آمار قراردادهای صنعتی دانشگاهها/ ۳ دانشگاه در صدر جدول قرار دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
آمار قراردادهای صنعتی دانشگاهها/ ۳ دانشگاه در صدر جدول قرار دارند

آمار قراردادهای صنعتی دانشگاهها/ ۳ دانشگاه در صدر جدول قرار دارند

مهرخبرگزاری مهر |
براساس جدیدترین آمارها ۲۰ دانشگاه در مجموع ۶ هزار و ۸۵۳ قرارداد ارتباط با صنعت و جامعه را در دست اجرا دارند که دانشگاه تهران، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان دارای بیشترین قرارداد هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، ارتباط میان صنعت و جامعه موضوعی است که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است؛ آمارهای موجود در خصوص قراردادهای ارتباط صنایع و دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور حاکی از رشد آن هاست.

موضوع ارتباط دانشگاه و صنعت به عنوان یک راهبرد اساسی در بهبود شیوه‌های آموزش و تحقیقات در دانشگاه‌ها و مدیریت سازمانی و فعالیت‌های صنعتی می‌تواند نقش موثری در توسعه همه جانبه کشور داشته باشد. از مزایا و دستاورهای ارتباط مناسب دانشگاه و صنعت می‌توان به بهبود فناوری‌های مورد استفاده در صنایع، خلق درآمد برای دانشگاه و محققین، بهبود نگرش جامعه در خصوص توانایی دانشگاه‌ها در طرح‌های اقتصادی و توسعه اشاره کرد.

براساس گفته‌های مدیر کل ارتباط با صنعت تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت در جامعه در یکسال گذشته (سال ۹۷) بیش از ۸ هزار قرارداد بوده است؛ از سوی دیگر مبلغ قراردادهای ارتباط با صنعت جامعه از سال ۹۲ از ۳۳۵ میلیارد تومان در سیر رشد قرار گرفته تا اینکه در سال گذشته (۹۷) به ۱۹۵۳ میلیارد تومان افزایش یافته است.

در جداول زیر به تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه اشاره شده است.

این آمار جدیدترین داده هایی است که آذرماه سال جاری توسط معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم (دفتر ارتباط با صنعت و جامعه) تهیه و گردآوری شده است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

ردیفنام دانشگاهتعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه در حال اجرا
۱-دانشگاه تهران ۱۲۷۳
۲-دانشگاه صنعتی شریف۸۹۲
۳-دانشگاه شیراز۸۵۵
۴-شهید بهشتی۶۰۴
۵-دانشگاه صنعتی امیرکبیر۴۷۰
۶-دانشگاه علم و صنعت ۴۶۱
۷-دانشگاه صنعتی اصفهان ۴۲۰
۸-دانشگاه اصفهان۳۱۰
۹-دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی۲۸۱
۱۰-دانشگاه شهید چمران اهواز۲۰۷
۱۱-دانشگاه گیلان۱۴۰
۱۲- دانشگاه رازی کرمانشاه۱۲۸
۱۳-دانشگاه یزد۱۲۳
۱۴-دانشگاه زنجان۱۱۶
۱۵-دانشگاه علامه طباطبایی۱۱۴
۱۶-دانشگاه صنعتی شاهرود۱۰۹
۱۷-دانشگاه شهید باهنر کرمان۱۰۸
۱۸-پژوهشگاه مواد و انرژی۸۴
۱۹-دانشگاه تبریز۸۳
۲۰-دانشگاه خلیج فارس۷۵

به استناد داده‌های موجود در جدول بالا ۲۰دانشگاه با یکدیگر مقایسه شده‌اند که در این میان دانشگاه‌های تهران با ۱۲۷۳ قرارداد، دانشگاه صنعتی شریف با ۸۹۲ قرارداد و دانشگاه شیراز با ۸۵۵ قرارداد در شاخص تعداد قرار دادهای ارتباط با صنعت و جامعه در صدر جدول قرار دارند و رتبه‌های نخست تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

نکته مهم این است که اعداد مندرج در جدول تعداد قراردادهای در حال اجرا را نشان می‌دهد و پژوهشگاه مواد و انرژی با ۸۴ قرارداد، دانشگاه تبریز با ۸۳ قرارداد و دانشگاه خلیج فارس با ۷۵ قرارداد در قسمت پایینی قرار دارند و کمترین تعداد قرارداد را به خود اختصاص داده‌اند؛ تعداد کل قراردادهای در حال اجرا ۶ هزار و ۸۵۳ مورد است.

