خسارت‌های سیل سیستان و بلوچستان ۱۰ برابر بودجه ابلاغی رییس‌جمهور است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. حوادث
خسارت‌های سیل سیستان و بلوچستان ۱۰ برابر بودجه ابلاغی رییس‌جمهور است

خسارت‌های سیل سیستان و بلوچستان ۱۰ برابر بودجه ابلاغی رییس‌جمهور است

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: با گذشت یک هفته از وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان، استاندار سیستان و بلوچستان خبر داد که بر اساس برآوردهای اولیه، سیلاب اخیر تاکنون هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به بخش‌های کشاورزی، شهری و راه‌های این استان خسارت وارد کرده آن هم در حالی که به گفته علیم یارمحمدی؛ نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی، خسارات وارد شده به استان؛ به خصوص به دلیل تخریب و نابودی زمین‌های کشاورزی و احشام و همچنین تخریب ۷۰ الی ۱۰۰ درصدی بسیاری از خانه‌های روستایی، ۱۰ برابر بودجه ابلاغی رییس‌جمهوری برای جبران خسارات این استان است.

اسماعیل نجار؛ رییس سازمان مدیریت بحران کشور هم دیروز ضمن اعلام فرونشست آب در مناطق سیل‌زده استان و تداوم امدادرسانی و کمک به مردم سیل‌زده توسط نیروهای هلال‌احمر، ارتش و سپاه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا افزود: «متاسفانه سیل خسارت‌های فراوانی در شهرها و روستاهای استان سیستان و بلوچستان برجای گذاشته و به زیرساخت‌های این استان آسیب‌های جدی وارد کرده.

طبق آخرین ارزیابی‌ها، ۸۹۰ روستای استان گرفتار سیل شده‌اند و پیشنهاد تخصیص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیلاب اخیر به بخش‌های مختلف مسکونی، کشاورزی و دامی از سوی سازمان مدیریت بحران کشور تقدیم سازمان برنامه و بودجه شده که با طی مراحل قانونی به سرعت ابلاغ و تخصیص خواهد یافت.»

در حالی که ۱۴ شهرستان این استان پهناور، درگیر سیل شده و ۲۰ هزار واحد مسکونی هم بر اثر جاری شدن سیلاب آسیب کلی و جزیی دیده است، به گزارش ایرنا، امدادرسانی به روستاهای جنوب سیستان و بلوچستان که از شدت بارش‌ها خسارات بیشتری متحمل شده، فقط از طریق بالگرد یا قایق امکان‌پذیر است علاوه بر این، وزیر بهداشت هم خبر داد که به دنبال حضور معاون درمان، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر و معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت در منطقه سیل زده برای جبران خسارت‌های وارده به مراکز بهداشتی و درمانی، برآوردی از خسارت‌ها به زیرساخت‌ها در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تهیه شده و بر اساس برآوردهای اولیه، حدود ۷ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های حوزه سلامت وارد شده که قرار است برای بررسی‌های دقیق این خسارت، پس از فرونشست سیلاب، تیمی از وزارت بهداشت عازم مناطق شوند.

حالا با گذشت یک هفته از وقوع سیلی که به دنبال شدت بارش‌ها در استان سیستان و بلوچستان رخ داد، مهم‌ترین مشکل همچون تمام مناطقی که گرفتار بلایای طبیعی می‌شوند، کنترل شرایط سلامت و بهداشت مردمی است که در سکونتگاه‌های موقت و اضطراری اسکان داده شده‌اند.

البته دیروز، وزیر بهداشت اطمینان داد که هیچ مشکلی در تأمین دارو و نیروی درمانی در مناطق سیل‌زده وجود ندارد و تاکید کرد که تجارب سیلاب‌های گسترده ابتدای سال باعث شد که قبل از گرفتاری در سیلاب‌ها، موارد پر خطر حوزه سلامت، مدیریت شود و داروهای مورد نیاز هم تامین شده علاوه بر اینکه گزارش خبرگزاری‌ها هم حکایت از آن دارد که پزشکان داوطلب و اعضای بسیج جامعه پزشکی، همچون همیشه، عازم مناطق سیل زده استان شده‌اند تا ضمن ارایه خدمات سلامت، از شیوع بیماری‌های عفونی یا سایر تبعات ناشی از وقوع سیل برای سیل زدگان پیشگیری کنند.

