هلال احمر برای ما دو چادر آورد و لحظه‌ای هم نایستادند که بگوییم چه می‌خواهیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. حوادث
هلال احمر برای ما دو چادر آورد و لحظه‌ای هم نایستادند که بگوییم چه می‌خواهیم

هلال احمر برای ما دو چادر آورد و لحظه‌ای هم نایستادند که بگوییم چه می‌خواهیم

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: کریم‌بخش با چشمانی مضطرب در حیاط پر از گل و لای خانه می‌چرخد. می‌خواهد همه چیز را با چشم خودمان ببینیم. لاشه بزها را که گیر کرده‌اند و نیمی از بدنشان زیر گل مانده، رد آب را روی دیوار خانه که تا یک متر بالا رفته است، یخچال و تلویزیون را که پوشیده از گل توی حیاط افتاده‌ و … در آهنی حیاط را که باز می‌کند بوی تلخ و مرطوبی در سرم می‌پیچد؛ کف خانه با گلی که از سیلاب به جا مانده بالا آمده و چند کودک در اتاقی نمور زیر پتوهای گلی خوابیده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران، در روستای دودر قدیم زرآباد سیستان و بلوچستان، مردم دار و ندارشان را از دست داده‌اند و منتظر کمک هستند. اینجا هم مثل دشتیاری و نیک شهر همه چشم‌ها به جاده‌‌ای که دیگر شبیه جاده نیست دوخته شده است. بخش زرآباد از توابع شهرستان کنارک در منتهی الیه جنوب غربی سیستان و بلوچستان قطب تولید موز کشور است. این منطقه با ۲۱ هزار نفر جمعیت و ۷۶ آبادی را سیلی به عرض ۲۰ کیلومتر درنوردیده است.

آنطور که قدیمی‌ها می‌گویند سیلابی بی‌سابقه که حتی مردمان این سرزمین را هم که گاه وبی‌گاه با سیل دست به گریبان هستند شوکه کرده است. هاشم شاهوزهی بخشدار زرآباد را در دفتر کارش ملاقات می‌کنم درحالی که یک لحظه هم موبایل از دستش جدا نمی‌شود.

او معتقد است بیشترین خسارات به بخش کشاورزی و زیرساخت‌هایی مانند جاده وارد شده: «۲۰ کیلومتر از جاده ترانزیتی ما زیر آب رفته و خسارت زیادی دیده، از طرفی هم کشاورزی که معیشت اصلی مردمان این منطقه است بشدت آسیب دیده است. ارزیابی اولیه ما این است که ۴ هزار هکتار محصول موز داشتیم که ۹۰ درصد آن خراب شده و بین ۲۰ تا ۳۰ پمپ آب و چاه آب تخریب شده. صیفی‌جات هم۳ هزار هکتار بوده که صددرصد تخریب شده است.»

او تخمین خسارت را به برآوردهای دقیق در آینده می‌سپارد اما از ارقام میلیاردی می‌گوید که باید با کمک مسئولان جبران شود: «منبع درآمد ما و بخش‌های همجوار تنها کشاورزی است و بالای ۱۰ هزار نفر در این زمینه مشغول کار هستند یا بهتر است بگویم بودند.»

در راه رفتن به روستای «بلک قدیم» تا چشم کار می‌کند زمین‌های صیفی است که با گلی خاکستری پوشیده شده. هندوانه‌ها از خاک بیرون افتاده‌اند و گوجه‌ها زرد و پلاسیده کنار جاده زیر ماشین‌ها له می‌شوند.

برای رفتن داخل این روستای ۲۰ خانواری راه ماشین رویی نیست. همه جا را گلی چسبناک پوشانده که راه رفتن با چکمه هم در آن سخت است. محلی‌ها پاپرهنه راه می‌روند و به چسبیدن چکمه‌های من در گل می‌خندند. پیرمردی با ریش بلند سفید و لباسی گلی پیش می‌آید و از وضعیت سیل در روزهای اول می‌گوید: «همه چیز ما از بین رفته فقط توانستیم بچه‌ها را زودتر خارج کنیم. ۵ هکتار زمین موز داشتم که نابود شد و ۱۵ گوسفند و بز هم از بین رفت.»

