انتخابات مجلس در خوان هیات‌های نظارت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
انتخابات مجلس در خوان هیات‌های نظارت

انتخابات مجلس در خوان هیات‌های نظارت

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- اعلام نتایج بررسی های هیاتهای نظارت و ردصلاحیت تعداد زیادی از داوطلبان عمدتا اصلاح طلب، واکنشهای گسترده ای در فضای سیاسی کشور در پی داشته است.

هر چه به روز موعود انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی (۲ اسفندماه ۹۸) نزدیک‌تر می‌شویم، فضای کشور انتخاباتی‌تر می‌شود و البته مهمترین موضوعی که این روزها از همه داغتر است، اعلام نتایج صلاحیت و یا عدم صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان است.

پس از پایان بررسی صلاحیت داوطلبان از سوی هیات‌های اجرایی، هیات نظارت بر انتخابات کار خود را شروع کرد. تقریبا قبل از آغاز فرایند ثبت نام و براساس اظهار نظرهای مطرح شده از سوی احزاب و جریانات سیاسی از سویی و اعضای شورای نگهبان از سوی دیگر معلوم بود که تعداد زیادی از داوطلبان رد صلاحیت خواهند شد با این حال رد صلاحیت نزدیک به یک سوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نامزدهای منتسب به جریانهای اصلاح طلب، بویژه در روزهای اخیر حواشی زیادی در فضای سیاسی کشور ایجاد کرده است.

بر اساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، نظر هیات‌های نظارت درباره تایید یا رد صلاحیت داوطلبان در مرحله اول آن روز یکشنبه ۲۲ دی ماه به داوطلبان اعلام شد و ۵ روز پس از آن داوطلبان ردصلاحیت شده مهلت داشتند مراتب اعتراض خود را کتبا به هیات اجرایی حوزه انتخابیه خود تحویل دهند. در این حالت، پایان روز پنجشنبه ۲۶ دی ماه آخرین مهلت ثبت اعتراض رد صلاحیت شدگان است.

آنطور که مسئولان هیات‌های نظارت در استانها گفته‌اند، تخلفات مالی، اظهارنظر خلاف منافع کشور، استعفا ندادن در موعد قانونی و نقص در پرونده از علل اصلی رد صلاحیت‌هاست و گرایش‌های سیاسی افراد در آن نقش ندارد. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم روز یکشنبه ۲۲ دی ماه با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره آخرین روند بررسی صلاحیت‌ها، گفت: ۹۰ نفر از نمایندگان فعلی مجلس، از سوی هیات‌های نظارت رد صلاحیت شدند که اکثر آنها به دلیل سوءاستفاده مالی و اقتصادی بوده است. او همچنین سوء استفاده از اموال عمومی، تحصیل مال نامشروع، اختلاس، استعمال مواد مخدر، مفاسد اخلاقی، محکومیت جنایی، سابقه شرارت، چاقوکشی و سابقه فروش مواد مخدر را از جمله مصادیق رد صلاحیت‌ها اعلام کرد.

با این حال این تمام ماجرا نیست. تعداد زیادی از چهره‌های شاخص از جمله نمایندگان فعلی رد صلاحیت شده، نسبت به رد صلاحیت خود آن هم به استناد بندهای ۱ و ۲ و ۴ ماده ۲۸ واکنش نشان داده‌اند. مطابق این بندهای ماده ۲۸ قانون انتخابات کسانی که رد صلاحیت شده‌اند به دلیل عدم التزام به اسلام، جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه بوده است.

لیست نمی‌دهیم

در واکنش به رد صلاحیت تعدادی زیادی از نامزدهای اصلاح طلبان و نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، شورای عالی سیاست گذاری بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: «در شرایط امروز کشور مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو می‌توانست و می‌تواند ضامن امنیت و تمامیت ارضی کشور، و بهترین پشتوانه برای مقابله با تهدیدهای خارجی و مشکلات فزاینده داخلی باشد. این شورا، به رغم همه این ملاحظات، همچنان صندوق رای را مهم‌ترین و کم هزینه‌ترین راه تغییر و اصلاح در کشور می‌داند و با همین باور، با علم به همه دلسردی‌های جامعه و فارغ از نتیجه انتخابات، فعالیت خود را برای حضور و مشارکت حداکثری در انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی آغاز کرد.»

در بخشی از این بیانیه تصریح شده است: «با رویکرد مشارکت حداکثری از همه نیروهای تشکیلاتی و همراه خود، جهت ثبت نام در انتخابات دعوت کردیم. متاسفانه ابتدا در هیات‌های اجرایی و این بار در هیات‌های نظارت رد صلاحیت‌های گسترده انجام شد به گونه‌ای که تنها حدود ۳۰ درصد داوطلبان احراز صلاحیت شده‌اند و بر اساس اخباری که تاکنون به اطلاع شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی رسیده است، تقریبا اکثریت قریب به اتفاق اصلاح طلبان یا رد صلاحیت شده‌اند یا احراز صلاحیت نشده‌اند.

شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی اعلام کرد: «در صورت نبودن کاندیداهای شاخص اصلاح طلب در حوزه‌های انتخابیه، لیستی به مردم معرفی نخواهد کرد و رویه در پیش گرفته شده، جز افزایش یأس و بی اعتمادی و تعمیق شکاف بین حاکمیت و مردم و افزایش فساد و ناکارآمدی نهادهای حاکمیتی، نتیجه‌ای نخواهد داشت. این رویه، پس از تهدیدهای خارجی بزرگترین تهدید علیه منافع ملی کشور است.»

نمایندگان رد صلاحیت شده چه گفتند؟

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم با انتشار متنی نوشت: «امروز رفتم به ورزشگاه تختی و به رد صلاحیتم برای مجلس یازدهم اعتراض کردم و همان طور که گفته‌ام، التماس و پیگیری نخواهم کرد.»

وی اعلام کرد: «علت رد صلاحیت اینجانب عدم التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی اعلام شده است. این امر به این معنی است که اینجانب اقدام عملی علیه نظام انجام داده‌ام، مثلا اقدام مسلحانه داشته‌ام یا دست به تخریب و آتش‌ زدن اموال عمومی زده‌ام، روشن است که چنین چیزی نبوده است.»

مطهری اضافه کرد: «ممکن است مقصود از عدم التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی، اظهارنظر برخلاف نظر رسمی نظام باشد که این هم اشکالی ندارد، همان طور که مقام رهبری تصریح کرده‌اند که؛ «ممکن است کسی نظری برخلاف نظر من داشته باشد، باید آزاد باشد که نظرش را بگوید». البته مقام عمل و مقام نظر نباید با هم مخلوط شوند. ممکن است بنده در موضوعی نظری غیر از نظر رهبری داشته باشم ولی در مقام عمل، به خاطر مصلحت اسلام و کشور تابع نظر ایشان باشم. به هرحال باب اظهارنظر و آزادی بیان در کشور نباید بسته شود.»

پروانه سلحشوری دیگر نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در توییتی نوشت: «کسی که املاک شهرداری را بذل و بخشش می‌کرد و قائم‌مقامش به جرم اختلاس در زندان است که تایید شد. اما به نمایندگانی که ردصلاحیت شده‌اند پیشنهاد می‌کنم تا بجای بدست آوردن دل شورای‌نگهبان، با شجاعت نامه ردصلاحیتشان را منتشر کنند تا مردم ببینند جرم‌شان مسائل مالی بوده یا عدم التزام.»

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

با یک جناح نمی‌شود کشور را اداره کرد

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز هیات دولت با انتقادات از رد صلاحیت‌های گسترده از نهادهای نظارتی خواست، انتخابات با حضور همه احزاب و گروه‌ها برگزار شود و در جاهایی که صلاحیت [نامزدی] نامشخص یا ضعیف است، مردم را ناراحت نکنند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد، یادآور شده بود که حواسمان را جمع کنیم تا یک جناح و یک جمعیت بزرگ را مخالف نکنیم.

«عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان دیروز در واکنش به این اظهارات رییس جمهوری در حساب توییتری خود نوشت: جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس جمهوری در این پروژه ضدملی تأسف بار است.

