شرکتهای بورسی که اطلاعات خود را افشا نکنندبه دادگاه معرفی می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
شرکتهای بورسی که اطلاعات خود را افشا نکنندبه دادگاه معرفی می‌شوند

شرکتهای بورسی که اطلاعات خود را افشا نکنندبه دادگاه معرفی می‌شوند

مهرخبرگزاری مهر |
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: یک درصد شرکت های بورسی از افشای اطلاعات خود سرباز می‌زدند که به دادگاه معرفی شدند. یک درصد هم در ارایه اطلاعات تاخیر دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، شاپور محمدی امروز در نشست تخصصی «مشارکت سرمایه‌های خرد در بازار سرمایه» در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی‌ درباره کلیت مشارکت سرمایه‌های خرد در بازار سرمایه گفت: دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در صندوق‌های با درآمد ثابت در سال ۹۷ ETF حضور داشتند اما در سال جاری ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر از آنها کم شد ولی ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر به صندوق‌های مختلف اضافه شده است.

وی افزود: ۱۱ میلیون نفر در ایران کد بورسی دارند که در جمعیت ۸۰ میلیون نفری و در مقایسه با ۲۵ میلیون سهامدار هندی در نسبت جمعیت بیش از یک میلیارد نفری تناسب بالایی است. هرچند ممکن است برخی از این سهامداران ماهی یک بار هم معامله انجام ندهند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره ورود سهامداران خرد به بازار سرمایه، اظهار داشت: یکی از چالش‌های ما این است که برخی می‌گویند که اگر سهامداران خرد به این بازار ورود کنند سبب ایجاد تلاطم در بازار می‌شوند، چون سریعا وارد و بلافاصله از بازار خارج می‌شوند. برخی استدلال می‌کنند که ورود سهامداران خرد به رشد قیمت‌ها دامن می‌زند و یا اینکه برخی می‌گویند ممکن است اعتماد عمومی را خدشه دار کند. ما نمی‌خواهیم این موارد را رد کنیم اما ابزار اکثرا رها از ارزش داوری است. یعنی به صورت «ارزش داوری» نمی‌توان به همه ابزارها نگاه کرد. در اکثر کشورها نیز حضور سهامداران خرد رو به افزایش است اما تفاوت آن در نحوه حضور آنهاست.

محمدی تصریح کرد: برخی استدلال غلط می‌کنند که سهامداران خرد یک ارزش واقعی و موجود را دست به دست می‌کنند و هیچ ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کنند در حالی که این برداشت غلط است و ورود آنها ایجاد ارزش افزوده می‌کند.

وی، سه رکن بازار سرمایه را شفافیت، کارایی و منصفانگی دانست و یادآور شد: این سه رکن در ماده دو قانون بورس و اوراق بهادار مورد تأکید بوده است. این بازارها شفافیت در کشف قیمت ایجاد می‌کنند و منصفانه این است که سهام یک شرکت، محدود به چند نفر نشود. حتی معاملات ثانویه نیز به چکش خوردن قیمت‌ها منجر شده و نرخ‌ها مرتب اصلاح می‌شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ریسک بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها کمتر است، گفت: اگر نرخ دلار، ملک، خودرو یا حتی ارز و سکه نیز تغییر کند، سفره مردم تنگ‌تر شده و به بودجه خانوار فشار می‌آورد. اما بازار سهام مایحتاج مردم را مستقیما تحت تأثیر قرار نمی‌دهد و این تفاوت بازار سرمایه با سایر بازارهاست.

محمدی با تأکید بر لزوم آموزش به سهامداران خرد که در تمام دنیا نیز رایج است، خاطرنشان کرد: پیچیده‌ترین معادلات دیفرانسیل در بازار سرمایه رخ می‌دهد. شرکت اینتل تولید کننده پردازنده‌های کامپیوتر هر پردازنده جدید خود را روی معادلات بلک اند شولز ( Black–Scholes model) تست می‌کند که یکی از پیچیده‌ترین معادلات بازار سهام است. در چنین شرایطی سهامدار خرد بدون آموزش نمی‌تواند به بازار سرمایه ورود کند.

