ازدواج فرصتی برای رشد ظرفیت‌های وجودی انسان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
ازدواج فرصتی برای رشد ظرفیت‌های وجودی انسان است

ازدواج فرصتی برای رشد ظرفیت‌های وجودی انسان است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- استاد حوزه و دانشگاه گفت: مسوولیت ها و تعهداتی که به سبب ازدواج در زندگی افراد پدید میاید، بهترین زمینه برای رشد ظرفیت های وجودی آنان است.

به گزارش روز پنجشنبه ستاد ازدواج دانشجویی، حجت الاسلام علی سرلک در جمع زوج‌های ششمین کاروان طرح ملی همسفر تا بهشت، پذیرش مسوولیت انسان بودن را مهمترین فلسفه ازدواج برشمرد و اظهار داشت: با مسوولیت پذیری، حقیقت وجودی انسان نمایان شده و در مسیر رشد قرار می‌گیرد؛ در واقع کسانی که شانه از بار مسوولیت هاخالی می‌کنند به طرف جمود و زندگی نباتی حرکت کرده و اغلب موجوداتی ضعیف خواهند شد.

وی افزود: اصولا جنس رابطه در ازدواج، ورود به عرصه مسوولیت هایی است که پهنای بیکرانه دنیا و آخرت را در بر می‌گیرد و از آنجا که این مسوولیت‌ها چالش هایی را پیش پای همسران می‌گذارد لازم است مهارت هایی را بیاموزند و در مواجهه با این چالش‌ها آگاهانه و توانمند عمل کنند.

مهمترین چالش زندگی مشترک

این کارشناس مسائل خانواده، مقایسه کردن را نخستین و مهمترین چالش‌های زندگی مشترک همسران جوان برشمرد و گفت: پس از اینکه پیمان ازدواج میان زن و مرد شکل گرفت موضوع تعهد و پایبندی آنان به این پیوند مطرح می‌شود و یکی از موضوعات تهدید کننده این امر، مقایسه کردن است.

حجت الاسلام سرلک تصریح کرد: ممکن است فرد همسر خود را با افراد پیرامون خود و یا فردی که در گذشته به خواستگاری او رفته و یا خواستگار او بوده و به هر دلیلی به ازدواج منجر نشده مقایسه کند و چنانچه نقاط ضعف و کمبودهایی در او مشاهده کند سریعا به مقایسه پرداخته، قضاوت‌های ناعادلانه داشته و در نهایت همین امر مانند یک ویروس، سیستم ارتباطی او با همسرش را مختل کند.

وی در خصوص راه حل این چالش خاطرنشان کرد: بهترین راهکار، گفتگو و صحبت کردن افراد با یکدیگر است؛ اینکه یاد بگیرند این گفتگو را در فضایی به دور از عصبانیت، برچسب زدن، توهین و مبتنی بر درک متقابل انجام دهند و البته هنر خوب گوش دادن نیز از دیگر مهارت هایی است که می‌تواند به همسران کمک کند تابه طرف مقابل اطمینان دهند که صحبت‌های او برای آن‌ها مهم و قابل درک است.

لزوم پرهیز از قضاوت‌های نااگاهانه

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: یکی از اصول مهم در گفتگوکردن پرهیز از بیان احتمالاتی است که اغلب ساخته و پرداخته ذهن افراد بوده و در مورد آن یقین حاصل نشده است، حال آنکه در آموزه‌های دینی ما تاکید شده برای بررسی به همه احتمالات توجه کنید و برای داوری جز به یقین حکم نکنید.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

حجت الاسلام سرلک افزود: در ماجرای سقوط هواپیمای مسافربری که در روزهای اخیر رخ داد، دیدیم که احتمالات متعددی مطرح شد بدون آنکه نسبت به حقیقت ماجرا آگاهی وجود داشته باشد و در این بین کسانی را متهم به دروغگویی و فریب کاری کردند؛ البته اگر منظور از فریبکاری بازگو نکردن اسرار نظامی کشور است که باید گفت قانون همین است وچنانچه کسی خلاف آن را انجام دهد خیانتکار است.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای که اخیرا با سردار حاجی زاده داشتیم ایشان توضیحاتی پیرامون فرآیند پیش بینی شده برای حمله احتمالی دشمن ارائه داد که نشان می‌داد بسیاری از مسائل مربوط به این اتفاق و تمهیدات دفاعی و نظامی مرتبط با آن قابل بازگویی نبوده است، بنابراین تا زمانی که هدف افراد از صحبت یا عملکردشان برای ما شفاف و روشن نیست و نمی‌توانیم با یقین در مورد آن اظهار نظر کنیم بهتر است که قضاوتی نداشته باشیم.

اهمیت نگاه واقع بینانه در زندگی

این مشاور خانواده همچنین با اشاره به اینکه نگاه واقع بینانه در زندگی مشترک می‌تواند یکی از عوامل مهم خوشبخت بودن همسران باشد، افزود: واقع بینی سبب می‌شود بار سخت تعهدات، سبک‌تر و افراد در قبول این مسوولیت‌ها توانمندتر باشند؛ چرا که می‌دانند این مسیر، بخشی از فرایند رشد و بالندگی آن هاست.

حجت الاسلام سرلک، به ثمرات مادی ازدواج و تقویت بنیان‌های اقتصادی افراد پس از تشکیل زندگی مشترک نیز اشاره کرد و گفت: اکثر کسانی که ازدواج می‌کنند به رغم بیشتر شدن هزینه هایشان، ثروتشان افزایش می‌یابد و این به خاطر برکتی است که خداوند در مال آنان قرار می‌دهد.

وی همچنین با بیان اینکه روح معنوی حاکم بر زندگی مشترک، تقویت کننده تفاهم همسران در این ساختار خواهد بود خطاب به زوجین جوان یاداور شد: خواندن برخی ادعیه همچون دعای «ربنا هب لنا من ازواجنا و زریاتنا قره اعین» و مطالعه کتب خواندنی مانند «یادت باشد» و «نامه‌های فهیمه» که روایت عاشقانه‌های شهیدان عزیز ما با همسرانشان است، را در برنامه زندگی مشترک خود فراموش نکنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در جلسه اخیر شورای پروانه ساخت آثار غیرسینمایی، برای داستانی بلند «بوسه در باران» به تهیه کنندگی سیدمحمد قاضی، کارگردانی سیدیاسر اجاق فقیهی و نویسندگی امیرمهدی صادقی، داستانی بلند «پریا دختر پروانه» به تهیه‌کنندگی پریسا عشقی، کارگردانی و نویسندگی رضا بهشتی و سریال «پروانه» به تهیه کنندگی و کارگردانی عباس رافعی و نویسندگی علیرضا بیاتی پروانه ساخت صادر شد. همچنین در این جلسه با ساخت یک عنوان داستانی کوتاه موافقت شد.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
معاون زیرساخت دانشگاه علوم پزشکی مجازی از تصویب برنامه «ایبال» به منظور حمایت از ایده‌های خلاقانه خبر داد و گفت: این دانشگاه آماده حمایت مالی ۲۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی از ایده‌های خلاقانه است. البته دانشگاه از لحاظ قانونی هیچ وظایفی در برابر حمایت از این ایده‌ها را ندارد اما در بررسی‌های خود به این موضوع رسیدیم که بهترین سازوکار برای حمایت از این ایده‌ها راه‌اندازی یک شتاب‌دهنده است. معاون زیرساخت دانشگاه علوم پزشکی مجازی به مهمترین اهداف برنامه ایبال در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: اولین و مهمترین هدف افزایش کیفیت محصولات و کمک به ثبات مالی کسب و کارهای نوین است، یعنی وقتی ایده‌های جدید وارد دانشگاه می‌شوند بعد از تأیید وارد مراحل پیش شتاب دهی و شتاب دهی می‌شوند و انواع کارگاه‌های آموزشی برای آن برگزار می‌شود. در واقع کارگاه‌های پرورش ایده، کسب و کار، نوآوری و تخصصی در زمینه موضوع استارت‌آپ‌ها از جمله این فعالیت‌ها است. معاون زیرساخت دانشگاه علوم پزشکی مجازی در پایان خاطر نشان کرد: زمانی که استارت‌آپ‌ها ایده خود را تثبیت کردند می‌توانند ایده خود را به سرانجام برسانند ما در این دانشگاه در مرحله اول تا ۲۵ میلیون تومان حمایت می‌کنیم و این حمایت‌ها تا ۱۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
درحالی‌که یک سال از درگذشت یدالله ثمره می‌گذرد، مصطفی عاصی از توصیه این چهره پیشکسوت زبان‌شناسی برای تقویت و گسترش زبان فارسی به عنوان سرمایه فرهنگی مشترک برای همه ایرانیان می‌گوید. یکی از برجسته‌ترین آثار ثمره، کتاب «آواشناسی زبان فارسی» است. همچنین «دریچه‌ای به زبان فارسی»، «راهنمای تدریس زبان فارسی» که اکنون به چند زبان ترجمه شده‌ است، ترجمه «نظام آوایی زبان» و … از دیگر آثار او هستند. اگر به پیشینه پژوهشی ایشان نگاه کنیم، می‌بینیم که فقط در جهت شناخت و توصیف زبان فارسی کار کرده‌اند. استاد ثمره اولین گام را در جهت توصیف آوایی زبان فارسی برداشت و نظراتش هم کاملا مستدل و مورد استناد است.

