سردفتران ازدواج و طلاق، چقدر از دلالی طلاق پول در می‌آورند؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
سردفتران ازدواج و طلاق، چقدر از دلالی طلاق پول در می‌آورند؟!

سردفتران ازدواج و طلاق، چقدر از دلالی طلاق پول در می‌آورند؟!

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
ثبت طلاق در دفاتر اسناد رسمی بزودی با محدودیت و سقف معینی انجام خواهد شد. اقدامی که به دنبال تلاش‌ها برای کاهش طلاق و رفع زد و بندهای برخی دلالان صورت گرفته است.

بحث طلاق به عنوان یکی از ۵ اولویت کشور در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌آید تا جایی که مقام معظم رهبری بر یک تقسیم کار ملی برای رفع آسیب‌های اجتماعی در کشور تأکید کردند. در این راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بررسی‌هایی انجام داد که نتایج آن نشان می‌داد ۵ درصد از عوامل افزایش طلاق مربوط به دفاتر ازدواج و طلاق است.

زد و بندها و تبانی‌هایی که بیشتر به منظور افزایش درآمد دفترخانه‌ها انجام می‌شد، امکان تفکر و راه بازگشت به زندگی را از برخی از زوجین می‌گرفت و به افزایش آمار طلاق منجر می‌شد.

در همین راستا کانون سردفتران ازدواج و طلاق با بررسی‌هایی که انجام داد توانست از حضور دلالان و واسطه‌ها پرده بردارد و با تدوین طرحی راه سوء‌استفاده آنها را ببندد.

علی مظفری رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق در این باره می‌گوید: از هفته آینده بر اساس بخشنامه‌ای که بزودی توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ می‌شود، ثبت طلاق در دفاتر اسناد رسمی با محدودیت و سقف معینی انجام خواهد شد.

علی مظفری ادامه می‌دهد: تعدادی از سردفتران ازدواج و طلاق دفاتر خود را در نزدیکی مجتمع‌های قضایی خانواده دایر کرده‌اند و با تبانی با برخی از کارمندان مجتمع‌های قضایی و یا همکاری با برخی دلال‌ها شرایطی را فراهم می‌کردند تا به محض صدور حکم طلاق، زوجین به آن دفترخانه مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه، دلال‌ها برای هر طلاق ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان از سردفتر می‌گرفتند، اضافه می‌کند: زوجین پس از صدور حکم طلاق سه ماه فرصت دارند تا فکر کنند. به عبارت دیگر در این سه ماه زمانی ایجاد می‌شود تا شاید زوجین به زندگی مشترک خود بازگردند اما با حضور دلال‌ها و واسطه‌ها این دسته از زوجین همان روز یا چند روز بعد از صدور حکم برای ثبت طلاق اقدام می‌کنند.

مظفری عنوان می‌کند: از آنجایی که این اتفاق نه تنها شرایط اقتصادی بهتری را برای گروهی از سردفتران ایجاد می‌کرد بلکه موجب فساد اداری هم می‌شد از این رو کانون سردفتران ازدواج و طلاق طرحی را تنظیم کرد که پس از تأیید کارگروه تشکیل شده در سازمان اسناد از مرداد ماه سال‌جاری به صورت آزمایشی در دو استان آذربایجان شرقی و همدان اجرا شد و نتایج موفقیت‌آمیزی به همراه داشت.

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق می‌گوید: بر اساس این بخشنامه در هر شهر میانگین ثبت طلاق در سال گذشته به نسبت دفاتر طلاق همان‌ شهر به اضافه ۲۰ درصد، سقف تعداد طلاق‌هایی است که دفاتر ازدواج و طلاق آن شهر می‌توانند به ثبت برسانند. در واقع با قفل شدن خودکار سامانه، امکان ثبت بیش از این عدد برای دفاتر وجود ندارد. وی با تأکید بر اینکه دفاتر متخلف در تهران طی سال گذشته، نزدیک به ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ مورد طلاق ثبت کرده‌اند، بیان می‌کند: با این اقدام آمار ثبت طلاق در هر دفترخانه به ۱۹۰ تا ۲۰۰ مورد می‌رسد و این یعنی دفع فساد و توزیع عادلانه درآمد.

خبری: اخبار اجتماعی ایران

مسیر رقابت باز باشد!

سردفتر یکی از این دفاتر در شمال شهر می‌گوید: کلیت این بخشنامه خوب است اما جزئیات آن مخالف عدالت است. در واقع با اجرایی شدن آن همه سردفتران در سطوح مختلف شغلی درآمدی یکسان خواهند داشت. مثلا فردی که ۲۰ سال در این رشته تجربه دارد با یک سردفتر مبتدی درآمد یکسانی خواهد داشت.

