۲۱۰ مدرسه اوتیسم نیاز داریم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
۲۱۰ مدرسه اوتیسم نیاز داریم

۲۱۰ مدرسه اوتیسم نیاز داریم

ایمناخبرگزاری ایمنا |
جزئیات اجرای طرح‌های "یاریگران در مدارس" و "سیل مهربانی دو" و بررسی سهم بازنشستگان فرهنگی از کل بازنشستگان کشور را در بسته خبری آموزش و پرورش ایمنا بخوانید.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سیدجواد حسینی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به راه‌اندازی مدارس جدید اوتیسم در سطح کشور اظهار کرد: طبق طرح آمایش سرزمینی ۴۶ مدرسه اوتیسم در مناطق مختلف داریم، هرچند هنوز ۱۴ استان ما این مدارس را ندارند و دانش‌آموزان در قالب ۲۰۰ کلاس ضمیمه ادامه تحصیل می‌دهند.

وی افزود: به ۲۱۰ مدرسه استاندارد اوتیسم نیاز داریم و به همین علت با خیرین وارد گفت‌وگو شدیم و طبق توافقات کلنگ ساخت ۲۲۴ مدرسه در این ۱۴ استان بر زمین زده خواهد شد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در پاسخ به پرسشی درباره افزایش آمار دانش‌آموزان مبتلا به اوتیسم گفت: شمار مبتلایان به اوتیسم‌ در حال افزایش نیست. اوتیسم دارای درجات مختلف است و یک علت افزایش آمار دانش آموزان اوتیسم بهبود روند و ابزارهای شناسایی است. در واقع طیف اوتیسم افزایش نیافته بلکه ابزارها مدرن‌تر و شناسایی بهبود پیدا کرده است.

اجرای طرح یاریگران زندگی در ۲۰درصد مدارس کشور

عبدالرسول کریمی، معاون پژوهشی آموزش و پرورش شهر تهران اظهار کرد: طرح یاریگران در حدود ۲۰ درصد مدارس آموزش و پرورش کشور اجرایی شده است. در حقیقت یکی از برنامه‌های سال جاری که به صورت مشترک بین آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر اجرایی شده همین طرح بوده است.

وی افزود: با اجرای این طرح دانش آموزان به سمت کاهش تمایل و پیشگیری از مصرف مواد مخدر هدایت می‌شوند. در حقیقت از اهدافی که در راستای پیشگیری از مصرف مواد مخدر دنبال می‌شود می‌توان به اجرای این طرح اشاره کرد. همچنین با اجرای آن ترویج فرهنگ فعالیت‌های داوطلبانه و مشارکت محور در بین دانش آموزان محقق می‌شود.

وی ادامه داد: توانمندسازی گروه‌ها و تشکل‌های دانش آموزی با اجرای این طرح دنبال خواهد شد. شهر تهران در حال حاضر ۱۹ کانون یاریگران زندگی دارد که بالغ بر ۸۸ هزار دانش آموز در آزمون سلامت روان در سال گذشته در قالب این طرح شرکت کردند، این طرح که در ۲۰ درصد مدارس متوسطه اول و دوم کشور اجرا شده است تا سال ۱۴۰۰ در تمام مدارس سطح کشور اجرایی خواهد شد.

۶۰ درصد بازنشستگان کشور فرهنگی هستند

احمد صافی، رئیس کانون بازنشستگان وزارت آموزش‌وپرورش در جمع روسای کانون‌های بازنشستگان استان‌ها اظهار کرد: ۳۰۵ کانون بازنشستگان در سراسر ایران فعالیت می‌کنند همچنین یک‌میلیون و ۴۸۰ هزار بازنشسته در سطح کشور داریم که بیش از ۶۰ درصد آن‌ها فرهنگیان هستند.

صافی افزود: بیشتر منابع صندوق بازنشستگان از طریق فرهنگیان تأمین می‌شود بنابراین بازنشستگان فرهنگی در تأمین منابع صندوق بازنشستگی نقش مهمی دارند.

وی بر بهره‌مندی از بازنشستگان در امر آموزش و استفاده از تجربه‌های گران‌قدر بازنشستگان تأکید و تصریح کرد: بر اساس تحقیقات انجام‌شده با موضوع بررسی مشکلات بازنشستگان، ۳۰ مشکل آن‌ها شناسایی‌شده است اما بر رفع پنج مشکل بیشتر تکیه شده است.

بیش از دو میلیون نفر در دولت تدبیر و امید باسواد شدند

شاپور محمدزاده، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: دو میلیون و ۶۰۸ هزار نفر از افراد کم‌سواد و بی‌سواد کشور در شش سال فعالیت دولت تدبیر و امید باسواد شدند.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد فعالیت سوادآموزی در کشور در حوزه زنان است، اضافه کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از هر ۱۰۰ زن ۶۵ نفر بی‌سواد بودند و اکنون بر اساس آخرین سرشماری از هر ۱۰۰ زن ۹۴ درصد باسواد هستند.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نهضت سوادآموزی اضافه کرد: ۵۵ درصد فعالیت‌های نهضت سواد آموزی در سطح روستاها انجام می‌شود.

