جای خالی آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. فرهنگ
جای خالی آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی کشور

جای خالی آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی کشور

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
یکی از چالش‌های مهم نظام آموزشی کشور که به‌طور مستقیم بر بازار کار و اشتغال تاثیرگذار است، ضعف در ارائه آموزش‌های مهارتی و فنی‌و‌حرفه‌ای است. قریب به یک دهه است سهم مدرک تحصیلی به‌عنوان ملاک اصلی جذب نیروی کار کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرهیختگان، به عبارت دیگر در سال‌های اخیر و به‌دنبال اشباع فضای کار، سیاستگذاران حوزه اشتغال به این نتیجه رسیده‌اند که کشور، فقط به کارشناس، کارشناس‌ارشد و دکتری نیاز ندارد بلکه نیروی کار ماهر که توانایی، آمادگی و مهارت کافی برای رفع نیاز بخش‌های مختلف اقتصادی داشته باشد، بیش از همیشه نیاز است. اهمیت مهارت‌آموزی از نگاه نیروی کار نیز مورد توجه قرار گرفته است و در یکی، دو دهه گذشته اگرچه آمار فارغ‌التحصیلی دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری افزایش یافته، با این وجود همین افراد به این باور رسیده‌اند که برخورداری از مدرک تحصیلی بدون داشتن مهارت، فرصت‌های شغلی چندانی را پیش‌روی آنها قرار نخواهد داد. کشف این حقیقت که در دنیای کنونی، داشتن مهارت برای ورود به بازار کار یک الزام است، اگرچه در ایران اندکی با تاخیر نسبت به کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه به دست آمده است، اما همچنان سیاستگذاری منسجمی برای افزایش آموزش‌های مهارتی، در نظام آموزش رسمی کشور تدوین نشده است.

آموزش‌های مهارتی چیست؟

زمانی که از واژه آموزش همراه با صفت «فنی» یا «مهارتی» استفاده می‌شود، منظور، نوع خاصی از آموزش است که هدف اصلی آن، آماده‌سازی افراد است. درواقع مهارت‌‌آموزی، انجام فعالیت‌هایی است که به واسطه آن فرد برای ورود به شغل، حرفه و کسب‌وکار آماده می‌شود یا کارایی و توانایی او را در انجام آن افزایش می‌دهد. نگاهی به نظام آموزش عالی کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌‌دهد حدود ۷۰درصد نظام آموزشی این کشورها به آموزش‌های مهارتی با هدف تربیت تکنسین‌ اختصاص دارد و صرفا ۳۰ درصد نظام آموزشی در مسیر تولید علم و دانش حرکت می‌کند. این درحالی است که طبق نظر کارشناسان حوزه آموزشی کشور، سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی ایران بسیار کمتر از کشورهای توسعه‌یافته یا درحال توسعه است، بنابراین ضروری است برای افزایش این سهم سیاستگذاری درستی در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

سهم آموزش‌های مهارتی از بودجه

در لایحه بودجه سال ۹۹، دولت، ۱۹هزار و ۵۸میلیارد تومان بودجه برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نظر گرفته است که از این میزان معادل ۲۰میلیارد و ۵۶۷ میلیون تومان به برنامه توسعه امور آموزش‌های مهارتی و ۷۹۵ میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان از آن به برنامه آموزش نیروی انسانی متخصص مهارتی اختصاص دارد. در واقع چهار درصد از بودجه وزارت علوم به برنامه آموزش نیروی انسانی متخصص مهارتی و کمتر از یک درصد از آن به توسعه امور آموزش‌های مهارتی اختصاص دارد. این درحالی است که به تازگی رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی به دولت پیشنهاد کرده است در راستای مهارتی کردن دانشجویان، ۳۰ درصد از شهریه آنها را در برخی رشته‌های مورد نیاز خود در بعضی از مناطق مورد تایید پرداخت کند. محمدحسین امید، این اقدام را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌عنوان یک راه برون‌رفت از مشکل بیکاری در راستای کارآفرینی، مفید و راهگشا دانسته است. به گفته او دانشگاه علمی-کاربردی سال گذشته در کمیسیون تحقیقات و آموزش مجلس موضوع پرداخت ۳۰ درصد از شهریه دانشجویان را عنوان کرده که ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مصوب شد‌‌‌‌‌ و در کمیسیون تلفیق در مرحله اول به تصویب رسید، اما در مرحله بعد به علت شرایط اقتصادی کشور و کمبود بودجه این پیشنهاد تایید نشد. براساس قانون برنامه ششم توسعه سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزش عالی کشور از سال ۹۶ تا پایان سال ۱۴۰۰ سالانه رشد داشته است. طبق نمودار مذکور در این گزارش، در سال ۹۶ سهم آموزش‌های مهارتی از نظام آموزش عالی ۲۰ درصد بوده که این سهم در سال ۹۸ با رشد ۲۰درصدی به ۲۴درصد رسید. طبق قانون برنامه توسعه ششم این سهم باید در سال ۹۹ به ۲۷ درصد و در سال پایانی برنامه توسعه یعنی در سال ۱۴۰۰ به ۳۰ درصد برسد. طبق گفته رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی، درحال حاضر تعداد دانشجویان و در اصل متقاضیان ورود به دانشگاه کاهش یافته و تعداد آنها به سه‌میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است. به این ترتیب ۳۰ درصد از این تعداد دانشجو، حدود یک‌میلیون دانشجو می‌شود. درحالی که اکنون سهم دانشجویان مهارتی از کل دانشجویان کشور کمتر از ۱۵درصد یعنی حدود ۴۵۰هزار دانشجو است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

افزایش سهم بیکاری فارغ‌التحصیلان آموزش عالی

اگر اهمیت ارائه آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی را در رفع معضل بیکاری و کاهش تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار فرض کنیم، باید دید در دو سال ابتدایی برنامه توسعه ششم یعنی سال‌های ۹۶ و ۹۷ نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان آموزش عالی چه میزان بوده است. برای آنکه بتوانیم آخرین آمارهای سال ۹۸ را نیز در این بررسی مد‌نظر قرار دهیم، ملاک ارزیابی را پاییز سال ۹۸ و مقایسه آن با پاییز سال‌های ۹۶ و ۹۷ در نظر گرفته‌ایم. طبق آمارهای مرکز آمار ایران، در پاییز ۹۶، سهم بیکاری جمعیت ۱۵ساله و بیشتر فارغ‌التحصیل آموزش عالی کشور ۱۸٫۳ درصد بوده است. این رقم در پاییز ۹۷ با رشد ۰٫۳ درصدی به ۱۸٫۶ درصد رسیده است. در سال ۹۸ این سهم با کاهش حدود یک‌درصدی به ۱۷٫۴ درصد کاهش یافته است. اما نگاهی به آمار مربوط به سهم جمعیت بیکار ۱۵ساله و بیشتر فارغ‌التحصیلان آموزش عالی از کل بیکاران کشور بیانگر این است که در پاییز ۹۸ سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران با ۱۶ درصد رشد نسبت به پاییز سال ۹۶ به رقم ۴۳٫۳ درصد رسیده است. درحالی که این رقم در پاییز سال ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۳۷٫۱ و ۴۰٫۵ درصد بوده است. البته در روند بررسی آمار، ذکر این نکته ضرورت دارد که منظور از جمعیت بیکار ۱۵ساله و بیشتر فارغ‌التحصیلان آموزش عالی در این گزارش، تمامی دانشجویان فارغ‌التحصیل در رشته‌های نظری و مهارتی و فنی و حرفه‌ای هستند نه صرفا دانشجویانی که در دوره تحصیل، آموزش‌های مهارتی کسب کرده‌اند.

