مرکز پشتیبانی تجاری روسیه در ایران راه‌اندازی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. بین‌المللی

مرکز پشتیبانی تجاری روسیه در ایران راه‌اندازی شد

ایلناخبرگزاری ایلنا |
نشست روز اقتصاد روسیه به‌منظور بررسی زمینه‌های همکاری ایران و فدراسیون روسیه با حضور رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران، نمایندگان وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت و جمعی از فعالان اقتصادی برگزار شد.

مرکز پشتیبانی تجاری روسیه در ایران راه‌اندازی شد - 1

به گزارش ایلنا از اتاق بازرگانی ایران، محمدرضا کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران با تأکید بر اینکه کشورهای منطقه با تکیه‌ بر تاریخ و مشترکات فرهنگی می‌توانند توسعه اقتصادی کشورهای خود را رقم بزنند، خاطرنشان کرد: رویکرد ایران بر تعامل و همکاری متقابل سازنده با کشورهای همسایه قرار دارد و در این میان، فدراسیون روسیه از اولویت برخوردار است. خوشبختانه روابط بخش خصوصی ایران و فدراسیون روسیه هم طی سال‌های گذشته دوستانه و استراتژی دو کشور بلندمدت بوده است.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران خاطرنشان کرد: وظیفه بخش خصوصی ایران و روسیه است تا همان‌طور که مقامات عالی دو کشور تأکید داشته‌اند در مسیر توسعه روابط دوجانبه حرکت و مشکلات موجود را رفع کنند.

کرباسی نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، فلزات آهنی، مواد غذایی، مبلمان، مصالح ساختمانی، داروسازی، خدمات فنی و مهندسی را از مهم‌ترین حوزه‌های همکاری ایران و روسیه ذکر کرد و در ادامه گفت: تمایل روسیه به همکاری با استان‌های مختلف ایران از اهمیت بالایی برخوردار است که نباید از این فرصت در راستای توسعه روابط با فدراسیون روسیه غافل شد.

به گفته معاون امور بین‌الملل اتاق ایران حجم روابط تجاری ایران و روسیه در سال ۲۰۱۸، ۱ میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار بوده است؛ بااین‌وجود ضروری است که نگاه ایران برای برقراری تراز تجاری مثبت در بلندمدت تغییر کند.

او تصریح کرد: سهم واردات روسیه از کشورهای مختلف ۲۴۰ میلیارد دلار است که از این مقدار تنها ۵۴۰ میلیون دلار به واردات از ایران اختصاص دارد؛ عددی که با توجه به پتانسیل‌های دو کشور و ظرفیت‌های صادراتی ایران ناچیز است.

کرباسی امضای توافقنامه ترجیحی ایران با اتحادیه اوراسیا را فصلی جدید در توسعه روابط تجاری ایران با کشورهای منطقه دانست و تأکید کرد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با همکاری اتاق‌های مشترک بازرگانی زمینه بهره‌برداری فعالان اقتصادی از این موافقت‌نامه را فراهم کرده است.

او همچنین اقدامات یک سال اخیر مقامات دولتی ایران و روسیه ازجمله تسهیل و لغو روادید، ایجاد زیرساخت‌های بانکی و توسعه روابط مالی بر مبنای پول ملی را مهم ارزیابی کرد و پیشنهاد داد تا بانک‌های روسی در بندر انزلی شعبه‌هایی افتتاح کنند.

معاون امور بین‌الملل اتاق ایران با اشاره به جلسه روز گذشته نمایندگان اتاق‌ها و کمیته‌های مشترک بازرگانی با رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: در این نشست مقرر شد تا باهدف تقویت همکاری‌های بانکی کشورهای منطقه و به‌خصوص اوراسیا، کارگروه ویژه‌ای مشترک میان بخش خصوصی و بانک مرکزی تشکیل‌ شود.

