آیا باید با ماشین‌حساب به پمپ‌بنزین برویم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

آیا باید با ماشین‌حساب به پمپ‌بنزین برویم؟

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
کم شدن سهمیه بنزین در کارت هوشمند سوخت و ادامه این رویه در هر بار سوخت‌گیری توسط افراد سبب شد تا مردم، جایگاهداران و سپس شرکت ملی نفت را مسئول کسر بنزین از کارت سوخت خود بدانند. بازتاب گلایه‌های مردمی در رسانه‌ها با انتشار اطلاعیه بنزینی شرکت نفت نه ‌تنها پایان نیافت که شبهات جدیدی را برای مردم به ‌وجود آورد.

زهرا طوسی/

کم شدن سهمیه بنزین در کارت هوشمند سوخت و ادامه این رویه در هر بار سوخت‌گیری توسط افراد سبب شد تا مردم، جایگاهداران و سپس شرکت ملی نفت را مسئول کسر بنزین از کارت سوخت خود بدانند. بازتاب گلایه‌های مردمی در رسانه‌ها با انتشار اطلاعیه بنزینی شرکت نفت نه ‌تنها پایان نیافت که شبهات جدیدی را برای مردم به ‌وجود آورد.

از زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین در آبان ماه که سوخت‌گیری با کارت سوخت اجباری شد، برخی از شهروندان متوجه شدند در هر بار سوخت‌گیری بین دو تا چهار لیتر از سهمیه بنزین آن‌ها کم شده است.

شرکت ملی نفت در پاسخ به علت غیب شدن چند لیتر بنزین در سوخت‌گیری‌ها به صاحبان کارت سوخت اعلام کرد: علت کسر شدن از سهمیه بنزین آن‌ها رعایت نکردن اصول و ترتیب سوخت‌گیری توسط آن افراد است و این اتفاق زمانی روی می‌دهد که افراد پیش از پایان روند سوخت‌گیری، ‌ کارت را از کارتخوان خارج کنند، دراین صورت سامانه با شناسایی این تخلف، به صورت خودکار یک تا ۴ لیتر بنزین از کارت سوخت فرد کم می‌کند. بنزین کسر شده به ذخیره و حساب شرکت پالایش نفت بازمی‌گردد و به نوعی سهمیه مردم از بین می‌رود.

رونمایی از آداب و ترتیب سوخت‌گیری

پس از آن پیامی بین مردم دست به دست شد که نشان می‌داد روش سوخت‌گیری توسط شرکت ملی نفت آداب و ترتیبی دارد که این شرکت از جزئیات آن برای اطلاع عموم رونمایی نکرده است.

ظاهرا طراحی سامانه هوشمند سوخت برای جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت حین سوخت‌گیری، بدین‌ شکل تنظیم شده که با وارد کردن کارت هوشمند سوخت در کارتخوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، با آغاز سوخت‌گیری ابتدا ۳٫۹۹ لیتر از سهمیه کسر می‌شود و سوخت‌گیری آغاز می‌شود. پس از پایان پیمانه نخست، ۳٫۹۹ لیتر دیگر از سهمیه کم می‌شود و دوباره سوخت‌گیری ادامه می‌یابد و این فرایند به ‌صورت پیمانه پیمانه تا پایان سوخت‌گیری ادامه خواهد داشت.

حال اگر در حین سوخت‌گیری کارت از کارتخوان بیرون کشیده شود، مقداری که باقیمانده ۳٫۹۹ لیتر است از سهمیه آن کارت کسر می‌شود، برای نمونه اگر فرد ۲ لیتر سوخت‌گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد، ۱٫۹۹ لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می‌شود و اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارتخوان شود، سهمیه‌ای که بیشتر از لیتراژ برداشت‌ شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می‌شود».

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

جدای از اینکه شرکت ملی نفت مردم را از پیمانه‌هایی که این شرکت برای سوخت‌گیری در نظر گرفته مطلع نکرده بود، این مسئله در افکار عمومی مطرح شد آیا مردم باید با ماشین حساب به پمپ‌بنزین رفته و مضربی از ۳٫۹۹ لیتر را سوخت‌گیری کنند تا بنزین بیشتری از سهمیه آن‌ها کسر نشود؟

به گفته فاطمه‌کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی حجم پیمانه تعریف ‌شده در سیستم سامانه هوشمند سوخت، صرفا در راستای پیشگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت است و در صورت رعایت روش صحیح سوخت‌گیری نیازی به انجام محاسبات عددی نبوده و به هیچ‌وجه از سهمیه سوخت افراد کاسته نمی‌شود.