با دست، آغلی نیم بند را نشانم می‌دهد که لاشه‌ها آنجا انبار شده. پشت روستای خالی از سکنه سبزی باغ‌های موز پیداست که تا کمر در آب فرو رفته‌اند. به‌سختی خودم را به پیرمردی می‌رسانم که با قدی خمیده مشغول بیرون کشیدن دو کیسه زغال خیس از خانه سیمانی است. به قول خودش حالا که وسایل گرمایشی نیست باید این زغال‌ها را خشک کند تا شاید بدرد بخورد.

تلویزیون و یخچال و کولر همه با رنگ یکدست خاکستری بیرون خانه ردیف شده و مگس‌ها دورتادور همه چیز پرسه می‌زنند. پیرمرد از تلف شدن همه ۲۰۰ دام‌ روستا می‌گوید و از خرابی همه وسایل خانه‌اش، از امیدی که دیگر برای بهبود این وضعیت ندارد: «چهار روز گذشته و تازه هلال احمر برای ما دو چادر آورده و لحظه‌ای هم نایستادند که بگوییم چه می‌خواهیم.»

مردی با شلوار جین و کاپشنی قرمز جلو می‌آید که همه آقای دکتر صدایش می‌کنند. فارسی صحبت می‌کند و حرف‌هایش را با تسلیت بابت شهادت قاسم سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکراینی آغاز می‌کند: «آیا همه این اتفاقات تلخ باعث می‌شود که ما مردم این منطقه فراموش شویم؟ نمی دانم چرا همه به اینجا اینقدر بی توجه هستند؟»

در خبری بخوانید: اخبار حادثه ی امروز تهران

آقای دکتر که در روستا زمین موز و دام داشته از چند روز اول سیل می‌گوید که مجبور شده بود در آغل گوسفندان بخوابد چون راه فراری نداشته است. مرد دیگری از شنا کردن در سیل می‌گوید و دیگری از گم شدن تمام مدارک هویتی خانواده‌اش: «ما فکر نمی‌کردیم سیل این طور ویرانگر باشد. اصلا نگفته بودند این همه شدت دارد. ما فقط فرصت کردیم بچه‌ها را زودتر بیرون ببریم.» چند اتومبیل کنار خانه‌های کپری روستا پارک شده‌ و معلوم است زیر سیل مانده‌اند. هر طرف را نگاه می‌کنم آب است و ردپای روستایی‌ها روی گل.

به سمت طویله دام‌ها می‌روم و هر چه نزدیک‌تر می‌شوم حجم مگس‌ها بیشتر می‌شود. از همان ابتدا لاشه دو بز که به در چسبیده‌اند و نیمی از بدنشان زیر گل مانده دلم را آشوب می‌کند. علی که اهل روستاست می‌گوید: «زیر این گلی که روی آن راه می‌رویم یک گله گوسفند مرده است و اصلا پیدا نیست. سرم را که داخل آغل می‌برم، مگس‌ها از روی لاشه‌ها به پرواز درمی‌آیند.»

هر طرف روستا انبوهی از این لاشه‌ها افتاده که تا همین ۴ روز پیش همه سرمایه روستا بودند. آقای بخشدار در مورد لاشه حیوانات اطراف خانه‌ها می‌گوید: «دامپزشکی از مردم خواسته خودشان لاشه‌ها را دفن کنند ولی مردمی که با هزار مصیبت روبه رو هستند فرصتی برای این کار ندارند.» از بلک قدیم به سمت روستای دودرجدید می‌رویم. تمام جاده از آب پوشیده شده و آسفالتی در کار نیست.

چند تیربرق افتاده و چند مرد با لباس اداره برق مشغول تعمیر خطوط هستند. رودخانه «رابچ» گل آلود است و از بالای پلی که سالم مانده می‌شود انبوه زمین‌های موز اطراف رودخانه را دید که در آب فرورفته و خراب شده‌اند. روستای دودر جدید وضعیت متفاوتی دارد. مردم همه وسایل ناچیز خانه را بیرون ریخته‌اند و لباس‌های رنگارنگ بلوچی روی طناب و درختان آویزان است.

پسری مشغول پاک کردن تلویزیون با مسواکی کوچک است و پیرزنی مشغول دور کردن سگ ولگردی از وسایل خانه. پسر جوانی که دام‌ها را پشت وانت بار زده است، می‌گوید: «تا همین دیروز اینجا پر از آب بود به ما خبر نداده بودند که قرار است بارندگی در این حد باشد. خدا را شکر الآن پتو و غذا به ما داده‌اند اما امکانات دیگری نداریم.» پیرزنی می‌گوید: «تازه دو چادر به کل محله داده‌اند» پسر جوان حرفش را پی‌می‌گیرد:

«۴ گاو و ۱۲ گوسفند ما تلف شد و ۵ هکتار باغ موز هم زیر آب رفت که معلوم نیست باید همه را دوباره بکاریم یا نه؟ نمی‌دانیم اصلا قرار است کمکی به ما بکنند یا نه؟ خدا می‌داند از این به بعد چطور باید خرج زندگی را دربیاوریم!» کریم‌بخش جامی‌زی با چشمانی سرخ از بی‌‌خوابی پیش می‌آید تا ما را به خانه‌اش ببرد. از لای برگ‌های درختان پیش می‌رویم خانه‌های جدیدی می‌بینم که رد آب روی دیوارهایشان بالا رفته است.

کریم بخش می‌گوید: «همین لباس‌ها را هم از دوستانم قرض گرفته‌ام، چیزی برایم نمانده.» سرگردان داخل حیاط خانه که جا به جا قوطی کنسرو در گل و لای آن فرورفته لاشه حیوانات را نشانم می‌دهد از ۴ هکتار زمین‌های موزش می‌گوید که همه خراب شده. از او می‌پرسم چرا دام‌ها را زودتر از سیل جا به جا نکردی سرتکان می‌دهد و می‌گوید:

«با کدام وسیله؟ من فقط یک موتور داشتم که آن هم حالا زیر گل مانده.» از ۷۶ روستای زرآباد، ۱۲ روستا مستقیما تحت تأثیر سیل قرار گرفته‌اند که شاید آمار بالایی نباشد اما با از بین رفتن ۹۰ درصد زمین‌های کشاورزی زرآباد حتی مردمی که خانه‌های آنها در سیل صدمه ندیده است بعد از فروکش کردن آب با مشکل بزرگتری درگیر خواهند شد؛ معیشت. چیزی که باید از همین امروز به فکر آن بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم لحظه برخورد وحشتناک موتورسیکلت به خودروی سواری

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران14 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک دستگاه خودروی سواری و یک موتورسیکلت، در خیابانی در یکی از شهرهای روسیه مشغول حرکت بودند که ناگهان موتور به طرز وحشتناکی به ماشین برخورد کرد. سرعت بسیار زیاد موتورسیکلت، عامل وقوع حادثه بود و پلیس، موتورسوار را مقصر حادثه عنوان کرد. انتهای پیام/

خسارت‌های شدید به روستاییان سیل‌زده سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
دوست شدن و رابطه با مردان کهنسال توسط دانشجویان دختر بریتانیایی با هدف تامین هزینه شهریه دانشگاه در حال تبدیل شدن به امری رایج است. سرویس اجتماعی- سایت‌های دوستیابی‌ای وجود دارند ‌که بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی بریتانیایی از طریق آن نام‌شان را برای پیدا کردن «شوگر ددی» ثبت می‌کنند. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ روزنانه «میرر» با انتشار این خبر می‌نویسد: "دوست شدن و رابطه با مردان کهنسال توسط دانشجویان دختر بریتانیایی با هدف تامین هزینه شهریه دانشگاه در حال تبدیل شدن به امری رایج است. طبق آماری غیررسمی تعداد دختران بریتانیایی در حال جستجوی شوگر ددی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی به میزان ۳۶ درصد افزایش یافته است. در میان دانشجویان دانشگاه‌ها، دانشجویان دانشگاه هنر لندن بیشترین تقاضا را برای شوگر ددی داشته‌اند، دومین دانشگاه، دانشجویان دانشگاه منچستر و سومین دانشگاه در این زمینه دانشجویان کالج لندن بوده‌اند که بیشترین تعداد ثبت‌نام جهت یافتن مردان کهنسال را برای دوستی داشته‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
معاون سازمان امداد و نجات هلال احمر: اولویت ما لکه گیری و توزیع بسته‌های غذایی یک ماهه است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما معاون سازمان امداد ونجات هلال احمر در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: ۱۵۰ تیم به استعداد ۱۶۰ نفر در استان سیستان و بلوچستان و ۶۵ تیم هم از استان‌های معین برای امدادرسانی بکارگیری شده‌اند. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی هم گفت: با سامانه فعلی در دو سه روز آینده بارش خاصی در مناطق سیلزده نخواهیم داشت. وی گفت: الان تلاش می‌کنیم راه‌ها را با امکانات موجود ایمن سازی و برای تردد مقاوم و ایمن کنیم. وی با اشاره به بازدید رئیس جمهور و رئیس مجلس از مناطق سیلزده گفت: امیدواریم با دستورات و قول‌های رئیس جمهور و رئیس مجلس، علاوه بر رفع مشکلات سیل اخیر، جهشی در شرایط کلی استان نیز رخ دهد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بر اثر این تصادف ۵ نفر سرنشین خودرو پراید شامل ۳ خانم و ۲ آقا در دم جان باخته‌اند. رئیس پلیس راه استان بوشهر از مرگ ۵ نفر بر اثر وقوع تصادف در محور اهرم برازجان خبر داد. سرهنگ جابر پاپری در گفت وگو با ایسنا با اعلام این خبر گفت: عصر امروز یک دستگاه سواری پراید که از برازجان به سمت اهرم در حرکت بوده با یک دستگاه کامیون که از اهرم به سمت برازجان در حرکت بوده برخورد می‌کند. وی افزود: متاسفانه بر اثر این تصادف ۵ نفر سرنشین خودرو پراید شامل ۳ خانم و ۲ آقا در دم جان باخته‌اند. همچنین در این گزارش نوشته شده که تصادف مذکور شاخ به شاخ بوده و هر ۵ نفر فوتی از سرنشینان پراید بوده‌اند و علت حادثه را انحراف به چپ از سمت سواری پراید عنوان کرده است.
الفالف16 ساعت قبل
صبح‌نو نوشت: هفتم خرداد امسال بود که خبر رسید خانم میترا استاد، همسر دوم آقای محمدعلی نجفی، شهردار سابق به قتل رسیده است. هنوز در پرونده محمدعلی نجفی شک و شبهات زیادی وجود دارد اما معلوم نشده است بعد از بخشش اولیای دم حکم نهایی برای او چه خواهد بود. حکم قطعی نیست، دوباره تلاش خواهیم کرد/ پرونده محمدعلی نجفی هم مثل پرونده قتلشهلا جاهد، حسابی سر زبان‌ها افتاد. ۶ سال و ۶ ماه حبس، تنها محکومیت نجفیحالا نزدیک به هشت ماهی می‌شود که از سروصدای قتل نجفی می‌گذرد و التهابات فروکش کرده است. آقای «حمیدرضا گودرزی» وکیل محمدعلی نجفی به این حکم هم اعتراض دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

پنج کشته بر اثر سیل و رانش زمین در برزیل

صدا و سیما25 دقیقه قبل

روسیه به انگلیس به دلیل دورویی در برجام تاخت

ایرنا32 دقیقه قبل

فیل جونز پس از روملو لوکاکو، الکسیس سانچز و اشلی یانگ، خرید بعدی کونته خواهد بود؟ (کاریکاتور)

طرفداری33 دقیقه قبل

ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰

طرفداری37 دقیقه قبل

مردم به سریال بد نه بگویند تا سریال خوب ساخته شود/ داستان «ملکاوان»

تسنیم40 دقیقه قبل

آر ام سی: هفت باشگاه اروپایی شرایط انتقال کویزانس در بازار نقل و انتقالات ژانویه را از بایرن مونیخ جویا شده‌اند

طرفداری40 دقیقه قبل

بیش از هزار تن بذر سیب زمینی به کشور وارد شد

میزان‌آنلاین45 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1