کرباسی همچنین در حضور نمایندگان فدراسیون روسیه خواستار رفع مشکلات کامیون داران مرز سامور و همچنین در دستور کار قرار دادن کریدور سبز گمرکی شد.

هادی تیزهوش تابان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه نیز گفت: متأسفانه در طول این سال‌ها ازآنجایی‌که بیشتر نگاهمان به کشورهای اروپایی بود، از توان اقتصادی روسیه غافل شدیم.

او همکاری و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایران و روسیه در بنادر مشترک، گردشگری، ناوگان کشتیرانی را موردتوجه قرار داد و با اعلام خبر راه‌اندازی سرای تجاری در آستاراخان، تأکید کرد که این امر می‌تواند به توسعه روابط تجاری ایران و روسیه کمک کند.

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه مذاکرات بانکی باهدف برقراری سیستم مبادله بانکی مستقیم بین ایران و روسیه در حال انجام است و انتظار می‌رود این سیستم به‌زودی برقرار شود.

به‌رغم تحریم‌ها، همکاری ایران و روسیه افزایش می‌یابد

در ادامه رستم ژیگانشین رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه تأکید کرد: به‌رغم تحریم‌های آمریکا اما آمارها حاکی از افزایش روابط تجاری ایران و روسیه است. به‌طوری‌که در ۹ ماهه اول سال ۲۰۱۹، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در مقایسه با مدت‌زمان مشابه سال قبل ۲۱ درصد رشد داشته و صادرات روسیه به ایران هم ۳۱ درصد افزایش پیداکرده است.

او همچنین افزود: در سال ۲۰۱۹، ۱۶ هیات روسی در سطوح مختلف از ایران بازدید داشتند و علاوه بر اینکه پروژه‌های مشترکی در حال انجام است، از طرف ایران پروژه‌های جدیدی برای اجرا پیشنهادشده است.

ژیگانشین با اشاره به اینکه بیشترین رشد حجم تجاری ایران و روسیه بنا بر آمار، در حوزه کشاورزی رقم خورده است، صادرات و واردات تجهیزات پزشکی را از دیگر محورهای مهم برای همکاری دانست که به دلیل پتانسیل‌هایی که دارد باید موردتوجه فعالان اقتصادی ایران و روسیه قرار گیرد.

رئیس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه از آمادگی مناطق آزاد اقتصادی کشورش و در نظر گرفتن تسهیلات برای سرمایه‌گذاران در این مناطق خبر داد. او همچنین اعلام کرد: مرکز پشتیبانی تجاری روسیه در ایران ایجاد شده است که برای فعالان اقتصادی ایرانی خبر خوبی است.

در ادامه این نشست، فعالان اقتصادی حاضر به بیان مهم‌ترین مشکلات خود در حوزه تخصصی پرداختند. بر همین اساس نقل و انتقال مالی از جمله مهم‌ترین مشکلاتی بود که فعالان اقتصادی ضمن بیان آن در حضور مقام‌های روسی، خواهان پیگیری و حل آن شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا برای آنکه دل هواداران جمهوریخواه خود را به دست آورد، به‌رغم جریحه‌دار شدن احساسات مردم ایران، جزئیات جدیدی از شهادت سردار سلیمانی ارائه کرد. آنها (سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس) با هم هستند. ۱۰، ۹، ۸ … بعد یک دفعه بوم (صدای انفجار ناشی از برخورد موشک با خودروی حامل سردار سلیمانی و المهندس) شنیده شد. این نخستین بار است که ترامپ علیرغم آگاهی از علاقه مردم ایران به سردار سلیمانی، اینچنین به شرح جزئیات عملیات تروریستی علیه وی می‌پردازد. وی حتی به این حقیقت که خبر شهادت سردار جهان را تکان داد نیز اذعان کرد.
الفالف1 روز قبل
نیروهای امنیتی عراق مفتی داعش و برادرش را به فاصله یک روز در موصل را بازداشت کردند. طی این بیانیه آمده است، بشر النعمه بردار مفتی داعش به نام «شفاء النعمه» است که روز پنج‌شنبه بازداشت شد. به همراه برادر مفتی داعش گوشی‌های موبایل و سه سیم کارت که متعلق به مفتی داعش بوده کشف و ضبط شده است. شفاء النعمه مسؤول امور شرعی و مفتی داعش و یکی از نیروهای صف اول این گروه تروریستی معروف به ابو عبدالباری است. در این بیانیه آمده است: برادر مفتی داعش در حالی که مخفیانه به منزلی که به منزل مفتی داعش در منطقه (محله المنصور) معروف بوده، ‌ رفته بود که بازداشت شد.
رکنارکنا1 روز قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
تابناکتابناک1 روز قبل
وی گفته: ترور سلیمانی نفسی تازه برای این متحدان بوده و حتی خوشحال هم شده‌اند. یکی از مقامات سابق دولت آمریکا گفته: هیچ یک از متحدان این تصور را ندارند که ما ایران را مهار کرده‌ایم. از نظر متحدان آمریکا، پیش بینی پاسخ دولت ترامپ به اقدامات ایران دشوار است. تام توگندات، عضو ارشد محافظه کار پارلمان انگلیس، از این که متحدان آمریکا در مورد چنین اقداماتی هیچ اطلاعی کسب نمی‌کنند، شاکی است. این شرایط دقیقا همانند شرایطی است که در آن دولت آمریکا ناگهانی اعلام کرد که نیرو‌های خود را از سوریه بیرون می‌کشد و اروپایی‌ها کاملا شوکه شدند.
الفالف1 روز قبل
کاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند. ۶ نظر، ۱۴ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲۸ دی ۱۳۹۸، ۰۸:۳۵ ۳۹۸۱۰۲۸۰۱۳به گزارش فارس، پنهان‌کاری دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران از آمریکا در جریان حمله به پایگاه «عین‌الاسد» واکنش کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا و سایر مقام‌های دولت این کشور در ۹ روز گذشته بارها مدعی شده بودند ضربه موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد هیچ تلفات یا زخمی نداشته است. از زمان حمله ایران، ۷ نظامی آمریکایی در حوادث اینچنینی کشته شده‌اند.» @philosopherki۱۹ توئیت دونالد ترامپ، ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران را یادآوری کرده است. ۳- ترامپ هیچ وقت به اشتباهاتش اعتراف نمی‌کند بنابراین نباید منتظر باشیم که حرفش را اصلاح کند.»

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

استفاده از محلول ضدیخ در خیابان‌های اصلی کرج

ایسنا14 ساعت قبل

المانیتور: رونمایی معامله قرن، شانس نتانیاهو را در انتخابات بالا نمی‌برد

فارس1 روز قبل

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیما1 روز قبل

توافق تجاری آمریکا و ایران!

جام نیوز12 ساعت قبل

سیدحسن نصرالله: آشنایی من با حاج قاسم به سال ۱۹۹۲ برمی‌گردد / وقتی فرمانده نیروی قدس شد، منتظر نشد ما به ایران برویم و تبریک بگوییم؛ خودش به لبنان آمد / او در تمام روز‌های جنگ ۳۳ روزه کنار ما و در اتاق عملیات بود

انتخاب1 روز قبل

کسی در دنیا فکر حمله به آمریکا را هم نمی‌کرد ….!

مهر1 روز قبل

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهری14 ساعت قبل

روایت فرمانده قرارگاه حضرت زینب از بازداشت فرمانده بزرگ داعشی با لباس جلف و آرایش زنانه

رکنا2 روز قبل

دختر روس که جاذبه‌های ایران را در اینستاگرام معرفی می‌کند+تصاویر

آفتاب‌نیوز1 روز قبل

تا خدا بنده‌نواز است … | پاسخ شهاب حسینی به انتقادها، نفرین‌ها و فحاشی‌ها

همشهری1 روز قبل