به اتحاد نیاز داریم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اجتماعی

به اتحاد نیاز داریم

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
«زینب ابوطالبی» را تا یک هفته پیش خیلی‌ها نمی‌شناختند. مجری گمنامی که پس از شهادت سردار سلیمانی، اجرای ویژه برنامه «انتقام سخت» را به عهده گرفته بود. برنامه‌ای که در میان هیاهوی روزهای داغِ پس از ترور حاج قاسم، آنچنان که باید و شاید به چشم نیامد.

محمد تربت زاده/

«زینب ابوطالبی» را تا یک هفته پیش خیلی‌ها نمی‌شناختند. مجری گمنامی که پس از شهادت سردار سلیمانی، اجرای ویژه برنامه «انتقام سخت» را به عهده گرفته بود. برنامه‌ای که در میان هیاهوی روزهای داغ پس از ترور حاج قاسم، آنچنان که باید و شاید به چشم نیامد. پس از گذشت بیش از یک هفته از این ماجرا اما بخش کوتاهی از ویژه‌برنامه انتقام سخت، مثل بمب در فضای مجازی منتشر شد. بخش کوتاهی که زینب ابوطالبی در آن می‌گفت: «گفتمانی که به آن باور داریم اقتضائاتی دارد و گاهی می‌طلبد که ما حماسی و جهادی زندگی کنیم … ببخشید شاید توی دوربین من نباید این حرف را بزنم، ولی اگر کسی اعتقاد ندارد، جمع کند از ایران برود. برود همان جاهایی که همان رفاه و همان مدل زندگی را دارد و اگر اعتقاد داریم به نظرم باید جدی به میدان بیاییم. به نظرم امروز نشان دادیم که همه ما ایرانیان به یک مدل زندگی سلحشورانه احتیاج داریم و آن مدل را نیاز داریم».

بهترین مجری زن

زینب ابوطالبی برخلاف تصورتان آنچنان هم تازه کار محسوب نمی‌شود. سابقه مجری‌گری‌اش در اصل برمی‌گردد به حدود دو دهه پیش و برنامه کودک و نوجوان «نیمرخ». البته ابوطالبی بعد از این برنامه، تا اوایل دهه ۹۰ از تلویزیون کنار رفت و سال ۹۱ با برنامه «نیمه پنهان» در شبکه افق، به تلویزیون برگشت. عملکرد ابوطالبی در این برنامه حسابی مورد استقبال قرار گرفت و موجب شد تا سال ۹۷ جایزه بهترین مجری زن صداوسیما را از جشنواره جام جم دریافت کند.

در مورد زندگی شخصی ابوطالبی اگرچه اطلاعات زیادی در دست نیست ولی کاربران فضای مجازی به نقل از چند فعال رسانه‌ای و مجازی، می‌گویند مجری شبکه افق پنج فرزند دارد، از دانشگاه شریف دانش‌آموخته و اوضاع مالی‌اش هم حسابی رو به راه است! کاربران به نقل از چند خبرنگار فعال توییتری، اعلام کرده‌اند که ابوطالبی صاحب یک خانه در شمال تهران و یک خودرو لندکروز چند میلیاردی است که البته راست و دروغش بماند به عهده خودشان!

نوع دیگری از خطای انسانی

گذشته از این حرف‌ها منتقدهای زینب ابوطالبی، می‌گویند خانم مجری از اول هم این صحبت‌ها را برای مشهور شدن انجام داده! طرفداران این اتهام، معتقدند ابوطالبی «شهرت منفی» را به «گمنامی» ترجیح داده و کاربران فضای مجازی هم در این مسیر به او کمک کرده‌اند. خصوصا چهره‌های شاخص که اگرچه خانم مجری را به باد انتقاد گرفتند اما به دیده شدن او کمک کردند. مثل سیاوش صفریان‌پور، یکی از مجریان صداوسیما که در اینباره نوشته بود: «این {تکه از اجرای تلویزیونی زنده} هم نوع دیگری از خطای انسانی است. تفاوتش در این است که آدم را در جا نمی‌کشد. از طرف خودم از تمام مردم سرزمینم عذرخواهی می‌کنم».

المیرا شریفی‌مقدم هم به عنوان دیگر مجری صداوسیما در اینباره در توییتر نوشت: «من هم به جای ایشون معذرت می‌خواهم».

اکبر نبوی هم دیگر منتقد صحبت‌های ابوطالبی بود که نوشت: «خواهر محترم! شما می‌توانی در صفحه یا صفحات شخصی خود، هر چه می‌خواهی بگویی، بنویسی و منتشر کنی، اما حق نداری در رسانه رسمی کشور، برای معترض یا حتی آشوبگر، حکم به رفتن از ایران بدهی …»

سوسن حسنی‌دخت هم در اینباره گفته است: «معلوم نیست این همه نفرت پراکنی در این موقعیت حساس، چه توجیهی دارد؟ چه کسانی از دوقطبی کردن جامعه سود می‌برند؟ ایران متعلق به همه ایرانیان است. یکدیگر را دوست داشته باشیم و به هم احترام بگذاریم».

