حاج قاسم چگونه طوفان تروریسم را متوقف کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
حاج قاسم چگونه طوفان تروریسم را متوقف کرد

حاج قاسم چگونه طوفان تروریسم را متوقف کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
‌ نقش گسترده سردار شهید قاسم سلیمانی در نبرد مقابل گروه‌های تروریستی چنان حیاتی و با ارزش است که شاید برای شناخت دقیق آن نیاز به گذشت سال‌ها از اصل این ماجرا و مشخص شدن نقشه‌های شیطانی غرب برای منطقه خاورمیانه دارد.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، در تاریک‌ترین لحظات هجوم داعش به عراق و زمانی که مسئولان این کشور ملتمسانه به دنبال دریافت کمک از امریکا و ایران بودند، تنها یک نفر بود که توانست مسیری امیدوارکننده برای مقابله با داعش در دروازه‌های بغداد فراهم کند. قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس ایران با هماهنگی مستقیم با فرمانده کل قوا اجازه کمک گسترده نظامی به عراق برای مقابله با داعش را به دست آورد.

جنگنده‌های ایرانی با هماهنگی دولت عراق ستون‌های داعش را در نزدیکی سامرا بمباران کرده و با کند کردن پیشروی داعش اجازه تشکیل یک حلقه دفاعی به دور بغداد برای جلوگیری از نفوذ تروریست‌های تکفیری را فراهم کردند. در مرحله بعدی کمک‌های نظامی به سمت کرد‌ها سرازیر شد و در نهایت اولین گام در عقب راندن داعش با عملیات مشترک نیرو‌های کرد و ارتش عراق شهر آمرلی آزاد شد.

نبرد علیه داعش در سوریه و عراق از آن پس نزدیک به چهار سال دیگر به طول انجامید تا زمانی که ابوکمال اولین شهری که در سوریه به تصرف داعش در آمده بود، در عملیاتی تخت فرماندهی سردار قاسم سلیمانی آزاد شد.

تهدید ایران در مقابله با بوش چگونه کنار زده شد

نقش سردار سلیمانی در مدیریت منطقه از سال ۱۳۷۶ آغاز شد، زمانی که وی به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسید. نیرویی که هدف آن حفظ دستاورد‌های انقلاب اسلامی بود و به تدریج تبدیل به یکی از مؤثرترین نهاد‌های نظامی در ایران تبدیل شد.

نقش سپاه قدس به عنوان یک نهاد نظامی در ابتدا چندان میان افکار عمومی مشخص نبود، اما به دلیل نقشی که در مقابله با تهاجم نظامی امریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران بازی کرد به تدریج به عنوان یک قدرت اساسی در سطح منطقه مطرح شد.

شاید نقطه اوج‌گیری این حرکت به زمانی باز می‌گشت که در پی حادثه یازدهم سپتامبر نیرو‌های امریکایی یک لشکرکشی تمام در منطقه خاورمیانه را آغاز کردند. در ابتدا افغانستان و سپس عراق اشغال شد و بسیاری بر این گمان بودند که ایران گزینه بعدی برای حمله نظامی خواهد بود. در این میان سپاه قدس توانست با ایجاد یک عمق راهبردی در منطقه این تهدید را به طور کامل خاتمه دهد. خاتمه دادن به این تهدید اولین دستاورد مهم قاسم سلیمانی بود.

نقطه اوج این نبرد نیز به سال ۲۰۰۶ میلادی باز می‌گردد. قاسم سلیمانی در این نبرد فرماندهی مستقیم صحنه نبرد را بر عهده داشت و در اوج حملات هوایی رژیم صهیونیستی به صورت اضطراری از طریق سوریه به ایران بازگشت تا در جلسه‌ای با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی و سایر مسئولان شرکت کند. بعد از بازگشت سردار سلیمانی به لبنان بود که جریان نبرد به نفع حزب‌الله لبنان بازگشت و یگان زرهی رژیم صهیونیستی متشکل از تانک‌های مرکاوا در مناطق جنوبی لبنان به وسیله موشک‌های کورنت روسی که از زرادخانه سوریه در اختیار آنان قرار گرفته بود، زمین‌گیر شدند.

این حرکت بار دیگر در فلسطین و نوار غزه تکرار شد و توانست به تعبیر رهبری دست خالی آنان را در مقابله فراگیر با رژیم صهیونیستی پر کند.

شاهکار سپاه قدس در مقابله با گرو‌ه‌های تروریستی

در این میان نبرد تمام‌عیار ایران با گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه مهم‌ترین شاهکار قاسم سلیمانی است. موج گسترده ناآرامی در سوریه از سال ۲۰۱۱ و از منطقه درعا آغاز شد که به سرعت با دخالت طرف‌های خارجی از جمله کشور‌های عربی و امریکا به یک درگیری تمام‌عیار کشانده شد.