کسر بنزین در صورت خارج کردن کارت

در حقیقت کسر عدد از سهمیه بنزین در نمایشگر نازل‌های سوخت، به‌ موجب سوخت‌گیری کمتر از یک مضرب ۳٫۹۹لیتری، به‌ معنای کسر واقعی از سهمیه بنزین نیست و در نوبت بعدی سوخت‌گیری میزان کسرشده، در میزان سهمیه بنزین نمایش‌ داده ‌شده و دوباره اضافه می‌شود. در واقع هیچ‌گاه به‌ صورت واقعی کسر نشده بوده و فقط در نمایشگر براساس مضربی از ۳٫۹۹ لیتر، سهمیه‌ها کسر و نشان داده می‌شود.

اما در صورتی که پیش از قراردادن نازل بر سر جای خود و پیش از آنکه پیغام پرداخت با کیف پول و اتمام سوخت‌گیری مشاهده شود، کارت سوخت از دستگاه خارج شود، به ‌صورت واقعی بین ۲ تا ۵ لیتر از سهمیه بنزین کسر می‌شود و دیگر باز نخواهد گشت.

بدین‌ترتیب افراد ابتدا باید کارت سوخت شخصی را داخل کارتخوان قرار دهند، سپس رمز چهاررقمی آن را وارد کنند، نازل را بردارند و سوخت‌گیری را آغاز کنند. ‌پس از پایان سوخت‌گیری نازل را به‌ درستی سر جای خود قرار دهند و پس از مشاهده پیام «کارت را بردارید» کارت سوخت شخصی خود را از کارتخوان خارج کنند. تأکید می‌شود در صورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارتخوان جایگاه، سوخت‌گیری قطع می‌شود و لیتراژ یاد شده از سهمیه کسر می‌شود، بنابراین تنها به ‌اندازه لیتراژ سوخت‌گیری‌شده، هزینه محاسبه خواهد شد.

خوب است بدانید پیگیری میزان سهمیه از دست رفته از سوی مردم وجود ندارد، چرا که با خارج شدن کارت میزان دقیق سوخت‌گیری ثبت نشده و امکان پیگیری سهمیه از دست رفته وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

ریزش قیمت خودرو از ماه آینده/پیشخوان

8+
افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
رکنارکنا17 ساعت قبل
به گزارش رکنا، هیوندای سانتافه موجود در تصویر، جز نمونه‌های فول آپشن این کراس اوور کره‌ای نیست. اما با این وجود سامانه‌های HTRAC و دوربین راداری پشت شیشه نیز در آن دیده می‌شود. همچنین با توجه به طرح رینگ‌ها و نوع سقف، می‌توان احتمال داد که هیوندای سانتافه مورد بحث در جایگاه یک خودروی نیمه فول قرار می‌گیرد. در حال حاضر کمپانی هیوندای، سانتافه نسل TM را با پیشرانه‌های بنزینی دو لیتری توربو، ۲٫۴ لیتری MPi و GDi تنفس طبیعی، ۳٫۵ لیتری شش سیلندر، ۲ و ۲٫۲ لیتری دیزل عرضه می‌کند. همچنین با توجه به نوع پیشرانه جعبه دنده شش سرعته دستی، شش و هشت سرعته اتوماتیک بر روی این کراس اوور تک و دو دیفرانسیل نصب می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
خودروی «کوییک آر» که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. خودروی کوییک ار که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. به گزارش عصر ایران این خودرو با قیمت ۶۹ میلیون تومان هفته گذشته توسط سایپا به مشتریان عرضه شد و این در حالی است که طی چند روز پس از تحویل «کوئیک آر» این خودرو با حاشیه سود حدود ۲۰ میلیون تومانی با قیمت‌های ۸۷ تا ۹۰ میلیون تومانی در سایت‌های خرید و فروش خودرو عرضه شده است. کوییک آر تنها در بحث ترکیب رنگ و نوع رینگ با کوییک دنده‌ای تفاوت دارد و در سایر مشخصات، مشابه به نمونه تولیدی در سایپا است و حال آنکه یک تفاوت رنگ حاشیه سود تا ۲۰ میلیونی را در پی داشته باشد منطقی به نظر نمی‌رسد. کوییک دنده‌ای آر به پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۸ سوپاپ مجهز است که ۸۷ اسب بخار را با گشتاور ۱۲۸ نیوتن متر تولید می‌کند.
وانانیوزوانانیوز17 ساعت قبل
فرش ماشینی یا فرش دستباف؟ هرچند فرش دستباف در نگاه اول ارجحیت دارد در مقابل فرش ماشینی، اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان پی برد که فرش ماشینی هم رقیبی چندان دست و پا بسته نیست. چرا فرش ماشینی از فرش دستباف بهتر است؟ قیمتاولین مزیت فرش ماشینی در مقابل فرش دستباف قیمت آن می‌باشد. اما ابعاد فرش ماشینی به صورت استاندارد ۳ سایز اصلی می‌باشد: فرش ۱۲ متری، فرش ۹ متری و فرش ۶ متری. ارتباط قیمت فرش ماشینی با ابعاد مختلف آنقیمت فرش ماشینی چطور محاسبه می‌شود؟ محاسبه قیمت فرش ماشینی بر اساس قیمت فرش ۱۲ متری محاسبه می‌شود. پس با توجه به مطالب بیان شده، قیمت فرش ماشینی ۶ متری نصف قیمت ۱۲ متری، قیمت قالیچه و کناره ۴ متری، یک سوم فرش ۱۲ متری، قیمت کناره ۳ متری، یک چهارم قیمت فرش ۱۲ متری و قیمت کناره ۲ متری، یک ششم قیمت فرش ۱۲ متری می‌باشد.
ایران‌جیبایران‌جیب11 ساعت قبل
شرکت خودروسازی جنسیس پس از انتشار هفته‌ها تیزر مختلف، در نهایت اولین خودروی شاسی بلند خود را با نام GV۸۰ معرفی کرد. شرکت خودروسازی جنسیس پس از انتشار هفته‌ها تیزر مختلف، در نهایت اولین خودروی شاسی بلند خود را با نام GV۸۰ معرفی کرد. علاوه بر این، شاسی بلند جنسیس GV۸۰ از تکنولوژی جدید کمپانی خودروسازی هیوندای در راستای کنترل و کاهش نویز جاده استفاده می‌کند که با دریافت و آنالیز امواج دریافتی، موج صوتی مخالف به داخل کابین ارسال کرده و به کاهش سروصدای جاده در داخل کابین کمک می‌کند. در بازار کره جنوبی، امکان خرید شاسی بلند جنسیس GV۸۰ با موتور ۳ لیتری شش سیلندر توربودیزل وجود دارد که خروجی قدرت آن برابر با ۲۷۴ اسب بخار بوده و در حداکثر توانایی خود می‌تواند خروجی گشتاور ۵۸۹ نیوتن متری داشته باشد که از طریق جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک دریافت شده و به چرخ‌ها ارسال می‌شود. جنسیس GV۸۰ از همین ماه در کشور کره جنوبی عرضه خواهد شد، اما هنوز زمان دقیقی برای عرضه این خودرو در سایر بازارهای جهانی مشخص نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

پنج کشته بر اثر سیل و رانش زمین در برزیل

صدا و سیما23 دقیقه قبل

روسیه به انگلیس به دلیل دورویی در برجام تاخت

ایرنا30 دقیقه قبل

فیل جونز پس از روملو لوکاکو، الکسیس سانچز و اشلی یانگ، خرید بعدی کونته خواهد بود؟ (کاریکاتور)

طرفداری31 دقیقه قبل

ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰

طرفداری35 دقیقه قبل

مردم به سریال بد نه بگویند تا سریال خوب ساخته شود/ داستان «ملکاوان»

تسنیم38 دقیقه قبل

آر ام سی: هفت باشگاه اروپایی شرایط انتقال کویزانس در بازار نقل و انتقالات ژانویه را از بایرن مونیخ جویا شده‌اند

طرفداری38 دقیقه قبل

بیش از هزار تن بذر سیب زمینی به کشور وارد شد

میزان‌آنلاین43 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1