در حالی که سخنگوی شورای نگهبان در توییتر خود رد صلاحیت یکی از خویشاوندان رییس جمهور را دلیل اظهارات امروز روحانی اعلام کرده بود، محمود صادقی از نمایندگان رد صلاحیت شده اصلاح طلب تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به این اظهارات کدخدایی در توییتی نوشت: «یعنی آن ۱۰ هزار نفری که رد صلاحیت شده‌اند از خویشاوندان آقای روحانی بوده‌اند؟»

صادقی پیش از آن هم در حساب توییتری خود گفته بود: «خود را مساوی نظام می‌پندارند و هرکس از عملکردشان انتقادی می‌کند به او انگ «عدم التزام به نظام جمهوری اسلامی» می‌زنند.»

وی در همین پیام رسان نوشت: «از یک طرف اکثر کاندیداهای یک جریان را قلع و قمع می‌کنند از طرف دیگر لیست ندادن را تحریم خاموش و فتنه می‌نامند، اگر فتنه‌ای درکار باشد سرمنشاء آن خودتان هستید.

البته اظهار نظر کدخدایی واکنش دفتر رییس جمهوری را در پی داشت که گفته‌های دیروز وی را درباره رییس جمهوری نسنجیده و شتابزده ارزیابی کرد.

جواد امام، فعال اصلاح طلب و مدیرعامل بنیاد باران با انتشار متنی اعلام کرد: «اینجانب به استناد بند ۱ و ۲ و ۴ ماده ۲۸ رد صلاحیت شدم. یعنی به دلیل عدم التزام به اسلام، عدم التزام به جمهوری اسلامی، عدم التزام به قانون اساسی و ولایت فقیه، از نظر آقایان صلاحیت ندارم و فکر می‌کنم مقدمات اعلام یک کافر حربی را برای ما تدارک دیده‌اند.»

چند داوطلب اصولگرا رد صلاحیت شده است؟

واکنش‌ها به رد صلاحیت‌ها بسیار زیاد است و اغلب از سوی کسانی بروز و ظهور داشته است که به دلیل بندهای ۱ و ۲ و ۴ ماده ۲۸ قانون انتخابات رد صلاحیت شده‌اند. البته تعدادی از اصولگرایان هم در میان رد صلاحیت شدگان دیده می‌شود.

روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان «اصولگرایان علیه اصولگرایان» آورده است: فارغ از این شوخی‌های سیاسی اما همچنان اصل پرسش پابرجاست که شورای نگهبان چطور قادر به تشخیص این کیفیات اخلاقی و مرامی است. به جز این اما آن‌چه حالا می‌توان با قطعیت گفت، آن است که از میان این گروه ۹۲ نماینده ردصلاحیت شده، ۴۲ نفر را اصلاح‌طلبان و اعضای فراکسیون امید تشکیل می‌دهند.

بنابر اعلام نصرالله پژمانفر، نماینده اصولگرای مجلس و عضو جبهه پایداری مشهد به «اعتماد» از میان اعضای این تشکیلات اصولگرا، ظاهرا تنها یک نفر ردصلاحیت شده است. شنیده‌های دیگر از تاییدصلاحیت گسترده حدود هزاران نفری که پیرو فراخوان «مجلس نو» شهردار اسبق پایتخت اقدام به نام‌نویسی کرده بودند، حکایت دارد و این، آن‌چه باید انتظارش را بکشیم، انتخاباتی است، درون‌گروهی. رقابتی میان طیفی خاص از اصولگرایان با خود.

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم محمدجواد فتحی، نماینده مجلس با عنوان «تأمل حقوقی در سخنان کدخدایی» نوشته است: سخنگوی شورای نگهبان گفته‌ است اکثر نمایندگان رد صلاحیت شده در مجلس به دلیل داشتن تخلفات اقتصادی با این رأی مواجه شده‌اند. این نوع اظهار نظر و موضعگیری از سوی ایشان که دانش‌ آموخته رشته حقوق هست، بسیار جای تعجب و صد البته تأسف دارد، چرا که بدیهیات موازین حقوقی نیز در این سخنان رعایت نشده است. از جمله اینکه به دلیل عدم وجود شفافیت و صراحت در سخنان آقای کدخدایی، اتهام تخلفات مالی و اقتصادی در حال حاضر متوجه تمام افراد رد صلاحیت شده است، در حالی که می‌دانیم بخش زیادی از این افراد احتمالا با استدلال‌های دیگری نتوانستند از سد رد صلاحیت بگذرند.

فتحی گفته است که بهانه «حفظ آبروی افراد» نمی‌تواند قابل قبول باشد چرا که تا همین جا هم با سخنان آقای کدخدایی آبروی تمام ۹۰ نماینده رد صلاحیت شده در معرض خدشه قرار گرفته است. در جریان اقتصادی، اگر به کسی ایرادی وارد شده و متهم به مواردی از قبیل اختلاس، ارتشا، کلاهبرداری و غیره باشد، هر چند که حکم قطعی هم درباره او صادر نشده باشد، دلایل اتهامی باید از چنان قدرت و استحکامی برخوردار باشند که اگر این مدارک به دادگاه داده شوند، ظن غالب بر این باشد که فرد محکوم خواهد شد.

در هر صورت انتظار می‌رود طی روزهای آینده شاهد واکنشهای بیشتری از سوی سیاسیون به رد صلاحیتها از سوی شورای نگهبان باشیم.

نکته قابل تامل اینکه انتخابات دوم اسفند گذشته از کارویژه‌ای که در خصوص گردش نخبگان ایفا می‌کند کارکرد بسیار مهم امنیت ملی هم یافته است. بویژه در شرایطی که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران وارد فاز جدیدی شده است، یکی از ابزارهای مهم ناکام گذاشتن این سیاست گرفتن مهر تایید حداکثری از مردم در انتخابات پیش روست. واقعیت این است که تا همین جا هم دستیابی به این هدف با مشکلاتی مواجه است. با این حال به نظر می‌رسد عبور از این مرحله حساس و دستیابی به یک مجلس در شان ملت ایران نیازمند بازنگری در رویه هاست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بررسی دقیق‌تر رد صلاحیت‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته انتخاباتی امشب دقیق‌تر به موضوع رد صلاحیت‌ها پرداخته است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بسته انتخاباتی امشب دقیق‌تر به موضوع رد صلاحیت برخی نمایندگان مجلس فعلی پرداخته است.

نقش رهبری، نقش نخست در ثبات امنیت کشور است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور: نقش ولایت و رهبری نقش اول در ثبات، امنیت و استحکام کشور است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی گفت: این چه سیستمی است که طراحی کرده‌ایم که مدیران و مسئولان ما صبح تا شب باید جلسه داشته باشند و وقت خود را در جلسات بگذرانند، وقتی وزیر ما باید در ۴۳ کمیته و کمیسیون شرکت کند مسلما نمی‌رسد که انجام وظیفه کند. ذوالفقاری با بیان اینکه گیر کار در جا‌هایی است که به آن نپرداخته‌ایم، گفت: برای طی یک فرآیند اداری باید گاهی ۱۰ جا مراجعه کرد و مردم در این سیستم اذیت می‌شوند و دقیقا فساد نیز از همین جا شکل می‌گیرد. معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه ۸۰ درصد کار ما شامل پیشگیری است، افزود: باید همه در حوزه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و به خصوص در حوزه امور روزمره مردم تلاش کنیم تا احساس ناامنی به نارضایتی تبدیل نشود. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با بیان اینکه طیف و حجم ناامنی در کشور بالا است، گفت: امنیت در کشور ما برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که مردم نگران ایجاد ناامنی در کشور هستند و نگرانند که خدشه‌ای به امنیت کشور و دین شان وارد نشود بنابراین هر جا در هر صحنه‌ای که لازم باشد ورود می‌کنند مانند حضور در مراسم تشییع سردار سلیمانی که این نشان از توجه به حق مردم ما است.

