محیط زیست در شورای هماهنگی زاینده رود از حقابه زیست محیطی دفاع کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
محیط زیست در شورای هماهنگی زاینده رود از حقابه زیست محیطی دفاع کند

محیط زیست در شورای هماهنگی زاینده رود از حقابه زیست محیطی دفاع کند

ایمناخبرگزاری ایمنا |
معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در شورای هماهنگی زاینده رود مدافع حقابه محیط زیست رودخانه و تالاب است و باید قبل از تصویب و ابلاغ دستورالعمل منابع و مصارف، با حمایت فکری سمن های این حوزه از حقابه آن دفاع کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بابک ابراهیمی پس از بازدید از خبرگزاری ایمنا در پاسخ به این سوال که مدیریت منابع و مصارف در حوضه آبریز زاینده رود تحت تاثیر تصمیم گیری کدام نهادها است؟ اظهار کرد: تصمیم گیری در حوضه آبریز زاینده رود را شورایی ۱۲ نفره در چند سال اخیر برعهده دارد که اعضای آن فراتر از مسئولان وزارت نیرو بوده و متشکل از نمایندگان ذی مدخلان و ذی نفعان آب در این حوضه است؛ این شورا درباره منابع و مصارف حوضه در یک سال آبی تصمیم گیری و برنامه ریزی می‌کند که شرکت آب منطقه‌ای اصفهان مجری برنامه‌های مصوب این شورا است.

وی افزود: این نهاد که با عنوان شورای هماهنگی مدیریت پیوسته حوضه آبریز زاینده رود شناخته می‌شود با توجه به اختلافات موجود در این حوضه آبریز تشکیل شده است؛ رئیس این شورا وزیر نیرو است و معاونان وزرای کشور، جهادکشاورزی و صمت به عنوان نمایندگان تام الاختیار این سه وزارتخانه در آن حضور دارند، معاون رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، استانداران اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد و همچنین دو نماینده از صنف کشاورزان استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری از دیگر اعضای این شورا هستند.ذی نفعان در شورای هماهنگی زاینده رود از حق خود دفاع می‌کنند

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان ادامه داد: البته این شورا قرار است در سال جاری با اندکی تغییرات با نام جدید «کارگروه احیای رودخانه زاینده رود» به ریاست معاون اول رئیس جمهور به کار خود ادامه دهد.

محیط زیست در شورای هماهنگی زاینده رود از حقابه زیست محیطی دفاع کند - 4

ابراهیمی خاطرنشان کرد: شرکت آب منطقه‌ای اصفهان آمار و اطلاعات وضعیت حوضه و پیش بینی هایی مبنی بر آورد سد زاینده رود در یک سال آبی را پس از بررسی در دفتر مدیریت یکپارچه حوضه آبریز فلات مرکزی مستقر در وزارت نیرو، به این شورا ارائه می‌کند و براساس آن ۱۲ عضو شورا در خصوص برنامه توزیع آب در سال برای هر بخش تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای اطلاعات و برنامه اولیه را به وزارت نیرو ارائه و این پیشنهاد که بر اساس پیش بینی منابع و مصارف آب تدوین شده است سهم بخش‌های کشاورزی، شرب، صنعت و محیط زیست را در شورا مشخص و مطرح می‌کند و نمایندگان هر بخش و ذی نفعان آب این حوضه از حق خود در برنامه دفاع می‌کنند.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان افزود: نتیجه تبادل نظر صورت گرفته در شورای هماهنگی مدیریت حوضه آبریز زاینده رود، برنامه توزیع آبی است که برای اجرا به شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ابلاغ می‌شود؛ البته هرگونه تغییری در این برنامه منوط به هماهنگی با وزارت نیرو و طرح در شورا است.

