همسایه‌های همزبان «خانه ما»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

همسایه‌های همزبان «خانه ما»

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
در فصل جدید برنامه «خانه‌ما» یک اتفاق نادر رخ داده است، حضور یک خانواده افغانستانی در میان شرکت‌کننده‌های ایرانی، جذابیت بیشتری به این فصل از برنامه بخشیده و قرار است تصویر کلیشه‌ای غلطی که از زندگی مهاجران افغان در ایران و به‌ویژه مشهد داشتیم را اصلاح کند.

زهره کهندل/

در فصل جدید برنامه «خانه‌ما» یک اتفاق نادر رخ داده است، حضور یک خانواده افغانستانی در میان شرکت‌کننده‌های ایرانی، جذابیت بیشتری به این فصل از برنامه بخشیده و قرار است تصویر کلیشه‌ای غلطی که از زندگی مهاجران افغان در ایران و به‌ویژه مشهد داشتیم را اصلاح کند. سید عبدالحکیم وفا ۳۵ سال پیش به دلیل شرایط ناپایدار سیاسی و امنیتی که در افغانستان به وجود می‌آید به ایران مهاجرت می‌کند و دلیلش برای این مهاجرت، قرابت‌فرهنگی، زبانی، قومیتی، دینی و مذهبی به مردمان این کشور است. آقای وفا اهل مزارشریف است و تحصیلاتش را در کابل گذرانده است. وی از سال ۷۵ تاکنون به عنوان گوینده و تهیه‌کننده در رادیودری مشغول به فعالیت است. وی درباره انگیزه حضورش در مستند مسابقه «خانه‌ما» می‌گوید: من پیگیر این برنامه جذاب بودم و برایم نمایش واقعیت‌های ملموس جامعه در این برنامه جالب بود، این برنامه واقعیت‌های کمتر دیده شده خانواده‌ها را به تصویر می‌کشید که در دیگر برنامه‌های تلویزیونی کمتر به آن پرداخته شده بود.

خانواده آقای‌وفا وقتی متوجه می‌شوند عوامل برنامه تصمیم دارند در مشهدمقدس و در بین خانواده‌های ساکن این شهر برنامه بسازند، ترغیب به نام‌نویسی می‌شوند. پدر خانواده درباره انگیزه حضورش در این برنامه به خبرنگار ما می‌گوید: هدفم این است بتوانم بخش‌های پنهان مانده از زندگی مهاجران در ایران را به تصویر بکشم، چون دیدگاه‌ها و ذهنیت‌ها درباره مهاجران افغان ساکن ایران چندان مثبت نیست.

وی که در خانواده‌ای فرهنگی و فرهنگ‌دوست بزرگ شده، توضیح می‌دهد: با وجود اینکه بیش از سه دهه از سکونتم در مشهد می‌گذرد ولی سعی کردم ریشه‌هایم را فراموش نکنم و آن را به فرزندانم منتقل کنم. زمانی که به ایران آمدم غافل از افغاستان نبودم و دوستدار فرهنگ کشورم هستم، چون افغانستان دارای فرهنگ و تاریخی غنی است. ضمن اینکه ما شباهت‌های فرهنگی زیادی با مردم ایران و به‌ویژه ساکنان شرق کشور داریم.

* ریشه‌های فرهنگی ما به هم متصل است

به گفته او همه ما روزگاری در حوزه تمدنی خراسان بزرگ زندگی می‌کردیم که مرزبندهای سیاسی و جغرافیایی ما را هم از جدا کرد، ولی هنوز ریشه‌های فرهنگی ما به هم متصل است.

آقای وفا یکی از دلایل و انگیزه‌های مهم مهاجرتش به مشهد را همجواری با مرقد نورباران حضرت‌رضا (ع) عنوان می‌کند و می‌گوید: نزدیکی فرهنگی مردم ایران چه از نظر رفتاری و گفتاری و چه اعتقادی و فرهنگی موجب شده مهاجران افغان در این کشور احساس غربت نکنند، ضمن اینکه رأفتی که از سوی رهبر انقلاب و سایر مردم ایران به مهاجران افغان می‌شود، آن‌ها را دلگرم می‌کند.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی درباره دو خانواده مشهدی شرکت‌کننده در این رقابت دوستانه خاطرنشان می‌کند: خانواده‌های گوهری و عباسپور بسیار محترم و مهربان هستند، خانواده‌هایی شاد و با فرهنگ که از آشنایی با آن‌ها بسیار مسرور شدیم.

