فصل سرما و جشن حفاران اشیای عتیقه در روستاهای کوهستانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. فرهنگ

فصل سرما و جشن حفاران اشیای عتیقه در روستاهای کوهستانی

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
فصل سرما و جشن حفاران اشیای عتیقه در روستاهای کوهستانی - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری - گزارش‌ها و مشاهدات نشان می‌دهد که روستاهای کوهستانی مازندران در فصل سرما شاهد بیشترین تردد حفاران غیرمجاز برای دستیابی به گنج‌های زیرخاکی است.

براساس آمار رسمی هم اکنون از حدود ۲ هزار و ۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار ساکن در مازندران که حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، حدود ۳۰ درصد خوش نشین و دارای ساکنین فصلی هستند که در فصل سرما با ترک کردن روستاهای خود به مناطق پایین‌تر و جلگه‌ای کوچ می‌کنند.

با وجود اینکه بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها حفاری‌های غیرمجاز برای یافتن اشیای عتیقه در مازندران کاهش چشمگیری داشته است، اما شواهد نشان می‌دهد که روستاهای خوش‌نشین هنوز برای حفاران غیرمجاز جذابیت زیادی دارند.

در گواه این ادعا می‌توان گفت که هر ساله روستانشینان مناطق کوهستانی پس از پایان فصل سرما و بازگشت به ییلاقات خود با چاله‌های حفاری بسیاری مواجه می‌شوند که نشان از حضور و فعالیت گسترده حفاران در فصل سرما می‌دهد.

علاوه بر این در تازه‌ترین اتفاق روز سه شنبه ۲ حفار غیر مجاز اشیای تاریخی در شهرستان سوادکوه دستگیر شدند که در حال حرکت به سمت منطقه کوهستانی آلاشت برای حفاری بودند که تقریبا در زمستان خالی از سکنه است.

این حفاران غیرمجاز که به گفته یگان حفاظت محیط زیست دارای تجهیزات کامل بودند، مشتی نمونه خروار از علاقه حفاران غیر مجاز به فصل سرما برای حفاری دارد.

نمونه دیگر بهار امسال در یکی از روستاهای کوهستانی شهرستان نور اتفاق افتاد که خود خبرنگار ایرنا شاهد این رویداد بود، دهها چاله حفاری شده در زمین یکی از روستاییان مشاهده شد که بنابر گفته محلی‌ها نشان از فعالیت حفاران اشیای عتیقه داشت.

اینکه چرا حفاری‌های غیر مجاز در مناطق کوهستانی در فصل سرما بیش از دیگر فصول است را باید از کسانی پرسید که بیشترین رویارویی را با این سوداگران اشیای عتیقه دارند.

سرپرست یگان حفاظت شهرستان سوادکوه و سوادکوه شمالی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: روستاهای خالی آن هم در مناطقی که به دلیل برف‌گیری و صعب‌العبور بودن از نیروهای امنیتی و حراست کمتری برخوردار هستند، فرصت را برای حفاران غیر مجاز اشیای عتیقه فراهم می‌کند تا با خیالی آسوده به گشت و گذار خود بپردازند.

رضا امیر نژاد افزود: اغلب روستاهای کوهستانی منطقه سوادکوه همانند دیگر مناطق استان زمستانهای سخت دارند که شرایط را برای سکونت دشوار می‌کند و بومیان را به کوچ وا می‌دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

وی ادامه داد: برای حفاران غیر مجاز اشیای عتیقه این فرصتی طلایی است که نه تنها با خیال راحت روستاهای هدف خود را با تجهیزات واکاوی کنند، بلکه برای حفاری نیز زمان کافی را به آنها می‌دهد.

سرپرست یگان ویژه منطقه سوادکوه همچنین افزود: پیشرفته شدن تجهیزات نیز کمک بزرگی به حفاران کرده است تا نه تنها منطقه وسیعی را مورد پایش قرار دهند، بلکه دقیق‌تر حفاری کنند.

شایعه نقشه‌های قدیمی صحت دارد؟

امیرنژاد درباره اینکه گفته می‌شود حفاران اشیای تاریخی با استفاده از نقشه‌های قدیمی منطقه مورد نظر خود را تعیین‌می کنند، افزود: چنین چیزی صحت ندارد و در سالهای اخیر چنین چیزی از حفاران غیر مجاز دستگیر نشده است.

سرپرست یگان حفاظت میراث فرهنگی سوادکوه ادامه داد: شاید در گذشته چنین نقشه هایی بود، اما دیگر وجود ندارد و بیشتر اسناد و نقشه هایی که در آرشیو میراث فرهنگی نیز است منسوخ شده است.

وی با اشاره به اینکه تقریبا تمامی حفاران بدون جانمایی اقدام به جست و جو می‌کنند، گفت: بیشتر آنها با استفاده از تجهیزات و دستگاه‌های فلزیاب حفاری می‌کنند.

روستاهای بدون سکنه و خلا حراست

امیرنژاد بزرگترین مشکل حوزه حفاری‌های غیرمجاز مناطق کوهستانی را در خالی از سکنه بودن و عدم برخورداری از ظرفیت انتظامی عنوان کرد و گفت: البته طبیعی است که نمی‌توان برای یک روستایی با جمعیت چندین نفری یک یگان انتظامی مستقر کرد.

سرپرست یگان حفاظت میراث فرهنگی سوادکوه ادامه داد: اما در سالهای اخیر با اتصال یگان حفاظت میراث فرهنگی به نیروهای انتظامی، یگان‌های محیط زیست، منابع طبیعی، بسیج محلات و نگهبانان محلی زنجیره خوبی از امنیت در روستاهای کوهستانی ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: البته در سالهای اخیر با تقویت زنجیره حفاظت مناطق کوهستانی حضور حفاران غیر مجاز اشیای عتیقه کمتر شده است اما این مسئله از مراقبت ما کم نمی‌کند.

البته در تایید حرف‌های وی می‌توان به گزارش اخیر فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران اشاره کرد که از کاهش ۵۰ درصدی فعالیت باندهای قاچاق اشیای عتیقه و میراث فرهنگی استان خبر داد و گفت که این میزان کاهش در کل کشور بی سابقه بوده است.

همچنین در ۹ ماه امسال تعداد دستگیرشدگان حفاری غیر مجاز ۴۰ درصد و تعداد حفاری‌ها نیز ۸۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

برچسب‌ها

قاچاق اشیاء عتیقه مازندران حفاری میراث فرهنگی

فصل سرما و جشن حفاران اشیای عتیقه در روستاهای کوهستانی - 30

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
پیام مازند - ساری - نخستین جشنواره موسیقی فجر در مازندران همزمان با جشنوراه ملی موسیقی با استقبال پرشور مردم در ساری طنین انداز شد. به گزارش خبرنگار مهر، اولین دوره جشنواره موسیقی فجر دوشنبه شب با اجرای گروه موسیقی پاپ به خوانندگی شهاب مظفری در ساری آغاز شد. این جشنواره همزمان با برگزاری سی و پنجمین جشنواره ملی موسیقی فجر در تهران از ۲۸ تا ۳۰ بهمن ماه در ساری باهمکاری انجمن موسیقی این استان، برای نخستین بار با اجرای ۵ گروه برگزار می‌شود. عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به عنوان مهم‌ترین رویداد موسیقیایی کشور در حالی برگزار می‌شود که استان مازندران نیز در سال جاری برای نخستین بار میزبان این جشنواره شده است. این مسئول فرهنگی و هنری استان همچنین تصریح کرد: جشنواره استانی موسیقی فجر با حمایت ویژه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و در راستای همراهی با مردم سیل زده از استان سیستان و بلوچستان آغاز شده و طی برگزاری آن، یاد و خاطره جانباختگان سانحه هوایی هواپیمای اوکراینی نیز گرامی داشته می‌شود و نخستین دوره جایزه موسیقی و رسانه و جایزه ترانه سال از برنامه‌هایی خواهد بود که برای نخستین بار در آن برگزار خواهند شد.
مهرمهر18 ساعت قبل
او در پایان‌بندی مطلب خود، شعر سوم را تشریح کرده و به ویژگی‌های آن پرداخته است. این شعر گرم‌ترین شعر هایزی / هایزه است اما در محتوا، شاعر با سبک خاص خود نزدیکی و در عین حال عدم پذیرش جامعه، غم‌ها و شادی‌های زندگی و… را نشان می‌دهد. «دریا» هسته اصلی این‌شعر است که پهناوری آن می‌تواند زادگاه آرامش‌ها و درگیری‌ها، ایده‌ها و خانه‌ معنوی شاعر باشد. زمان شعر از فردا آغاز می‌شود ولی در اواسط شعر، زمان از دست می‌رود و به زمان حال باز می‌گردد. غم واقعی این شعر در وصف اوضاع بد الان نیست، بلکه در تسلیم شدن برای فردا است.
فردا نیوزفردا نیوز9 ساعت قبل
آن‎ها تمرینات زیادی را پشت سر می‌گذارند، ولی …***فیلم سینمایی «ارباب الوار» به کارگردانی «بری اندرسون»، جمعه ۲ اسفند ماه ساعت ۲۳:۵۰ از شبکه دو سیما روی آنتن می‎رود. ***فیلم سینمایی «پرواز» به کارگردانی «ویبو پوری»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه سه سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «شش درجه زیر صفر: معجزه در کوهستان» به کارگردانی «اسکات واو»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار روی آنتن می‌رود. ***فیلم تلویزیونی «آواز آب‌ها» به کارگردانی «احسان صادقی جهانی»، جمعه دوم اسفند ماه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه شما پخش می‎شود. شبکه کودکانیمیشن سینمایی «بالتو، در جستجوی گرگ‎ها» به کارگردانی «پیل وینستون»، پنجشنبه اول اسفند ماه ساعت ۱۴ از شبکه کودک پخش خواهد شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
محمدحسین گروسی‌نژاد، شاعر البرزی درگذشت. اشعار او، بیشتر جنبه عارفانه و معنوی داشت و بیشتر آثار او در قالب غزل قرار می‌گرفت. محمدحسین گروسی نژاد، شاعر، نویسنده و صاحب کتاب مجموعه شعر «از الهام تا عرفان» روز گذشته (سه شنبه ۲۹بهمن) درگذشت. گروسی نژاد در دوران مدیریتی خود در پست‌هایی همچون مدیرکل دارایی، رئیس دفتر تشریفات، کارگزینی و … خدمت کرده بود. معصومه کاظمی‌پور، شاعر و مسئول انجمن ادبی ادیبان فرزانه البرز، درخصوص ویژگی‌های شعری گروسی‌نژاد گفت: «اشعار مرحوم گروسی‌نژاد، بیشتر جنبه عارفانه و معنوی داشت و بیشتر آثار او در قالب غزل قرار می‌گرفت.» او افزود: «بیشتر غزل‌های محمدحسین گروسی‌نژاد تغزل خداوند بود و کمتر به مسائل دنیایی می‌پرداخت.» مسئول انجمن ادبی ادیبان فرزانه البرز گفت: «سال گذشته کتاب مجموعه شعر «از الهام تا عرفان» به تالیف آن مرحوم توسط انجمن ادیبان فرزانه البرز و در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با حضور شاعران و هنرمندان رونمایی شد.»
تابناکتابناک9 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه استخدام همه معلمان حق التدریس ممکن نیست، گفت: نباید این انتظار و تصور غلط را در میان معلمان نسبت به مصوبه مجلس ایجاد کرد. سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره روند اجرای قانون استخدام نیروهای حق التدریس، اظهار کرد: دولت در اجرای قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی به نحوی عمل کرد که مجلس مجبور به تدوین استفساریه تبصره ۱۰ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش شد تا قانون به درستی اجرایی شود. نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش و پرورش می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات نیروهای حق التدریس را برطرف کند، افزود: البته از سوی دیگر این تصور ایجاد که قانون مجلس سعی دارد تمامی نیروهای حق التدریس را به استخدام آموزش و پرورش در آورد که چنین چیزی ممکن نیست. معلمان با چه شرایطی می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند؟ وی ادامه داد: در قانون استخدام معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی، قید شده معلمان در رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش، در مقطع تحصیلی و با جنسیت مورد نیاز آموزش و پرورش و نهایتا در استان و شهرستان مد نظر آموزش و پرورش این استخدام‌ها صورت گیرد. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در مقطع کنونی نمی‌توان آموزش و پرورش را متهم به تخلف کرد، گفت: اما تعلل و سهل انگاری در قبال نیروی انسانی و قانون استخدام نیروهای حق التدریس مشهود است که ما را به وضعیت امروز رسانده و موجب نارضایتی معلمان حق التدریس شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز10 ساعت قبل
در جلسه اخیر شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی، برای داستانی بلند «بوسه در باران» به تهیه کنندگی سیدمحمد قاضی، کارگردانی سیدیاسر اجاق فقیهی و نویسندگی امیرمهدی صادقی، داستانی بلند «پریا دختر پروانه» به تهیه‌کنندگی پریسا عشقی، کارگردانی و نویسندگی رضا بهشتی و سریال «پروانه» به تهیه کنندگی و کارگردانی عباس رافعی و نویسندگی علیرضا بیاتی پروانه ساخت صادر شد. همچنین در این جلسه با ساخت یک عنوان داستانی کوتاه موافقت شد.

نظرها

اخبار بیشتر