ویدئو / اختتامیه سی‌وپنجمین دوره جشنواره موسیقی فجر

ایسناایسنا4 ساعت قبل
مراسم اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر، شب گذشته در تالار وحدت تهران برگزار شد. این دوره از جشنواره با تجلیل از استادان موسیقی هوشنگ ظریف، افلیا پرتو، عاشیق حسن اسکندری و نادر مشایخی به کار خود پایان داد. اهدای جوایز برگزیدگان جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه و اجرای گروه‌های موسیقی از برنامه‌های دیگر اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر بود. تصویربردار و تدوینگر: امید ابراهیمی
ایسناایسنا4 ساعت قبل
منتها هزینه‌ها خیلی بالا رفت و این میزان به چهار برابر افزایش یافت و عملا ادامه‌ی انتشار مجله با این وضعیت و شرایط امکان‌پذیر نبود. البته تمایل ما این بود که از شش سال پیش دیجیتالی شویم اما نسخه‌ی کاغذی را هم کنار دیجیتالی چاپ کنیم. مجلات کاغذی برای ما حس نوستالژیک دارند و خیلی‌ها به نسخه‌ی کاغذی مجلات بیشتر علاقمندند. مدیرمسوول فیلم نگار در پایان درباره‌ی انتشار نسخه‌ی دیجیتال این نشریه و اینکه آیا از این پس تغییراتی خواهد داشت؟ توضیح داد: برای انتشار نسخه‌ی دیجیتالی «فیلم‌ نگار» رویا زیاد داریم. به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر شماره ۲۰۰ ماهنامه «فیلم نگار» به‌عنوان آخرین شماره چاپی این ماهنامه تخصصی فیلمنامه‌نویسی منتشر شد.
ایرناایرنا5 ساعت قبل
به گزارش روابط عمومی استانداری تهران، شکراله حسن بیگی اظهار داشت: هنوز نمی‌توان در خصوص تعطیلی و یا عدم تعطیلی مدارس استان تهران در روز شنبه تصمیم گیری کرد. وی گفت: عصر امروز و با توجه به شرایط موجود در شعب اخذ رأی که اغلب در مدارس استان تهران مستقر است، در مورد تعطیلی و یا عدم تعطیلی مدارس این استان تصمیم گیری می‌شود. رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت: ۹۰ درصد عوامل اجرایی و اغلب فضای شعب انتخابی از نیروها و امکانات آموزش و پروش این استان تأمین شده است

نظرها

اخبار بیشتر