یک خطای انسانی دیگر!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

یک خطای انسانی دیگر!

فراروخبرگزاری فرارو |
رد صلاحیت گسترده کاندیدا‌های نمایندگی مجلس شورای اسلامی توسط هیات‌های اجرایی و نظارت شورای نگهبان، شمار قابل توجهی از کسانی که می‌توانستند در فضای سرد و مبهم انتخاباتی کشور، موجبات آوردن اقشار مختلف مردم شهر‌ها و روستاها، پای صندوق‌های انتخابات اسفند‌ماه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شوند، را حذف و از صحنه رقابت انتخاباتی خارج کرد.

محسن محمدی معین در روزنامه اعتماد نوشت:

برای انجام یک کار اداری شخصی از دورترین نقطه شرقی کشور یعنی «چابهار» (که این روز‌ها با بحران سیل مواجه است)، به «اصلاندوز» در نقطه صفر مرزی با آذربایجان، آمده‌ام و در جریان رویداد‌های سیاسی- اجتماعی این روز‌های شهر‌های این مسیر طولانی به صورت اجمالی قرار گرفتم و یک مساله عجیب توجه مرا جلب کرد که به نظرم رسید از بسیاری از بحران‌هایی که با آن دست به گریبان هستیم پیچیده‌تر و هراسناک‌تر است فلذا خواستم که با ارسال این یادداشت این موضوع را با شما به مشارکت بگذارم.

رد صلاحیت گسترده کاندیدا‌های نمایندگی مجلس شورای اسلامی توسط هیات‌های اجرایی و نظارت شورای نگهبان، شمار قابل توجهی از کسانی که می‌توانستند در فضای سرد و مبهم انتخاباتی کشور، موجبات آوردن اقشار مختلف مردم شهر‌ها و روستاها، پای صندوق‌های انتخابات اسفند‌ماه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شوند، را حذف و از صحنه رقابت انتخاباتی خارج کرد.

گستردگی این حذف تاریخی و بی‌سابقه که در قالب‌های دوره‌های قبلی انتخابات که با عنوان «حذف یک جناح و جریان سیاسی» شناخته می‌شد و قابل تفسیر بود، از گستردگی و تعمیم بسیار بیشتری برخوردار است به گونه‌ای که گویی برای ناامید ساختن مردم از نظام جمهوری اسلامی ایران و حق قانونی مردم در تعیین سرنوشت خویش، هیچ اقدام مخربی زیان بارتر از این حرکت، نمی‌توانست صورت گیرد.

به عبارت دیگر، مجریان و ناظران انتخابات با این «ردصلاحیت گسترده» که در برخی حوزه‌های انتخابیه، نتیجه رقابت از پیش تعیین شده تلقی می‌شود، اصل مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را در جنگ نیابتی، هدف گرفته و در صورتی که سران قوای کشور جلوی این حرکت ضد مصلحت نظام به فوریت و قاطعیت نایستند، به مراتب شعاع تخریب آن گسترده‌تر و عمیق‌تر از منهدم شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی خواهد بود.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

رد صلاحیت داوطلبانی که اغلب قریب به اتفاق‌شان پیش از این و تا هم‌اکنون، مسوولیت‌ها و مشاغل حساس و قابل توجهی را عهده‌دار بوده‌اند و غالبا با حسن عمل و پاکدستی، اعتماد و توجه قشر‌های مختلف مردم را جلب کرده‌اند و می‌توانند در فضای سیاسی اجتماعی مناطق مختلف کشور برای ایجاد انگیزه حضور مردم در انتخابات پیش روی، اثربخشی موثر و مثبت داشته باشند. مردم، برای آمدن پای صندوق‌های رای‌گیری این دوره مجلس شورای اسلامی، نیاز به انگیزه‌هایی قوی‌تر از گذشته دارند و مجلس یازدهم باید برساخته از آرای شمار قابل توجهی از اقشار و اقوام مناطق مختلف کشور باشد تا با یک حماسه حضور دیگر، به تقویت نقاط مثبت نظام بینجامد.

پرواضح است که رد صلاحیت گسترده کاندیدا‌های نمایندگی مجلس شورای اسلامی توسط هیات‌های اجرایی و نظارت، آن هم با عناوینی همچون «عدم التزام به اسلام»! برای کسانی که جانباز انقلاب و دفاع مقدس هستند و از کارنامه مردمی مثبتی برخوردارند، کور سوی امید مردم به تایید رای‌شان در تعیین سرنوشت خویش را تبدیل به یأس می‌نماید. می‌توان این تعبیر را به کار برد که اقدام خلاف مصلحت رد صلاحیت گسترده کاندیدا‌های نمایندگی مجلس شورای اسلامی به مثابه «خطای انسانی» هیات‌های اجرایی و نظارت انتخابات در هدف‌گیری موشکی است جهت شلیک به قلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات که اگر مسوولان عالیرتبه نظام، جلوی شلیک آن را «امروز» نگیرند قطعا صدور اطلاعیه‌ها و ایراد سخنرانی و انجام مصاحبه ها‌ی رسانه‌ای در توجیه این «خطای انسانی غیرسیستماتیک» قابل پذیرش نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

بارش برف در اردبیل مدارس نوبت صبح را تعطیل کرد

مهر12 دقیقه قبل

تولد عجیب یک توله سگ سبز رنگ به نام «هالک» و دلایل علمی این موضوع

دینو14 دقیقه قبل

خواص انار برای لاغری را در دانشنامه میزان جستجو کنید!

میزان‌آنلاین16 دقیقه قبل

سولسشایر: شانس با ما یار نیست/ راشفورد ۶ هفته دور از میادین خواهد بود

تسنیم16 دقیقه قبل

گوترش: بسته شدن بنادر انتقال نفت لیبی نگران‌کننده است

ایرنا16 دقیقه قبل

اجتماع فاطمی در میدان‌های بزرگ شهرهای کشور برگزار می‌شود

مهر17 دقیقه قبل