فارماکوژنومیک؛ شناسایی تنوع ژنتیکی برای درمانی هدفمند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سلامت
فارماکوژنومیک؛ شناسایی تنوع ژنتیکی برای درمانی هدفمند

فارماکوژنومیک؛ شناسایی تنوع ژنتیکی برای درمانی هدفمند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- «اولین کنفرانس ملی مستقل فارماکوژنومیکس ایران» با هدف شناسایی تنوع های ژنتیکی و تاثیر آن در فرد محور کردن درمان دارویی در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

دانش فارماکوژنومیک از مهمترین الزامات پزشکی فرد محور، محسوب می‌شود. این شیوه پزشکی فرد محور نمودن مراقبت‌های سلامت با استفاده از اطلاعات سلامت هر فرد و به خصوص اطلاعات ژنتیکی است تا تصمیمات بالینی بر مبنای آن اتخاذ شود. حوزه ژنتیک پیشرفت هایی را در جهات پیش بینی ریسک بیماری‌ها، غربالگری‌های فرد به فرد، پروتوکل‌های افزایش طول عمر و پیشگیری از بروز بیماری‌ها و درمان‌های هدفمند و استراتژی‌های مدیریت بیماری‌ها قابل استفاده است.

این پیشرفت‌ها در پزشکی فرد محور به دانش چگونگی تاثیر ژنوتیپ بیمار (ساختار ژنتیکی) روی فنوتیپ‌ها تکیه می‌کند. با استفاده از اصول پزشکی فرد محور، ارائه دهندگان مراقبت‌های سلامت مجهزتر شده و از رویکرد «یک سایز برای همه» عبور می‌کنند و نیازهای هر بیمار را جداگانه مدنظر قرار می‌دهند.

فارماکوژنومیک چیست؟

یکی از مهمترین اجزای پزشکی فرد محور فارماکوژنومیک است، مطالعه تنوع ژنتیکی که روی پاسخ‌های دارویی تاثیر می‌گذارد. آنزیم هایی که عامل متابولیسم دارو و پروتئین‌ها هستند، در پاسخ سلولی به داروها تعیین کننده است. این آنزیم‌ها توسط ژن‌ها کد می‌شوند و تنوع ژنتیکی این ژن‌ها منجر به بیان تنوع، سطح فعالیت وعملکرد متنوع آنزیم‌ها می‌شود.

شناسایی این تنوع‌های ژنتیکی و تاثیر آن در فرد محور کردن درمان دارویی، میزان واکنش‌های ناخواسته دارویی را کاهش و اثر بخشی داروها را افزایش می‌دهند. فارماکوژنتیک با این شعار شناخته می‌شود «دریافت دوز صحیح از داروی صحیح به بیمار صحیح در زمان صحیح» دو واژه فارماکوژنومیک و فارماکوژنتیک به صورت معادل هم و به جای هم استفاده می‌شود.

مقدار دارو با ژنتیک فرد مرتبط است

رییس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران روز پنجشنبه در «اولین کنفرانس ملی مستقل فارماکوژنومیکس ایران» در خصوص ارزش داروی شخصی در درمان بیماران اظهار داشت: این مسئله که هر فردی که پاسخ درمانی متفاوتی با فرد دیگر داشته باشد، از سالهای گذشته وجود داشته است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی و سلامت روز | اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری

باقر لاریجانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در موضوع درمان فرد محور/ personalized medicine مدیریت مسائل بیمار را در نظر میگیریم که ممکن است مسیر درمان را تغییر دهد.

وی تصریح کرد: شناخت وضعیت بیماری و بیمار به مدیریت درمان کمک می‌کند. همچنین جست و جو و پرسش‌های متفاوت باعث دریافت اطلاعات زیادی از بیمار می‌شود زیرا نمی‌توان بدون مطالعات مختلف تصمیم گیری کرد.

رییس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: ما با تکنولوزی‌های مختلف می‌توانیم درمان‌ها و پرسش‌های متفاوت را بررسی کنیم. همچنین در بسیاری از پایگاه‌ها اطلاعات بسیاری وجود دارد که می‌توانند برای درمان مورد استفاده قرار گیرند.

