هویت گذاری دام گامی برای مقابله با قاچاق/ روند کند اجرای طرح
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
هویت گذاری دام گامی برای مقابله با قاچاق/ روند کند اجرای طرح

هویت گذاری دام گامی برای مقابله با قاچاق/ روند کند اجرای طرح

مهرخبرگزاری مهر |
اراک- باوجود اینکه یک ماه از اعلام ممنوعیت جابجایی دام های هویت گذاری نشده توسط سازمان دامپزشکی می گذرد، اما اجرای این طرح روند کندی دارد ودر استان مرکزی فقط ۴درصد دام ها پلاک گذاری شده اند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: هویت‌گذاری دام یکی از پروژه‌های اساسی کشور است که جلوگیری از قاچاق دام و حفظ ذخایر ژنتیکی را به همراه دارد به همین دلیل توجه بیشتر مسئولین نسبت به اجرای این طرح به ویژه در استان مرکزی را دو چندان می‌سازد.

دامپروری پیشه قدیمی است که از روزگار گذشته در مناطق روستایی و عشایری کشور جریان داشته است به نحوی که باید گفت بخش اعظم اقتصاد کشور به پرورش دام در این نواحی بستگی دارد. حال این نعمت خدادادی گاه توسط سودجویان مورد قاچاق قرار می‌گیرد و از این رو ضربه و خسارت جبران ناپذیری را به اقتصاد وارد می‌سازد.

به منظور جلوگیری از قاچاق دام بر اساس قانون نظام جامع دامپروری ضرورت اجرای طرحی تحت عنوان هویت دار کردن دام‌های کشور ضروری قلمداد می‌شود به طوری که ایجاد بانک یکپارچه اطلاعات به منظور بهبود نظام آمار و اطلاعات، کنترل تردد دام، بهبود سیستم‌های پرورش و اصلاح‌نژاد دام، کنترل بهداشت دام و فرآورده‌های دامی، بیمه دام و … در دستور کار قرار گرفت که مرکز اصلاح نژاد دام مکلف به هویت دار کردن دام‌های کشور شده است.

در دنیا هویت‌گذاری برای رصد کردن محصولات دامی از دید بهداشتی بودن مطرح شده است، این موضوع برای شناسایی دام به عنوان اینکه در برنامه‌های اصلاح نژاد دام بتوان حیوانات را انتخاب کرد نیز بسیار مورد اهمیت است. این طرح از خرداد ماه در سراسر کشور با همکاری دستگاه‌هایی همانند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نیروی انتظامی، وزارت جهاد کشاورزی، اتحادیه دامداران و… در حال اجرا می‌باشد و استان مرکزی نیز از این قضیه مستثنی نیست. خبرنگار مهر پیرامون بررسی این موضوع به گفت و گو با متولیان این حوزه پرداخته است.

هویت گذاری دام گامی برای مقابله با قاچاق/ روند کند اجرای طرح - 5

پلاک گذاری دام‌ها عامل مهم در جلوگیری از قاچاق دام

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طرح هویت گذاری دام یک طرح ملی است که در حال حاضر به طور همزمان در همه استان‌ها در حال اجرا است.

مجید آذر ادامه داد: اجرای این طرح به این صورت است که روی گوش تمامی دام‌ها یک پلاک ۱۵ رقمی بین المللی استاندارد نصب می‌شود که هر یک از این ارقام معنا و مفهوم خاصی دارد و با این شماره کلیه اطلاعات دام ذخیره و دام شناسایی می‌شود.

ابلاغیه ۱۵ دی ماه سال جاری سازمان دامپزشکی کشور، هر گونه مجوز حمل دام منوط به انجام هویت گذاری دام توسط دامدار است و دامی که خارج از این چرخه حمل شود به عنوان قاچاق ضبط می‌شود، بنابراین اجرای طرح هویت گذاری دام برای دامداران الزامی است وی بیان کرد: در سامانه‌ای مشخصات این پلاک ۱۵ رقمی شامل محل پرورش و اطلاعات مورد نیاز دام مذکور ثبت می‌شود تا هنگام نقل و انتقال دام مشکلی به وجود نیاید، در غیر این صورت دام قاچاق محسوب شده و تبعاتی را برای دامداران خواهد داشت.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: مجری هویت گذاری دام اتحادیه و تشکل‌های دامداری در سطح شهرستان‌ها و مرکز استان می‌باشد و هدایت کننده این موضوع وزارت جهاد کشاورزی است.

آذر افزود: با احتساب اینکه دو میلیون رأس دام در استان داریم، تاکنون می‌توان گفت هویت گذاری نزدیک به ۴ درصد دام‌ها انجام شده است.