او ادامه می‌دهد: البته نباید اختلاف فاحشی هم وجود داشته باشد اما یکسان بودن هم مغایر عدالت است. من گمان می‌کنم همان‌طور که طبق قانون برای حقوق مدیران کل سقف وجود دارد باید برای ثبت طلاق در دفاتر هم سقفی منطقی قرار داده شود تا مسیر رقابت هم باز شود.

یکی دیگر از سردفتران قدیمی در مرکز تهران اما دغدغه دیگری دارد، او می‌گوید: با این کار برای مراجعه کنندگان محدودیت ایجاد خواهد شد. تهران شهر بزرگی است، هنگامی که سقف ثبت در یک دفترخانه پر شود دیگر نخواهد توانست طلاقی را به ثبت برساند و مراجعه کننده باید به دفاتر دیگر مراجعه کند که این می‌تواند مشکل ساز شود.

او با تأکید بر اینکه «اگر می‌توانند راه را بر دلالان ببندند» اظهار می‌کند: اجرایی شدن این طرح در شهرستان‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در تهران می‌تواند به نارضایتی مردم و حتی ایجاد تنش و مناقشه بین مراجعه کننده و سردفتران منجر شود.

سردفتری که در نزدیکی یکی از دادگاه‌های خانواده دفترخانه خود را دایر کرده با این محدودیت مخالف است. او می‌گوید: اصلا با این موضوع موافق نیستم اما به خاطر رعایت عدالت سکوت می‌کنم. گمان نکنید ثبت طلاق موضوعی جذاب است. بسیاری از سردفتران اصلا به خاطر دردسرها و اعصاب خردکنی‌های طلاق علاقه‌ای به ثبت طلاق ندارند، باقیمانده سقف طلاق این دفترخانه‌ها چه می‌شود؟

او در پاسخ به این سؤال که سال گذشته چند طلاق را به ثبت رسانده، می‌گوید: سال گذشته تقریبا ۵۰۰ طلاق یعنی هر ماه حدود ۴۰ تا ۵۰ طلاق را ثبت کرده‌ام. پس این سخن که دفاتر نزدیک به مجتمع‌های قضایی خانواده ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ طلاق ثبت می‌کنند اصلا درست نیست. سردفترانی که از واسطه‌ها برای افزایش تعداد ثبت هایشان استفاده می‌کنند هم ممکن است بتوانند به کمک دلالان ماهی ۷۰ تا ۸۰ مشتری بگیرند.

او تنها مزیت این محدودیت را قطع دست واسطه‌ها عنوان می‌کند و می‌گوید: البته افزایش نرخ واسطه‌ها از ۵۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزارتومان آن هم در شرایطی که برای هر طلاق ۴۵۶۲۰۰ تومان اخذ می‌شود، مقرون به صرفه نیست. چون از این مبلغ مالیات و دستمزد منشی و کارمند هم پرداخت می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صحبت‌های رایان پورجم فرزند‌ منصور پورجم از جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

ادامه فعالیت سامانه بارشی در بیشتر مناطق

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی گفت: شدت و اوج بارش‌ها را در چند منطقه خواهیم داشت، از جمله سواحل دریای خزر مانند استان گیلان، اردبیل و غرب استان مازندران و به ویژه در دامنه‌های زاگرس در بخش‌هایی همچون استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، بخش‌های غربی اصفهان و حتی نواحی شمالی خوزستان که بارش‌ها در نواحی کوهستانی و سردسیر به شکل برف خواهد بود، در نواحی جنوبی‌تر همراه با رگبار و رعد و برق پیش بینی می‌شود و به تدریج روانه قسمت‌های شرقی می‌شود. وی افزود: برای فردا بجز بخش‌هایی در جنوب شرق کشور یعنی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان که به نظر می‌رسد بارش نداشته باشند، در بیشتر مناطق کشور بارش‌ها با شدت و ضعف رخ خواهد داد. خانم احمدی افزود: به لحاظ شرایط دمایی نیز از روز دوشنبه تا پایان هفته هوای نسبتا سردتری بیشتر مناطق کشور به خصوص نیمه شمالی و بخش‌های غربی کشور را در بر می‌گیرد. کارشناس هواشناسی ادامه داد: وزش باد مهم‌ترین پدیده‌ای است که امروز و فردا برای بخش‌های شرقی کشور اتفاق می‌افتد و در برخی ساعات وزش باد شدت می‌یابد. خانم احمدی تصریح کرد: در پایتخت نیز به تناوب بارش برف و باران ادامه پیدا می‌کند و بیشینه دمای پیش بینی شده برای هوای امروز تهران ۵ تا ۶ درجه است.

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.

خسارت‌های شدید به روستاییان سیل‌زده سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1