لاریجانی با بیان اینکه اگر بخواهیم در ۲۵ سال آینده جلو چاقی و فشار خون را بگیریم باید سیستم قدیمی را کنار بگذاریم، ادامه داد: باید روش‌های جدید را امتحان کنیم و از بانک‌های اطلاعاتی به درستی استفاده کنیم.

رییس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد: مطالعات ژنومیک در درمان نقش موثر دارد و حائز اهمیت است. به عنوان مثال برای درمان دیابت این نوع مطالعات نیاز است زیرا مقدار داروها تماما به نوع ژنوم بستگی دارد.

وی همچنین اظهار داشت: شناسایی ژنتیک می‌تواند در تجویز داروها نقش موثری داشته باشد و ما را به شناخت دقیق‌تری از داروها برساند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا5 ساعت قبل
وی افزود: البته به طور همزمان حراست وزارت بهداشت هم در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام داده است. همتی همچنین گفت: در حال حاضر ما در حال پیگیری خبر کذبی که به معاونت درمان وزارت بهداشت، منتسب شده بود، هستیم. وی تاکید کرد: دومین نامه جعلی هم منتسب به وزیر کشور خطاب به وزیر بهداشت بود که در این زمینه خود وزارت کشور باید اقدام کنند. به طور کلی اصل خبر کذب بود و پخش‌کننده آن هم مشخص است، اما منبع اصلی خبر تا کنون مشخص نشده است. همتی تاکید کرد: باید توجه کرد که در حوزه اخباری مانند کرونا از سوی وزارت بهداشت و شخص وزیر بهداشت روزانه کار اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز7 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستند. از عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است. پیام ما به مردم این است که نگران نباشند و همان طور که شیوع آنفلوانزا را در پاییز امسال مهار کردیم این بیماری نیز کنترل می‌شود. بزرگترین وظیفه رسانه‌ها نیز این است که اصول پیشگیری از این بیماری را به مردم آموزش دهند.
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. سعید نمکی شامگاه پنجشنبه بعد از نشست ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در وزارت بهداشت برگزار شد، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به ایرنا افزود: حدود ۲۴ نفر دیگر مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند که بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش، وضعیت آنها به مردم اعلام می‌شود. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستند. وی ادامه داد: بعد از این موارد همکاران روی قم تمرکز کردند به خصوص اینکه نگرانی‌هایی ایجاد شده و مراجعات مردم به بیمارستان زیاد شده بود. از عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
ایسنا/مرکزی رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با تاکید بر اینکه با رعایت بهداشت فردی می‌توان ویروس کرونا را پشت سر گذاشت، گفت: از هشت مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا، نتیجه آزمایش هفت نفر مشکوک اعلام شد و وضعیت بیمار مبتلا به ویروس رو به بهبود است. وی با اشاره به موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در اراک که از صبح امروز خبرساز شده است، گفت: امروز هشت مورد مشکوک به این ویروس شناسایی شد که پس از انجام آزمایشات هفت مورد منفی بود و تنها یک مورد مثبت بود که وضعیت او نیز رو به بهبود است. رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: خوشبختانه در استان مرکزی هیچ گونه مورد مثبتی وجود نداشته و یک مورد مثبت از همکاران جامعه پزشکی است که در قم سکونت دارد که پس از مراجعه به اراک علائم را نشان داد و پس از دریافت آزمایش، مورد مثبت اعلام شد و سریعا ایزوله شد. تاکنون از شهروندان اراکی هیچ مورد مثبتی گزارش نشده است. انتهای پیام
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
کره جنوبی نخستین مرگ ناشی از ویروس کورونا را اعلام کرد و شمار رسمی بیماران نیز در این کشور در یک روز دو برابر شد. دولت کره جنوبی از ساکنان شهر ۲٫۵ میلیونی دیگو در این کشور خواسته‌اند در خانه بمانند. ۱۱ مورد از ۱۶ مورد عفونت با ویروس کورونا در ویتنام از جمله یک پسر سه‌ماهه به این شهرک مربوط شده‌اند. رسانه‌های دولتی در چین گزارش کردند در سه روز گذشته شمار موارد بهبود یافته از عفونت ویروس کورونا از شمار عفونت‌های جدید بیشتر شده است. شمار موارد عفونت در چین اکنون به حدود ۷۵۰۰۰ مورد رسیده و شمار تلفات از مرز ۲۱۰۰ نفر گذشته است.

نظرها

اخبار بیشتر