لیزیک، لازک و PRK چه تفاوت‌هایی دارند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

لیزیک، لازک و PRK چه تفاوت‌هایی دارند؟

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
امروزه چشم‌های بسیاری از ما دچار نزدیک بینی می‌شود و مجبور به استفاده از عینک می‌شویم در حالی که خیلی‌ها را می‌شناسیم که دوست ندارند از عینک استفاده کنند بنابراین به جراحی چشم رو می‌آورند، اما قبل از این که چشم‌ها را جراحی کنند بهتر است چند نکته را بدانند.

روزنامه خراسان - مهردادمحمدپور: امروزه چشم‌های بسیاری از ما دچار نزدیک بینی می‌شود و مجبور به استفاده از عینک می‌شویم در حالی که خیلی‌ها را می‌شناسیم که دوست ندارند از عینک استفاده کنند بنابراین به جراحی چشم رو می‌آورند، اما قبل از این که چشم‌ها را جراحی کنند بهتر است چند نکته را بدانند. در ادامه به بعضی از این نکات اشاره کرده‌ایم.

لیزیک، لازک و PRK چه تفاوت‌هایی دارند؟ - 2

تفاوت ۳ روش جراحی چشم

در جراحی لیزیک، پس از برداشتن فلپ (ورقه نازکی) از قرنیه، لیزر انجام و بعد از انجام لیزر، فلپ قرنیه به جای خود برگردانده می‌شود. در جراحی لازک، اپیتلیوم سطح قرنیه به کمک الکل برداشته و سپس از لیزر اگزایمر (نوع خاصی از لیزر) استفاده می‌شود و مجدد فلپ اپیتلیال (ورقه نازک) سر جایش برگردانده و بعد از عمل از لنز تماسی پانسمانی به مدت سه تا چهار روز تا زمان ترمیم مجدد اپیتلیوم استفاده می‌شود. در جراحی PRK، اپیتلیوم سطح قرنیه به روش مکانیکی برداشته و پس از انجام لیزر اگزایمر از لنز پانسمانی روی سطح قرنیه تا بهبود اپیتلیوم استفاده می‌شود.

استفاده از جراحی لیزر

افرادی که حداقل ۱۹ سال کامل داشته باشند، دست کم ۱٫۵ سال شماره چشم آن‌ها ثابت مانده و دید آن‌ها با عینک کامل باشد، بیماری چشمی یا جسمی که نتایج عمل را محدود کند نداشته باشند و تصویر برداری از قرنیه آن‌ها معیار‌های لازم برای عمل جراحی را داشته باشدمی توانند لیزر کنند، اما افرادی که قرنیه نازک دارند یا مبتلا به قوز قرنیه هستندکاندید جراحی لیزر نیستند.

احتمال بازگشت شماره چشم

احتمال بازگشت شماره چشم بستگی به عوامل متعددی مثل مدت ثابت بودن شماره چشم قبل از عمل، سن بیمار و میزان عیب انکساری اصلاح شده و میزان آستیگماتیسم قبل از عمل دارد.

نکات قبل و بعد از عمل

بهتر است چند روز قبل از عمل، روزی سه بار با شامپو بچه رقیق شده در آب، لبه‌های پلک و مژه‌ها را شست وشو دهید، بعد از عمل طبق دستور پزشک سر موقع از قطره‌ها استفاده کنید سه تا چهار روز اول، بعد از عمل از شستن صورت و استحمام (برخورد آب به چشم) پرهیز کنید. استفاده از مواد آرایشی چند روز قبل از عمل باید متوقف شود. در صورت خشکی چشم این محدودیت ممکن است تا چند ماه بعد از عمل ادامه یابد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

لیزیک، لازک و PRK چه تفاوت‌هایی دارند؟ - 12

عوامل خطر

بلفاریت یا التهاب لبه پلک‌ها، خشکی چشم‌ها، نازکی قرنیه، آستیگماتیسم بالا و مایل، اصلاح نشدن دید با عینک، نداشتن ثبات نمره چشم در دوسال اخیر، سن کمتر از ۲۰ سال، آلرژی فصلی، بیماری‌های زمینه‌ای چشمی یا جسمی مثل بیماری قند و بیماری‌های روماتیسمی و مشاغل پرخطر مثل پرستاری و کادر درمانی و افرادی که در محیط‌های آلوده خدمت می‌کنند مانند آزمایشگاه و کارخانجات و داشتن شغل‌های پرخطر مثل کشاورزی، جوشکاری و آهنگری، کار درمحیط‌های آلوده به مواد شیمیایی و بخارات سمی.

درمان پیر چشمی هم با جراحی لیزری؟!

هنوز لیزری که بتواند پیر چشمی را هم درمان کند، استفاده عمومی پیدا نکرده است، بنابراین بیماران نزدیک بینی که بالای ۴۰ سال دارند پس از عمل باید برای کار‌های نزدیک و مطالعه از عینک استفاده کنند.

بارداری و جراحی چشم

به علت افزایش هورمون‌های استروئیدی در زمان بارداری احتمال بازگشت شماره چشم پس از عمل، بیشتر از افراد عادی است بنابراین بهتر است این افراد چند ماه پس از بازگشت به وضعیت عادی عمل کنند.

دوره نقاهت جراحی

معمولا دید پس از عمل در روز اول خیلی خوب است و در روز‌های بعد مقداری کاهش می‌یابد، ولی به تدریج با منظم شدن

لایه‌های اپیتلیوم قرنیه دید روز به روز شفاف‌تر می‌شود.

استفاده از عینک آفتابی و کار با رایانه

لیزیک، لازک و PRK چه تفاوت‌هایی دارند؟ - 24

توصیه می‌شود به دلیل آثار اشعه ماورای بنفش روی استرومای قرنیه که در حال شکل گیری مجدد است، دست کم تا شش ماه از مواجهه با نور مستقیم خورشید و منابع دیگر اشعه ماوراء بنفش به خصوص در فصول گرم خود داری کنید، اما استفاده از عینک آفتابی در محیط‌های سر بسته مثل منزل و محیط کار لازم نیست. استفاده از مانیتور به خصوص نوع LCD یک هفته پس از عمل مانعی ندارد، ولی بهتر است تا زمانی که چشم کاملا آرام نشده است از انجام کار‌های طولانی مدت و ظریف چشمی پرهیز کنید.

علایم عفونت بعد از عمل

درد، ترس از نور، کاهش دید در چشمی را که پس از عمل روبه بهبود بوده است، ولی چند روز بعد سیر بهبود آن متوقف شده و رو به وخامت گذاشته است باید جدی گرفت و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرد.

شستن صورت بعد از عمل

باید دقت کنید آب وارد چشم نشود یا از چشم به پایین شسته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویروس کرونا چیست؟ / راه‌های پیشگیری از آن

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
درباره ویروس جدید چه می‌دانیم؟ تعداد زیادی نمونه از بیماران مبتلا به این ویروس در آزمایشگاه‌های چین و سازمان جهانی بهداشت بررسی شده و متخصصان این ویروس را از خانواده «ویروس کرونا» شناخته‌اند. علائم ویروس جدید کرونادر معمولی‌ترین حالت کرونا ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان «سارس» می‌شود. ویروس کرونا در گربه‌ها، سگ‌ها و حیوانات دیگرحیوانات اهلی می‌توانند ویروس کرونا را بگیرند و باعث عفونت‌های شدید شوند. سرعت انتقال ویروس کرونا چقدر است؟ به نظر می‌آید شمار مبتلایان به این ویروس در یک هفته از ۴۰ به ۴۴۰ نفر رسیده است. ‌ویروس کرونا چطور متوقف می‌شود؟ واکسنی برای این ویروس وجود ندارد.