وی با تأکید بر اینکه حتی کسانی که وقت تحلیل بازار و تخصص آن را دارند باید یونیت‌های صندوق‌ها را خریداری کنند، گفت: صندوق‌های حاضر در بازار سرمایه حاشیه امن برای سهامدار ایجاد می‌کند چون ممکن است خرید سهام دچار تغییر ناگهانی شود. حتی سهامداران حرفه‌ای نیز باید مرتبا سبد خود را موازنه کنند و در سبد خود اوراق خریداری کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار وظیفه سازمان بورس را به عنوان نهاد ناظر، تنوع بخشی به ابزارهای بورسی دانست و تصریح کرد: این اقدام سبب استقبال عموم مردم از بازار سرمایه شده ضمن اینکه ما باید فرهنگ سازی نیز انجام دهیم. کما اینکه شخصیت سیاساکتی در فرهنگ سازی رانندگی اثر گذار بود. این کار را در بازار سرمایه با راه اندازی لیگ ستارگان بورس، مسابقات الگوریتمی، جشنواره بورس و رسانه و همچنین گفتگوی رودررو با مردم انجام دادیم و به مردم گفتیم که سهام متنوع بخرند و به سودآوری شرکت‌ها توجه کنند.

وی افزود: کسی که ملک خود را بفروشد و وارد بازار سرمایه شود تا بتواند ظرف دو ماه به سود برسد اقدام نادرستی داشته است.

به گفته این مقام مسئول در وزارت دارایی، توجه به سود ده بودن شرکت‌ها این نتیجه را دارد که اگر سهم این شرکت رشد در قیمت هم نداشته باشد، اما سهامدار می‌تواند در پایان سال سود خود را از مجمع شرکت دریافت کند. تحلیل‌های فاندامنتال و بنیادی می‌تواند سودده بودن شرکت را در یک سال پیش بینی کند اما تحلیل‌های تکنیکال عمدتا پیش بینی‌های کوتاه مدت دارند.

وی افزود: شب گذشته به دو میلیون نفر اصول سرمایه داری را پیامک کردیم و هدف این است که مردم آگاهانه وارد بازار شوند.

محمدی در خصوص بانک محور بودن تأمین مالی در ایران اظهار داشت: تسهیلاتی که بانک‌ها داده‌اند عمدتا قابل وصول نیستند و بانک‌ها سالانه آنها را تجدید سرمایه می‌کند در حالی که نتوانستند این تسهیلات را بازپس بگیرند. این ایراد به بورس هم وارد است. برخی تجدید ارزیابی شرکت‌های بورسی را تأمین مالی می‌دانند در حالی که این کار تأمین مالی نیست و فقط ترازنامه شرکت به روز شده است. در حال حاضر تأمین مالی در بازار سرمایه به ۱۷ تا ۱۸ درصد تأمین اعتبارات رسیده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قبل از حضور من ۳۴ درصد از شرکت‌های بورسی اطلاعات خود را افشاء نمی‌کردند اما در حال حاضر ۹۸ درصد شرکت‌ها اطلاعات خود را به موقع افشا کرده و یک درصد با تأخیر اطلاع می‌دهند و یک درصد هم اطلاعات نمی‌دهند که به دادگاه معرفی می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نحوه سرو غذا بین بیماران کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به نحوه سرو غذا و دارو در بیمارستان ساخته شده ظرف ۹ روز در چین جهت درمان بیماران مبتلا و یا مشکوک به ویروس کرونا توجه نمایید.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری تسنیم: به نقل از پلیس البرز سردار عباسعلی محمدیان، در پی اعتراضات مردم به افزایش قیمت بنزین در آبان‌ماه سال جاری، اظهار داشت: عده‌ای از فرصت‌طلبان با سناریو عوامل خارجی، اعتراضات مردمی را به اغتشاشات خیابانی و چپاول اموال عمومی تبدیل کردند که تعدادی از این آشوب‌گران را در منطقه گوهردشت کرج با حمله به بانک شهر اقدام به آتش زدن آن کردند. وی افزود: با توجه به اینکه برخورد با این افراد شرور تبدیل به یک مطالبه عمومی شده بود، مأموران کلانتری ۱۵ رجایی شهر با انجام اقدامات چند ماهه اطلاعاتی موفق به شناسایی مخفیگاه ۲ نفر از متهمان اصلی شدند و با هماهنگی مقام قضایی طی یک عملیات غافلگیرانه نامبردگان را دستگیر و به پلیس امنیت عمومی استان البرز منتقل کردند. فرمانده انتظامی استان البرز بیان کرد: در تحقیقات تکمیلی متهمان با مشاهده مستندات دقیق و غیر قابل انکار مأموان ناچار به لب به اعتراف گشودند و به آتش کشیدن بانک شهر گوهردشت کرج اقرار کردند.

