تظاهرات دانشجویان و گسست‌های اجتماعی و سیاسی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
تظاهرات دانشجویان و گسست‌های اجتماعی و سیاسی

تظاهرات دانشجویان و گسست‌های اجتماعی و سیاسی

الفخبرگزاری الف |

طی این هفته و از زمان اعلام اشتباه سامانه پدافندی ایران در هدف قراردادن هواپیمایی اکراینی و شهادت تعداد زیادی از عزیزان و نخبگان کشور، تعدادی از دانشگاههای ایران با اعتراض دانشجویان عزیز مواجه بود. علت اعتراض آنان، دروغ گوئی مسئولان طی سه روز درمورد علل سقوط هواپیما و نیز داغدار بودن برای شهادت تعداد زیادی از دانشجویان و برجستگان علمی کشور است.

نفس این تظاهرات بسیار با ارزش است و بیانگر پویایی و حساس بودن قشر دانشجو ست. دانشگاهیان کشور حق دارند و باید حساس‌ترین قشر جامعه باشند و نسبت به وقایع کشور عکس العمل نشان دهند.

دانشگاه خمود و ساکت و نظاره‌گر؛ برازنده یک جامعه فعال و پویا نیست. این اعتراضات موجب می‌شود که مسئولان سطوح مختلف در رفتار و حکمرانی و اطلاع رسانی‌های خود بسیار دقیق باشند و مجبور شوند افکار عمومی را در هر موضوعی با خود همراه کنند و رابطه مونولوگی آنان با جامعه خاتمه یابد. از این اعتراضات باید بعنوان یک فرصت استفاده کرد.

نمی‌خواهیم در خصوص اینکه آیا دروغی به مردم گفته شده است یا خیر و نیز علل و عوامل اطلاع رسانی غیر صحیح از صبح چهارشنبه تا صبح شنبه قضاوتی داشته باشیم. این مهم بعهده مسئولات مختلف دولتی و نظامی است. اما نباید به اعتراضات دانشجویان کشور نیز روی ناخوش نشان داد. آنها بصورت مسالمت آمیزدردرون دانشگاه‌ها تظاهرات می‌کنند.

از شعارهای تند آنها نیز باید گذشت کرد و باید به علل و عوامل شعارهای تند آنان توجه کرد. مسلما این دوستان آمریکایی نیستند بلکه رد نشدن برخی از آنها از روی پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی، مخالفت با آن چیزی است که نظام می‌گوید نه موافقت با چیزی که آمریکا می‌گوید!

آنها آمریکایی نیستند بلکه به عملکرد جمهوری اسلامی (درست یا غلط) معترضند. نمی خواهم این تعداد جمعیت دانشجویان را نماینده تام دانشجویان کشور بدانم که مسلما چنین نیست اما لازم است به افکار وخواست آنان نیز توجه کرد و تا حد امکان به اقناع فکری آنان پرداخت نه مقابله و مخالفت با آنها.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

قطعا این تعداد دانشجویان صرفا به هدف قرار گرفتن هواپیمایی اکراینی شعار نمی‌دهند. همچنانکه اعتراض تظاهر کنندگان آبان ماه نیز صرفا برای افزایش قیمت سوخت نبود و همچنانکه تظاهرات بیست و پنج میلیونی مردم در بزرگداشت و تشییع شهید سلیمانی صرفا اعلام حمایت و موافقت با تمام عملکردهای نطام نبود.

این دانشجویان خشم فروخفته‌ای دارند که سالهاست بر روی هم انباشته شده و در موقعیت‌های مختلف سرباز می‌کند. و وقتی این خشم‌ها فوران میکند، هر گونه شعاری را در مخالفت با نظام سر می‌دهند و با هر چه جمهوری اسلامی اعلام می‌کند مخالفت می‌نمایند.

قصدی برای تائید مواضع و شعارهای این دانشجویان کشور را ندارم اما می‌گویم که باید به این فاصله گسست شدید در عرصه سیاست و افکار عمومی توجه جدی داشت. همچنانکه در عرصه اقتصادی نیز چنین می‌گوئیم.

پاسداشت مقابله با گسست‌های اجتماعی و سیاسی بسیار اهمیت دارد اگر چه این گسست مربوط به تعداد محدودی از افراد جامعه باشد، اما مهم عمق این گسست است نه دامنه آن. اگر حکومت در عرصه دفاع نظامی برای حفظ امنیت کشور بسیار مقتدر باشد اما مردم به کار آمدی آن تردید داشته باشند و امید آنان به آینده کشور و خودشان کمرنگ شود، آسیب‌های آن بسیار جدی خواهد بود.

نگوئیم که سپاه پاسداران در حفظ امنیت داخلی وخارجی کشور درمقابله با دشمنان چه دستاوردهای بزرگی داشته است. این را حتی معترضان هم میدانند. اعتراض آنها به مجموعه رفتار حاکمان طی سالهای عدیده است که به آنها و خواست و افکار آنها بی توجهی شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری10 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

استقرار هاشمی در کاخ مرمر درست نبود/ با جروبحث کاخ را تخلیه کردیم

مهرمهر11 ساعت قبل
پرویز فتاح: استقرارمرحوم هاشمی بعنوان دبیر مجمع تشخیص درکاخ مرمر درست نبود، بعدازفوت او کاخ را به سختی وباجروبحث تخلیه کردیم. این تخلیه ازمواردی بودکه نمی‌دانستیم شکایتمان را پیش چه کسی ببریم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

سولسشایر: شانس با ما یار نیست/ راشفورد ۶ هفته دور از میادین خواهد بود

تسنیم6 دقیقه قبل

اجتماع فاطمی در میدان‌های بزرگ شهرهای کشور برگزار می‌شود

مهر7 دقیقه قبل

توسعه کتابخوانی در درگز نیازمند راه‌اندازی کتابخانه سیار است

ایسنا9 دقیقه قبل

اعتبار و تسهیلات بانکی برای سیلزدگان ۳ استان

آفتاب‌نیوز9 دقیقه قبل

درگیری لفظی روی کین و جیمی کرگر؛ روی کین: شاید به این دلیل که لمپارد یک فرد انگلیسی است خوب کار می‌کند!

طرفداری11 دقیقه قبل

کلاهبرداری ۲۰ میلیاردی از پولداران تهرانی

رکنا11 دقیقه قبل