توسعه صنعت سلولزی گیلان در گرو آینده‌نگری تامین چوب استان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
توسعه صنعت سلولزی گیلان در گرو آینده‌نگری تامین چوب استان

توسعه صنعت سلولزی گیلان در گرو آینده‌نگری تامین چوب استان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/گیلان  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: امید کارخانجات سلولزی گیلان به آینده نگری در تامین چوب است.

فرهاد دلق‌پوش امروز ‌پنج شنبه ۲۶ دی ماه در جلسه کمیته تخصصی ستاد زراعت صنعتی چوب استان که در این سازمان برگزار شد، پویایی اقتصاد را یکی از ابزارهای مقابله با دشمن دانست و گفت: اگر بخواهیم روحیه مقاومت و امید را در اقشار مختلف جامعه تقویت و حفظ کنیم قطعا نسبت به بهبود مستمر اقتصادی کشور باید عزم جدی داشته باشیم.

وی افزود: پیگیری دقیق دغدغه‌های به حق سرمایه‌گذاران صنعتی که در این شرایط سخت در اقتصاد و اشتغال استان نقش آفرینی کرده‌اند فقط به عهده سازمان صمت نیست بلکه با اتخاذ یک سیاست واحد و برنامه محور برای همیاری و توجه ویژه همه ملزم به دفاع از اقتصاد و اشتغال در چارچوب قانون هستیم.

دلق پوش، امید و ادامه فعالیت با تمام ظرفیت کارخانجات صنایع سلولزی گیلان را به آینده‌نگری مسئولین مرتبط استان در تامین چوب مورد نیاز برای تامین مواد اولیه آنها وابسته دانست و تاکید کرد: لازم است دستگاه‌های متولی بدون هرگونه فرصت‌سوزی، اراضی و عرصه‌های قابل واگذاری و بلااستفاده را برای کشت و زراعت صنعتی چوب در اختیار بخش خصوصی قرار دهند تا چرخ کارخانجات صنعتی سلولزی استان متوقف نشود.

وی با اشاره به تامین بخش اندکی از مواد اولیه کارخانجات را از طریق واردات، اذعان کرد: هم اکنون بیش از ۳٫۵ میلیون مترمکعب در سال نیاز به تامین چوب جهت تولید انواع اوراق فشرده چوبی نظیر نئوپان، MDF و HDF و صنایع پالت سازی در کارخانجات گیلان وجود دارد و این در حالیست که سالانه حداکثر ۹۵۰ هزار مترمکعب چوب خام در استان تولید می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

دلق پوش، رسالت این کمیته را تعیین چارچوب به منظور مشارکت همه جانبه واحدهای بزرگ صنعتی و تشکل‌های ذیربط در جهت توسعه فراگیر زراعت چوب و ایجاد صندوق حمایت و خرید تضمینی از سوی آنها با هدف اطمینان، ترغیب و تضمین به زارعان برای فروش محصول برشمرد و ادامه داد: چگونگی اجرای زراعت چوب و تعیین سازوکار خرید، پشتیبانی و بیمه محصولات تولیدی و بطور کلی مشارکت جدی از سوی صاحبان صنایع، مسئولیت پذیری و ایفای تکالیف قانونی دستگاههای متولی ذیربط (منابع طبیعی، سازمان جهاد کشاورزی و …) و بهره مندی از توانایی و ظرفیت‌های موجود بسیج مهندسین سپاه استان از اهم مسائلی بود که در این کمیته مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان تشکیل انجمن صنعت سلولزی را برای انسجام و فعالیتهای هماهنگ در این صنعت ضروری دانست و مقرر کرد، این سازمان اقدامات لازم مبنی بر ایجاد انجمنی متشکل از صاحبان صنایع تولید کننده اوراق فشرده چوبی استان را بعمل خواهد آورد تا در گام اول در قالب این تشکل، انعقاد قرارداد با زارعین (ترجیحا با واسطه‌ای مانند شرکتهای پشتیبان) صورت پذیرد.

