​ انسانیت، در آثار آلبر کامو موج می‌زند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
​ انسانیت، در آثار آلبر کامو موج می‌زند

​ انسانیت، در آثار آلبر کامو موج می‌زند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- سفیر فرانسه در ایران با اشاره به اهمیت «آلبر کامو» در ادبیات فرانسه و جهان گفت: انسانیت در آثار او موج می‌زند. در کتاب «طاعون» این جمله معروف هست که در انسان‌ها چیزهای زیادی وجود دارد که به جای تحقیر، تحسین شود.

فیلیپ تیبو Philippe Thiebaud، سفیر فرانسه در ایران در شب آلبرکامو گفت: امسال بزرگداشت شصتمین سال درگذشت دردناک آلبرکامو است. آثار وی در نیمه دوم قرن بیستم، افکار بسیاری از بزرگواران و اندیشمندان را با نظریه خود تحت تأثیر قرار داد.

وی در این مراسم به همت مجله بخارا و شامگاه چهارشنبه (۲۵ دی) افزود: کامو در سال ۱۹۵۷ میلادی نوبل ادبیات را به خود اختصاص داد؛ به خاطر روشنگری‌هایی که درباره مشکلات امروز انسان و ضمیر او بود و چه تعریفی از این بهتر که آثار یک نویسنده بتواند اذهان را برای دنیای آتی آماده کند. کامو روشنگری‌هایی کرد که گاهی بسیار محکم و تأثیرگذار است، در آثارش انسانیت موج می‌زند و به‌صورت عمیق دریافت می‌شود، در اثر طاعون این جمله معروف است که در انسان‌ها چیزهای زیادی وجود دارد که به جای تحقیر، تحسین شود.

تیبو، ادامه داد: دیدارهایی که مجله بخارا ترتیب می‌دهند، فرصت مناسبی برای صحبت کردن از تأثیرات دوجانبه‌ای است که دو کشور از لحاظ فرهنگی و ادبی روی یکدیگر داشته‌اند. بازتاب آثار کامو در ایران بسیار قابل‌توجه است. رساله‌هایی که نوشته‌ یا رمان بیگانه که ۸ بار ترجمه‌شده است.

سفیر فرانسه در تهران گفت: آثار کامو در سال‌های اخیر با ترجمه‌های بهتری ارائه‌شده‌اند. رد پای این آثار را می‌توان در متفکران ایرانی دید که چگونه تأثیرگذار بوده است. به‌عنوان نمونه شاهد ترجمه افسانه سیزیف توسط محمدعلی سپانلو بودیم.

تیبو گفت: امشب شاهد ارائه ترجمۀ نامه‌نگاری‌های عاشقانۀ آلبرکامو با ماریا کاسارس هستیم، کتابی به نام خطاب به عشق. ترجمه‌ها در دانشگاه‌های ایران بررسی می‌شود، همان‌طور که در دانشگاه‌های فرانسوی این اتفاق می‌افتد و موقعیت بسیار مناسبی است برای اینکه گفتمان فرهنگی بین دو کشور ادامه پیدا کند. خوشبختم از اینکه با این بزرگداشت آلبرکامو سال میلادی شروع می‌شود و تمام حمایتمان را در همکاری‌های دوجانبه فرهنگی و دیگر زمینه‌ها خواهیم داشت. در این روزهایی که ایران در موقعیت عزا قرار گرفته است، امیدوارم سالی سرشار از حس خواندن، کتاب‌خوانی، خلاقیت و تفکر در پیش باشد.

هنرمند امروز، به بودنش تردید دارد

مینو مشیری، مترجم، نویسنده و پژوهشگر، درباره نقش هنرمند در جامعه گفت: برای جامعه، زمانی سکوت مهم بود و زمانی حرف زدن کنش محسوب می‌شد و هنرمندان به معنای واقعی گرفتار بودند. امروز هنرمندان سوار کشتی زمانه‌اند و به تله افتاده‌اند، آن‌ها در روزگاری که هنر به خطر افتاده است، به‌سختی زندگی می‌کنند.