وی درباره بازخوردهایی که از پخش قسمت اول این برنامه از اطرافیان گرفته است، عنوان می‌کند: بازخوردها نسبت به حضور یک خانواده افغان در میان شرکت‌کنندگان مشهدی متفاوت بود. عده‌ای از دوستان ایرانی ما بسیار حمایت کردند که از طریق این برنامه با زندگی واقعی یک خانواده مهاجر آشنا می‌شوند و عده‌ای هم انتقاد داشتند چرا یک خانواده افغانستانی در برنامه مربوط به فصل مشهد شرکت داشتند، جالب اینکه آن‌ها از خانواده ما انتقادی نداشتند، بلکه نسبت به این حضور نارضایتی داشتند که چرا سهم مشهدی‌ها را به مهاجران داده‌اید؟ از این بابت که برنامه مورد توجه قرار گرفته و نسبت به حضور ما چنین واکنش‌هایی وجود داشته خوشحالیم، چون نشان می‌دهد این برنامه دیده می‌شود و همه تلاش ما این است که تصویر درست و واقعی از یک خانواده مهاجر را نشان دهیم. ضمن اینکه در مقررات شرکت در مسابقه، سکونت در شهر مشهد شرط شده بود که ما حائز این شرط بودیم.

وفا با تأکید بر ضرورت زدودن تصویر غلط از مهاجران افغان ساکن ایران می‌گوید: اگر رسانه‌های ایران به جامعه مهاجران بیشتر بپردازند از حساسیت‌های مردم نسبت به افغان‌ها کم می‌شود. مهاجران افغان در دفاع از دین‌اسلام و مرزهای جهان‌اسلام که ایران یکی از مرزهای مهم آن است، شهدای بسیاری تقدیم کرده است هم در دفاع‌مقدس و هم در دفاع از حرم.

وی در پایان اضافه می‌کند: امیدواریم جامعه عزیز ایران کمی‌وکاستی‌های میهمانانشان را به دیده اغماض بنگرند تا در صلح و صفا کنار هم زندگی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از نماز جمعه تهران تا سیل سیستان

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نمونه مهندسی ماهواره ملی «ظفر» در دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده که با فناوری‌های پیشرفته‌تر نسبت به ماهواره نوید، قابلیت عکسبرداری رنگی با قدرت تفکیک بهتر از ۸۰ متر را دارد. این ماهواره پس از ماهواره «نوید»، به عنوان دومین پروژه فضایی در دستور کار دانشگاه علم و صنعت قرار گرفته است. به گفته دکتر بلندی رئیس مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، مقایسه این دو ماهواره نشان می‌دهد که فناوری دوربین‌ها در ماهواره ظفر، ارتقای ۵ برابری یافته و دو برابر شدن دقت کنترل و افزایش بیش از ۱۵ برابری نرخ ارسال داده‌های تصویری از دیگر مزایای ماهواره ظفر است. دکتر بلندی افزوده است: این ماهواره مجهز به دوربین‌های رنگی و قادر به تصویر برداری از سطح زمین است و ۳۰۰ درصد نسبت به ماهواره نوید در وضع بهتری قرار دارد و دارای سیستم کنترل پیشرفته‌تری نیز است. تصاویر ماهواره ظفر می‌تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل‌ها، بررسی زمین‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحران‌های طبیعی به کار برده شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

پنج کشته بر اثر سیل و رانش زمین در برزیل

صدا و سیما20 دقیقه قبل

روسیه به انگلیس به دلیل دورویی در برجام تاخت

ایرنا27 دقیقه قبل

فیل جونز پس از روملو لوکاکو، الکسیس سانچز و اشلی یانگ، خرید بعدی کونته خواهد بود؟ (کاریکاتور)

طرفداری28 دقیقه قبل

ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰

طرفداری32 دقیقه قبل

مردم به سریال بد نه بگویند تا سریال خوب ساخته شود/ داستان «ملکاوان»

تسنیم35 دقیقه قبل

آر ام سی: هفت باشگاه اروپایی شرایط انتقال کویزانس در بازار نقل و انتقالات ژانویه را از بایرن مونیخ جویا شده‌اند

طرفداری35 دقیقه قبل

بیش از هزار تن بذر سیب زمینی به کشور وارد شد

میزان‌آنلاین40 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1