وی افزود: هم اکنون در استان گیلان هشت کارخانه در زمینه تولید انواع اوراق فشرده چوبی نظیر نئوپان، MDF و HDF وهایگلاس و بیش از ۱۰۰ واحد صنعتی نیز در تولید انواع پالت‌های چوبی و همچنین هشت کارخانه در زمینه تولید انواع کارتن، کاغذ کرافت و مقوای لاینر درحال فعالیت هستند که گیلان را به قطب اول صنعت سلولزی در کشور تبدیل کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف9 ساعت قبل
به گزارش تسنیم، چندی پیش یک پژوهشگر محیط‌زیست و حامی گونه‌های در معرض خطر انقراض شاهین ایرانی، به مدیرعامل سایپا پیشنهاد کرد در راستای حفظ و حراست از این پرنده باشکوه، نام محصول جدید این گروه خودروسازی را به «شاهین» تغییر دهند، در ادامه چند انجمن دیگر نیز این پیشنهاد را به مدیران سایپا ارائه دادند. سیدجواد سلیمانی، مدیرعامل سایپا نیز پس از ارجاع موضوع به کمیته نامگذاری محصولات و بررسی‌های کارشناسی کمیته مذکور با این پیشنهاد موافقت کرد و به دلیل اینکه گروه خودروسازی سایپا در طراحی محصول جدید خود از شاهین ایرانی الهام گرفته است، دستور داد در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی این گروه خودروسازی، محصول جدید سایپا «شاهین» نامگذاری شود. شاهین سایپا نخستین محصول از مگاپلت‌فرم ملی این گروه خودروسازی، موسوم به SP۱۰۰ به شمار می‌آید و قرار است تولید انبوه آن از سال آینده آغاز شود. سایپا تولید ۱۲ هزار دستگاه از این محصول را برای سال ۹۹ برنامه‌ریزی کرده و می‌خواهد تیراژ تولید آن را در سال ۱۴۰۱ به صد هزار دستگاه برساند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همایون شجریان در پستی اینستاگرامی، آخرین اطلاعیه هیات مدیره بیمارستان جم در ارتباط با وضعیت سلامتی محمدرضا شجریان را به اشتراک گذاشت. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: «… در حال حاضر تب ایشان قطع شده است، ترشحات ریوی بسیار کاهش یافته است ولی به‌دلیل نیاز به حمایت بیشتر تنفسی، کماکان از دستگاه کمک تنفسی برای بهبود شرایط قلبی و تنفسی ایشان استفاده می‌شود …» محمدرضا شجریان، استاد آواز ایرانی، از سه سال پیش درگیر بیماری سرطان بوده و در چند ماه گذشته بارها در بیمارستان بستری شده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد18 ساعت قبل
ی هفته‌جاری معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد هم‌صدا با سازمان حفاظت از محیط‌زیست اعلام کرد که از سال آینده خودروسازان باید پیش از اقدام به فروش، نسبت به دریافت مجوزهای آلایندگی و استانداردهای یورو ۵ اقدام کنند. وی افزود: بنابراین اگر خودروسازان به تعهد خود مبنی بر تولید محصولات یورو ۵ در سال آینده عمل نکرده و سازمان حفاظت محیط‌زیست هم در این مورد گواهی مربوطه را صادر نکند، خودروهای یورو ۴ شماره‌گذاری نخواهند شد. جاویدنیا همچنین تاکید کرده که ضرر دیگر درج نکردن قیمت در سایت‌ها این است که قیمت‌ها در کانال‌های غیررسمی و شبکه‌های اجتماعی خارجی درج می‌شود که دیگر هیچ نظارتی بر آنها نیست. اما از دو هفته گذشته خودروسازان پیش‌فروش‌های خود را بیشتر به منظور تنظیم بازار آغاز کردند. پیش‌فروش‌هایی با موعد تحویل یکساله یا دوساله.
فراروفرارو8 ساعت قبل
۲-با توجه به محدودیت ظرفیت شرکت ایران خودرو مجاز است در صورت تکمیل ظرفیت نسبت به توقف شرایط تبدیل اقدام نماید. ۴ -موعد تحویل قرارداد مشتری از لحاظ سیستمی، به اردیبهشت ۹۹ انتقال خواهد یافت. ۵ -در صورت افزایش احتمالی عوارض قانونی در سال ۹۹ از قبیل: مالیات، نرخ شماره گذاری، نرخ بیمه شخص ثالث و … این مبالغ از مشتریان محترم اخذ خواهد شد. ۷ -در صورت رضایت مشتریان با شرایط فوق، مراحل تعویق موعد تحویل با برنامه فروش‌های جدول پیوست این بخشنامه مشابه شرایط تبدیل قابل اقدام می‌باشد. ۸-این طرح فقط در نمایندگی مجاز ایران خودرو و با درخواست مشتری قابل اجرا می‌باشد؛ و نیازی به مراجعه حضوری مشتری محترم به سازمان فروش نمی‌باشد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد18 ساعت قبل
تمدید تعطیلی رنو و پژو در چیندنیای اقتصاد: به دنبال تداوم شیوع ویروس کرونا در چین، دو خودروساز فرانسوی رنو و پژو-سیتروئن تعلیق فعالیت کارخانه‌‌های خود در شهر ووهان، کانون اصلی شیوع این ویروس را تا ماه مارس تمدید کردند. کارخانه‌های هر دو خودروساز دقیقا در شهر ووهان استان هوبه‌ایی قرار دارند که بیش از دو ماه گذشته درگیر ویروس کرونا و نقطه آغاز شیوع این ویروس بوده است. خودروسازان دیگری نظیر نیسان، هوندا و جنرال‌موتورز نیز که دارای کارخانه‌هایی در ووهان هستند، فعالیت آنها را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آورده‌اند. یک سخنگوی شرکت پژو در این باره تصریح کرد اینکه روند تولید در ووهان در چه زمانی از سرگرفته شود وابسته به تصمیم مقامات محلی این شهر خواهد بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز چهارشنبه از تمرکز رسانه‌های منتقدش بر روی اخبار مربوط به ویروس «کرونا» انتقاد کرد. «نانسی مسونیر» از مقامات این مرکز روز سه‌شنبه گفت شیوع کرونا در آمریکا اجتناب ناپذیر است. ویروس کرونا تا کنون ۸۰ هزار نفر را در دنیا مبتلا کرده و موجب مرگ ۳۰۰۰ نفر عمدتا در چین شده است. با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دونالد ترامپ بابت سیاست‌های ضعیف برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «من از درخواست بودجه رقت‌‌انگیز و نامناسب رئیس‌جمهور ترامپ انتقاد نکردم.

نظرها

اخبار بیشتر