آخرین اطلاعات درباره ویروس جنجالی چینی و قربانیان آن

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
خفاش مرموز چینی عامل کرونا / آخرین آمار از شیوع کرونا در چین و ایران؛ کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است. نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده که هنگام تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی شبیه به یک تاج خورشیدی است. ویروس کرونا در گربه‌ها، سگ‌ها و حیوانات دیگرحیوانات اهلی می‌توانند ویروس کرونا را بگیرند و باعث عفونت‌های شدید شوند. او ضمن سخنرانی در جمع دانش آموزان و معلمان در موسسه تمدن جهانی گفت: آیا این «کرونا ویروس» یک ویروس جدید است یا یک فتنه؟ آمریکا همان مقصر است. این زن که مدت‌های طولانی در شهر ووهان، اولین محل شیوع ویروس کرونا، زندگی می‌کرده است به عنوان اولین نفر از مبتلایان به این ویروس خطرناک درمان شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
توت خشک از زمان‌های قدیم در طب سنتی خواص فراوانی داشته و مصرف آن همیشه توصیه شده است. در طب سنتی زمان مناسب برای مصرف توت صبح و به صورت ناشتا برای جذب بیشتر ویتامین بیان شده است. توت دارای چه فوایدی است؟ از دیدگاه طب سنتی توت دارای طبیعت گرم و خشک است و برای خونسازی بسیار توصیه می‌شود. در زمان امتحانات به علت ایجاد تمرکز و جلوگیری از آلزایمر خوردن توت خشک توصیه می‌شود. مصرف توت خشک ۳ بار در هفته می‌تواند برای کاهش قندخون، بهبود دیابت، حفظ سیستم ایمنی قلبی- عروقی، کاهش کلسترول خون، راحت‌تر کردن هضم غذا، بهبود برونشیت، درمان آسم موثر باشد.
رکنارکنا1 روز قبل
شبکه بزرگ فساد دارویی کشور در استان البرز در حالی توسط پاسداران گمنام امام زمان (عج) متلاشی شد که با گذشت زمان ابعاد جدیدتری از فعالیت این شبکه عیان شده است. اما کمتر از ۴ ماه بعد از گزارش حراست دانشگاه، گزارشی از سوی معاون بازداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز به سازمان تعزیرات حکومتی البرز ارسال و مدعی می‌شود این مراکز تخلفاتی داشته‌اند. معاون بازداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز در نامه شماره ۳۶۵۳۳۱۶ مورخ ۹۷/۱۲/۲۱ از جعل کد ملی و بیمار صوری در مرکز ترک اعتیاد (الف. رفع پلمب متخلف ۵۰۰ میلیونی ظرف یک ماهاما گزارش‌های خلاف واقع و هدایت شده شبکه فساد دارویی، تنها به این مراکز ختم نمی‌شود. آیا شبکه فساد دارویی می‌تواند نهاد قیمت گذاری تخلفات باشد؟ نکته قابل توجه اینکه حتی قیمت کارشناسی تخلفات هم توسط دانشگاه تعیین می‌شده و عملا دانشگاه تعیین کننده هر جریمه‌ای بوده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
مقامات پکن اعلام کردند که برخی از بیمارستان‌های این شهر در تلاش برای جلوگیری از شیوع بیماری کشنده در «ووهان» از داروهای ایدز برای درمان مبتلایان به کروناویروس جدید استفاده می‌کنند. تاکنون سه بیمارستان در پکن برای بستری و درمان بیماران کروناویروس تعیین شده که هر سه، درمان با داروهای ایدز را آغاز کرده‌اند. لوپیناویر و ریتوناویر دو داروی ضد ویروسی هستند که توانایی اتصال ویروس HIV به سلول‌های سالم و تکثیر آن‌ها را مسدود می‌کنند و اغلب برای درمان بیماری ایدز به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر اساس مقاله منتشر شده در مجله «لنست» هیچ درمان ضد ویروسی برای عفونت کروناویروس‌ها اثبات نشده است اما در یک مطالعه کنترل شده، ترکیبی از دو داروی ضد ایدز لوپیناویر و ریتوناویر در بیماران مبتلا به کروناویروس SARS-CoV با مزایای قابل توجهی همراه بود. بنابر اعلام مقامات سلامت در چین تاکنون ۵۶ نفر در این کشور بر اثر شیوع کروناویروس جدید جان خود را از دست داده‌اند.
همشهریهمشهری21 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسپوتنیک، این دانشمندان این فرضیه را مطرح کرده‌اند که برخی از بیماری‌های غیر واگیر مانند چاقی، بیماری قلبی، سرطان و دیابت نیز می‌توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. دانشمندان این فرضیه را با احتمال انتقال میکروبیوم (فلور میکروبی) توضیح داده‌اند - ترکیبی از تریلیون‌ها میکروارگانیسم موجود در بدن انسان، از جمله روی پوست و اندام‌های داخلی. نتیجه گیری دیگر که توسط متخصصان انجام شده است: «یک میکروبیوم تغییریافته می‌تواند باعث ایجاد بیماری در بدن سالم شود. آنها آزمایش‌هایی را روی موش‌ها انجام دادند و میکروبیوم روده موش چاق را به حیوان سالم منتقل کردند. در نتیجه، وزن موش سالم افزایش پیدا کرد.» با این حال، سازمان بهداشت جهانی بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان را «غیر واگیردار» تعریف می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

‌ «یادواره بانوان شهیده» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌

تسنیم1 ساعت قبل

اجلاسیه خادمین شهدا با سخنرانی «سردار دهقان» در اراک برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

طالبان: سرنگونی هواپیمای حامل افسران آمریکایی کار ما بود

همشهری1 ساعت قبل

آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست اما … | جزئیات دومین جلسه کمیته ویژه حادثه کرمان

همشهری1 ساعت قبل

برگزیدگان جوایز گرمی ۲۰۲۰ اعلام شدند

همشهری1 ساعت قبل