پولی که نیاز فوری ندارید را به بورس بیاورید

3+
تابناکتابناک6 ساعت قبل
الفالف5 ساعت قبل
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه‌تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم. گروه اقتصادی الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۱:۲۲ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۹به گزارش خبرآنلاین، مرتضی رضایی در رابطه با کاهش جمعیت و تولیدات دام کشور اظهار کرد: با بررسی‌های انجام‌شده از آمار جمعیت و تولیدات دام کشور و با استناد به آمار ارائه شده از مرکز آمار ایران، از سال ۱۳۹۶ تاکنون، نه تنها هیچ‌گونه کاهشی در جمعیت دام کشور گزارش نشده، بلکه افزایش جمعیت را در دام مولد و تولیدات دامی داشته‌ایم. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دوره‌ای بودن فعالیت در واحدهای پرواربندی کشور، تصریح کرد: طبیعتا کل این واحدها نمی‌توانند در طول سال فعال و دارای دام پروار باشند. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: ارائه برنامه‌ها و سیاست‌های این معاونت جهت احداث واحدهای جدید متناسب با امکانات و منابع موجود متقاضیان، کمک مؤثری در جلوگیری از اتلاف منابع و پایداری تولید در این بخش کرده است. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با استفاده از این راهبرد، امکان افزایش درآمد تولیدکنندگان، کاهش قیمت تمام‌شده و کاهش هزینه حاشیه بازار امکان‌پذیر شده و همچنین با استحصال سود منطقی تولیدکنندگان؛ محصولات نیز باقیمت مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان قرار خواهد گرفت.
تابناکتابناک5 ساعت قبل
محمدرضا دهقان مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت گفت: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. در حال حاضر دانشگاه‌ها پروژه هایی با مبالغ کلان دریافت کردند و حاضر به همکاری با شرکت‌ها نیستند؛ ولی در جدای این مشکلات کروز برای طراحی قطعات پیشرفته داخلی در حال حاضر با سه دانشگاه شریف، امیرکبیر و تهران همکاری دارد. دهقان پیرو مشکلات موجود راهکارهایی اعلام و اظهار کرد: قطعه ساز باید محصولی تولید کند که متقاضی خرید آن وجود داشته باشد و نیازمند یک اراده ملی است. مدیر مرکز تحقیقات و نوآوری کروز در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها با این شرکت توضیح داد: نوآوری در صنعت نیازمند ایجاد ارتباط بین خودروسازی، قطعه سازی و دانشگاهیان است. وی در خصوص هوشمند سازی و ارتقاء این صنعت تصریح کرد: مهمترین عامل برای هوشمند سازی صنعت خودروسازی و قطعه سازی اراده و ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این حوزه است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 ساعت قبل
الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تعداد کشته‌های اعتراضات آبان ماه را به نقل از یک مقام عالی امنیتی، کمتر از ۲۵۰ نفر اعلام کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

با جایگزین‌های شکر آشنا شوید

الف12 دقیقه قبل

آغاز ماراتن مجلس یازدهم تا ساعاتی دیگر/۵۵ هزار شعبه درانتظار مردم

مهر59 دقیقه قبل

آمار جدید دولت چین درباره قربانیان و مبتلایان به کرونا

تسنیم2 ساعت قبل

ابتلای ۴۱۱ نفر دیگر به ویروس کرونا در استان «هوبی» چین

ایلنا2 ساعت قبل

حمایت ۲۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی دانشگاه علوم پزشکی مجازی از ایده‌های خلاقانه

ایسنا2 ساعت قبل

یک کارشناس مسایل افغانستان: انشقاق میان عبدالله و غنی امتیازی برای طالبان است

ایسنا2 ساعت قبل

فرمانده رژیم صهیونیستی: اسرائیل با حمله موشکی بی‌سابقه رو به‌رو خواهد شد

ایرنا2 ساعت قبل