وی افزود: یکی از دلایل این روزگار سخت این است که ما بیشتر از نویسنده، روزنامه‌نگار داریم و نقاش‌های غیرحرفه‌ای‌ بیشتر از پل سزان Paul Cézanne نقاش فرانسوی قرن نوزدهم و دوره پست‌امپرسیونیسم، کار می‌کنند. می‌توانیم دوره‌های ناامیدی را تجربه کنیم اما افسردگی چیزی را تغییر نمی‌دهد و زمان به ما می‌آموزد چگونه زندگی کنیم، در شرایط فعلی خلاقیت به معنای خلق کردن خطرناک است و هر چیز منتشر می‌شود از پیش سنجیده بوده و خطوط را رعایت کرده است.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

این مترجم اضافه کرد: هنرمندان امروز تردید دارند که به هنرشان یا حضور فیزیکی‌شان نیاز باشد. هنرمند باید به جنگ یا تسلیم شود مسئله مرگ و زندگی در میان است، اما هنرمندان معاصر فکر می‌کنند که بیهوده حرف می‌زنند.

اکنون به زبان عشق بیش از ادبیات دیگری نیاز داریم

زهرا خانلو، مترجم کتاب خطاب به عشق، گفت: کامو از آن دست روشنفکرانی بود که به خاطر نوع تفکرش، درک قدرتمندی از شرایط داشت، او دو روز بعد از هیروشیما مقاله‌ای نوشت و این رویداد را تقبیح کرد. او در زمان اشغال فرانسه کنار مقاومت حاضر شد اما بعد از پایان جنگ موافق اعدام‌ها و تیرباران‌ها نبود. کامو با خشونت مخالف بود اما مقابله و مبارزه را قبول داشت.

وی با اشاره به رمان طغیان‌گر، افزود: او همه نظریاتش درباره کمونیسم را در این کتاب بازگو کرده است، کامو بعد از برگشت از آمریکا مجموعه مقالاتی در تقابل با سلطه شوروی نوشت. او تعریفی از روشنفکر دارد و می‌گوید روشنفکر کسی که می‌بیند و دیده می‌شود و کسی روشنفکر را خوار می‌دارد، نمی‌تواند تردید خود را تحمل کند.

در هر شرایطی می‌توانیم به سراغ عشق برویم و هیچ‌چیز مرا از عشق بازنمی‌دارد.

خانلو در ادامه با خواندن بخش‌هایی از نامه‌های کامو به ماریا کاسارس گفت: در زمان ترجمه این کتاب گاهی شک می‌کردم آیا ما به زبان عاشقانه نیاز داریم و هر بار به خودم می‌گفتم که اکنون به زبان عاشقانه بیش از هر چیز دیگری محتاجیم این نامه‌ها برای من این بود که به یادم بیاورد زبان فارسی ما همیشه این‌همه تلخ و تند و ایدئولوژیک نبوده است و باید بفهمیم که چگونه عشق این‌طور روشنفکرانه از زبان ما بیرون خزید.

در بخشی از این نشست نسرین خطاط به تشریح روزهای تدریس کامو و سارتر در دانشگاه ‌های فرانسه و اختلافات میان آن دو پرداخت و جواد معرف، آثاری که از ژان ماتئی درباره کامو ترجمه کرده را معرفی کرد.

آلبر کامو

آلبر کامو (Albert Camus) نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار الجزایری-فرانسوی و یکی از نویسندگان بزرگ قرن بیستم است. آلبر کامو پس از رودیارد کیپلینگ جوان‌ترین برندهٔ جایزهٔ نوبل و همچنین نخستین نویسندهٔ زادهٔ قاره آفریقا است که این عنوان را کسب کرده‌ است.

از آثار این نویسنده می‌توان به کتاب‌های بیگانه، طاعون، سقوط، مرگ خوش و آدم اول اشاره کرد. کتاب خطاب به عشقکه به تازگی از طرف نشر نو منتشر شده است، مجموعه‌ای از نامه‌های عاشقانه آلبر کامو به ماریا کاسارس با ترجمه زهرا خانلو است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«پنهان خانه پنج در» صاحب تیزر شد/ ادامه اجرا بعد از کنترل کرونا

مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تیزر نمایش «پنهان خانه پنج در» نوشته حسین کیانی و کارگردانی آرش فلاحت پیشه که به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اجرایش در تالار مولوی تا ۹ اسفند ماه لغو شده است، منتشر شد. این اثر نمایشی با باز شدن تماشاخانه‌ها به اجراهای خود ادامه می‌دهد. در خلاصه این نمایش آمده است: درس اول این بود که نترسید از آنچه با آن می‌ترسانند، در زمانه‌ای که آگاهی برای زنان جرم محسوب می‌شد عطری جان منزل خود را وقف آموزش و تحصیل زنان کرده که مردان، شوهران، گزمه‌ها و درآخر بیگانگان و مغول‌ها بر آنها وارد می‌شوند و هر بار به ترفندی باید ایشان را مغلوب سازند. هژیر سام احمدی، شیما پروهان، شیوا ترابی، سعید جاودان، علی رجایی، بهروز سروعلیشاهی، محمد مهدی کیان، عیسی محمدی، علیرضا موسوی، آیلار نو شهری، نساء یوسفی، ریحانه ادراکی، میثم پاکدامن، فاطمه حاجی حسنی، دیاکو حسامی، هلیا حمیدی، مریم شایسته، نگار شهبازی، مجید صد خسروی، مهدی مرتضوی بازیگران نمایش به ترتیب حروف الفبا هستند. دیگر عوامل نمایش «پنهان خانه پنج در» عبارتند از مدیر تولید: امین محمدی، دستیار کارگردان و سرپرست گروه: سیدجواد حسینی، طراح لباس: پریدخت عابدین‌نژاد، طراح صحنه: سینا ییلاق‌بیگی، طراح نور: احسان فلاحت‌پیشه، آهنگساز و طراح صدا: محمد اسلامی، طراح گریم: سیدامین میری، مدیر هنری: امین منتظری، مدیر اجرا: مرتضی حقیقت‌بیان، دستیار طراح صدا و نوازنده سازهای کوبه‌ای: پدرام سلیمانی، منشی صحنه: کوثر مرادی، مجریان گریم: احمد نگهبان و مژده زادمهر، مدیران صحنه: کامران کندی و محمدصالح محمدی، روابط عمومی: سعید جمشیدی پور، مشاور رسانه: فاطمه امین‌الرعایا، عکاس: شکرانه کریم، مربی کاتاکالی: شیما مهدوی، مربی تایچی: فریبا کامران، دستیار طراح صحنه: محمد حسن درباغی فرد، دوخت لباس: فرحناز معصومی و پگاه میرشجاعی، سرپرست ساخت دکور: امیرحسین بابائیان و مصطفی طباطبایی و گروه ساخت دکور: احمد بابائیان، مصطفی جمالی، محمد حسن درباغی فرد، حمید برنا، فرزاد چوپانی و محمد کیالها.

آقای وزیر اگر شما یک شهروند عادی بودید از وزیر بهداشت چه می‌خواستید؟ پاسخ نمکی به رکنا + فیلم

رکنارکنا6 ساعت قبل
مردم هم از طریق فضای مجازی خواست‌های خود از دولت و وزارت بهداشت را مکرر بیان کردند و هر کدام از دید خود برای مهار این ویروس راهکارهایی را ارائه دادند و خواست هایی از وزیر بهداشت داشتند و دارند. و اما اگر وزیر بهداشت، وزیر نبود، در جایگاه یک شهروند در این روزهای مبارزه با کروناویروس از وزیر بهداشت کشورش چه درخواستی داشت؟ سعید نمکی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا به این سوال اینگونه پاسخ داد: " از وزیر می‌خواستم آنچه به نفع سلامت جامعه است بیان کند. من هیچ مصلحتی را بیشتر و مهم‌تر از مصلحت سلامت مردم نمی‌بینم. من مصلحت را در مصلحت سیاسی، اقتصادی و … نمی‌بینم بلکه مصلحت را از منظر بهداشت و درمان نگاه می‌کنم. به عنوان وزیر بهداشت از مردم غیر از این هم انتظار ندارم و مردم نباید از من بیش از این انتظار داشته باشند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
بهبود تنفس استاد شجریان با دستگاهمهر: هیات‌مدیره بیمارستان جم با انتشار هفتمین اطلاعیه خود، تازه‌ترین وضعیت جسمانی محمدرضا شجریان خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی را تشریح کرد. در متن این اطلاعیه که ظهر دیروز، چهارشنبه منتشر شده، آمده است: «در ادامه اطلاع‌رسانی به مردم هنردوست و هم‌میهنان عزیز به استحضار می‌رساند در حال حاضر تب ایشان قطع شده است، ترشحات ریوی بسیار کاهش یافته است ولی به‌دلیل نیاز به حمایت بیشتر تنفسی کماکان از دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) برای بهبود شرایط قلبی تنفسی ایشان استفاده می‌شود. در مجموع شرایط ریوی، قلبی و کلیوی ایشان پایدار است و برای مراقبت بهتر و بیشتر نیازمند ادامه بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.» استاد شجریان از هفته گذشته بر اثر وخامت حال راهی بیمارستان شد، اما روزهای گذشته شرایط بالینی وی از سوی بیمارستان و خانواده وی مثبت ارزیابی شده است. همایون شجریان، خواننده و فرزند استاد شجریان از هواداران خواسته است که برای جلوگیری از شایعات، اخبار مربوط به سلامت این هنرمند را از صفحات او در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
شبکه سه سیما نیز هر روز ساعت ۱۴ به پخش سریال «مرد هزار چهره» مهران مدیری روی آورده است. شبکه یکفیلم سینمایی «شریک زندگی» به کارگردانی علی خوش‌نشین فردا ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. رضا بهبودی، شبنم مقدمی، علیرضا آرا و … در این فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرده‌اند. شبکه پنجفیلم سینمایی سفر داوود به کارگردانی ابراهیم نعمتیان، امروز ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود. ***فیلم سینمایی «فراتر از قانون» به کارگردانی جین فرانسیس هنزگینز فردا ساعت ۱۳:۳۰ پخش می‌شود.
خبر فوریخبر فوری17 ساعت قبل
اسامی نهایی پذیرفته شدگان آزمون استخدام پیمانی سال ۱۳۹۸ وزارت آموزش و پرورش در هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت. ۲- قبول­ شدگان یک برابر ظرفیت جهت پیگیری امور مربوط به استخدام خود به ادارات امور اداری اداره کل آموزش­ وپرورش استان مراجعه و راهنمایی لازم را دریافت نمایند. - عدم تکمیل فرم مربوط و یا عدم ارسال به موقع آن به هسته گزینش استان محل خدمت، به منزله انصراف از استخدام تلقی می­گردد. ۴- معاینات پزشکی (تکمیلی) آزمایشات پاراکلینیکی و تشکیل پرونده استخدامی افراد واجد شرایط معرفی شده به اداره کل آموزش­ وپرورش استان محل خدمت همزمان با بررسی صلاحیت­های عمومی صورت می­پذیرد. توضیح: چنانچه به هر دلیلی صلاحیت عمومی فرد پذیرفته شده مورد تائید قرار نگیرد انجام معاینات پزشکی و سوءپیشینه هیچگونه حقی برای استخدام فرد پذیرفته شده ایجاد نخواهد کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴7 ساعت قبل
همچنین با احتساب افرادی که روز گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند تعداد کلی مبتلایان به ویروس کرونا تا لحظه نگارش این گزارش ۱۳۹ نفر اعلام‌شده است. حالا با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند. ترس از ابتلا در همه جای این کشور موج می‌زند و کرونا تنها موضوع داغ میان مردم و خبرگزاری‌هاست. به گفته مجید مرجانی ممکن است ویروس‌ها روی سطوح این وسایل بنشینند و در خصوص ویروس کرونا، تا مدت چند ساعت یا چند روز، زنده بمانند. با گذشت یک هفته از انتشار اخبار شیوع کرونا در کشور، مردم ایران روزهای سختی را می‌گذرانند.

نظرها

اخبار بیشتر