چالش‌های آموزش مهارتی در کشور

نتایج تحقیقات محققان نشان می‌دهد مهم‌ترین چالش‌های آموزش مهارتی در کشور در سه مورد خلاصه می‌شود؛ نبود مدل توسعه آموزش عالی، مشخص نبودن میزان سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزش عالی کشور و نبود مهارت‌های لازم در دانش‌آموختگان مراکز مهارت‌آموزی. شاید یکی از دلایل اصلی وجود این چالش‌ها در نظام آموزشی کشور این است که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای درمقایسه با آموزش‌های نظری از لحاظ هزینه‌ها گران‌تر است. از سوی دیگر لازم است بین آموزش‌های عرضه‌شده و نیاز بازار کار تناسب و هماهنگی وجود داشته باشد. مجموع عوامل و دلایلی که باعث شده نظام آموزشی کشور، از خلأ بزرگ ارائه آموزش‌های مهارتی رنج ببرد، نشان می‌دهد صرف اختصاص بودجه یا پرداخت بخشی از هزینه‌های دانشجویان مهارتی یا افزایش سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزش عالی کشور راهکار حل این مشکل نیست بلکه باید بخش‌های تصمیم‌گیر مربوط به آموزش‌های مهارتی در وزارتخانه‌ها نیز همسو با دانشگاه‌ها، سیاست‌های خود را تدوین کنند. وجود پایگاه‌های آماری و اطلاعاتی مربوط به بازار مشاغل مهارتی ازجمله مشاغل میانی و مهارتی و تکنسین‌ها نیز اقدامی ضروری است که باید با هدف ساماندهی فارغ‌التحصیلان آموزش‌های مهارتی تهیه و تاسیس شود. مهم‌ترین موضوع نیز ضرورت سرمایه‌گذاری دولتی در رشته‌های مهارتی حساس و راهبردی است که دولت باید در دستور کار خود قرار دهد.

جای خالی آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی کشور - 11

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری1 روز قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

موسیقی متن فیلم کوچ‌نشین‌ها؛ دیمیتری تیومکین

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «کوچ نشین‌ها / The Sundowners» به کارگردانی فرد زینمان محصول سال ۱۹۶۰ است. دبورا کار، رابرت میچام، پیتر اوستینوف، گلینیس جونز و دینا مریل مقابل دوربین جک هیلیارد بازی کردند. دیمیتری تیومکین موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

رونمایی از آنونس «مردن در آب مطهر» برادران محمودی

ایلناایلنا1 روز قبل
آنونس فیلم سینمایی برادران محمودی در آستانه نمایش در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد. به گزارش ایلنا، آنونس فیلم سینمایی «مردن در آب مطهر» به کارگردانی و نویسندگی نوید محمودی و تهیه‌کنندگی جمشید محمودی توسط محمد واحد ساخته شده است و اولین نمایش این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خواهد بود. «مردن در آب مطهر» ۱۷ بهمن ماه ساعت ۱۹:۳۰ در پردیس سینمایی ملت برای اهالی رسانه نمایش داده می‌شود. علی شادمان، ندا جبرائیلی، متین حیدرنیا، صدف عسگری و سوگل خلیق علیرضا آرا، امیررضا رنجبران، خیام وقار، پیمان مقدمی، مهتاب جعفری، فرید اسحاقی، فاطمه شکری، محیا رضایی، فاطمه میرزایی و علیرضا مهران بازیگران این فیلم هستند. عاشقانه تازه برادران محمودی قصه چند جوان مهاجر افغان را روایت می‌کند که قصد رفتن به اروپا رادارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

اتاق خودروی هوشمند مبتنی بر تکنولوژی ۵G سامسونگ رونمایی شد

تکراتوچند ثانیه قبل

بررسی مشخصات فنی سونی PS۴ Pro: یک پلی استیشن ایده‌آل برای تلویزیون ۴K

تکراتوچند ثانیه قبل

آشنایی با انواع روش‌های تبلیغات در گوگل

تکراتوچند ثانیه قبل

انتقال «کیوتریت» از طریق تله‌پورت کوانتومی برای اولین بار

همشهری14 دقیقه قبل

طرح شناسایی اختلالات ژنتیک افراد معلول در زنجان اجرا می‌شود

مهر15 دقیقه قبل

کونته بازیکن سابق خود را فراخواند؛ موزس ترکیه را به مقصد ایتالیا ترک می‌کند

فارس15 دقیقه قبل

آماده‌سازی برای دیدار میان مقام‌های وزارت خارجه و دفاع روسیه و فرانسه

ایلنا16 دقیقه قبل