فاصله گرفتن از الگوی شخصیتی حضرت علی (ع) عامل مشکلات جامعه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
فاصله گرفتن از الگوی شخصیتی حضرت علی (ع) عامل مشکلات جامعه است

فاصله گرفتن از الگوی شخصیتی حضرت علی (ع) عامل مشکلات جامعه است

مهرخبرگزاری مهر |
اصفهان- رئیس شورای شهر اصفهان گفت: از مهم‌ترین عواملی که باعث ایجاد مشکلات برای جامعه ما شده، فاصله گرفتن از الگویی همچون امیرالمؤمنین (ع) در زمینه‌های مختلف حکومت‌داری، اقتصادی و سیاسی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا نصر با اشاره به برگزاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) در اصفهان اظهار داشت: برگزاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) اتفاق مبارکی است اما برکت کارها به استمرار داشتن آن‌ها است و باید برای تداوم برگزاری چنین برنامه‌هایی و همچنین کاربست خروجی این برنامه‌ها فکری کرد.

وی ادامه داد: کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) و کنگره‌ها و برنامه‌های مشابه، کارکردهای مختلفی دارند و از چند نظر مورد اهمیت هستند. نخستین کارکرد این برنامه‌ها در همان زمینه‌ای و موضوعی است که برنامه پیرامون آن برگزار شده و همه ذهن‌ها به آن معطوف است. ایجاد سرزندگی و نشاط در جامعه و نیز ایجاد تکاپو در بین افراد صاحب‌قلم و پژوهشگران از دیگر کارکردها و نتایج برگزاری یک کنگره، همایش و برنامه‌هایی از این دست است.

وی با اشاره به برگزاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) در اصفهان افزود: برگزاری این کنگره در شهر اصفهان، برای این شهر، علاوه بر کارکردهایی که گفته شد، نتایج و برکات فراتری نیز دارد.

منش و تفکر امام علی (ع) در بین شیعیان مغفول مانده است

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان بابیان اینکه متاسفانه منش و تفکر امام علی (ع) در بین ما شیعیان قدری مغفول مانده است، ادامه داد: ما اگر بخواهیم زندگی دنیا و آخرت خود را اصلاح، آباد و هدفمند کنیم، حتما باید با سیره، گفتار و رفتار مولا علی (ع) آشنا شویم و از آن حضرت الگو بگیریم.

وی فاصله گرفتن از الگویی مثل امام علی (ع) را عامل مشکلات امروزی جامعه عنوان کرد و افزود: من فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث ایجاد مشکلات امروزی برای جامعه ما شده، فاصله گرفتن از الگویی همچون امیرالمؤمنین (ع) در زمینه‌های مختلف حکومت‌داری، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و حتی اقتصادی است و اگر ما بتوانیم به امام علی (ع) تأسی کنیم، بسیاری از این مشکلاتی که امروز با آن دست به گریبان هستیم، می‌تواند برطرف شود.

بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) اتفاق مبارکی است

نصر برگزاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) را اتفاق مبارکی توصیف کرد و ادامه داد: من فکر می‌کنم کاری که موسسه نشر معارف اهل‌بیت اقدام به آن کرده است، هم برای اهل علم، هم شهر اصفهان و هم کشور دربردارنده اتفاقات مبارکی است و همین‌که با برگزاری این کنگره، ذهن و قلم پژوهشگران و نخبگان کشور را پیرامون شخصیت بزرگی همچون مولا علی (ع) معطوف و متمرکز کرده و چنین فضایی را در کشور به وجود آورده کار بسیار بزرگ و قابل‌توجهی است و خروجی این کنگره و آثاری که پس از آن رونمایی و منتشر خواهند شد، نیز به عنوان آثار و یادگارهای مانای کنگره باقی خواهد ماند.

وی با تاکید بر لزوم استمرار برنامه‌هایی مثل کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) تصریح کرد: در توصیه‌های دینی ما آمده که برکت کارها به استمرار آن است و اگر کاری هرچند کوچک، هدفمند، دنباله‌دار و آینده‌نگر انجام شود، از ارزش و تاثیر بیشتری برخوردار می‌شود.

زمینه استمرار کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) فراهم شود

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان بیان داشت: اگر زمینه استمرار کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) که امسال برای نخستین بار برگزار شد فراهم شود و همه‌ساله ذهن اهل قلم، پژوهشگران و محققان را به خود جلب کند، می‌تواند در طول سال افراد را به این سمت سوق دهد. اگر این اهل قلم بدانند که این کنگره همه‌ساله برگزار می‌شود، حتما از ماه‌ها پیش از برگزاری کنگره، در این زمینه ورود پیدا می‌کنند تا بتوانند، مقاله، پژوهش و اثری را خلق کنند و ارائه دهند.

وی ادامه داد: برگزاری برنامه‌هایی مثل کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) را کاری دشوار توصیف و تصریح کرد: برگزاری کنگره‌هایی نظیر کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) هم از نظر هزینه و هم از نظر مسائل جانبی، کار دشواری است اما ارزش آن را دارد، به ویژه وقتی با موضوعی مثل شخصیت امیرالمؤمنین (ع) برگزار شود می‌تواند برای همه تشنگان معرفت، خوراک فکری خوبی را به وجود آورد و شاید ما با پرداختند به شخصیت و سیره امام علی (ع) بتوانیم در رفتار، عملکرد و نوع برخورد حاکمان دخل و تصرفی ایجاد کنیم.

