پیروزی ۶ میلیارد دلاری ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

پیروزی ۶ میلیارد دلاری ایران

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
دولت امریکا برای چندمین بار دعوای حقوقی علیه ایران را باخت. درحالی که همین چند روزپیش دیوان عالی امریکا، توقیف دارایی‎‌های بانک ...
پیروزی ۶ میلیارد دلاری ایران - 0

دولت امریکا برای چندمین بار دعوای حقوقی علیه ایران را باخت. درحالی که همین چند روزپیش دیوان عالی امریکا، توقیف دارایی‎‌های بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ را رد کرده بود، روز گذشته هم براساس اعلام بانک مرکزی ایران، محاکم ایتالیایی درخواست امریکایی‌ها برای توقیف دارایی‌های ایران دراین کشور را رد کردند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت امریکا دارایی‌های ایران دراین کشور را توقیف کرد و در سال‌های اخیر با شناسایی اموال ایران در سایر کشورها بخصوص اروپا، یک جنگ حقوقی علیه ایران راه انداخته است تا بر اساس شکایت شهروندان خود بابت پرونده‌هایی که هیچ گاه نقش ایران در آنها ثابت نشده است، اموال ایران را مصادره کند.

با اجرایی شدن برجام ایران توانست بخش عمده‌ای از دارایی‌های خود را در خارج آزاد کند به طوری که طبق اعلام بانک مرکزی در آن دوره ۲۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شد و بانک مرکزی به آن دسترسی پیدا کرد. علاوه براین حدود ۴۰۰ تن طلا نیز در همین سال‌ها به ایران منتقل شد.

اما همچنان پرونده‌هایی برای توقیف اموال ایران در برخی از دادگاه‌های اروپایی باز بود. یکی از این پرونده‌ها شکایت امریکا برای توقیف ۱٫۶ میلیارد دلار از دارایی ایران در لوکزامبورگ بود که در اواخر سال ۱۳۹۵، دادگاه این کشور به نفع ایران رأی داد و در ۲۳ دی ماه جاری دیوان عالی امریکا نیز ادعای مطرح شده از سوی خواهان‌های امریکایی را رد کرد.

پیروزی ۶ میلیارد دلاری

در تازه‌ترین خبری که روزگذشته روی پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی قرارگرفت، اعلام شد که در محاکم ایتالیا، درخواست امریکایی‌ها برای توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران رد شد.

براین اساس، درخواست خواهان‌های امریکایی که ورثه برخی از قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبربودند، برای توقیف اموال و دارایی‌های بانک مرکزی ایران به میزان ۵ میلیارد و ۹۹۰ میلیون و ۸۷۶ هزار و ۶۹۶ دلار نزد محاکم کشور ایتالیا رد شد.

پس از آنکه ورثه برخی از قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر (هاولیش و دیگران) با تحریک دولت امریکا در سال ۲۰۱۱ موفق به اخذ رأی از دادگاهی در نیویورک به محکومیت دولت جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی شدند، در تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸ دادخواستی را به خواسته شناسایی و اجرای رأی دادگاه امریکایی و توقیف اموال و دارایی بانک مرکزی به میزان نزدیک به ۶ میلیارد دلار امریکا نزد محاکم کشور ایتالیا مطرح کردند.

دادگاه ایتالیایی در ابتدا در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۱۸ با صدور قراری، دستور توقیف اموال بانک مرکزی به میزان مبلغ خواسته در قلمروی ایتالیا را صادر کرد.

سپس بانک مرکزی ایران با استفاده از خدمات وکلای خبره محلی نسبت به تجدید نظرخواهی از رأی مذکور اقدام و متعاقبا دادگاه تجدیدنظر رم با صدور رأیی در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸، ضمن پذیرش اعتراض این بانک، از قرار مذکور رفع اثر کرد.

طبق اعلام بانک مرکزی، خواهان‌ها مجددا برای توقیف اموال این بانک، دادخواست جدیدی به دادگاه ارائه کردند ولی دادگاه رسیدگی‌کننده به دعوی با صدور رأی در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۹، خواسته خواهان‌ها را رد کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

این رأی مورد اعتراض خواهان‌های پرونده هاولیش قرار گرفت که در مرحله تجدیدنظر نیز دادگاه در تاریخ دهم ژانویه ۲۰۲۰، بدون ورود در ماهیت دعوا، اعتراض خواهان‌ها را مورد پذیرش قرار نداد و به این ترتیب موفقیت دیگری در این پرونده برای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حاصل شد.

دبیر کمیسیون حقوقی کانون بانک‌های خصوصی کشور در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره ابعاد حقوقی موفقیت ایران در محاکم ایتالیا توضیح داد: در ابتدا دعوای حقوقی ورثه قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر در دادگاهی در نیویورک امریکا مطرح شد، اما مسئولان ایرانی با توجه به اینکه نظام قضایی امریکا را قبول ندارند، برای دفاع دراین دادگاه حاضر نشدند.

علی نظافتیان افزود: برهمین اساس، امریکایی‌ها با شناسایی اموالی که ایران در کشور ایتالیا دارد، ادعای خود را دردادگاه‌های این کشور مطرح کردند که در مرحله نخست ایتالیا اقدام به توقیف نزدیک به ۶ میلیارد دلار از اموال ایران کرد، ولی پس از دفاع تیم حقوقی ایران فرجام این شکایت به نفع کشورمان تمام شد.

وی توضیح داد: در نظام حقوقی دنیا، کشورها معاهدات و پیمان‌هایی برای همکاری‌های قضایی و حقوقی میان خود امضا می‌کنند و با توجه به اینکه امریکا با ایتالیا معاهده همکاری حقوقی دارد، شکایت خود را از طریق دادگاه‌های این کشور دنبال کرد.

این کارشناس حقوق بانکی ادامه داد: یکی از بندهایی که در معاهدات قضایی دیده می‌شود این است که اگر زمینه اجرای یک رأی حقوقی که در دادگاه کشور نخست صادر شده در دادگاه‌های کشور طرف معاهده وجود داشته باشد، حکم دادگاه کشور نخست در کشور دیگر قابل اجراست. برهمین اساس طبق کمکی که دولت امریکا از ایتالیا خواسته بود، محاکم ایتالیایی در رأی اولیه خود اقدام به توقیف ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران کرد.

دبیر کمیسیون حقوقی کانون بانک‌های خصوصی کشور اضافه کرد: پس از مطرح شدن این شکایت در محاکم ایتالیا، تیم حقوقی ایران برای دفاع وارد عمل شد و پس از ارائه مدارک لازم دادگاه در نهایت به نفع ایران حکم صادر کرد و بدین ترتیب درخواست توقیف اموال ایران رد شد.

وی درپاسخ به این سؤال که آیا دولت امریکا دوباره می‌تواند نسبت به این حکم اعتراض کند، اظهارکرد: همانگونه که بانک مرکزی ایران نیز توضیح داده است، درخواست تجدیدنظر خواهان‌های امریکایی در ابتدای سال‌جاری میلادی از سوی دادگاه رد شده و بنابراین این حکم قطعی و لازم الاجراست.

نظافتیان با اشاره به اینکه درمجموع دولت امریکا به‌دنبال توقیف اموال ایران در خارج است، گفت: امریکا براحتی دارایی‌های ایران در داخل خاک خود را توقیف کرده است، ولی برای توقیف دارایی‌های ایران در سایر کشورها راه دشواری درپیش دارد چرا که نظام قضایی هر کشوری استقلال دارد ضمن اینکه تیم حقوقی ایران نیز توانمندی خود را ثابت کرده است. / روزنامه ایران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تولید گاز بی‎ وقفه ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
مشکین فام از سکوی ۱۴ D به عنوان آخرین سکوی فاز ۱۴ برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل ۴ سکوی فاز ۱۴ وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود: همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود. وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با ۳۵ میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که ۲۸ میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم. مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم. وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.

پاسخی به حاشیه سازی‌های اخیر اردکانیان: برنامه رییس مجلس، بازدید از مناطق سیل زده بود/ ما از فرصت حضور ایشان در استان برای افتتاح طرح آبرسانی استفاده کردیم

الفالف1 روز قبل
گروه اقتصادی الف، ۲۹ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۵ ۳۹۸۱۰۲۹۰۸۷به گزارش الف، وزیر نیرو به حاشیه سازی در فضای مجازی درباره افتتاح طرح آبرسانی توسط رییس مجلس در سیستان و بلوچستان پاسخ داد. فیلم را ببینیدگفتنی است د کتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی (۲۳ دی ماه) در پی بارندگی شدید در استان سیستان و بلوچستان و برخی نقاط دیگر در جنوب شرقی کشور که به آب‌گرفتگی مشکل‌ساز برای مردم و در مواردی ویرانگر و خسارت‌بار انجامید، عازم سیستان و بلوچستان شد. رییس قوه مقننه در بدو ورود مورد استقبال رسمى استاندار و مقامات استان قرار گرفت و جمع خبرنگاران هدف از سفر خود به این استان را وقوع سیل اخیر در این استان عنوان کرد. دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های واصله از استان درباره سیل اخیر، مجموع نیازهای فوری استان و سایر نیازهای استان در زمینه زیرساخت‌ها از جمله ساخت راه آهن، بزرگراه‌ها و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر اولویت‌های این سفر است. وی بازسازی منازل، تعمیر و نوسازی زیرساخت‌ها را اولویت اصلی در این شرایط برشمرد و تاکید کرد: خسارات وارده ناشی از سیل اخیر در حوزه کشاورزی نیز نیازمند برآورد و رسیدگی است.

باور توان داخلی و ساخت تجهیزات نفتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، باور به توان داخلی و فشار تحریم‌ها باعث شده است که با اتکا به خلاقیت متخصصان داخلی، محصولی به مراتب بهتر از نمونه خارجی تولید شود.

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند ساعت مجدد پروازها را از طریق پیامک به مسافران خود اطلاع دهند و نسبت به کاهش ازدحام جمعیت در ترمینال‌ها اقدام کنند. مقررات موجود در بخش پروازهای داخلی تاکید دارد چنانچه تأخیر تا دوساعت به طول بینجامد، شرکت‌های هواپیمایی موظفند از مسافران پذیرائی نوع اول انجام دهند. ارائه این پذیرائی مشروط به وجود زمان کافی جهت پذیرایی وعدم افزایش تأخیر بیشتر است. فرودگاه مهرآباد صبح امروز از ازدحام جمعیت در ترمینال‌های این فرودگاه خبر داد و از مسافران خواست تا قبل از عزیمت به سمت فرودگاه از برقراری پرواز خود اطمینان حاصل کنند. وضعیت پروازهای ورودی به فرودگاه مهرآباد از مبدا به مقصد این فرودگاه نیز از صبح امروز وضعیتی مشابه را داشت و بیشتر پروازها ابطال شد.
عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر