فلسفه تعلیم و تربیت به‌درستی اجرایی نمی‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
فلسفه تعلیم و تربیت به‌درستی اجرایی نمی‌شود

فلسفه تعلیم و تربیت به‌درستی اجرایی نمی‌شود

مهرخبرگزاری مهر |
مشهد - وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید اعتراف کنیم فلسفه تعلیم و تربیت ما امروز به درستی اجرایی نمی‌شود، گفت: با قراردادن سدی به نام کنکور، تنها توانایی تست زدن را تقویت کرده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، محسن حاجی میرزایی در نشست صمیمانه با جمعی از خیرین مدرسه ساز و مدرسه یار استان خراسان رضوی که چهارشنبه شب در مشهد برگزار شد، با اشاره به اتفاقات دردناک هفته‌های اخیر در کشور اظهار کرد: سردار سلیمانی یک الگو و نماد برای زیستن بود و قلب تمام ایران برای شهادت این مرد بزرگ که می‌تواند الگوی دانش آموزان، جوانان و همه مسئولان کشور باشد جریحه دار شد، ضمن این که دو رویداد تلخ حادثه درگذشت هموطنان عزیزمان در کرمان و سقوط هواپیمای اوکراین نیز بر درد و آلام همه ما افزود.

حاجی میرزایی در بخش دوم صحبت‌های خود با بیان این که به حال خیرین مدرسه ساز که الگوی دلسوزی برای فرزندان این مرز و بوم هستند غبطهمیخورم، افزود: خیرین باید شکرگزار نعمتی که خداوند نصیب آنها کرده باشند، در قرون و اعصار آدم‌های زیادی آمده و رفته اند و آنچه که باقی می‌ماند، انسانیت است که در عرصه‌های مختلف تجلی می‌یابد که نماد واقعی یکی از آنها همین مشارکت خیرین در فرآیند آموزش و پرورش دانش آموزان است.

حاجی میرزایی یکی از رنج‌هایی که امروز همه انسان‌ها در تمام جوامع با آن روبرو هستند را بی عدالتی دانست که باعث تباهی ظرفیت‌ها و استعدادها و جلوگیری از پیشرفت انسان‌ها می‌شود و در همین رابطه ادامه داد: توسعه عدالت به عنوان یکی از محوری ترین اهداف و مسیرهای امامان و بزرگان دین ما بوده و تمام کسانی که در خصوص عدالت سخن گفته اند، معتقدند تمام دسته بندی‌های جامعه به دلایل مختلف به دلیل عدم توسعه مناسب و عادلانه فرصت‌های یادگیری است.

وی افزود: اصلی ترین عنصر تغییر در جوامع، یادگیری و پایدارترین نتایج در جامعه و آنچه که در آینده جامعه اتفاق می‌افتد، محصول همین امر است اما نباید فراموش کنیم کیفیت و محتوای یادگیری هم بسیار مهم و حیاتی است چرا که هر گامی‌که برای توسعه یادگیری در جامعه انجام می‌شود بی نظیر ترین و پایدارترین نقش را در پیشرفت کشور دارد.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: اهمیت یادگیری و تأثیرگذاری آن حتی در مبانی دینی ما مورد اشاره قرار گرفته است و هر فردی که به هر شکلی در این عرصه قدم می‌گذارد باید شاکر خداوند باشد.

وی ادامه داد: ما باید برای فرزندان این سرزمین کار کنیم، متأسفانه باید اعتراف کنیم فلسفه تعلیم و تربیت ما امروز به درستی اجرایی نمی‌شود، در واقع دانش آموزانمان باید زندگی مستقل و شرافتمندانه و دفاع از خود و آرمان‌های کشور را فرا بگیرند اما ما امروز بیراهه رفته ایم و با قراردادن سدی در انتهای نظام تعلیم و تربیت به نام کنکور، تنها توانایی تست زدن و حافظه محوری را در آنها تقویت کرده ایم.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی بااشاره به این که این مشکل از پایه‌های ابتدایی آغاز و پس از آن ادامه می‌یابد، گفت: متأسفانه نظام منزلت اجتماعی و اشتغال ما هم بر همین اساس شکل گرفته و ما در حالی که باید زیستن قوی و مقتدر در محیطی که کودک و نوجوان ما در آن زندگی می‌کند را به او بیاموزیم به سمت دیگری حرکت کرده ایم.

وزیر آموزش با اشاره به این که در گذشته سرعت تحولات و تغییرات کند بود و ما می‌توانستیم ارزش‌های خود را به فرزندانمان منتقل کنیم، تصریح کرد: به دلیل سرعت تغییرات و تحولات همه نقش‌ها دچار کاستی شده و فرزندان ما با سرعت فراوانی از کنار ما می‌گذرند و در واقع

امروز باید بگوییم زبان گفتگو و تعاملمان با فرزندان را از دست داده ایم اما نباید فراموش کنیم خانواده‌ای که با بچه‌های خود پیوند گفتگوی صمیمانه و عمیق دارد، در معرض هیچ خطری نخواهد بود و بر همین اساس همه ما نباید یک لحظه نیز از فراگیری غفلت نکنیم تا زبان تعامل و گفتگو در خانواده‌ها تقویت شود.

حاجی میرزایی در بخش پایانی صحبت‌های خود خراسان را الگو و پیشگام در بسیاری از عرصه‌ها به ویژه در زمینه مشارکت خیرین مدرسه ساز و مدرسه یار دانست و گفت: توجه خیرین به آموزش مهارت‌ها در مدارس نیاز جدی امروز جامعه ماست و باید به سمتی حرکت کنیم که بخش بزرگی از دانش آموزان ما به مهارت کار کردن برای تأمین آینده خود برسند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که از حضور و مشارکت خیرین در برنامه‌های تعلیم و تربیت استقبال می‌کنیم، اظهار کرد: دولت قطعا با تمام توان در کنار خیرین خواهد بود و امسال هم دو هزار و ۷۰۰ میلیارد را برای مشارکت دولت در ساخت پروژه‌های آموزشی و پرورشی ساخت خیرین اختصاص گرفته است که این رقم در سال گذشته در حدود یک هزار میلیارد بوده که به این رقم رسیده و رشد خوبی داشته است ضمن این که در همین حال تلاش می‌کنیم موانع قانونی برای مشارکت خیرین در حوزه آموزش و پرورش را پیگیری و رفع کنیم.

گفتنی است، پیش از صحبت‌های وزیر آموزش و پرورش در این جلسه، تعدادی از خیرین مدرسه ساز و مدرسه یار استان خراسان رضوی به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پرداختند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«پنهان خانه پنج در» صاحب تیزر شد/ ادامه اجرا بعد از کنترل کرونا

مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیزر نمایش «پنهان خانه پنج در» نوشته حسین کیانی و کارگردانی آرش فلاحت پیشه که به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اجرایش در تالار مولوی تا ۹ اسفند ماه لغو شده است، منتشر شد. این اثر نمایشی با باز شدن تماشاخانه‌ها به اجراهای خود ادامه می‌دهد. در خلاصه این نمایش آمده است: درس اول این بود که نترسید از آنچه با آن می‌ترسانند، در زمانه‌ای که آگاهی برای زنان جرم محسوب می‌شد عطری جان منزل خود را وقف آموزش و تحصیل زنان کرده که مردان، شوهران، گزمه‌ها و درآخر بیگانگان و مغول‌ها بر آنها وارد می‌شوند و هر بار به ترفندی باید ایشان را مغلوب سازند. هژیر سام احمدی، شیما پروهان، شیوا ترابی، سعید جاودان، علی رجایی، بهروز سروعلیشاهی، محمد مهدی کیان، عیسی محمدی، علیرضا موسوی، آیلار نو شهری، نساء یوسفی، ریحانه ادراکی، میثم پاکدامن، فاطمه حاجی حسنی، دیاکو حسامی، هلیا حمیدی، مریم شایسته، نگار شهبازی، مجید صد خسروی، مهدی مرتضوی بازیگران نمایش به ترتیب حروف الفبا هستند. دیگر عوامل نمایش «پنهان خانه پنج در» عبارتند از مدیر تولید: امین محمدی، دستیار کارگردان و سرپرست گروه: سیدجواد حسینی، طراح لباس: پریدخت عابدین‌نژاد، طراح صحنه: سینا ییلاق‌بیگی، طراح نور: احسان فلاحت‌پیشه، آهنگساز و طراح صدا: محمد اسلامی، طراح گریم: سیدامین میری، مدیر هنری: امین منتظری، مدیر اجرا: مرتضی حقیقت‌بیان، دستیار طراح صدا و نوازنده سازهای کوبه‌ای: پدرام سلیمانی، منشی صحنه: کوثر مرادی، مجریان گریم: احمد نگهبان و مژده زادمهر، مدیران صحنه: کامران کندی و محمدصالح محمدی، روابط عمومی: سعید جمشیدی پور، مشاور رسانه: فاطمه امین‌الرعایا، عکاس: شکرانه کریم، مربی کاتاکالی: شیما مهدوی، مربی تایچی: فریبا کامران، دستیار طراح صحنه: محمد حسن درباغی فرد، دوخت لباس: فرحناز معصومی و پگاه میرشجاعی، سرپرست ساخت دکور: امیرحسین بابائیان و مصطفی طباطبایی و گروه ساخت دکور: احمد بابائیان، مصطفی جمالی، محمد حسن درباغی فرد، حمید برنا، فرزاد چوپانی و محمد کیالها.

آقای وزیر اگر شما یک شهروند عادی بودید از وزیر بهداشت چه می‌خواستید؟ پاسخ نمکی به رکنا + فیلم

رکنارکنا7 ساعت قبل
مردم هم از طریق فضای مجازی خواست‌های خود از دولت و وزارت بهداشت را مکرر بیان کردند و هر کدام از دید خود برای مهار این ویروس راهکارهایی را ارائه دادند و خواست هایی از وزیر بهداشت داشتند و دارند. و اما اگر وزیر بهداشت، وزیر نبود، در جایگاه یک شهروند در این روزهای مبارزه با کروناویروس از وزیر بهداشت کشورش چه درخواستی داشت؟ سعید نمکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به این سوال اینگونه پاسخ داد: " از وزیر می‌خواستم آنچه به نفع سلامت جامعه است بیان کند. من هیچ مصلحتی را بیشتر و مهم‌تر از مصلحت سلامت مردم نمی‌بینم. من مصلحت را در مصلحت سیاسی، اقتصادی و … نمی‌بینم بلکه مصلحت را از منظر بهداشت و درمان نگاه می‌کنم. به عنوان وزیر بهداشت از مردم غیر از این هم انتظار ندارم و مردم نباید از من بیش از این انتظار داشته باشند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد18 ساعت قبل
شبکه سه سیما نیز هر روز ساعت ۱۴ به پخش سریال «مرد هزار چهره» مهران مدیری روی آورده است. شبکه یکفیلم سینمایی «شریک زندگی» به کارگردانی علی خوش‌نشین فردا ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. رضا بهبودی، شبنم مقدمی، علیرضا آرا و … در این فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده‌اند. شبکه پنجفیلم سینمایی سفر داوود به کارگردانی ابراهیم نعمتیان، امروز ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «فراتر از قانون» به کارگردانی جین فرانسیس هنزگینز فردا ساعت ۱۳:۳۰ پخش می‌شود.
خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
آیت الله سید مصطفی محقق داماد با انتشار متنی خطاب به پزشکان، نکاتی را متذکر شده است. ۳- به یقین این رخداد تلخ واسفبار برای مبتلایان، بیماری ورنج ودرداست ولی برای دست اندرکاران امور پزشکی امتحانی بزرگ از سوی خداوند متعال است. خدا کند که این خبر صحت نداشته باشد. زیرا برای شرف، اخلاق وجوانمردی ایرانی امری زشت وناپسنداست. ۶- خدمتگذاران عالیقدر: گذشته از وجوب وتکلیف شرعی، تکلیف انسانی واخلاق پزشکی را متذکر می‌گردم. با توکل به یاری پروردگار وتوجهات ونزول شفای الهی دست از آستین به درآورید وبه سوی درمان بشتابید که خدا همراه شماست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد18 ساعت قبل
بهبود تنفس استاد شجریان با دستگاهمهر: هیات‌مدیره بیمارستان جم با انتشار هفتمین اطلاعیه خود، تازه‌ترین وضعیت جسمانی محمدرضا شجریان خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی را تشریح کرد. در متن این اطلاعیه که ظهر دیروز، چهارشنبه منتشر شده، آمده است: «در ادامه اطلاع‌رسانی به مردم هنردوست و هم‌میهنان عزیز به استحضار می‌رساند در حال حاضر تب ایشان قطع شده است، ترشحات ریوی بسیار کاهش یافته است ولی به‌دلیل نیاز به حمایت بیشتر تنفسی کماکان از دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) برای بهبود شرایط قلبی تنفسی ایشان استفاده می‌شود. در مجموع شرایط ریوی، قلبی و کلیوی ایشان پایدار است و برای مراقبت بهتر و بیشتر نیازمند ادامه بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.» استاد شجریان از هفته گذشته بر اثر وخامت حال راهی بیمارستان شد، اما روزهای گذشته شرایط بالینی وی از سوی بیمارستان و خانواده وی مثبت ارزیابی شده است. همایون شجریان، خواننده و فرزند استاد شجریان از هواداران خواسته است که برای جلوگیری از شایعات، اخبار مربوط به سلامت این هنرمند را از صفحات او در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش در برنامه خبری گفت: از شنبه با یک کار فشرده و سنگین در چند بخش در طول روز برنامه‌های کلاسی را به صورت مکمل در این شبکه دنبال می‌کنیم. وی ادامه داد: بیش از ۷۰ درصد برنامه‌های مدارس و سرفصل‌ها تدریس شده و ما کار مکمل انجام خواهیم داد. به گفته وی بخش صبحگاهی در چند بخش مختص آموزش دروس ابتدایی، چند بخش در ظهر مختص تدریس دروس مقطع متوسطه اول و چند بخش عصرگاهی مختص تدریس دروس متوسطه دوم خواهد بود. وی ادامه داد: در حال حاضر مجموعه‌ای از کارشناسان آموزش و پرورش در معاونت‌های مختلف کار جدی می‌کنند تا دبیران آشناتر به گفتار رسانه‌ای را برای تدریس دروس انتخاب کنند و جدول پخش فردا شب نهایی می‌شود و از شنبه برنامه‌ها به صورت زنده روی آنتن می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر