درمان زخم‌های مقاوم به بهبود با استفاده از پزشکی بازساختی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
درمان زخم‌های مقاوم به بهبود با استفاده از پزشکی بازساختی

درمان زخم‌های مقاوم به بهبود با استفاده از پزشکی بازساختی

مهرخبرگزاری مهر |
دبیر انجمن متخصصین پوست ایران، پزشکی بازساختی را فصل مشترک علوم سلول درمانی، مهندسی بافت و علوم نوینی همچون مهندسی ژنتیک و ژن درمانی دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی نیلفروش زاده، در مورد تاریخچه پزشکی بازساختی، گفت: تاریخچه این علم ریشه در پیوند ارگان دارد. کمبود ارگان‌های اهدایی و مشکلات مرتبط با پیوند مثل پس زدن سیستم ایمنی و استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، دانشمندان و محققان این حیطه را بر آن داشت که با ترکیب علوم مختلف از جمله استفاده از قدرت سلول‌های بنیادی، ژن درمانی و مهندسی بافت به فکر تولید ارگان‌های مختلف مورد نیاز بیماران بپردازد.

وی افزود: نخستین مثال موفق از پزشکی بازساختی در اواخر دهه ۱۹۵۰ در مدل‌های حیوانی ترمیم استروک را در قلب می‌توان جستجو کرد. طی سال‌های بعد این سلول‌ها، سلول‌های بنیادی نامیده شدند تا اینکه در سال ۱۹۵۶ سلول‌های بنیادی خون ساز معرفی و پیوند مغز استخوان می‌توان به عنوان درمان امید بخش برای بیمارانی که از مشکلات خونی رنج می‌برند، مطرح شد.

نیلفروش زاده ادامه داد: در طول سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۷ انواع دیگر از سلول‌های بنیادی کشف شدند و نهایتا در ۱۹۹۹ نخستین کارآزمایی بالینی با حمایت سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، طراحی و اجرا شد.

وی افزود: توجه به علم پزشکی بازساختی در طول سال‌های اخیر به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و بنا بر آمارهای به دست آمده از انستیتوی پزشکی بازساختی در واشنگتن تا پایان سال ۲۰۱۵ مهم‌ترین حیطه‌های مورد توجه پژوهشگران، محققان و صنایع حمایتگر آنها در پزشکی بازساختنی بوده است.

رئیس کار گروه طب باز ساختی کشور، در مورد وضعیت علم پزشکی بازساختی در سال‌های اخیر در ایران، گفت: نخستین تلاش محققان ایرانی در حیطه‌های مهندسی و پزشکی بازساختی در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ برخی از مواد زیستی در حیطه‌های مختلف به منظور مهندسی بافت ارگان‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفت. این روند از سال ۲۰۰۳ با انتشار ۳ مقاله در پایگاه‌های معتبر علمی آغاز و روند آن مداوما در حال پیشرفت بوده است. چنانچه در طی سال‌های اخیر حدود ۱۵۰ مقاله از سوی ایران در پایگاه‌های مختلف علمی قابل مشاهده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

وی ادامه داد: البته می‌توان به این نکته نیز اشاره کرد که پیوند مغز استخوان به منظور درمان بیماری‌های خونی (تالاسمی، آنمی و لوکمی) از سال ۱۹۹۱ در بیمارستان شریعتی تهران شروع شد. مطالعات مختلف بر روی انواع مختلف سلول‌های بنیادی نیز در ایران از سال ۱۹۹۸ توسط پژوهشکده رویان آغاز شد.

نیلفروش زاده گفت: کار در حیطه درماتولوژی مهندسی بافت و پزشکی بازساختی نیز از حدود سال ۲۰۰۴ با معرفی محصولات مرتبط با ترمیم زخم در ایران و حتی در خاورمیانه شروع شد. در حیطه درماتولوژی مهم‌ترین حیطه‌های مورد توجه در پزشکی بازساختی در دنیا شامل جوان سازی و استفاده از سلول‌ها به عنوان پر کننده ها (فیلر) زیستی، ترمیم زخم و استفاده از پانسمان‌های نوین زیستی در درمان زخم‌های مقاوم به بهبود، فولیکول مو و بیماری‌های مرتبط با ریزش مو که مهم‌ترین ابزارها در این راستا استفاده از قدرت سلول‌های بنیادی، لیزر و ابزارهای نانوتکنولوژی بوده است.

وی افزود: به جهت اهمیت فناوری‌های نوین در توسعه خدمات درمانی در عصر کنونی، توسعه روزافزون دانش سلول‌های بنیادی و کاربرد آن در رشته‌های مختلف و استقبال روزافزون گروه‌های مختلف بالینی جهت استفاده از فناوری‌های این حوزه، جای دارد متخصصین پوست هم در این حوزه بیش از گذشته وارد شده و در تولید دانش، فناوری، محصولات دانش بنیان و حضور مؤثر در بازار منطقه نقش به سزایی داشته باشند.

دبیر انجمن متخصصین پوست ایران، با اشاره به برگزاری نوزدهمین کنگره انجمن متخصصین پوست ایران، گفت: در این کنگره گروه‌های درگیر در طب باز ساختی از جمله متخصصین پوست، جراحان گوش و حلق و بینی، جراحان پلاستیک، اکولوپلاستیک، علوم پایه و سایر رشته‌های مرتبط، حضور دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آخرین اطلاعات درباره ویروس جنجالی چینی و قربانیان آن

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
خفاش مرموز چینی عامل کرونا / آخرین آمار از شیوع کرونا در چین و ایران؛ کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است. نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده که هنگام تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی شبیه به یک تاج خورشیدی است. ویروس کرونا در گربه‌ها، سگ‌ها و حیوانات دیگرحیوانات اهلی می‌توانند ویروس کرونا را بگیرند و باعث عفونت‌های شدید شوند. او ضمن سخنرانی در جمع دانش آموزان و معلمان در موسسه تمدن جهانی گفت: آیا این «کرونا ویروس» یک ویروس جدید است یا یک فتنه؟ آمریکا همان مقصر است. این زن که مدت‌های طولانی در شهر ووهان، اولین محل شیوع ویروس کرونا، زندگی می‌کرده است به عنوان اولین نفر از مبتلایان به این ویروس خطرناک درمان شد.

