در بهترکردن زندگی یک نفر دیگر شریک شوید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
در بهترکردن زندگی یک نفر دیگر شریک شوید

در بهترکردن زندگی یک نفر دیگر شریک شوید

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: نیمه‌شب روزهای اول پاییز سال ۹۲ بود که پزشک جلوی اتاق ایستاد و گفت: «مردتان کیست؟ می‌خواهم موردی را بگویم». من و خواهر پزشکم بدون توجه به حرف مسخره‌اش رفتیم تا به ما اعلام کند پدرم سرطان پیشرفته‌ خون دارد و امیدی نیست.

به پزشکی متخصص با این سطح از روابط اجتماعی اعتماد ‌جایز نبود. از فردای آن روز راه افتادیم برای پیداکردن متخصص و بیمارستان. بسیاری از متخصصان خون تهران وقتی سطح بیماری را درمی‌یافتند، برای این که کارنامه‌‌شان خدشه‌دار نشود‌، قسم بقراط یادشان می‌رفت. البته ما پزشک و بیمارستان پیدا کردیم. فرصت ما کوتاه بود اما همیشه این دغدغه در ذهنم وجود داشت.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان سال بعد به نظرم تعداد افرادی که هر روز خبر درگذشت‌شان به‌دلیل سرطان منتشر می‌شد، بیشتر و بیشتر می‌شد. در همین صفحه آخر روزنامه ستونی به نام فراخوان داشتیم. روال این بود که هنرمندی یا فرد شناخته‌شده‌ای درخواستی را مطرح می‌کرد و دیگران درباره آن فراخوان می‌‌دادند و حمایت می‌کردند. حبیب رضایی در یکی از روزهای آذر تماس گرفت و پیشنهاد داد هرکس علاقه‌مند است، روز پنج شنبه، ششم آذر ۹۳ به اعضای بانک جهانی سلول‌های بنیادی بپیوندد. در آن روز پاییزی تعداد زیادی به بیمارستان شریعتی رفتند و من یکی از آن‌ها بودم. چند قطره خون و مشخصاتی که در این بانک برای آینده ثبت شد.* اولین تطبیقمن و خیلی از ما که آن روز رفتیم، هر کدام دلایلی برای خود داشتیم. وقتی مرداد۹۶ از مرکز شریعتی تماس گرفته شد و درخواست کردند بار دیگر برای نمونه‌برداری مراجعه کنم‌، خوشحال شدم. شنیده بودم مراحل کار اغلب موارد ناامیدکننده است و درواقع احتمال این که سلول‌های بنیادی دو فرد غیرخویشاوند باهم مطابق بشوند، اندک بود. تصورم این بود که در مدت یکی، دو هفته نتیجه معلوم می‌شود.اما انگار برای تطبیق چندماه بیشتر طول می‌کشد. وقتی تطبیق دوم اتفاق افتاد نوبت معاینه برای دانستن سلامت عمومی بود و همان‌جا بود که بیماری پدر و کم‌خونی، زمان بررسی را بیشتر کرد. سرانجام زمان برای پنج روز اول اسفند گذاشته شد، من خوشحال بودم و اطرافیان نگران. ولی هرکسی که حداقل یکی، دو روز در راهروهای بیمارستان برای عزیزش به سر برده باشد، بی‌لحظه‌ای درنگ راضی به این همکاری است.پروسه پیوند پنج روز متوالی است، چهار روز داروی G-CSF برای افزایش سلول‌های بنیادی در خون محیطی تزریق می‌شود.البته از درد استخوان شب آخر تزریق نمی‌توان به‌سادگی گذشت؛ دردی ممتد اما غیرقابل مقایسه با درد بیماران که گاهی سال‌ها و روزها درگیرش هستند. در روز جمع‌آوری، سوزنی در هر یک از دست‌های شما قرار داده می‌شود. خون از یک دست وارد دستگاه و پس از جدا‌سازی سلول‌های بنیادی در شرایط استریل از دست دیگر به بدن برگردانده می‌شود. پروسه‌ای چهار، پنج ساعته و تمام. حالا دیگر شما در بهترکردن زندگی یک نفر دیگر شریک هستید.* ای که دستت می‌رسد کاری بکندر همه جای دنیا سازمان‌های مردم‌نهاد برای گسترش این فعالیت‌ها اقدام می‌کنند. هزینه پیوند در ارزان‌ترین کشورها صد هزار دلار است در ایران تا ۱۵میلیون هزینه از طرف دولت اهدا می‌شود. تشویق به شرکت در این بانک اهدای سلول‌ها می‌تواند کمک بزرگی باشد.

خبری: اخبار پزشکی و سلامت روز

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هفت عادت روزانه که پوست را خراب می‌کند

تابناکتابناک18 ساعت قبل
سلامت پوست با رعایت نکات بهداشتی بسیار ساده به دست می‌آید تنها کافی است بدانید که پوستتان چگونه پاک‌سازی و اصلاح می‌شود. برای این کار لازم نیست کمدتان را پر از کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف و گران‌قیمت کنید، تنها کافی است عاداتی را که روزانه انجام می‌دهید و به پوستتان آسیب می‌زنند را حذف کنید. بسیاری از ما بدون اینکه متوجه باشیم هرروز کارهایی انجام می‌دهیم که به‌تدریج به پوست ما آسیب می‌زنند. در این ویدیو ۷ مورد از این عادت مخرب پوست لیست شده‌اند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴12 ساعت قبل
آیا مصرف انار می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد؟ بنابر تحقیقات مجله تغذیه و متابولیسم، محتوای آنتی اکسیدانی انار و آب انار ممکن است باعث تقویت استقامت و عملکرد هوازی در ورزشکاران شود. آیا انارباعث تقویت حافظه می‌شود؟ تحقیقات در مورد تأثیر انار و آب انار بر بهبود عملکرد ‌ذهن هنوز مراحل اولیه خود را سپری می‌کنند. تحقیقات دیگر نشان داد که آب انار ممکن است روی ذهن موش‌ها نیز تاثیر مثبت بگذارد. اما همچنان برای اثبات تاثیر انار و آب انار بر تقویت حافظه تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است. آیا مصرف انار با دیگر دارو‌ها تداخل دارد؟ گزارش‌هایی در مورد تداخل دارویی انار و آب انار با برخی داروها، از جمله داروهای مربوط به فشار خون بالا و استاتین وجود دارد. اگر این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از مصرف انار یا آب انار این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، ساغر صالح پور، با اشاره به برگزاری سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، گفت: جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه بیماری‌های زنان در این گنگره مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و ناباروری، اظهار داشت: این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته ۱۶ تا ۱۸ بهمن ۹۸ در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران در تالار ابوریحان برگزار می‌شود. وی افزود: موضوعاتی همچون مامایی، ژنیکولوژی، ناباروری، ژنیکوانکولوژی، پریناتولوژی، نوروژنیکلوژی هورمون درمانی، آندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، HPV و PCO در این کنگره مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد. دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی، در مامایی، زنان و ناباروری، خاطرنشان کرد: این کنگره به همت مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری‌های زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود. صالح پور گفت: همچنین انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران، انجمن سرطان‌های زنان، انجمن علمی و تخصصی ناباروری زنان، انجمن علمی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و انجمن آندومتریوزیس در برگزاری این کنگره همکاری دارند.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید. بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت «بهادر حاجی محمدی» بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید.
سلامت نیوزسلامت نیوز17 ساعت قبل
پدرم به عنوان پاکبان در شهرداری استخدام شد اما درآمد او کفاف هزینه‌های زندگی ما را نمی‌داد. این شرایط زندگی موجب شده بود نوعی احساس تنهایی در وجودم رخنه کند ولی باز هم زندگی خوبی داشتیم تا این که روزی مادرم مرا به گوشه آشپزخانه کشید و گفت: قرار است با یکی از کارگران رستوران ازدواج کنم! یک روز که غرق در تلفن همراهم بودم با پسر جوانی به نام «احد» آشنا شدم. آن قدر درگیر این عشق خیابانی بودم که اصلا یادم رفته بود نامزدی به نام قادر هم دارم. خلاصه دو سال بعد به قادر گفتم که هیچ علاقه‌ای به او ندارم و نمی‌توانم با او ازدواج کنم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
ساعت ۲۴-آیا کارمندی در این وضعیت را باید به خانه فرستاد یا اجازه داد با وجود سرماخوردگی کار کند؟ روزی رئیسم به من گفت: "به خاطر خدا برگرد خانه! از دوستان و همکارانم می‌پرسم وقتی سرما می‌خوریم باید مرخصی بگیریم یا نه؟ نظراتشان خیلی متفاوت و گاهی متضاد است. با این کار سرما خوردگی‌تان را در محیط کار پخش نمی‌کنید. " مثلا اگر کسی بیمار است ولی هنوز می‌تواند کارهایی انجام دهد، شاید بشود کار از منزل برایش ترتیب داد. وقتی هم که بیماری عفونی دارم ولی حالم خیلی هم بد نیست، با خود و اطرافیانم مهربانتر باشم و تا خوب شدن کامل از خانه کار کنم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1