طرح سیل مهربانی دو برای کمک به دانش آموزان سیل زده

اسماعیل بحری‌زاده، سرپرست سازمان دانش‌آموزی گفت: درپی بروز مشکلات ناشی از بارندگی‌های شدید در سیستان و بلوچستان و برخی نقاط جنوب شرق کشور، طرح سیل مهربانی دو با مشارکت شوراهای دانش‌آموزی، بسیج دانش‌آموزی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، دانش‌آموزان عضو سازمان جوانان هلال‌احمر و اعضای تشکیلات دانش‌آموزی پیشتازان سازمان دانش‌آموزی در سراسرکشور برگزار می‌شود.

وی از اعضای تشکیلات پیشتازان و مجامع دانش‌آموزی و مربیان، نمایندگان مجلس دانش‌آموزی و خبرگزاری پانا درخواست کرد با تمام توان در این فعالیت مشارکت کنند.

مرحله اول طرح سیل مهربانی در پی بارندگی‌های ابتدای سال جاری در استان‌های ایلام، لرستان و خوزستان با مشارکت دانش‌آموزان و فرهنگیان در بخش‌های مختلف آموزش‌وپرورش و تشکل‌های دانش‌آموزی برگزار شد که نقش مؤثری در ایجاد فضای همدلی، همراهی و نوع‌دوستی در سطح کشور و کمک به دانش آموزان سیل‌زده داشت.

کاشت حلزون برای ۱۲۵ دانش آموز ناشنوا

سید جواد حسینی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور درباره خدمات خوب حمایتی از ناشنوایان گفت: کاشت حلزون حدود شش میلیون تومان هزینه دارد، اما ۱۲۵ نفر از دانش آموزان ناشنوا از سال ۹۴ تاکنون این خدمات را دریافت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: همچنین ۱۳۹ مورد این خدمات نیز همه قطعات کاشت حلزون را که دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد از سال ۹۶ تاکنون استفاده کرده‌اند. از سال ۹۴ تاکنون تعداد دو هزار و ۶۸۸ دستگاه سمعک به دانش آموزان ناشنوا داده شده است.

حسینی ادامه داد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی در حوزه ناشنوایان حدود پنج هزار ۵۲۱ دانش آموز در مدارس خاص دارد که در یک هزار و ۶۷۳ کلاس درس مشغول تحصیل هستند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور همچنین ادامه داد: ۹۹۳ دانش آموز در ۶۸ مدرسه کار و دانش و در ۳۰ رشته فعال هستند و ۷۸ دانش آموز نیز در هشت مدرسه فنی حرفه‌ای در شش رشته در مدارس خاص فعالیت می‌کنند.

وی افزود: ۹ هزار ۹۱۸ دانش آموز با آسیب شنوایی نیز در دوره‌های مختلف در مدارس پذیرا و مدارسی تلفیقی – فراگیر در حال تحصیل هستند که ۹۴۵ دانش آموز تلفیقی آن در ۸۰ رشته کارو دانش تحصیل می‌کنند که در مجموع رقمی نزدیک به ۱۵ هزار و ۵۰۰ دانش آموز را نشان می‌دهد. کد خبر ۴۰۵۹۶۸

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از نماز جمعه تهران تا سیل سیستان

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نمونه مهندسی ماهواره ملی «ظفر» در دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده که با فناوری‌های پیشرفته‌تر نسبت به ماهواره نوید، قابلیت عکسبرداری رنگی با قدرت تفکیک بهتر از ۸۰ متر را دارد. این ماهواره پس از ماهواره «نوید»، به عنوان دومین پروژه فضایی در دستور کار دانشگاه علم و صنعت قرار گرفته است. به گفته دکتر بلندی رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، مقایسه این دو ماهواره نشان می‌دهد که فناوری دوربین‌ها در ماهواره ظفر، ارتقای ۵ برابری یافته و دو برابر شدن دقت کنترل و افزایش بیش از ۱۵ برابری نرخ ارسال داده‌های تصویری از دیگر مزایای ماهواره ظفر است. دکتر بلندی افزوده است: این ماهواره مجهز به دوربین‌های رنگی و قادر به تصویر برداری از سطح زمین است و ۳۰۰ درصد نسبت به ماهواره نوید در وضع بهتری قرار دارد و دارای سیستم کنترل پیشرفته‌تری نیز است. تصاویر ماهواره ظفر می‌تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل‌ها، بررسی زمین‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحران‌های طبیعی به کار برده شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1