دهد.

این محقق افزود: این روش‌ها در جهت افزایش بهره وری سیستم زباله سوز و کاهش آلاینده‌ها در تمام طول مراحل زباله سوزی متمرکز هستند.

وی با بیان اینکه این سامانه‌ای که طراحی کرده‌ایم در یکی از دانشگاههای کشور مورد آزمایش و تست قرار می‌گیرد، بیان کرد: در برخی استانها، شهرها به یکدیگر نزدیک هستند و به دلیل هزینه بالای انتقال، امکان حمل چندین تن زباله از این شهرها وجود ندارد از این رو چنین سامانه‌ای را بدون دود و آلایندگی متناسب با شرایط جغرافیایی و دارای حجم کم طراحی کرده‌ایم که در محل به سوزاندن زباله بپردازد.

وی ادامه داد: در حال حاضر چندین کشور خارجی از این سامانه‌های تفکیک و سوزاندن زباله در مقیاس کوچک و در محل و نزدیکی سکونت بهره می‌برند.

به گفته وی، مهم‌ترین مزیت این دستگاه نسبت به سایر سامانه‌ها این است که در نزدیکی سکونت گاهها بدون آلودگی و دود، چندین تن زباله از بین می‌رود.

وی با اشاره به سامانه مدیریت مواد زائد جامد شهری که در این شرکت طراحی شده است، افزود: خروجی پاک و مطابق با استانداردهای زیست محیطی و در نتیجه قابل نصب در محیط‌های شهری، کیفیت بالای ساخت دستگاه و کارکرد مطمئن، قیمت بسیار پائینتر نسبت به نمونه‌های ساخت خارج، طراحی شده بر اساس ویژگیها و ترکیبات زباله شهری ایرانی، امکان بازیافت گرما و افزایش صرفه اقتصادی دستگاه، طراحی انعطاف پذیر، عدم وجود نمونه داخلی در تولید این محصول از ویژگی‌های این سامانه به شمار می‌رود.

جعفرنژاد با تاکید بر اینکه این دستگاه متناسب با ترکیب زباله شهری ایرانی طراحی شده است، بیان کرد: گاز خروجی از دودکش کوره دارای مقدار قابل توجهی انرژی حرارتی است استفاده از این انرژی و جلوگیری از هرز رفتن آن باعث می‌شود که صرفه اقتصادی کارکرد دستگاه به شکل قابل توجهی افزایش یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان، گفت: شایعات مربوط به ابتلای پرستار فوت شده لاهیجانی به ویروس کرونا بی اساس است. دکتر سعید صباحی رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد لاهیجان درباره درگذشت پرستار بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی میلاد با اظهار تأسف از درگذشت «نرجس خانعلی زاده»، افزود: بی شک تلاش‌های ارزنده وی در طول دوران همکاری، در راستای اعتلای اهداف نظام سلامت و نجات جان دردمندان و نیازمندان همواره در اذهان همه ما ماندگار خواهد بود. وی در ادامه ضمن تسلیت درگذشت وی به خانواده و جامعه درمان و پرستاران و همکاران بیمارستان به بخصوص بخش اورژانس، گفت: شایعاتی مربوط به ابتلای وی به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شده که بی اساس است. دکتر صباحی تأکید کرد: قطعا بعد از مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایشات ایشان موضوع اطلاع رسانی خواهد شد.
ایرناایرنا18 ساعت قبل
نشستی با حضور نماینده سازمان جهانی بهداشت، مقام‌های وزارت بهداشت ایران با دعوت از سفرای کشورهای خارجی مقیم تهران بعد از ظهر چهارشنبه به ابتکار وزارت امورخارجه در محل این وزارتخانه برگزار شد. نماینده سازمان جهانی بهداشت در این نشست اظهار کرد: ایران از ظرفیت‌های لازم بنیادین برای مدیریت این بیماری برخوردار است. نماینده سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این نشست توانمندی و عملکرد ایران را یک نمونه موفق و مثال زدنی در جهان و منطقه ذکر کرد. مدیران وزارت بهداشت ایران نیز ضمن ارائه آخرین وضعیت مقابله با ویروس کرونا در ایران، بر تعهد و پایبندی ایران به مقررات شناخته شده بین‌المللی در حوزه بهداشت تاکید کردند. همچنین بر این نکته تاکید شد که ایران واجد تمامی توانمندی‌های فنی و تخصصی لازم برای مقابله با کرونا است.
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که برای پیشگیری از انتشار بیماری کرونا، ملاقات عمومی در بیمارستان‌ها، سرای سالمندان و زندان‌های استان ممنوع است. دکتر حسن اینانلو شامگاه چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: بر این اساس بیماران تا حصول بهبودی در بیمارستان‌ها خواهند ماند و سپس ترخیص می‌شوند. به گزارش ایرنا وی ادامه داد: طرح‌های قرنطینه‌ای با هدف کنترل و مهار کرونا ویروس با شدت در استان پرجمعیت البرز دنبال می‌شود. اینانلو تاکید کرد: مردم اگر کار غیر ضروری درمانی دارند به تعویق بیاندازند و پس از اپیدمی مراجعه کنند. بیماری کرونا ویروس که از چند پیش در استان البرز موارد مثبت آن مشاهده شده طبق آمار رسمی تاکنون سه نفر در این استان را مبتلا کرده که از این تعداد یک نفر جان باخت.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماهیت حقوق بشری انقلاب اسلامی، اظهار کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بر مبنای صیانت از حقوق انسان‌ها و نیز تأمین حقوق ملت ایران شکل گرفته است. باقری کنی با اشاره به روند دشمنی آمریکا با ملت ایران، تصریح کرد: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد تا به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه افزود: اعتماد به نفس ملت ایران موجب شد تا علی‌رغم مخالفت آمریکایی‌ها، ملت ایران بتواند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی به پیشرفت دست یابد. باقری کنی ادامه داد: پیشرفت درون‌زای ملت ایران موجب خشم آمریکایی‌ها شده و به همین دلیل آنها ملت ایران را با تحریم‌های وحشیانه مجازات کردند، به گونه‌ای که حتی جلوی صادرات دارو به ایران را هم گرفتند و عملا قصد دارند علاوه بر حق پیشرفت «حق حیات» را نیز از ملت ایران سلب کنند.

نظرها

اخبار بیشتر