نگذاریم قصه داعش فراموش شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

نگذاریم قصه داعش فراموش شود

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
در طول چند سال گذشته، ایالات متحده با رشد آمریکاستیزی در تمام کشورهای جهان مواجه شده است. یکجانبه‌گرایی آمریکا و راهبرد پیشدستی دفاعی آمریکا سبب شده تا دشمنی با آمریکا در جهان عرب و جنوب غربی آسیا آشکارتر از سایر نقاط باشد، جایی که منتقدان آمریکا مدعی‌اند کانون توجه هژمونیک آمریکا نیز روی آن متمرکز است. اکنون و با شهادت سردار سلیمانی به نظر خارج شدن آمریکا از کشورهای اسلامی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است. به همین بهانه با دکتر حسن سعیدکلاهی، کارشناس روابط بین‌الملل و مترجم کتاب «آمریکاستیزی در جهان اسلام» به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

نقوی- فاطمی‌نژاد/

در طول چند سال گذشته، ایالات متحده با رشد آمریکاستیزی در تمام کشورهای جهان مواجه شده است. یکجانبه‌گرایی آمریکا و راهبرد پیشدستی دفاعی آمریکا سبب شده تا دشمنی با آمریکا در جهان عرب و جنوب غربی آسیا آشکارتر از سایر نقاط باشد، جایی که منتقدان آمریکا مدعی‌اند کانون توجه هژمونیک آمریکا نیز روی آن متمرکز است. اکنون و با شهادت سردار سلیمانی به نظر خارج شدن آمریکا از کشورهای اسلامی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است. به همین بهانه با دکتر حسن سعیدکلاهی، کارشناس روابط بین‌الملل و مترجم کتاب «آمریکاستیزی در جهان اسلام» به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

جناب دکتر! آمریکاستیزی در جهان اسلام چه روندی را طی کرده و چگونه باید دنبال شود؟

آمریکاستیزی انواع و اقسام دارد. آمریکاستیزی در ترکیه، در افغانستان، شمال آفریقا، جهان عرب و هر نقطه دیگری با توجه به ریشه‌های این مسئله در آن‌ها، با یکدیگر متفاوت است. آنچه با وجود تفاوت‌ها مسلم است، تقویت این جریان در این کشورهاست. شاید مبنا و ریشه این آمریکاستیزی متفاوت باشد ولی نتیجه آن مشابه یکدیگر بوده است. نوع نگاه مردم عراق در سال ۲۰۰۳ با بعد از آن به کلی در مورد آمریکا متفاوت شده است.

با تکثری که در نوع مواجهه با آمریکاستیزی به آن اشاره کردید، چگونه نتیجه حاصل از آن یکی بوده است؟

شرایط می‌گوید آمریکاستیزی، موفق بوده است. کتابی که بنده آن را ترجمه کرده‌ام متعلق به پیش از ۲۰۰۳ است. در آن دوران آمریکاستیزی در جهان اسلام به جز عراق در حال تقویت شدن بود ولی در عراق این معنی را نداشت. یعنی مردم عراق در آن دوران، بیشتر دنبال انتخاب بین بد و بدتر بودند به همین خاطر اشاره شده که مردم عراق پیش از ۲۰۰۳ به طور جدی آمریکاستیز نبوده‌اند. منتها چیزی که اتفاق افتاد این بود که آمریکا رأسا داعش را علم کرد.

از طرف دیگر ناسیونالیسم ناصر یا سوسیالیسم صدام و حتی سوسیالیسم خاندان اسد سعی می‌کردند جلو اسرائیل بایستند ولی عملا در این دوره و در هر سه جنگ عربی شکست خوردند و نتیجه‌ای نیز از این قضیه حاصل نشد. با پیروزی انقلاب اسلامی ورق برگشت. همان موقع غربی‌ها تلاش کردند تا جلو موج آمریکاستیزی را بگیرند که در واقع حوادث نیز به نفع آن‌ها شد. اتحاد شوروی به افغانستان حمله کرد و به همین واسطه اسلام‌گرایان مخالف آمریکا به مرزهای افغانستان رفتند و علیه شوروی جنگیدند. جنگ افغانستان که تمام شد دوباره جنگ بوسنی پیش آمد و آمریکا تلاش کرد خود را قهرمان ملت بوسنی معرفی کند و آمریکاستیزی را مهار کند. با وجود همه این موارد، حادثه ۱۱سپتامبر نشان داد که جهت‌گیری‌ها آن چیزی که آمریکا می‌خواسته، نبوده است. بین دهه ۹۰ تا سال ۲۰۰۱ آمریکا تنها ابرقدرت جهان بود و هژمونی داشت. در ۱۱سپتامبر هژمونی آمریکا شکست و سبب شد در ادامه ملت‌های منطقه به سمت اسلام‌گرایی حرکت کنند که بهار عربی یا بیداری اسلامی تلاش برای عوض کردن دولت‌های عرفی استبدادی و برگشتن به ریشه‌های اسلامی بود. اینجا آمریکا با به وجود آوردن داعش تلاش کرد چهره افراطی از یک دولت اسلامی نشان بدهد و به مردم بگوید چیزی که آن‌ها طلب می‌کنند نمود عینی آن داعش خواهد بود، بنابراین ملت‌های مسلمان بهتر است تا به دولت‌های عرفی خود برگردند. دولت‌های عرفی که در آن‌ها جریان دولت و سیاست از دین جداست. اما شکست داعش و اتفاقات خاورمیانه نشان داد که آمریکاستیزی در حال تقویت شدن است. همین الآن حتی در هند به واسطه شهادت سردار سلیمانی شعارهایی علیه آمریکا داده می‌شود. اکنون شهید سلیمانی نماد آمریکاستیزی در منطقه شده است. مجله‌ای نیجریه‌ای به دستم رسیده بود که شهادت قاسم سلیمانی را تسلیت گفته بود که نشان می‌دهد آمریکاستیزی حول این شخصیت تا قلب آفریقا پیش رفته است.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

