لبنان|دیدار بری با دیاب/ بازگشت توطئه فرقه‌گرایی حریری به خیابان‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
لبنان|دیدار بری با دیاب/ بازگشت توطئه فرقه‌گرایی حریری به خیابان‌ها

لبنان|دیدار بری با دیاب/ بازگشت توطئه فرقه‌گرایی حریری به خیابان‌ها

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
توطئه فرقه گرایی ناشی از رفتارهای سعد حریری و جریان المستقبل در خیابان‌های لبنان٬ جریان اعتراضات این کشور با عنوان «هفته خشم» را به سمت خشونت بیشتر و برهم زدن امنیت مردم کشانده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌ الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه البناء امروز نبیه بری رئیس پارلمان لبنان میزبان حسان دیاب مامور تشکیل دولت این کشور خواهد بود و قرار است در این جلسه به پرونده تشکیل دولت پرداخته شود. بر اساس اطلاعات منابع سیاسی آگاه از پرونده دولت٬ اولویت این جلسه پرونده دولت و موضوع مربوط به تعداد وزیران آن میان ۱۸ تا ۲۴ نفر خواهد بود.

برخی منابع نزدیک به میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز از تلاش نبیه بری و برخی گروه‌ها برای رسیدن به توافقی برای تشکیل دولتی متشکل از ۲۴ وزیر صحبت می‌کنند.

منابع نزدیک به دیاب نیز تاکید کردند که تا این لحظه مامور تشکیل دولت لبنان همچنان بر موضع خود مبنی بر تشکیل دولتی متشکل از ۱۸ وزیر اصرار دارد.

منابع نزدیک به رئیس جمهور تصریح کردند که ورود حزب‌الله و نبیه بری به خط تشکیل دولت و دیدار نمایندگان آنها در دوروز گذشته با دیاب٬ سهم بسزایی در کاهش موانع اصلی برای تشکیل دولت داشته و نتایج مذاکرات اخیر به سمت تشکیل دولتی متشکل از ۲۴ وزیر به جای ۱۸ وزیر و نیز اضافه شدن نام ۶ شخصیت سیاسی به دولت توجه دارد که مسئولیت قانع کردن دیاب به این امر بر عهده بری است.

اما موضوع دومی که قرار است در این نشست مورد بحث قرار گیرد و کم اهمیت هم نیست٬ نگرانی‌های جریان آزاد ملی است که جبران باسیل رئیس این جریان طی دیداری با نبیه بری آنها را مطرح کرد. این دغدغه‌های جریان آزاد ملی مربوط به پست‌های وزارتی و تناسب آن با آنچه که در دولت سابق جریان داشت و یا مربوط به برخی نام‌هایی است که به این منظور مطرح می‌شوند.

ادامه اعتراضات

ادر سطح خیابان‌های لبنان٬ اعتراضات مردمی تحت عنوان «هفته خشم» همچنان ادامه دارد و دیروز هم مانند سه روز گذشته درگیری میان مردم و نیروهای امنیتی در مقابل بانک‌ها در بیروت تا نیمه شب ادامه داشت.

همچنین عملیات بستن راه‌ها در مناطق مختلف نیز ادامه داشت و اتفاقاتی که در منطقه بقاع در غیاب کامل نیروهای امنیتی افتاد نشان‌دهنده یک توطئه فرقه گرایی بود.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

برخی منابع آگاه درباره ارتباط حریری با تشدید اعتراضات مردمی اعلام کردند که نکته عجیب در این میان مواضع دیروز سعد حریری نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان بود که به جای آنکه اوضاع را آرام کند٬ با ادامه دادن به سیاست فرار رو به جلو٬ مسئولیت اوضاع متشنج سیاسی و ملی و اقتصادی و عدم تشکیل سریع دولت را متوجه جریان آزاد ملی می‌کند و علاوه بر این٬ اقدام تحریک‌آمیز دیگر او دفاع از رئیس بانک لبنان و سیاست‌های وی و نیز سیاست بانک‌هاست.

طبق گزارش منابع پارلمانی به روزنامه البناء٬ هدف حریری از این رفتارها٬ جلوگیری از تشکیل دولت و تحریک گروه‌های طرفدار جریان المستقبل برای فتنه‌انگیزی در خیابان‌هاست تا در نهایت دیاب مجبور به کناره‌گیری از تشکیل دولت شود. طبق گفته منابع این همان اتفاقی است که دیروز در منطقه بقاع با حمله برخی گروه‌های وابسته به جریان المستقبل به یک ون رخ داد که منجر به ایجاد تنش در میان مردم شد.

کارشناسان قانون اساسی به روزنامه البناء گزارش دادند که دولت پیشبرد امور طبق قانون اساسی باید در شرایط استثنایی به صورت اضطراری عمل کند و درحال حاضر شرایط لبنان فوق استثنایی است. این منابع ادامه دادند که همچنین نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور نیز باید جلسات دوره‌‌ای برای دولت تشکیل داده و تصمیماتی برای کار وزارتخانه‌ها و موسسات و …اتخاذ و نیز موسسات نظارت و کنترل قیمت ارزو دلار و نیز تامین ثبات امنیتی و سایر اقداماتی که بحران کشور را کاهش می‌دهد فعال کند.

اطلاعات به روزنامه البناء اشاره می‌کند که نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان از زمان استعفای خود تاکنون فقط ۱۰ دستور را امضا کرده که این یک رسوایی قانونی و سیاسی است.

موج جدید تظاهرات‌ لبنان از سه روز گذشته تحت عنوان «هفته خشم» در اعتراض به اوضاع اقتصادی و تعلل مسئولان در تشکیل دولت آغاز شده و این اعتراضات در مقابل بانک‌ها با درگیری دائمی میان معترضان و نیروهای امنیتی در جریان است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چرا مقام معظم رهبری بعد از ۸ سال به نماز جمعه می‌آید؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

انتشار کتابی با موضوع جهل تاریخی ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، اخیرا کتابی در آمریکا منتشر شد که در آن به رفتارهای ناشی از ناآگاهی‌های تاریخی و جغرافیایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پرداخته شده است. این کتاب در بردارنده مطالبی از ناآگاهی آمریکایی‌ها از اطلاعات تاریخی دیگر ملت‌ها و همچنین جهل خجالت آور از تاریخ خودشان است. در این کتاب از کودکان آمریکایی خواسته می‌شود مثل رئیس جمهور کشور، از تاریخ کشورشان بی خبر نباشند. نویسنده می‌افزاید, درباره پیامد جهل تاریخی, تبعاتی رسواتر از جهل ترامپ را نمی‌توان مشاهده کرد, ترامپ وعده داد آمریکا را به دوران طلایی اش باز می‌گرداند در حالی که از گذشته کشور خود هیچ اطلاعی ندارد. در این کتاب از کودکان آمریکایی خواسته می‌شود مثل رئیس جمهور کنونی کشور, به تاریخشان ناآگاه نباشند, زیرا جهل جامعه به تاریخ کشور, دموکراسی را از درون به مخاطره می‌افکند.

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

نماز جمعه ۲۷دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرده است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، صفحه ریحانه منتسب به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب پستی به بهانه برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلی امام خمینی (ره) منتشر کرد که به این شرح است: بسم الله الرحمن الرحیمیا أیها الذین آمنوا إذا نودی للصلاة من یوم الجمعة فاسعوا إلیٰ ذکر الله وذروا البیع ذٰلکم خیر لکم إن کنتم تعلموندر آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در طلیعه گام دوم انقلاب، نماز جمعه این هفته به امامت حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و با حضور پر شور مردم بصیر و انقلابی در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود و ملت مؤمن و سرافراز ایران اسلامی بار دیگر صحنه‌هایی از همبستگی، شکوه و عظمت خود را به نمایش خواهند گذاشت. توضیح بیشتر در مورد این مراسم و نحوه حضور نمازگزاران محترم از طریق ستاد نماز جمعه تهران اعلام خواهد شد.» بیشتر بخوانید: تصاویری از ۴۰ سال حضور رهبر معظم انقلاب در نماز جمعهانتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

سلیمانی اگر نبود تو عروس داعشی‌ها می‌شدی، نه مردمکان سیاست!

سینماپرس1 روز قبل

خبرگزاری آلمانی: دستور ترور سردارسلیمانی پذیرش این واقعیت بود که تحریمها موثر نبوده

جام نیوز1 روز قبل

استفاده از روش جدید پزشکی برای مادرشدن دختر عرب جنجال به پا کرد +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

لحظه تلخ وداع با خانواده جان‌باخته در پرواز مرگ

برترین‌ها1 روز قبل

مخابرات خراسان جنوبی به یاری سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان شتافت

تسنیم1 روز قبل

هلال احمر برای ما دو چادر آورد و لحظه‌ای هم نایستادند که بگوییم چه می‌خواهیم

سلامت نیوز1 روز قبل

اگر حکم مجری شبکه افق اجرا می‌شد، علی‌عسگری هم باید از صداوسیما اخراج میشد

خبر فوری2 روز قبل

توافق ستاره آژاکس با مادریدی‌ها

افکارنیوز1 روز قبل

شلیک تیرخلاص به برادر در خودروی لوکس! +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

جان باختن هموطنان در حادثه‌ی کرمان ناشی از بی‌تدبیری مسؤولان بود/ مسؤولان با بررسی دلایل سقوط هواپیما، صادقانه به مردم گزارش دهند

ایلنا1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری5 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری5 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری5 روز قبل

پرسپولیس آماده اجرای سیستم جدید؛ ارتش یحیی با استوکس کامل می‌شود؟

نود19 ساعت قبل

سیگنال‌های ارزی در اظهارات رئیس جمهور / قرار است دلار ارزان شود؟

تجارت‌نیوز19 ساعت قبل

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیما19 ساعت قبل

سریال خواب زده سیروس مقدم را در نت پاک تماشا کنید

فردا نیوز19 ساعت قبل

شرکت ۶۵۰۰ نفر در برنامه‌های قرآنی بناب/ ۲۷ خانه قرآن فعال است

مهر19 ساعت قبل

دستیابی اینتر و رم به توافقی جدیدی برای معاوضه پولیتانو و اسپیناتزولا

طرفداری19 ساعت قبل

حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد

همشهری19 ساعت قبل