وی گفت: هزینه هویت گذاری دام به تعداد دام بستگی دارد یعنی هزینه پلاک گذاری گوش و ثبت پلاک در سامانه برای دام سبک ۵ هزار تومان و دام سنگین ۸ هزار تومان می‌باشد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی تاکید کرد: بر اساس ابلاغیه ۱۵ دی ماه سال جاری سازمان دامپزشکی کشور، هر گونه مجوز حمل دام منوط به انجام هویت گذاری دام توسط دامدار است و دامی که خارج از این چرخه حمل شود به عنوان قاچاق ضبط می‌شود، بنابراین اجرای طرح هویت گذاری دام برای دامداران الزامی است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

آذر عنوان کرد: سال گذشته با توجه به افزایش قیمت دام زنده، قاچاق دام انجام می‌شد اما امسال با کنترل مبادی ورودی، قاچاق دام کاهش پیدا کرده است و اجرای این طرح نیز نقش به سزایی در کاهش معضل مذکور دارد.

هویت گذاری دام گامی برای مقابله با قاچاق/ روند کند اجرای طرح - 17

نقش تسهیل کننده دامپزشکی در اجرای طرح هویت گذاری دام

در ادامه مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر اساس مصوبه کمیسیون قاچاق کالا و ارز پلاک کوبی و هویت گذاری دام به اتحادیه دامداران و معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها محول شده است.

براساسشانقی ادامه داد: همکاری اداره کل دامپزشکی استان در این زمینه به این صورت است که افرادی که برای دریافت مجوز حمل بهداشتی دام مراجعه می‌کنند به اتحادیه دامداران معرفی شده و برای دام‌های آن‌ها پلاک گذاری انجام می‌شود و دامپزشکی بر اساس پلاک‌های نصب شده در سیستم قرنطینه مجوز صادر کرده و شماره‌ها ثبت و سپس دام جا به جا می‌شود.

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی خاطر نشان کرد: البته افرادی نیز در این زمینه از مراجعه کردن امتناع و به طور غیر مجاز فعالیت می‌کنند که این اقدام برای آنها تبعات به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین بیان داشت: هم دام و هم فرآورده‌های خام دامی باید در هنگام جا به جایی از مجوز حمل برخوردار باشند و بر اساس هماهنگی انجام شده دامپزشکی با نیروی انتظامی، هر گونه دام و فرآورده خام دامی در حال جابجایی که مجوز نداشته باشد، توقیف می‌شود تا در دامپزشکی تعیین تکلیف گردد.

هویت گذاری دام گامی برای مقابله با قاچاق/ روند کند اجرای طرح - 24

۱۰ هزار رأس دام در استان مرکزی پلاک گذاری شده اند

مدیر عامل اتحادیه دامداران استان مرکزی نیز در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از ابتدای آبان ماه سال جاری با اجرای طرح هویت گذاری دام بیش از ۱۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در سطح ۱۲ شهرستان استان مرکزی پلاک گذاری شده اند.

اندکوبی کمال خسروبیگی ادامه داد: سازمان دامپزشکی کشور از ۱۵ دی ماه سال جاری حمل دام بدون پلاک و هویت گذاری را ممنوع کرده است و از آن تاریخ تاکنون با افزایش حجم کار هویت گذاری دام در سطح استان مواجه بوده ایم.

مدیر عامل اتحادیه دامداران استان مرکزی بیان کرد: از ابتدای امسال اجرای طرح هویت گذاری و بیمه دام اجباری بوده است و کار گروهی متشکل از امور دام، اتحادیه دامداران و… تشکیل شده است که در خصوص روند اجرای این طرح و نظارت بر آن فعالیت می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: از طریق اکیپ‌های مستقر در شهرستان پلاک‌ها به منظور هویت گذاری دام در اختیار تعاونی‌ها قرار گرفته است و از طریق مایه کوبان دامپزشکی که به تعاونی‌ها معرفی شده اند، بحث پلاک کوبی و هویت گذاری دام انجام می‌شود.