در واقع با شهادت حاج‌قاسم آمریکاستیزی از حالت بالقوه به فعلیت رسیده است؟

حداقل حرکت کردن این روند را مشاهده می‌کنیم. با توجه به ذهنیت تاریخی که من دارم مثلا از دهه ۷۰ تا سال ۱۹۹۱ غربی‌ها به صورت ثابت در خاورمیانه نبودند. در این سال با حمله عراق به کویت داستان عوض شد و آمریکایی‌ها آمدند و در خاک عربستان مستقر شدند. این اتفاقی که افتاد اعتراض‌های زیادی حتی در خود عربستان به وجود آورد که چرا عربستان باید میزبان نیروهای کفار باشد؟ آمریکا بین سال‌های ۹۱ تا ۲۰۰۳ به این نتیجه رسید که بهتر است از خاک کشورها به پایگاه‌های نظامی نقل مکان کند. الآن با شهادت قاسم سلیمانی که مردم عراق یکپارچه اعتراض کردند، خود آمریکایی‌ها پذیرفته‌اند که باید از عراق به پایگاه‌های نظامی خود مثل دیگوگارسیا برگردند. این روندی است که رو به حرکت است و به نظر آمریکا، هزینه‌ ماندن بسیار بیشتر از هزینه رفتن خواهد بود و به قول ترامپ با صرف این همه هزینه در این سال‌ها به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند. آمریکا از حالا به بعد با ترک منطقه، همه تلاشش را روی مسئله شکل‌گیری دولت‌های عرفی و به تبع آن آمریکایی شدن مردم انجام خواهد داد، یعنی با جدایی دین از سیاست و تضعیف اسلام سیاسی، نگاه‌های آمریکایی را حاکم می‌کنند. با این حال بنیان‌های اسلامی تقویت شده و اتفاقی که ایران با حمله موشکی رقم زد، نشان داد ترسی از رویارویی با آمریکا ندارد. به نظر دورنما حداقل این است که آمریکا باید از خاک کشورهای عربی خارج شود و در نهایت در یکسری پایگاه‌های نظامی متمرکز خواهد شد.

خطری که اکنون می‌تواند جلو جریان آمریکاستیزی را بگیرد، چیست؟ همان مسئله دولت‌های عرفی؟

مشکل اصلی، ناکارآمدی دولت‌ها در خاورمیانه است. شکست دولت‌های عرفی در خاورمیانه نیز به خاطر همین ناکارآمدی بوده است. اگر دولت‌های اسلامی بتوانند به آموزه‌های اسلام نخستین خود برگردند و آن را احیا کنند شاید مانع از این جریان شوند. اگر دولت عراق به عنوان دولت شیعی بتواند این مشکلات ناکارآمدی را حل کند، می‌شود امیدوار به ادامه این روند بود.

در مورد اسلام سیاسی همان نسخه‌های قدیمی اسلام سیاسی برای منطقه خوب است یا طرح‌های جدیدی مثل امام (ره) یا سیدقطب را باید دنبال کرد؟

شرایط جدیدی شکل گرفته است؛ چرا که داعش تصویر اسلام سیاسی افراطی را برای آیندگان ترسیم کرد. نیاز است که ریشه‌های داعش بررسی شود و شناخت جدید از داعش به وجود بیاید. ما سیدقطب و حضرت امام (ره) را داریم ولی باید نگاه‌های جدیدی به آن اضافه شود تا مردم به این نتیجه برسند که چرا تفکر داعش به وجود آمد و چرا در افکار عمومی شکست خورد. بنابراین نباید گذاشت قصه داعش فراموش شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا13 ساعت قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.
رکنارکنا17 ساعت قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

پنج کشته بر اثر سیل و رانش زمین در برزیل

صدا و سیما14 دقیقه قبل

روسیه به انگلیس به دلیل دورویی در برجام تاخت

ایرنا21 دقیقه قبل

فیل جونز پس از روملو لوکاکو، الکسیس سانچز و اشلی یانگ، خرید بعدی کونته خواهد بود؟ (کاریکاتور)

طرفداری22 دقیقه قبل

ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰

طرفداری26 دقیقه قبل

مردم به سریال بد نه بگویند تا سریال خوب ساخته شود/ داستان «ملکاوان»

تسنیم29 دقیقه قبل

آر ام سی: هفت باشگاه اروپایی شرایط انتقال کویزانس در بازار نقل و انتقالات ژانویه را از بایرن مونیخ جویا شده‌اند

طرفداری29 دقیقه قبل

بیش از هزار تن بذر سیب زمینی به کشور وارد شد

میزان‌آنلاین34 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1