خبری: اخبار حوادث واقعی

البته برخی آسیب‌ها در این استان شرقی گرفتار خشکسالی ۲۰ ساله، اجتناب‌ناپذیر است و دیروز محمد اسماعیل مطلق؛ مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت به ایرنا گفت که با وجود آماده‌باش شبکه بهداشتی ایرانشهر و زاهدان به دنبال هشدارهای سیل و آبگرفتگی در استان‌های جنوبی، بیش از ۲۰۰ هزار نفر در این استان، درگیر سیل هستند و بسیاری از آنها مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند که از این تعداد، حداقل ۸۴ هزار نفر به خدمات ویژه بهداشتی نیاز دارند و خطر افزایش عقرب گزیدگی و مار‌گزیدگی و همچنین شیوع بیماری‌های پوستی و گوارشی و تنفسی پس از فروکش سیل وجود دارد که حالا خدمات بهداشتی لازم برای پیشگیری از بیماری‌های واگیر و معدوم‌سازی لاشه حیوانات تلف شده در سیلاب، در حال انجام است و از آنجا که لاشه‌های حیوانات اهلی از مهم‌ترین کانون‌های عفونی در مناطق حادثه دیده محسوب می‌شود، قرار شده که با همکاری مشترک دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان دامپزشکی کل کشور، بیمه‌ها و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، سرعت جمع آوری و معدوم سازی لاشه‌های حیوانات افزایش یابد تا یکی از عوامل شیوع بیماری در این ایام در این مناطق، منفعل شود.

از آنجا که افراد کم‌توان همچون سالمندان، زنان باردار و کودکان، از گروه‌های در معرض آسیب به هنگام وقوع بلایای طبیعی هستند، تیم‌های امدادی هم معمولا در وقوع چنین حوادثی، انتقال و رسیدگی به وضعیت جسمی این گروه‌ها را در اولویت قرار می‌دهند که به گفته وزیر بهداشت هم ۱۶۹ مادر باردار توسط نیروهای اورژانس ۱۱۵ از محل‌های پرخطر در مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان به محل‌های امن منتقل شده‌اند اما فعلا نیاز حیاتی این استان سیلزده، خون و فرآورده‌های خونی است چنان‌که مدیرکل سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان هم نسبت به وضعیت بحرانی ذخایر فرآورده‌های خونی استان هشدار داد و گفت: «ذخیره فرآورده‌های خونی در سیستان و بلوچستان با توجه به بارندگی‌های چند روز گذشته در این استان به پایین‌ترین سطح رسیده و تعداد اهدا‌کنندگان خون کاهش چشمگیری داشته است.

بیماران تالاسمی که اغلب در جنوب استان هستند، نیازمند خون و فرآورده‌های خونی هستند و استان سیستان و بلوچستان، با داشتن ۳ هزار و ۲۴۰ بیمار تالاسمی و ۷۰۰ بیمار دیالیزی، بالاترین میزان مصرف خون در کشور را دارد و به همین دلیل، روزانه ۳۸۰ تا ۴۰۰ واحد خون و فرآورده‌های خونی در این استان مورد نیاز است اما در شرایطی که تمام کشور با سرمای شدید مواجه است، امکان ارسال خون از سایر نقاط کشور کاهش یافته است.»

منبع: رورنامه اعتماد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم لحظه برخورد وحشتناک موتورسیکلت به خودروی سواری

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران13 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک دستگاه خودروی سواری و یک موتورسیکلت، در خیابانی در یکی از شهرهای روسیه مشغول حرکت بودند که ناگهان موتور به طرز وحشتناکی به ماشین برخورد کرد. سرعت بسیار زیاد موتورسیکلت، عامل وقوع حادثه بود و پلیس، موتورسوار را مقصر حادثه عنوان کرد. انتهای پیام/

خسارت‌های شدید به روستاییان سیل‌زده سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
معاون سازمان امداد و نجات هلال احمر: اولویت ما لکه گیری و توزیع بسته‌های غذایی یک ماهه است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما معاون سازمان امداد ونجات هلال احمر در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: ۱۵۰ تیم به استعداد ۱۶۰ نفر در استان سیستان و بلوچستان و ۶۵ تیم هم از استان‌های معین برای امدادرسانی بکارگیری شده‌اند. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی هم گفت: با سامانه فعلی در دو سه روز آینده بارش خاصی در مناطق سیلزده نخواهیم داشت. وی گفت: الان تلاش می‌کنیم راه‌ها را با امکانات موجود ایمن سازی و برای تردد مقاوم و ایمن کنیم. وی با اشاره به بازدید رئیس جمهور و رئیس مجلس از مناطق سیلزده گفت: امیدواریم با دستورات و قول‌های رئیس جمهور و رئیس مجلس، علاوه بر رفع مشکلات سیل اخیر، جهشی در شرایط کلی استان نیز رخ دهد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
دوست شدن و رابطه با مردان کهنسال توسط دانشجویان دختر بریتانیایی با هدف تامین هزینه شهریه دانشگاه در حال تبدیل شدن به امری رایج است. سرویس اجتماعی- سایت‌های دوستیابی‌ای وجود دارند ‌که بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی بریتانیایی از طریق آن نام‌شان را برای پیدا کردن «شوگر ددی» ثبت می‌کنند. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ روزنانه «میرر» با انتشار این خبر می‌نویسد: "دوست شدن و رابطه با مردان کهنسال توسط دانشجویان دختر بریتانیایی با هدف تامین هزینه شهریه دانشگاه در حال تبدیل شدن به امری رایج است. طبق آماری غیررسمی تعداد دختران بریتانیایی در حال جستجوی شوگر ددی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ میلادی به میزان ۳۶ درصد افزایش یافته است. در میان دانشجویان دانشگاه‌ها، دانشجویان دانشگاه هنر لندن بیشترین تقاضا را برای شوگر ددی داشته‌اند، دومین دانشگاه، دانشجویان دانشگاه منچستر و سومین دانشگاه در این زمینه دانشجویان کالج لندن بوده‌اند که بیشترین تعداد ثبت‌نام جهت یافتن مردان کهنسال را برای دوستی داشته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بر اثر این تصادف ۵ نفر سرنشین خودرو پراید شامل ۳ خانم و ۲ آقا در دم جان باخته‌اند. رئیس پلیس راه استان بوشهر از مرگ ۵ نفر بر اثر وقوع تصادف در محور اهرم برازجان خبر داد. سرهنگ جابر پاپری در گفت وگو با ایسنا با اعلام این خبر گفت: عصر امروز یک دستگاه سواری پراید که از برازجان به سمت اهرم در حرکت بوده با یک دستگاه کامیون که از اهرم به سمت برازجان در حرکت بوده برخورد می‌کند. وی افزود: متاسفانه بر اثر این تصادف ۵ نفر سرنشین خودرو پراید شامل ۳ خانم و ۲ آقا در دم جان باخته‌اند. همچنین در این گزارش نوشته شده که تصادف مذکور شاخ به شاخ بوده و هر ۵ نفر فوتی از سرنشینان پراید بوده‌اند و علت حادثه را انحراف به چپ از سمت سواری پراید عنوان کرده است.
الفالف16 ساعت قبل
صبح‌نو نوشت: هفتم خرداد امسال بود که خبر رسید خانم میترا استاد، همسر دوم آقای محمدعلی نجفی، شهردار سابق به قتل رسیده است. هنوز در پرونده محمدعلی نجفی شک و شبهات زیادی وجود دارد اما معلوم نشده است بعد از بخشش اولیای دم حکم نهایی برای او چه خواهد بود. حکم قطعی نیست، دوباره تلاش خواهیم کرد/ پرونده محمدعلی نجفی هم مثل پرونده قتلشهلا جاهد، حسابی سر زبان‌ها افتاد. ۶ سال و ۶ ماه حبس، تنها محکومیت نجفیحالا نزدیک به هشت ماهی می‌شود که از سروصدای قتل نجفی می‌گذرد و التهابات فروکش کرده است. آقای «حمیدرضا گودرزی» وکیل محمدعلی نجفی به این حکم هم اعتراض دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

وجود سم «آفلاتوکسین» در لبنیات/ واکنش وزارت بهداشت

نامه‌نیور10 دقیقه قبل

پلاسکو و دری که هنوز بر همان پاشنه می‌چرخد

ایسنا11 دقیقه قبل

کفاشیان: رفاقت‌ها در AFC ظاهری است/ نمی‌گویم «تاج» نمی‌تواند کاری بکند

ایسنا13 دقیقه قبل

بنیاد مستضعفان با تمام توان در خدمت سیل زدگان

صدا و سیما13 دقیقه قبل

پاک‌آیین: موضع ایران در مذاکره نکردن از جایگاه قدرت است

ایسنا16 دقیقه قبل

فونسکا: با جنوا، یوونتوس و لاتزیو بازی داریم و نگران وضعیت ترکیب رم هستم؛ مقابل جنوا، ۱۰ بازیکن خود را در اختیار نداریم

طرفداری19 دقیقه قبل

جامعه‌ای که رودکی را کمتر از مهران مدیری می‌شناسد

ایسنا20 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1