خطابش مسئولان بود نه مردم

از آن طرف البته تعدادی از کاربران فضای مجازی، رسانه‌ها و مجری‌های صداوسیما هم از زینب ابوطالبی بابت اظهاراتش حمایت کردند. مثل روزنامه کیهان که حسابی منتقدان مجری شبکه افق را مشت و مال داد. امیرحسین ثابتی هم به عنوان دیگر مجری شبکه افق، درباره این ماجرا در توییترش نوشت: «باید خداقوت گفت به خانم‌ها ذبیح پور و ابوطالبی که این روزها به خاطر اثرگذاری و دفاع مؤثرشان از جبهه حق، مورد تخریب عده‌ای معلوم‌الحال قرار گرفته‌اند. کاش به جای برخی دوستان منفعل که به محض غلبه جو منفی علیه یک نفر، فوری با آن جو همراه می‌شوند، هزاران ذبیح‌پور و ابوطالبی داشتیم». ثابتی اما پس از حمله کاربران فضای مجازی به صفحه‌اش، در توییت دیگری خطاب به یکی از منتقدها نوشت: «اشکال شما دوست عزیز مثل بقیه عزیزانی است که حرف‌های خانم ابوطالبی را کامل ندیده و براساس یک کلیپ ۳۰ ثانیه‌ای قضاوت می‌کنند. ایشان خطابش مسئولین است نه مردم. فیلم کاملش ان‌شاءالله منتشر می‌شود ولی باید تأسف خورد به حال جبهه‌ای که سمت تیربارش به سوی خودی‌هاست».

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

به اتحاد نیاز داریم

پس از بالا گرفتن ماجرا، زینب ابوطالبی بالاخره مجبور شد از مردم عذرخواهی کند و البته درباره بریده‌ چند ثانیه‌ای از برنامه «انتقام سخت» هم توضیح بدهد. این توضیحات را بدون کم و کاست از زبان ابوطالبی بخوانید: «جا دارد عذرخواهی کنم. این برنامه برای ۹ روز پیش، یعنی شانزدهم دی‌ماه دوشنبه هفته گذشته و روز تشییع حاج قاسم سلیمانی در تهران بوده است. ما در این برنامه راجع به سبک زندگی صحبت می‌کنیم و در آن برنامه به شور و هیجان در اثر ریخته‌شدن خون پاکی می‌پرداختیم که چه‌طور تبدیل به شعور جاری در زندگیمان شود. همیشه دغدغه‌ای داشته‌ام که چرا برخی از مسئولین ما حرف‌هایی می‌زنند که اکثرا در زندگیشان جاری نمی‌شود یا از چیزی ارتزاق می‌کنند که خیلی به آن باور ندارند. آنجا در ۳۸ ثانیه‌ای که از یک ۶۰ دقیقه طولانی برداشت شده، این‌طور سوء‌تفاهم شده است؛ در صورتی که خطاب من به برخی از مسئولینی بود که از اعتقاد و باوری صحبت می‌کنند که در زندگی عملا می‌بینیم به آن پایبند نیستند. به صورت مشخص بعد از این اتفاق می‌رفتم کامنت‌ها را می‌خواندم خیلی حرف‌های نامناسبی زده می‌شد مجبور شدم در صفحه‌ام تغییراتی بدهم تا بیش از این حال مردم را بد نکنیم. من خیلی ناراحت حال مردم بودم بعضی از این کامنت‌ها را می‌خواندم آن‌هایی که بی‌ادبانه بود را نمی‌دانستم چه جوابی بدهم اما آن‌هایی که مؤدبانه نقد می‌کردند هرچند این نقدها با خشونت همراه بود توضیح می‌دادم که منظورم چه بود. می‌گفتم خطابم به برخی از مسئولین بود و حتی می‌گفتم می‌دانید این برنامه ۹ روز پیش بوده و قبل از سقوط هواپیما روی آنتن رفته است. من خودم داغدارم از این هواپیما و دوستانم را از دست داده‌ام. واقعآ بهتر بود کسانی که ۳۸ ثانیه وقت گذاشتند، ۵ دقیقه بیشتر این برنامه را می‌دیدند تا بهتر تصمیم می‌گرفتند. من کی‌ام که برای مردم ایران تعیین تکلیف کنم که مثل من فکر کنند. ما همه‌مان مردم یک سرزمینیم. مقداری عادلانه نگاه کنیم همه مسائل احتمالا حل خواهد شد».

با وجود این عذرخواهی اما کارشناس‌ها می‌گویند زدن این حرف‌ها درست در زمانی که مردم بیش از هر چیزی به اتحاد احتیاج دارند، هیچ جوره قابل قبول نیست حتی اگر روی صحبت ابوطالبی با مسئولان بوده باشد؛ آن‌هم درست زمانی که بعد از حوادث ناگوار، جریان‌های ایرانی به اتحادی مثال‌زدنی رسیده بودند. هرچه که باشد این موضع‌گیری و این صحبت‌ها در نهایت به پای رسانه‌ملی نوشته می‌شود نه به پای «زینب ابوطالبی». رسانه‌ملی‌ای که این روزها بابت ماجرای سقوط هواپیما، به اندازه کافی زیرفشار افکار عمومی و کاربران فضای مجازی قرار دارد و موضع‌گیری‌های عجیب و غریب مجری‌هایش در چنین شرایطی می‌تواند اوضاع را بدتر از بد کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

پنج کشته بر اثر سیل و رانش زمین در برزیل

صدا و سیما18 دقیقه قبل

روسیه به انگلیس به دلیل دورویی در برجام تاخت

ایرنا25 دقیقه قبل

فیل جونز پس از روملو لوکاکو، الکسیس سانچز و اشلی یانگ، خرید بعدی کونته خواهد بود؟ (کاریکاتور)

طرفداری26 دقیقه قبل

ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰

طرفداری31 دقیقه قبل

مردم به سریال بد نه بگویند تا سریال خوب ساخته شود/ داستان «ملکاوان»

تسنیم33 دقیقه قبل

آر ام سی: هفت باشگاه اروپایی شرایط انتقال کویزانس در بازار نقل و انتقالات ژانویه را از بایرن مونیخ جویا شده‌اند

طرفداری33 دقیقه قبل

بیش از هزار تن بذر سیب زمینی به کشور وارد شد

میزان‌آنلاین38 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1