نقد رد صلاحیت‌ها از موضع پاسدار قانون اساسی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. تکنولوژی
نقد رد صلاحیت‌ها از موضع پاسدار قانون اساسی

نقد رد صلاحیت‌ها از موضع پاسدار قانون اساسی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات یک بار دیگر به محل بحث مقام‌ها و نیروهای سیاسی کشور تبدیل شده است. در یکی از بالاترین سطوح این مباحثه روز گذشته شاهد نقد رئیس جمهوری نسبت به عملکرد هیأت‌های نظارت شورای نگهبان و متقابلاً پاسخ کنایه‌آمیز و نه چندان مؤدبانه سخنگوی این شورا به موضع رئیس جمهوری بودیم. با این حال بهتر است قبل از ارزیابی این موضعگیری‌ها که خود در جایگاه معلولند به علت پرداخت.

 محمد مقدم عضو مجمع روحانیون مبارز در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات یک بار دیگر به محل بحث مقام‌ها و نیروهای سیاسی کشور تبدیل شده است. در یکی از بالاترین سطوح این مباحثه روز گذشته شاهد نقد رئیس جمهوری نسبت به عملکرد هیأت‌های نظارت شورای نگهبان و متقابلا پاسخ کنایه‌آمیز و نه چندان مؤدبانه سخنگوی این شورا به موضع رئیس جمهوری بودیم. با این حال بهتر است قبل از ارزیابی این موضعگیری‌ها که خود در جایگاه معلولند به علت پرداخت. علت این گونه تنش‌ها و مشکلاتی که ما سال‌ها است در عرصه انتخابات داریم، روش نظارت استصوابی است که سبب شده ما میدان را برای رقابت افکار، اندیشه‌ها و گرایش‌های گوناگون باز نکنیم. حال آنکه بر اساس قانون اساسی و در روندی که تا پیش از انتخابات مجلس چهارم برقرار بود پدیده‌ای به عنوان نظارت استصوابی وجود نداشت و استعلام شورای نگهبان از مراجع چهارگانه در جهت اطلاع از وضعیت داوطلبان بود. اما وقتی که نظارت بر اساس اطلاع تبدیل به نظارت از صفر تا ۱۰۰ بر اساس استصواب شد طبیعی بود که به همین نتیجه‌ای منتهی شود که با آن مواجه هستیم.

با این مقدمه باید بدانیم موضعی که آقای روحانی درباره رد صلاحیت‌ها مطرح کردند برخلاف کنایه آقای کدخدایی یک موضع شخصی نیست بلکه ایشان به عنوان رئیس جمهوری و پاسدار قانون اساسی موضع گرفته است و می‌ گوید وقتی شما شاهد حضور گرایش‌ها و نگرش‌های مختلف در انتخابات نباشید چه فرقی می‌کند که رقابت بر سر یک کرسی با یک نفر برگزار شود یا صد نفر.

امروزه ما چه از نظر داخلی و چه خارجی در فضایی هستیم که ایجاب می‌کند انتخابات پرشور و بالنده با حضور گسترده مردم داشته باشیم. این مهم وقتی تحقق پیدا می‌کند که همه گرایش‌ها حضور داشته باشند. حال آنکه وقتی حتی حضور پررنگ جریان اصلاحات در انتخابات تحمل نمی‌شود چگونه می‌خواهیم از حضور گرایش‌ها و افکار دیگر دفاع کنیم. وضعیت ما این گونه است که به حضور دو گرایش اصلاح‌طلب و اصولگرا در کشور قانع شده‌ایم، اما حتی همین حداقل هم مراعات نمی‌شود و متأسفانه شاهد آن هستیم که شخصیت‌های اصلاح‌طلبی که امکان رأی‌آوری داشتند به عناوین مختلف رد صلاحیت شده‌اند.

خبری: اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری

گفته می‌شود برای هر کرسی ۱۷ نفر داوطلب وجود دارد. اما حرف آقای روحانی این است که آیا این ۱۷ نفر همه گرایش‌های سیاسی و اجتماعی جامعه را نمایندگی می‌کنند؟ به شخصه معتقدم که پاسخ این پرسش منفی است و اینکه آقای کدخدایی بیاید با لحن توهین‌آمیز به این نقد پاسخ دهد قابل توجیه نیست.

اگر می‌خواهیم جامعه ایران از معضلات و بحران‌های داخلی و بین‌المللی‌اش رهایی پیدا کند، تنها راهش برگزاری یک انتخابات پرشور است که آن نیز متضمن یک انتخابات آزاد و رقابتی با حضور سلیقه‌ها و گرایش‌های مختلف است. ما باید به انتخاب مردمی که همواره آنها را ملتی ارزشمدار و انقلابی خطاب می‌کنیم احترام بگذاریم. در غیر این صورت انتخابات پژمرده و بی‌رمقی رقم خواهد خورد که دودش در چشم نظامی می‌رود که معتقدم همه دست‌اندرکاران باید در جهت حفظ و بالندگی‌اش تلاش کنند. امیدوارم تصمیم‌گیران فراموش نکنند که شرایط کشور امروز یک شرایط استثنایی است و باید برای عزت و موفقیت ایران و پایندگی نظام جمهوری اسلامی که بسیاری برای آن جان داده‌اند، انتخاباتی گیرا و فراگیر برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لینک اند کو ۰۵؛ فرمول سوئدی برای تولید یک شاسی بلند باکیفیت چینی! (+تصاویر)

20+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ایرناایرنا1 روز قبل
این کمیسیون روز یکشنبه در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد بر خلاف بیماری مرگبار سارس در سال ۲۰۰۳ میلادی که به سرعت منتقل می‌شد این ویروس در دوره خاموشی آن که نزدیک به ۱۴ روز است به دیگران انتقال می‌یابد. کمیسیون می‌افزاید: کسانی که به ویروس ناشناخته مبتلا شده‌اند ممکن است بزودی شناسایی نشوند زیرا علایم پس از دو هفته بروز می‌کند. این کمیسیون هشدار داده است که ویروس اکنون در وضعیت خاموشی است و به این ترتیب مردم باید در انتظار شیوع گسترده در روزهای آینده باشند. کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرده که بسیاری از راه‌ها و مبادی ورودی و خروجی در نقاط مختلف چین بسته شده است. شمار مبتلایان در چین به ۲۰۳۴ نفر و در کل دنیا به دو هزار و ۸۲ نفر رسیده است و ۵۶ نفر هم به علت ابتلا به ویروس ناشناخته مهلک جان باخته‌اند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک نوشت: یک بیمار ۵۶ ساله در شانگهای چین که مبتلا به کرونا ویروس جدید بود، مداوا و از بیمارستان مرخص شد. این زن که مدت‌های طولانی در شهر ووهان، اولین محل شیوع ویروس کرونا، زندگی می‌کرده است به عنوان اولین نفر از مبتلایان به این ویروس خطرناک درمان شد. این بیمار ۱۰ ژانویه ۲ روز پس از ورود به شانگهای به این ویروس مبتلا شد و ۱۵ ژانویه در بیمارستان بستری شد. پزشکان ابتلای این زن را به ویروس کرونا به عنوان اولین مورد در این منطقه مورد تایید قرار دادند. رسانه‌های رسمی چین گزارش دادند شمار کسانی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در این کشور جان باخته‌اند به ۵۶ نفر رسیده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: امیدواریم بتوانیم با خودکفایی در تولید مواد اولیه، داخلی سازی قطعات خودروها را از ۸۰ درصد به ۹۰ درصد برسانیم. نیارکی گفت: در نهضت داخلی سازی و ساخت داخل اهداف کیفی و کمی داریم که در بخش کیفی افزایش عمق تولید دیده شده است و الویت وزارت صمت هم افزایش عمق تولید داخلی است. همچنین در این برنامه، مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو نیز گفت: صنعت قطعه سازی خودرو از بیش از ۶۰ صنعت خروجی می‌گیرد و این صنعت جزو اولین صنایعی است که توانست ۳ میز خودکفایی به دست بیاورد که در این ۳ میز خودکفایی ۹۹ قطعه خودرو را قطعه سازان توانستند داخلی سازی کنند. وی با بیان این که نمی‌شود میزان داخلی سازی و تولید داخلی خودرو را با درصد مشخص کرد، گفت: ۲۵ درصد ارز بری خودرو برای ورقه بدنه است و بسیاری از مواد پلی مری ما هنوز وارداتی است یعنی ما وابسته به صنایع مواد اولیه هستیم و امیدواریم با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد بتوانیم با خودکفایی در تولید مواد اولیه، داخلی سازی قطعات خودروها را از ۸۰ درصد به ۹۰ درصد برسانیم. او گفت: البته در تولید داخل باید توجه به عمق تولید و کیفیت و میزان داخلی سازی داشت و باید برای تولید داخل و بومی تعریفی کرد که از مونتاژ آن را جدا کند.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
همانطور که بین انتخاب‌های مختلف خود به ایرانی یا خارجی بودن آنها فکر می‌کنید، انتخاب بین دستگاه ردیاب ایرانی یا جی پی اس خارجی هم احتمالا ذهن شما را درگیر می‌کند. فارغ از اینکه ردیاب ایرانی بخریم یا ردیاب خارجی، این دستگاه می‌تواند نقش‌های بسیار مهم و تعیین کننده‌ای داشته باشد. معیارهای قضاوت بین ردیاب ایرانی و ردیاب خارجیآیا تکنولوژی ایرانی قابل اعتماد است؟ اولین چیزی که در ذهن شما شکل می‌گیرد برخورداری از تکنولوژی‌های جدید در ساخت ردیاب است. کیفیت مهمتره یا سازنده ردیاب؟ فارغ از ردیاب ایرانی یا ردیاب خارجی، کیفیت جنس را ببینید و آن را بر مبنای معیارهای خود مورد قضاوت قرار دهید. تجربه ما نشان داده که مدل‌های مختلفی از ردیاب‌های ایرانی کیفیت بالایی دارند که می‌توان به ردیاب IR۶۹، ردیاب پیشرفتهGR۲۳۰، ردیاب IR۱۵۰۰ آهنربایی، و ردیاب GM۳۰۰۰ اشاره کرد.
ایلناایلنا1 روز قبل
فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: در سومین طرح ظفر هفت باند مواد مخدر متلاشی، ۲۵ قاچاقچی دستگیر و یک تن مواد مخدر کشف شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ در حاشیه سومین طرح ظفر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه با تلاش‌های صورت گرفته پلیس‌های پیشگیری، مواد مخدر و کلانتری‌ها این طرح به اجرا در آمد، اظهار داشت: در این طرح هفت باند مواد مخدر متلاشی، ۲۵ قاچاقچی دستگیر و یک تن مواد مخدر کشف شد. وی ادامه داد: در این طرح دو هزار ۳۴۰ معتادین متجاهر و خرده فروشان دستگیر شدند. سردار رحیمی با اشاره به اینکه در این طرح ۱۳۳ کیلو مواد مخدر از خرده فروشان کشف شد، گفت: با حکم قضایی ۴۰ خانه مورد بازرسی قرار گرفت که ده خانه پلمب شد. وی ادامه داد: دستگاه‌های متولی باید در خصوص نگهداری معتادین متجاهر سن بالا، نوجوانان و معتادان دارای بیماری‌های واگیردار و هپاتیت تصمیم‌گیری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

‌ «یادواره بانوان شهیده» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

تسنیم40 دقیقه قبل

استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌

تسنیم40 دقیقه قبل

اجلاسیه خادمین شهدا با سخنرانی «سردار دهقان» در اراک برگزار می‌شود

تسنیم41 دقیقه قبل

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می‌شود

تسنیم47 دقیقه قبل

طالبان: سرنگونی هواپیمای حامل افسران آمریکایی کار ما بود

همشهری49 دقیقه قبل

آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست اما … | جزئیات دومین جلسه کمیته ویژه حادثه کرمان

همشهری52 دقیقه قبل

برگزیدگان جوایز گرمی ۲۰۲۰ اعلام شدند

همشهری56 دقیقه قبل