بر اساس گزارش مهر، با توجه به اینکه چند ماه از اجرای این طرح در استان مرکزی می‌گذرد باید اهمیت این موضوع برای سایر دامداران و صاحبان واحدهای دامپروری بازگو شود تا در اجرای یکپارچه طرح هویت گذاری دام شرکت کنند چرا که این مهم به رونق و تثبیت صنعت دامپروری در استان و کشور می‌انجامد و از قاچاق دام جلوگیری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا6 ساعت قبل
او از افزایش قیمت‌ بلیت‌های جشنواره موسیقی فجر اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید که مهمان بوده و هزینه‌ای پرداخت نکرده است. از او می‌پرسم که نظرش درباره‌ی جشنواره موسیقی فجر و نحوه برگزاری آن چیست؟ می‌گوید: این پنجمین اجرایی است که شرکت می‌کنم. او در این زمینه می‌گوید: من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی فجر شرکت کردم. خانم دیگری اجراهای بین‌الملل در جشنواره موسیقی فجر امسال را باکیفیت و با ارزش عنوان و از حضورش در این اجراها ابزار رضایت می‌کند. وقتی از آنها می‌پرسیم که نظرشان درباره‌ی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر چیست؟ دختر جوانی پاسخ می‌دهد؟ من سال گذشته هم در جشنواره موسیقی شرکت کردم اما به نظرم امسال گروه‌های بین‌المللی که شرکت کردند خوب بودند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز7 ساعت قبل
علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. اما راه تشخیص بین این سه بیماری چیست؟ آیا نشانه‌هایی برای تشخیص این سه بیماری از همدیگر وجود دارد؟ به گزارش تجارت‌نیوز، علایم مشترک بین ویروس کرونا و آنفلوآنزا باعث شده است تا تشخیص آن‌ها از یک دیگر سخت شود. این ماجرا و از سویی علایم مشترک بین ابتلا به ویروس کرونا و بیماری آنفلوآنزا ترس و نگرانی زیادی را در تشخیص این بیماری به وجود می‌آورد. علایم آنفلوآنزا معمولا شامل تب و لرز، خستگی شدید و بدن درد است، حالت تهوع هم از دیگر علایم ابتلا به این بیماری است. آمار دقیق مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هنوز مشخص نیست، اما این عدد حدود ۲ درصد تخمین زده شده است.
تابناکتابناک5 ساعت قبل
محمدرضا دهقان مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت گفت: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. در حال حاضر دانشگاه‌ها پروژه هایی با مبالغ کلان دریافت کردند و حاضر به همکاری با شرکت‌ها نیستند؛ ولی در جدای این مشکلات کروز برای طراحی قطعات پیشرفته داخلی در حال حاضر با سه دانشگاه شریف، امیرکبیر و تهران همکاری دارد. دهقان پیرو مشکلات موجود راهکارهایی اعلام و اظهار کرد: قطعه ساز باید محصولی تولید کند که متقاضی خرید آن وجود داشته باشد و نیازمند یک اراده ملی است. مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت توضیح داد: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. وی در خصوص هوشمند سازی و ارتقاء این صنعت تصریح کرد: مهمترین عامل برای هوشمند سازی صنعت خودروسازی و قطعه سازی اراده و ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این حوزه است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز7 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز، معاون دادستان عمومی و انقلاب قم گفت: با عنایت به گزارش واصله در خصوص عدم عرضه ماسک به شهروندان و سوءاستفاده و سودجویی تعدادی از داروخانه‌ها و مراکز عرضه محصولات بهداشتی، طی دستور قضایی به دانشگاه علوم پزشکی، سازمان صنعت معدن و تجارت و معاونت غذا و داروی استان قم مقرر شد سریعا تیمی متشکل از بازرسان سازمان‌های مذکور نسبت به بازرسی و نظارت شبانه روزی از داروخانه‌ها و مراکز عرضه محصولات بهداشتی سطح استان و کلیه انبارهای آن، اقدام و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و ممانعت از عرضه ماسک، ضمن پلمپ مرکز مربوطه، مراتب جهت برخورد قانونی سریعا به دادسرای عمومی و انقلاب گزارش شود. همشهریان می‌توانند گزارشات خود را در این خصوص به شماره ۰۹۳۳۳۶۳۳۲۵۱ در پیام رسان ایتا ارسال نمایند. دانشگاه علوم پزشکی قم نیز اعلام کرد: با توجه به وجود مواردی از بیماری کرونا در شهر قم، تمامی ملاقات‌ها در مراکز درمانی و بیمارستان‌های قم ممنوع است. از مردم عزیز تقاضامندیم با پرسنل بیمارستان نهایت همکاری را داشته باشند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، «تاتیانا باکالچوک»، مالک فروشگاه اینترنتی Wildberries به انتخاب نشریه فوربس به عنوان ثروتمندترین زن روسیه انتخاب شد. تاتیانا باکالچوک، مالک فروشگاه اینترنتی Wildberriesوی «یلنا باتورینا» مدیرعامل شرکت Inteco Management که سال گذشته این عنوان را در اختیار داشت پشت سر گذاشت. یلنا باتورینا مدیرعامل شرکت Inteco Managementبه گزارش اسپوتنیک به نقل از فوربس، دارایی «باکالچوک» طی یکسال تا ۴۰۰ میلیون دلار افزایش یافت و در تاریخ ۲۰ فوریه بالغ بر ۱٫۴ میلیارد دلار می‌باشد و دارایی «باتورینا» (۱٫۲ میلیارد دلار) طی این مدت تغییری نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر