تورم ساختاری یا ضعف خودرو سازی؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

تورم ساختاری یا ضعف خودرو سازی؟

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
دو ماه مانده تا شب عید، موج تازه افزایش قیمت، بازار خودرو را متلاطم کرده؛ تلاطمی که به باور صاحبنظران و در پی کاهش شدید قدرت خرید مردم، تعمیق رکود را رقم خواهد زد.

فرزانه غلامی/

دو ماه مانده تا شب عید، موج تازه افزایش قیمت، بازار خودرو را متلاطم کرده؛ تلاطمی که به باور صاحبنظران و در پی کاهش شدید قدرت خرید مردم، تعمیق رکود را رقم خواهد زد.

در حالی که وزیر صنعت، معدن و تجارت مدعی افزایش سه برابری تولید خودرو (از یک‌هزار و ۳۰۰به ۴هزار دستگاه) در سال جاری است، از حدود دو هفته پیش موج تند گرانی بر بازار خودرو حاکم شده و این در شرایطی است که تولید پراید ۱۳۲ متوقف شده و تولید پراید ۱۱۱ و ۱۳۱ هم در ماه‌های آینده متوقف خواهد شد و آن‌طور که مدیرعامل سایپا وعده داده هشت خودرو جدید به تدریج در سه سال آینده به بازار خواهد آمد که به طور مشخص قرار است «رهام» با تولید انبوه ۱۲ هزار دستگاهی در سال آینده جایگزینی برای پراید پرتقاضا باشد.

به دنبال افزایش تولید

تحلیلگران بازار خودرو معتقدند موج تازه افزایش شدید قیمت خودرو از دو هفته پیش و با انتشار خبر ترور سردار سلیمانی و پس از آن شروع شد که بازار ارز رشد صعودی در پیش گرفت، اما در واقع بازار خودرو ایران علاوه بر تأثیرپذیری از تورم ساختاری اقتصاد، از عملکرد ضعیف خودروسازان در متعادل‌سازی عرضه و تقاضا تأثیر گرفته و این تأثیر و تأثر، گرانی روزافزون خودرو را رقم زده و از آن جایی که خرید خودرو از اولویت سبد هزینه‌ای خانوارهای متوسط خارج شده، احتمالا رکود تورمی بیش از پیش دامنگیر بازار خودرو خواهد شد مگر اینکه فضای سیاسی کشور بهبود یابد و خودروسازان در افزایش تولید معجزه کنند.

فرید زاوه در این خصوص به خبرنگار ما می‌گوید: تورم ساختاری با شعار از بین نمی‌رود. بر اساس اعلام بانک‌مرکزی در یک سال گذشته نقدینگی ۲۷ درصد رشد داشته و این بدان معنی است که به زودی اقتصاد باز هم متورم خواهد شد، اما اگر پول و ارز در کشور زیاد باشد و توانایی مصرف بالا برود با اجازه واردات می‌توان تورم را تا دوره خاصی به تعویق انداخت. در حال حاضر و با عرضه محدود خودرو، تورم سرنوشت محتوم بازار خودرو است.

به باور این کارشناس خودرو، تورم بازار بیانگر عدم‌صحت ادعای وزیر صمت در خصوص افزایش تیراژ تولید خودروسازان در مدت هفت ماه اخیر است که این ادعای دروغین، اعتماد مردم را کاهش داده است.

زاوه ادامه می‌دهد: با اینکه شب عید در پیش است، اما مدت‌هاست قدرت خرید خودرو در طبقه متوسط به حداقل رسیده و با ادامه‌دار شدن تورم، قدرت خرید بیش از پیش تضعیف خواهد شد و رکود افزایش خواهد یافت.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | بهترین اخبار تکنولوژی جهان

به باور وی تیراژ تولید خودروسازان از ابتدای سال تاکنون حتی به ۱۴ هزار دستگاه نمی‌رسد و اگر خودروسازان تیراژ را به ۷۰۰ هزار تا یک‌میلیون دستگاه افزایش دهند، با بحران در فروش مواجه خواهند شد. زاوه معتقد است با تیراژ ناچیز فعلی و ناپایداری‌های سنگین سیاسی کشور، تلاطم در بازار خودرو ادامه دارد.

وی با اشاره به توقف تولید تیپ‌های مختلف پراید و تأثیر این توقف بر بازار می‌گوید: مردمی که امروز قدرت خرید ندارند قطعا فردا هم توان خرید پراید ۶۰ میلیونی را ندارند. تمدید پیش‌فروش‌های فعلی نشان از عدم توفیق خودروسازان در فروش است. قطعا توقف تولید خودروهای پرمصرف نظیر پراید بازار را متلاطم‌تر می‌کند و منجر به افزایش قیمت پراید خواهد داشت آن هم در حالی که بعید است سایپا با محصولات جدید بتواند بازار را اشباع کند.

هرچیزی نمی‌تواند جانشین پراید باشد​​​​​​​

حسن کریمی‌سنجری هم به خبرنگار ما می‌گوید: گرانی خودرو از عوامل عمومی و تورمی کشور، گرانی‌ارز، کاهش شدید درآمد دولت و اقتصاد آشفته، کمبود نقدینگی خودروسازان، تحریم‌ها و کاهش عرضه ناشی شده و ممنوعیت واردات هم مزید بر علت شده و به دلیل کاهش تیراژ، تقاضاهای انباشته بازار ولو برای سوداگری بی‌پاسخ مانده است.

به باور وی تورم بازار در حال حاضر روند کاهشی نخواهد داشت مگر اینکه تیراژ تولید خودروسازان به ۵/۱ میلیون دستگاه در سال برسد، اما این امر محقق نمی‌شود، چرا که در شرایط مطلوب سال ۹۶ هم تولید در نهایت به یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه رسید و با احتساب واردات، یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو پلاک شد.

کریمی‌سنجری نیاز قعلی بازار خودرو کشور را بین ۵/۱ تا ۲ میلیون دستگاه می‌داند که خودروسازان توان تولید این تیراژ را ندارند مگر اینکه بهبود ناگهانی در سیاست و اقتصاد کشور رخ دهد.

وی معتقد است خروج پراید ۱۳۲ از چرخه تولید به تنهایی نمی‌تواند بازار را متأثر کند، چرا که این تیپ خودرو سهم زیادی در بازار ندارد، اما با خروج تدریجی دیگر تیپ‌ها باید دید سایپا چه ظرفیتی از تولیدش با انواع پراید پر شده و جایگزینی مانند «رهام» که قطعا به لحاظ قیمتی مناسب‌تر از پراید نیست، واقعا به تولید انبوه خواهد رسید یا نه.

وی بر این باور است با توجه به پرطرفدار بودن پراید اگر جایگزین مناسب برای آن به موقع عرضه نشود، قطعا پراید را با افزایش قیمت روبه‌رو خواهد ساخت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
خودروی «کوییک آر» که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. خودروی کوییک ار که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت‌های خرید و فروش خودرو با قیمت‌های عجیب عرضه شد. به گزارش عصر ایران این خودرو با قیمت ۶۹ میلیون تومان هفته گذشته توسط سایپا به مشتریان عرضه شد و این در حالی است که طی چند روز پس از تحویل «کوئیک آر» این خودرو با حاشیه سود حدود ۲۰ میلیون تومانی با قیمت‌های ۸۷ تا ۹۰ میلیون تومانی در سایت‌های خرید و فروش خودرو عرضه شده است. کوییک آر تنها در بحث ترکیب رنگ و نوع رینگ با کوییک دنده‌ای تفاوت دارد و در سایر مشخصات، مشابه به نمونه تولیدی در سایپا است و حال آنکه یک تفاوت رنگ حاشیه سود تا ۲۰ میلیونی را در پی داشته باشد منطقی به نظر نمی‌رسد. کوییک دنده‌ای آر به پیشرانه ۱٫۵ لیتری ۸ سوپاپ مجهز است که ۸۷ اسب بخار را با گشتاور ۱۲۸ نیوتن متر تولید می‌کند.

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.
ایمناایمنا11 ساعت قبل
وی انقلاب چهارم صنعتی را موضوع جدیدی دانست و گفت: مشکلات فرآروی حوزه صنعت، معدن و تجارت را از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و شرکتهای دانش بنیان باید حل کرد. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با اعلام اینکه سامانه تاپ سال گذشته رونمایی شد، افزود: عملکرد سامانه تاپ در استان‌ها را داریم، هدف گذاری از بنگاه‌های فعال انجام داده‌ایم و درصدی از بنگاه‌های فعال را مشخص کرده‌ایم. قبادیان در خصوص ارکان طرح تاپ نیز تشریح کرد: واحدهای صنعتی و معدنی به عنوان واحدهای تقاضا محور ثبت نام کرده‌اند که می‌خواهیم رفع نیازهای فناورانه و تخصصی آنها را با حداقل هزینه انجام دهیم. وی گفت: در طرف عرضه نیز اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا است. معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت اضافه کرد: هدف گذاری شده که حداکثر ۱۰ درصد از طرح را به صورت پایلوت در سال ۹۸ اجرا کنیم و ۱۰ استان اول از جمله اصفهان، فارس، آذربایجان غربی و شرقی، خوزستان، سمنان، هرمزگان بنگاه‌های خود را ثبت نام کردند.
برترین‌هابرترین‌ها11 ساعت قبل
سامسونگ قرار است بیست و دوم بهمن پرچمداران جدید خودش یعنی سری گلکسی اس ۲۰ را به همراه گوشی تاشو گلکسی Z فلیپ رونمایی کند. دیجیاتو: سامسونگ قرار است بیست و دوم بهمن پرچمداران جدید خودش یعنی سری گلکسی اس ۲۰ را به همراه گوشی تاشو گلکسی Z فلیپ رونمایی کند. گلکسی اس ۲۰ پلاسهمانند قبل، مدل پلاس برادر بزرگتر گلکسی اس ۲۰ محسوب می‌شود، یعنی نمایشگر ۶٫۷ اینچی دارد و وزنش ۱۸۸ گرم است. گلکسی اس ۲۰ اولترااگر مدل پلاس برایتان کافی نیست، می‌توانید گلکسی اس ۲۰ اولترا را با نمایشگر ۶٫۹ اینچی انتخاب کنید. در پشت این گوشی دوربین اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی، دوربین تله فوتو ۴۸ مگاپیکسلی، دوربین فوق عریض ۱۲ مگاپیکسلی و حسگر ToF ۳D هستیم.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
شرکت «ایرباس» در راستای حرکت به سمت توسعه هواپیماهای بدون خلبان موفق شد یکی از هواپیماهای خود را بدون دخالت خلبان از زمین بلند کند. شرکت «ایرباس» (Airbus) به تازگی داستان اولین برخاستن (تیک‌آف) خودکار موفقیت آمیز خود را همراه با تصاویر آن به اشتراک گذاشته است. این بدان معنی است که یک هواپیما بدون هرگونه دخالت یا کمکی از جانب خلبانان از زمین بلند شده است. در طول این آزمایش، دو خلبان در کابین خلبان نشسته بودند و آماده بودند تا در صورت پیش‌آمد هرگونه اختلال، کنترل هواپیما را در دست بگیرند. سپس دماغه هواپیما شروع به اوج گرفتن کرد تا شرایط لازم برای بلند شدن هواپیما مهیا شود و در نهایت، چند ثانیه بعد اوج گرفتیم و به حالت پرواز درآمدیم.
وانانیوزوانانیوز15 ساعت قبل
فرش ماشینی یا فرش دستباف؟ هرچند فرش دستباف در نگاه اول ارجحیت دارد در مقابل فرش ماشینی، اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان پی برد که فرش ماشینی هم رقیبی چندان دست و پا بسته نیست. چرا فرش ماشینی از فرش دستباف بهتر است؟ قیمتاولین مزیت فرش ماشینی در مقابل فرش دستباف قیمت آن می‌باشد. اما ابعاد فرش ماشینی به صورت استاندارد ۳ سایز اصلی می‌باشد: فرش ۱۲ متری، فرش ۹ متری و فرش ۶ متری. ارتباط قیمت فرش ماشینی با ابعاد مختلف آنقیمت فرش ماشینی چطور محاسبه می‌شود؟ محاسبه قیمت فرش ماشینی بر اساس قیمت فرش ۱۲ متری محاسبه می‌شود. پس با توجه به مطالب بیان شده، قیمت فرش ماشینی ۶ متری نصف قیمت ۱۲ متری، قیمت قالیچه و کناره ۴ متری، یک سوم فرش ۱۲ متری، قیمت کناره ۳ متری، یک چهارم قیمت فرش ۱۲ متری و قیمت کناره ۲ متری، یک ششم قیمت فرش ۱۲ متری می‌باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1