ویروس کرونا چیست؟ / راه‌های پیشگیری از آن

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
درباره ویروس جدید چه می‌دانیم؟ تعداد زیادی نمونه از بیماران مبتلا به این ویروس در آزمایشگاه‌های چین و سازمان جهانی بهداشت بررسی شده و متخصصان این ویروس را از خانواده «ویروس کرونا» شناخته‌اند. علائم ویروس جدید کرونادر معمولی‌ترین حالت کرونا ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان «سارس» می‌شود. ویروس کرونا در گربه‌ها، سگ‌ها و حیوانات دیگرحیوانات اهلی می‌توانند ویروس کرونا را بگیرند و باعث عفونت‌های شدید شوند. سرعت انتقال ویروس کرونا چقدر است؟ به نظر می‌آید شمار مبتلایان به این ویروس در یک هفته از ۴۰ به ۴۴۰ نفر رسیده است. ‌ویروس کرونا چطور متوقف می‌شود؟ واکسنی برای این ویروس وجود ندارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
توت خشک از زمان‌های قدیم در طب سنتی خواص فراوانی داشته و مصرف آن همیشه توصیه شده است. در طب سنتی زمان مناسب برای مصرف توت صبح و به صورت ناشتا برای جذب بیشتر ویتامین بیان شده است. توت دارای چه فوایدی است؟ از دیدگاه طب سنتی توت دارای طبیعت گرم و خشک است و برای خونسازی بسیار توصیه می‌شود. در زمان امتحانات به علت ایجاد تمرکز و جلوگیری از آلزایمر خوردن توت خشک توصیه می‌شود. مصرف توت خشک ۳ بار در هفته می‌تواند برای کاهش قندخون، بهبود دیابت، حفظ سیستم ایمنی قلبی- عروقی، کاهش کلسترول خون، راحت‌تر کردن هضم غذا، بهبود برونشیت، درمان آسم موثر باشد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-آمار می‌گوید ۵ تا ۶۰ درصد از مردم دنیا از بوی بد دهان، در درجات مختلف، رنج می‌برند. علت بوی بد دهان چیست؟ بوی بد دهان به دلیل باکتری ایجاد می‌شود که می‌تواند در نتیجه عادات بد چندبرابر شود. لیمو بمکیدلیمو نه تنها یک میوه سالم است بلکه برای از بین بردن بوی بد دهان فایده دارد زیرا لیمو باکتری‌هایی که مسبب بوی بد دهان هستند را از بین می‌برد. خوردن لیمو، بعد از خوردن سیر یا پیاز، برای از بین بردن بوی بد دهان مفید است. ژل‌ یا اسپری خوشبوکننده دهان در جیب یا کیف خود بگذاریداگر همیشه مشکل بوی بد دهان دارید، مقداری ژل خوشبوکننده دهان در جیب یا کیف خود داشته باشید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
همچنین این وعده غذایی در کاهش وزن بسیار موثر بوده و بهتر است برای لاغری سریع‌تر در کنار رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی منظم، مصرف شود. فرمول داروی لاغری سریع شکم با تخم کتانطرز تهیه داروی لاغری گیاهیبرای تهیه این معجون بی نظیر لاغری همه مواد لازم را در مخلوط کن بریزید و خوب مخلوط کنید سپس آن را در ظرفی بریزید ودر فر به مدت ۵ دقیقه قرار دهید. این مخلوط علاوه بر کاهش وزن سبب با نشاط شدن انسان در طول روز می‌شود. دمنوش تخم کتان برای لاغریدمنوش تخم کتان می‌تواند در کاهش وزن و لاغر شدن بسیار مفید باشد. طرز تهیه دمنوش تخم کتان برای لاغرییک قاشق پودر تخم کتان را در قوری بریزید و آب جوش را به آن اضافه کنید و بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه دم بکشد. این دمنوش را از صافی عبور دهید و آن ر نوش جان کنید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نکته قابل توجه اما این است که پیاز داغ باید به بهترین حالت ممکن درست شود تا شکل آن در غذا زشت نشود؛ برای غذاهایی مثل آش رشته و.. هم که پیاز داغ را روی غذا می‌ریزیم باید زیبایی آن چندبرابر باشد. به‌همین دلیل درست‌کردن آن از واجبات است و چه بهتر که به‌جای هر روز درست کردن آن، یک روز کامل وقت بگذارید و برای یک مدت طولانی پیاز داغ درست کنیم. نکته قابل توجه اما این است که پیاز داغ باید به بهترین حالت ممکن درست شود تا شکل آن در غذا زشت نشود؛ برای غذاهایی مثل آش رشته و.. هم که پیاز داغ را روی غذا می‌ریزیم باید زیبایی آن چندبرابر باشد. بهترین روغن برای سرخ‌کردن پیاز کنجد است؛ زیرا مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد و می‌توانید چندین بار از آن برای سرخ‌کردن پیاز استفاده کنید. بهتر است پیاز داغ را در فریزر نگهداری کنید و هر موقع خواستید از آن استفاده کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

‌ «یادواره بانوان شهیده» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

تسنیم14 دقیقه قبل

استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌

تسنیم15 دقیقه قبل

اجلاسیه خادمین شهدا با سخنرانی «سردار دهقان» در اراک برگزار می‌شود

تسنیم16 دقیقه قبل

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می‌شود

تسنیم22 دقیقه قبل

طالبان: سرنگونی هواپیمای حامل افسران آمریکایی کار ما بود

همشهری24 دقیقه قبل

آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست اما … | جزئیات دومین جلسه کمیته ویژه حادثه کرمان

همشهری26 دقیقه قبل

برگزیدگان جوایز گرمی ۲۰۲۰ اعلام شدند

همشهری30 دقیقه قبل