پوشش گسترده کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)

وی دامنه پوشش گسترده کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) را از نکات قابل توجه این کنگره دانست و افزود: دامنه پوششی گسترده کنگره امیرالمؤمنین (ع) و این موضوع که مخاطبان آن تنها یک قشر خاص نیستند و این کنگره به صورت فراگیر برگزار شده یکی از ویژگی‌های برجسته کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) است که البته کار برگزار کنندگان را نیز در مسائلی مثل جمع‌آوری آثار، داوری و غیره قدر دشوارتر خواهد کرد اما در نهایت خروجی بهتری در پی خواهد داشت.

نصر از تداوم برگزاری چنین برنامه‌هایی در اصفهان خبر داد و افزود: همواره برنامه‌هایی که در اصفهان برگزار شده، مجریان و برگزارکنندگان آن در پی این بوده‌اند که برگزاری آن را تداوم ببخشند؛ از سوی دیگر کاری که درباره زندگانی امیرالمؤمنین انجام شود، جاذبه‌ها و برکت و خیری که در آن وجود دارد، شرایط را ایجاد می‌کنند که در سال‌های آینده نیز استمرار داشته باشد.

اهمیت کاربست خروجی‌های کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)

وی با یادآوری اهمیت کاربست خروجی‌های کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع) بیان داشت: فکر می‌کنم ما علی‌رغم آنکه خود را شیعه و محب اهل‌بیت (ع) می‌دانیم، ولی در دنیای ماشینی امروز، روز به روز فاصله ما با امام علی (ع) و اهل‌بیت (ع) بیشتر می‌شود و مطمئنا از این وضعیت تنها ما هستیم که ضرر می‌کنیم؛ بنابراین یکی از چیزهایی که ضرورت دارد، آشتی شیعه با امام علی است و ما باید فکری برای کاربست خروجی کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)، استفاده و بازخوانی معارف امیرالمؤمنین در محافل و مجالس مختلف و ترویج آن در جامعه بکنیم.

رئیس شورای شهر اصفهان به تازگی داشتن مطالب و معارف امام علی (ع) اشاره کرد و ادامه داد: شما به سراغ هر کدام از مطالب امام علی (ع) که بروید، احساس می‌کنید که حضرت آن را برای همین امروز ما گفته است و این‌طور نیست که معارف امیرالمؤمنین (ع) تعلق به زمان خودشان داشته و برای زمان ما کارآمد نباشد بلکه این مطالب تعلقی به زمان نداشته و همیشه تازگی دارند آن هم نه تنها برای جامعه ما بلکه برای جامعه جهانی نیز کاربردی هستند و انسان‌های تشنه معرفت اگر خود را به نوعی به این چشمه جوشان معرفت وصل کنند، مطمئنا جدایی از آن برایشان سخت و دشوار خواهد بود.

گفتنی است آئین اختتامیه کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی (ع) فردا پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ از ساعت ۸ صبح با سخنرانی مرجع عالیقدر آیت الله العظمی مظاهری و دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل بیت (ع) برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تیرباران کردن مرد اهوازی به شیوه قتل توپاک شکور / جنگ ادامه دارد؟ + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، روز دوشنبه ۳۰ دی امسال تیراندازی هولناکی در منطقه کمپولو اهواز به گوش رسید و اهالی محل از خانه هایشان بیرون آمدند و با صحنه تلخی روبرو شدند. مرد جوان که سوار بر خودروی پرایدش بود هدف گلوله‌های مرگبار قرار گرفته بود که خیلی زود ماجرای تیراندازی مرگبار به پلیس و تیم‌های امدادی مخابره شد و در ابتدا امدادگران اورژانس با حضور در محل مرگ این مرد را تایید کردند. همین اتفاق باعث شده بود تا اختلافات بالا بگیرد خانواده پسر جوان بارها اقدام به تهدید خانواده پسر قربانی جنایت کرده بودند تا اینکه ظهر دوشنبه پدر خانواده در حالیکه سوار بر خودرویش بود هدف ۲۱ گلوله تفنگ کلاشینکف قرار می‌گیرد. خانواده مقتول نیز در ادامه اظهار داشتند که ساعت ۳ صبح پنج شنبه نیز افراد مسلح اقدام به تیراندازی به سمت رستوران مان در منطقه کمپولو کردند. بنا به این گزارش، تحقیقات پلیسی برای دستگیری عامل این تیراندازی مرگبار و افشای راز این جنایت هولناک ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ پرواز وحشتناک کامیون!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

اقدام دیوانه وار راننده تریلی با خودروی سواری پس از تصادف + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، راننده یک تریلی هجده چرخ در برزیل اقدام دیوانه واری پس از تصادف با خودروی سواری کرد. این راننده پس از تصادف، خودروی خود را متوقف نکرد. بیشتر بخوانید: تصادف وحشتناک بر روی ریل قطار به دلیل اقدام ناشیانه راننده تریلی + فیلمانتهای پیام/

زرشک پلو با مرغ را خوشمزه‌تر و خوشرنگ‌تر بپزید

آخرین خبرآخرین خبر2 روز قبل

فوتبال بازی کردن استیلی با لباس بلوچی در روستای عورکی از مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ویدیو؛ گل میلاد محمدی به خنک (خنت-خنک)

طرفداریطرفداری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

‌ «یادواره بانوان شهیده» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

تسنیم16 دقیقه قبل

استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌

تسنیم16 دقیقه قبل

اجلاسیه خادمین شهدا با سخنرانی «سردار دهقان» در اراک برگزار می‌شود

تسنیم17 دقیقه قبل

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می‌شود

تسنیم23 دقیقه قبل

طالبان: سرنگونی هواپیمای حامل افسران آمریکایی کار ما بود

همشهری25 دقیقه قبل

آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست اما … | جزئیات دومین جلسه کمیته ویژه حادثه کرمان

همشهری28 دقیقه قبل

برگزیدگان جوایز گرمی ۲۰۲۰ اعلام شدند

همشهری32 دقیقه قبل