ابراهیمی در ادامه به تشریح چگونگی اولویت بندی توزیع آب در بخش‌های مختلف حوضه آبریز زاینده رود پرداخت و گفت: براساس مصوبه هیئت وزیران در تاریخ هفتم مهرماه سال ۱۳۸۲ با عنوان «راهبردهای توسعه بلند مدت منابع آب کشور»، اولویت‌های تخصیص آب به ترتیب شرب و بهداشت، صنعت، باغداری و زراعت است. به دنبال آن در تیرماه ۱۳۹۶ قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور ابلاغ شده و بر اساس آن سازمان محیط زیست کشور به تعیین نیاز آبی زیست محیطی تالاب‌ها و وزارت نیرو به تامین آن مکلف شده است.اولویت تامین آب محیط زیست پس از شرب است

وی با بیان اینکه در ماده چهار آیین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب‌ها به صراحت اعلام شده است که اولویت تامین آب محیط زیست پس از شرب است، تصریح کرد: بر این اساس الویت‌های تخصیص آب به ترتیب به بخش شرب و بهداشت، محیط زیست، صنعت، باغداری و زراعت تعلق می‌گیرد؛ این تکلیفی قانونی است که حتی‌الامکان در برنامه توزیع آب اعمال می‌شود و در نهایت سهم هر بخش در هیئت ۱۲ نفره شورای هماهنگی زاینده رود پس از تصمیم گیری، مصوب می‌شود.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با اشاره به ابلاغ نظام نامه احیای حوضه آبریز زاینده رود و ساماندهی کمی و کیفی کارون بزرگ از سوی وزارت نیرو، اظهار کرد: اعضا این کارگروه بازنگری شده و در آن نماینده سازمان هواشناسی، دو صاحب نظر دانشگاهی با انتخاب رئیس شورای عالی آب حضور دارند و نماینده اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز از بخش خصوصی شرکت می‌کند؛ طبیعتا برنامه‌ای که وزارت نیرو در این کارگروه ارائه می‌کند توسط نمایندگان هر بخش به نقد کشیده شده و پس از تبادل نظرات، نهائی می‌شود.

ابراهیمی با بیان اینکه نماینده محیط زیست در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود و همچنین کارگروه احیای رودخانه زاینده رود، معاون رئیس سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: طبیعتا نماینده محیط زیست در این شورا مدافع حقابه محیط زیست رودخانه و تالاب است؛ سمن‌ها نیز باید پشتیبان فکری نماینده محیط زیست در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود باشند و پیش از آنکه دستورالعمل منابع و مصارف به ما ابلاغ شود اعتراض و یا نقد خود به برنامه را در شورا اعلام کنند.می‌توان انتظار داشت در بهمن و اسفند رودخانه در شهر اصفهان خشک شود

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

وی با اشاره به برنامه منابع و مصارف سال آبی جاری در حوضه آبریز زاینده رود، خاطرنشان کرد: براساس این برنامه، حقابه محیط زیست با عنوان «پایداری جریان محیط زیست» در مهرماه ۱۸ میلیون مترمکعب، آبان ماه ۲۰ میلیون مترمکعب، آذرماه ۱۲ میلیون مترمکعب، دی و بهمن ماه هر کدام دو میلیون مترمکعب و اسفندماه پنج میلیون مترمکعب در نظر گرفته شده است؛ بر اساس این برنامه طبیعتا می‌توان انتظار داشت که در ماه‌های بهمن و اسفند رودخانه در محل شهر اصفهان خشک شود. جا دارد نماینده محیط زیست در زمان تصویب برنامه برای احقاق آب مورد نیاز زیست محیطی تلاش و پیگیری کند.

محیط زیست در شورای هماهنگی زاینده رود از حقابه زیست محیطی دفاع کند - 14

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای استان با تاکید بر اینکه نماینده محیط زیست باید از حقابه این بخش در زمان تصمیم گیری شورای هماهنگی دفاع کند، تصریح کرد: این برنامه وقتی به طور رسمی به ما ابلاغ شد اگر راسا از این برنامه عدول کنیم باید به نهادهای نظارتی مختلف پاسخگو باشیم؛ همچنین هرگونه تغییری در این برنامه باید با هماهنگی استاندار و مکاتبه با وزارت نیرو و پس از تصویب در شورا صورت گیرد.دیدگاه وزارت نیرو و محیط زیستی‌ها درباره حقابه رودخانه و تالاب متفاوت است

ابراهیمی به خشکی رودخانه در پی توقف توزیع آب برای کشت پاییزه اول و مشکلات زیست محیطی آن اشاره کرد و گفت: براساس برنامه توزیع آب ابلاغی، قرار شد که در فروردین ماه، ۲۴ میلیون مترمکعب آب برای تامین حقابه محیط زیست رهاسازی شود اما با توجه به شرایط کنونی، نگرانی فعالان محیط زیست و پیگیری و مکاتبه استاندار اصفهان با وزیر نیرو مقرر شده است در حال حاضر تا تصویب موضوع در شورا، در ماه‌های بهمن و اسفند هر بار به میزان ۱۰ میلیون مترمکعب آب در رودخانه زاینده رود رهاسازی شود تا حداقل آبی در رودخانه زاینده رود اصفهان جاری باشد و محیط زیست دچار مشکل کمتری شود.

وی با بیان اینکه دیدگاه وزارت نیرو و محیط زیستی‌ها درباره حقابه زیست محیطی رودخانه و تالاب بین المللی گاوخونی که در جدول منابع و مصارف آب مصوب شورای هماهنگی حوضه زاینده رود قید شده، متفاوت است، خاطرنشان کرد: در برنامه منابع و مصارف وزارت نیرو حقابه محیط زیست با عنوان حقابه تالاب و استمرار آب در رودخانه زاینده رود شناخته می‌شود و این دو در برنامه وزارت نیرو تفکیک نمی‌شود.

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان افزود: براساس مصوبه چهارم شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود حقابه محیط زیست ۱۷۶ میلیون مترمکعب تعیین شد، وزارت نیرو معتقد است ۱۷۶ میلیون مترمکعب میزان آبی است که باید برای استمرار جریان آب در رودخانه و نیاز آبی تالاب رهاسازی شود در حالی که محیط زیست معتقد است این میزان آب باید از بند شاخ کنار عبور کرده و به تالاب برسد.

ابراهیمی تصریح کرد: نماینده محیط زیست در شورای هماهنگی زاینده رود باید برای تفکیک حقابه رودخانه و تالاب پیگیری کند زیرا در نهایت این شورا تصمیم گیری می‌کند و مسئول حفاظت از حق محیط زیست نماینده این سازمان در شورا است.پیش‌بینی حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب ورودی سد زاینده رود

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان این که متوسط آورد حوضه آبریز سد زاینده رود در سال‌های اخیر حدود یک میلیارد و ۱۰۰ تا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب در سال است، تصریح کرد: سال آبی ۹۶-۹۷ بارش‌ها به قدری کاهش داشت که احتمال وقوع آن یک پنجاهم بود و آورد سد تا ۵۳۷ میلیون متر مکعب کاهش یافت، سال آبی ۹۷-۹۸ نیز نزدیک به دو میلیارد مترمکعب آورد سد بود که احتمال وقوع آن نیز از نظر آمار و احتمالات کم ارزیابی می‌شد. براین اساس انتظار نمی‌رود این روند در سال جاری و سال‌های آتی تکرار و هر سال دو میلیارد مترمکعب آب در حوضه تولید شود.

ابراهیمی با بیان اینکه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون وضعیت بارش‌ها چندان مطلوب نبوده است، افزود: دسترسی به داده‌های هواشناسی که بتوانیم بر اساس آن پیش بینی‌های بلند مدت (یک ساله) داشته باشیم با محدودیت‌های فراوان همراه است؛ عمده پیش‌بینی‌ها علاوه بر توجه به گزارش‌های سازمان هواشناسی، متکی بر داده‌های آماری و احتمالات است که خود باعث عدم قطعیت در پیش بینی‌ها است.

وی اضافه کرد: براین اساس، پیش بینی‌ها در سال آبی جاری حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب ورودی سد زاینده رود در نظر گرفته شده و بر اساس برنامه تدوین شده، انتظار می‌رود در پایان سال آبی (شهریور ۹۹) ۴۵۰ میلیون مترمکعب آب در سد زاینده رود ذخیره داشته باشیم.

ابراهیمی با بیان اینکه همه اقدامات شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در حوزه تعادل بخشی منابع آب در راستای مدیریت مصرف است، گفت: از جمله این اقدامات می‌توان به اصلاح الگوی کشت، طرح تعدیل مجوز بهره برداری چاه‌های مجاز، مسدود کردن چاههای غیرمجاز و بازچرخانی پساب در صنایع اشاره کرد. کد خبر ۴۰۵۹۹۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.

ادامه فعالیت سامانه بارشی در بیشتر مناطق

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
وی گفت: شدت و اوج بارش‌ها را در چند منطقه خواهیم داشت، از جمله سواحل دریای خزر مانند استان گیلان، اردبیل و غرب استان مازندران و به ویژه در دامنه‌های زاگرس در بخش‌هایی همچون استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، بخش‌های غربی اصفهان و حتی نواحی شمالی خوزستان که بارش‌ها در نواحی کوهستانی و سردسیر به شکل برف خواهد بود، در نواحی جنوبی‌تر همراه با رگبار و رعد و برق پیش بینی می‌شود و به تدریج روانه قسمت‌های شرقی می‌شود. وی افزود: برای فردا بجز بخش‌هایی در جنوب شرق کشور یعنی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان که به نظر می‌رسد بارش نداشته باشند، در بیشتر مناطق کشور بارش‌ها با شدت و ضعف رخ خواهد داد. خانم احمدی افزود: به لحاظ شرایط دمایی نیز از روز دوشنبه تا پایان هفته هوای نسبتا سردتری بیشتر مناطق کشور به خصوص نیمه شمالی و بخش‌های غربی کشور را در بر می‌گیرد. کارشناس هواشناسی ادامه داد: وزش باد مهم‌ترین پدیده‌ای است که امروز و فردا برای بخش‌های شرقی کشور اتفاق می‌افتد و در برخی ساعات وزش باد شدت می‌یابد. خانم احمدی تصریح کرد: در پایتخت نیز به تناوب بارش برف و باران ادامه پیدا می‌کند و بیشینه دمای پیش بینی شده برای هوای امروز تهران ۵ تا ۶ درجه است.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر حسین صمیمی افزود: قدم موثری در حوزه پیشرانش فضایی کشور برداشته شده و نمونه مهندسی پیشرانش ماهواره ناهید۲ شامل تراستر‌های تک مولفه‌ای پروکسید هیدروژن به سطح فناوری نمونه مهندسی رسیده است. وی گفت: کاتالیست این سامانه به‌صورت کامل در پژوهشکده سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران توسعه یافته و عملکرد پایدار و مطمئنی از خود نشان داده است. رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص اهمیت این موفقیت اظهار داشت: این سامانه در جهت انتقال ماهواره ناهید۲ در مدار‌های پایینی توسعه یافته است و در حوزه فناوری پیشرانش فضایی در کشور نقطه عطف قابل توجهی به شمار می‌رود. وی همچنین گفت: در این سامانه، از کاتالیست مخصوص برای تجزیه پیشرانه به منظور تولید نیروی تراست استفاده می‌شود.
انتخابانتخاب10 ساعت قبل
صادق ضیاییان گفت: با ادامه فعالیت سامانه بارشی امروز (۲۸ دی ماه) در شمال غرب، غرب، جنوب غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، دامنه‌های مرکزی و شمالی زاگرس و بخش‌هایی از مرکز کشور بارش برف و باران پیش‌بینی می‌شود. در سواحل مرکزی و غربی دریای خزر بارش باران و در مناطقی از شمال شرق بارش پراکنده برف و باران رخ می‌دهد. وی در ادامه گفت: فردا (۲۹ دی ماه) بارش به‌جز در جنوب شرق، در سایر استانهای کشور ادامه می‌یابد. دوشنبه (۳۰ دی ماه) در شمال شرق، شرق و جنوب شرق بارش پراکنده برف و باران و در سواحل شمالی کشور بارش پراکنده باران رخ می‌دهد و سامانه بارشی از اواخر وقت این روز از مرزهای شرقی کشور خارج می‌شود. مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی افزود: از بعدازظهر دوشنبه (۳۰ دی ماه) سامانه بارشی دیگری از غرب و شمال غرب وارد کشور و بارش پراکنده برف و باران در این مناطق آغاز می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1