اهمیت بالای انتخابات

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، نبض انتخابات در اقصی نقاط کشور از شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور تا دانشگاه، مدارس و.. به سرعت می‌تپد. بطور حتم اگر در جامعه‌ای نمایندگان مجلس آن درست انتخاب شوند آن جامعه رو به پیشرفت می‌رود و اگر اشتباه انتخاب شوند آن جامعه دچار مشکل می‌شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی در کاخ سفید حضور دارد …این پاسخ وزیر امور خارجه ایران، گویا به صورت کامل به رئیس جمهور آمریکا منتقل نشده بود! دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بر دارد و به میز مذاکره بر گردد. آن‌ها طرفی هستند که میز مذاکره را ترک کرده است. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بر دارد و به میز مذاکره بر گردد. منتقدان داخلی سخنان ظریف از سه زاویه به نقد مصاحبه ظریف پرداخته‌اند: برخی معتقدند که ظریف به گونه ‌ ای دو پهلو سخن گفته است که دونالد ترامپ توانسته از آن سوء استفاده کند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
مقامات چینی از کشف داروی ضد ویروس کرونا و عرضه آن تا ساعاتی دیگر خبر دادند. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین به نقل از روسیا الیوم، مقامات چین امروز یکشنبه اعلام کردند داروی ضد ویروس کرونا که اخیرا در این کشور و برخی دیگر از نقاط جهان اشاعه یافته و باعث مرگ چندین نفر شده است را کشف کرده‌اند. وزیر بهداشت چین با اشاره به اینکه این دارو در حال حاضر مراحل نهائی آزمایش را طی می‌کند گفت: تا ساعاتی دیگر داروی ضد ویروس کرونا به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. براساس گزارش‌های پزشکی تاکنون هزار و ۹۷۵ نفر در چین به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۵۶ تن جان خود را از دست داده‌اند. همچنین بیش از ۲ هزار نفر در سراسر جهان به این ویروس آلوده شده‌اند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - اهواز - فرمانده انتظامی اهواز گفت: کلیپ منتشر شده در فضای مجازی که قتل یک شهروند را در حادثه تیراندازی به یک خودرو سواری در اهواز نشان می‌دهد، متعلق به هفته گذشته بوده و پیگیری برای دستگیری عاملان این حادثه ادامه دارد. سرهنگ محسن دالوند شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به کلیپ منتشر شده در فضای مجازی در خصوص تیراندازی منجر به قتل بیان کرد: فیلم منتشر شده در این ارتباط مربوط به ۳۰ دی امسال است که در یکی از مناطق شهرستان اهواز، درپی اختلاف قبلی رخ داده است. فرمانده انتظامی اهواز ادامه داد: قاتل شناسایی شده و تلاش برای دستگیری وی و همچنین کشف سلاح به کار رفته در قتل ادامه دارد. به تازگی کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد فردی بر اثر شلیک چندین گلوله به خودروی سواری پرایدش در یکی از مناطق شهرستان اهواز توسط افراد ناشناس بود به قتل رسیده بود. برچسب‌هانزاع خیابانی ایذه انتظامی اهواز

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

تهیه‌کننده «برنده‌باش» مسابقه تازه‌ای را برای شبکه یک کلید می‌زند

خبر فوری1 روز قبل

حذف ٤٢ درصد از ثبت‌نام کنندگان مسکن ملی/ آغاز مرحله جدید ثبت نام تا قبل از سال جدید

میزان‌آنلاین1 روز قبل

ترکیه هیچ محدودیتی برای گسترش ارتباطات با ایران ندارد

مشرق‌نیوز2 روز قبل

ویدیو؛ اشکان دژاگه: فحاشی هواداران به من؟ فوتباله دیگه؛ برای تیم ملی سرمربی ایرانی بهتره یا خارجی؟ نظری ندارم! (پرسپولیس - تراکتور)

طرفداری1 روز قبل

طرح کاهش قیمت مواد اولیه صنعت خودرو هفته آینده نهایی می‌شود

ایسنا1 روز قبل

کمک مالی عربستان به نیروهای شرکت روسی واگنر در لیبی

ایرنا1 روز قبل

کشف ۷۵ عدد کپسول گاز مایع قاچاق در تویسرکان/۹۰ کیلو تریاک کشف شد

مهر1 روز قبل

مذاکره مجدد با آمریکا خلاف ضوابط راهبردی تعیین شده رهبر انقلاب است

قدس آنلاین1 روز قبل

توقف نابهنگام اینترمیلان در جوزپه مه‌آتزا

مشرق‌نیوز1 روز قبل

بازیکنان جدید شهرداری ارومیه به هماهنگی تیمی نرسیده‌اند

تسنیم22 ساعت قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

‌ «یادواره بانوان شهیده» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌

تسنیم1 ساعت قبل

اجلاسیه خادمین شهدا با سخنرانی «سردار دهقان» در اراک برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

طالبان: سرنگونی هواپیمای حامل افسران آمریکایی کار ما بود

همشهری1 ساعت قبل

آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست اما … | جزئیات دومین جلسه کمیته ویژه حادثه کرمان

همشهری1 ساعت قبل

برگزیدگان جوایز گرمی ۲۰۲۰ اعلام شدند

همشهری1 ساعت قبل