جدول زیر تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه خاتمه یافته را نشان می‌دهد.

ردیفنام دانشگاهتعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه خاتمه یافته
۱دانشگاه صنعتی اصفهان۲۳۲
۲دانشگاه صنعتی شریف۲۰۰
۳دانشگاه تهران۱۳۴
۴دانشگاه علامه طباطبایی۹۲
۵دانشگاه اصفهان۸۱
۶دانشگاه صنعتی امیرکبیر۷۰
۷دانشگاه گیلان۶۹
۸دانشگاه رازی کرمانشاه۶۴
۹دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی۶۱
۱۰دانشگاه تبریز۵۵
۱۱دانشگاه علم و صنعت۵۳
۱۲دانشگاه یزد۴۸
۱۳دانشگاه شهید بهشتی۴۴
۱۴دانشگاه کاشان۳۴
۱۵دانشگاه صنعتی شاهرود۳۳
۱۶دانشگاه زنجان۳۱
۱۷دانشگاه شیراز۳۱
۱۸دانشگاه صنعتی سهند تبریز۲۹
۱۹دانشگاه شهید باهنر کرمان۲۹
۲۰پژوهشگاه مواد و انرژی۲۸

تعداد قراردادهای خاتمه یافته در سال ۹۷ دانشگاه‌ها عددی برابر است با هزار و ۴۱۸ قرارداد، که دانشگاه‌های صنعتی اصفهان با ۲۳۲ قرارداد، دانشگاه صنعتی شریف با ۲۰۰ قرارداد و دانشگاه تهران با ۱۳۴ قرارداد بیشترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عواید فروش مستند «فرشته‌ها» ی هاکی ایران برای سیل‌زدگان

ایسناایسنا1 روز قبل
عوامل فیلم مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، همه عواید بلیت فروشی این فیلم در جشنواره فجر را به مردم سیل زده بلوچستان اهدا کردند. قهرمانان هاکی ایران، در این ویدیو با اشاره به نقش مهم کمک‌های مردمی در تقویت کمپین #مبارزه ازمن حمایت از_تو این موضوع را یادآوری کرده‌اند که همه مردم ایران به خصوص مردم بلوچستان در پیروزی‌های تیم اسکیت‌هاکی دختران ایران و ساخت مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» سهیم هستند و این کمک، ادای دینی بسیار کوچک در پاسخ به‌ محبت‌های مردم ایران است. «جایی برای فرشته‌ها نیست»، آخرین ساخته سام کلانتری، مستندساز ایرانی است که داستانی را از زندگی حرفه‎ای اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران به تصویر می‌کشد. سایر عوامل «جایی برای فرشته‌ها نیست» عبارتند از: تدوینگر: هایده صفی‌یاری، آهنگساز: حبیب خزایی‌فر، مدیرفیلمبرداری: رضاتیموری، طراحی و ترکیب‌صدا: انسیه‌ملکی، صدابردار: شاهین پورداداشی، مدیرفنی پس‌تولید: اوژن سید اشرفی، مدیرتولید: محسن مرادی، مدیر رسانه: فرنوش آبا، عکاس: حسن کمالی و طراح پوستر: مهدی آگاه‌منش. این فیلم محصول مشترک موسسه فرهنگی‌هنری تنجرین و مرکزگسترش سینمای مستند و تجربی است.

از بررسی صلاحیت‌ها تا شوق حضور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
در آستانه آغاز ثبت‌نام ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران، هزینه ثبت‌نام در این‌رویداد بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد. در نهایت نیز سخنگوی شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران اعلام کرد که این آئین‌نامه باوجود مهیاشدن برای اجرا، به نمایشگاه سی و چهارم موکول شده و در سال پیش‌رو نمایشگاه با آئین‌نامه پیشین برگزار می‌شود. نگاهی به هزینه‌های اجمالی نمایشگاه کتاب تهرانبخش اعظم هزینه‌های نمایشگاه کتاب تهران به اجاره مصلی و نیز آماده کردن شهرک نمایشگاه کتاب در آن، از نظر زیرساخت و فضا سازی اختصاص دارد. با وجود ساماندهی تبلیغات نمایشگاه کتاب تهران در سال پیش که البته خالی از برخی شائبه‌ها نبوده، از هزینه اجاره‌بهای مصلی در سال جاری تاکنون خبری منتشر نشده است. این افزایش هزینه‌های حضور در نمایشگاه کتاب تهران به احتمال زیاد موجی از افزایش قیمت آثار حاضر در این‌نمایشگاه، کاهش خرید کتاب ازسوی مردم و در نهایت ضرر دوباره تولیدکنندگان را در بر خواهد داشت و این اتفاقی است که سیستم تأمین مالی نمایشگاه کتاب تهران تاکنون پاسخی به آن نداده است.

سردار دل‌ها در آینه کتاب‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیسردار دل‌ها در آینه کتاب‌هایکی از ابعاد زندگی شهید سپهبد سلیمانی اهتمام وی به کتابخوانی و ترویج کتابخوانی بود به طوری که برای آثاری متعدد از نویسندگان، یادداشت می‌نوشت و با نویسندگان ارتباط داشت.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، این فیلم در بخش اصلی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم صوفیامنار بلغارستان که از ۱۴ تا ۴۰ ژانویه (۲۴ دی تا ۱۰ بهمن) در این کشور برگزار می‌شود، به نمایش درآمد. «پاستاریونی» پیش از این در جشنواره فیلم‌های آسیایی بارسلونا هم شرکت کرده بود. این فیلم اثری خانوادگی کودکانه با بازی سام درخشانی، بهاره رهنما، گوهر خیراندیش و حمید سپیدنام است که موفق آن را کارگردانی کرده است.
ایرناایرنا1 روز قبل
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: بر اساس ارزیابی شاخص‌ها، آموزش و پرورش استان کرمان فعال است و رویکردها را با برنامه پیش می‌برد و جهت گیری در زمینه منابع انسانی مناسب و تمرکز استان بر سه راهبرد ارزشمند است. وی گفت: در سیستم آموزشی بدون کیفیت، راه به جایی نمی‌بریم و با توجه به اینکه محصول آموزش و پرورش وارد جامعه می‌شود، بدون کیفیت، عملا کاری نکرده‌ایم. وی افزود: مطالعه، حضور در جشنواره‌ها و دوره‌های آموزشی موجب توسعه حرفه‌ای معلمان می‌شود و دنبال این هستیم الگویی برای توسعه حرفه‌ای بگذاریم. معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: پژوهش سراها از موقعیت‌های یادگیری بی نظیر برای دانش آموزان هستند و علی رغم اینکه ۶۶۸ پژوهش سرا داریم اما فراوانی شرکت کنندگان در آن مورد انتظار نیست. کمرئی با اشاره به اینکه استان کرمان وضعیت بهتری در درصد پوشش فنی و حرفه‌ای نسبت به متوسط کشور دارد، تصریح کرد: توسعه آموزش و پرورش مهارتی با توسعه کیفیت گره خورده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

‌ «یادواره بانوان شهیده» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

تسنیم17 دقیقه قبل

استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌

تسنیم18 دقیقه قبل

اجلاسیه خادمین شهدا با سخنرانی «سردار دهقان» در اراک برگزار می‌شود

تسنیم19 دقیقه قبل

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می‌شود

تسنیم24 دقیقه قبل

طالبان: سرنگونی هواپیمای حامل افسران آمریکایی کار ما بود

همشهری26 دقیقه قبل

آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست اما … | جزئیات دومین جلسه کمیته ویژه حادثه کرمان

همشهری29 دقیقه قبل

برگزیدگان جوایز گرمی ۲۰۲۰ اعلام شدند

همشهری33 دقیقه قبل