یک پل هوایی تمام‌عیار از کشور‌های اروپای شرقی تسلیحات روسی را که با پول قطر، عربستان و امارات خریداری شده بود به ترکیه، اردن و لبنان انتقال می‌داد تا به دست گروه‌های جهادی و سلفی برسد.

زمانی که نظام سوریه در حال فروپاشی بود و دمشق پایتخت این کشور در آستانه سقوط قرار داشت، باز هم این قاسم سلیمانی بود که به کمک این کشور رفت. در ابتدا این حزب‌الله لبنان بود که در عملیات آزادسازی شهر القصیر توان نظامی خود را به رخ متحدان غربی کشید و در ادامه مستشاران ایرانی وظیفه بازآرایی و تجدید حیات ارتش سوریه را بر عهده گرفتند. هر چقدر نبرد شدت می‌یافت بسیج نیرو‌ها از دو طرف گسترده‌تر می‌شد. تشکیل گروه تروریستی داعش از بقایای شاخه عراق القاعده و تصرف سریع مناطق مختلف در سوریه و عراق از جمله نقطه اوج این نبرد بود. داعش پیچیده‌ترین و گسترده‌ترین گروه تروریستی بود که از امکاناتی جهانی بهره می‌برد. گروهی که سربازان افرادی از ۸۰ ملیت مختلف تشکیل می‌دادند و می‌رفتند که به راستی حکومتی جهانی را تشکیل دهند. در اینجا بود که باز هم حضور قاسم سلیمانی به مهم‌ترین برگ برنده ایران تبدیل شد. اولین نقطه مقاومت ایران در منطقه جلولا در استان دیالی عراق بود و به‌تدریج بقیه مناطق عراق همچون تکریت، سامرا، فلوجه و الانبار آزاد شدند.

در سوریه نیز حضور نیرو‌های هوافضای روسیه توانست برتری هوایی را به سمت محور مقاومت عوض کند. از سوی دیگر رزمندگانی از عراق و افغانستان نیز به یاری ارتش سوریه، نیرو‌های حزب‌الله و کرد‌های سوریه آمدند. پیشروی نیرو‌های گروه‌های تروریستی نه تنها متوقف شد بلکه در کمتر از سه سال در سوریه و عراق به نقطه پایانی خود رسید.

سردار سلیمانی با این عملکرد خود نه تنها در خارج از ایران بلکه در داخل ایران صرف نظر از هر گونه گرایش سیاسی به محبوبیتی باور نکردنی رسید. نظرسنجی مؤسسه ایران پل که طی سه مرحله در سال ۲۰۱۹ انجام شد نشان داد که سردار قاسم سلیمانی محبوب‌ترین شخصیت سیاسی در ایران محسوب می‌شود؛ محبوبیتی که به خوبی در عزاداری سرتاسری اقشار مختلف مردم ابران در هنگام خبر شهادت وی روشن بود.

شهید قاسم سلیمانی برای آینده چه ساخت

نقش قاسم سلیمانی در مقابله با گروه‌های تروریستی شاید در شرایط فعلی چندان قابل درک نباشد و سال‌ها بعد با مشخص شدن ابعاد توطئه غرب در این منطقه قابل درک است. زمانی که کشور‌های غربی از نبردی ۳۰ ساله در منطقه بر سر درگیری‌های مذهبی سخن می‌گفتند این ایران به رهبری قاسم سلیمانی بود که توانست این توطئه را خنثی کند. توطئه‌ای که قرار بود به ریشه‌کنی کامل نقش اسلام در امور سیاسی و دین‌زدایی کامل این منطقه تبدیل شود. هم اکنون نه تنها تروریست‌ها در منطقه خاورمیانه به طور کامل سرکوب شده‌اند، بلکه شاهد این هستیم که بازگشت تروریست‌های داعشی به اروپا موجب دردسر‌های فراوانی برای غرب شده است.

برای درک نقش سردار شهید قاسم سلیمانی در مقابله با داعش شاید همین نکته بس باشد که پس از شهادت ایشان بار دیگر حملات داعش به مقر‌های نیرو‌های نظامی عراق فزونی گرفته است. با این حال ذکر این نکته هم ضروری است که اقدامات سردار حاج قاسم سلیمانی چنان ذخیره معنوی و مادی گسترده‌ای برای محور مقاومت فراهم کرده است که بازگشت به شرایط قبلی حتی با قدرتی همچون امریکا نیز امکان پذیر نخواهد بود. مسئله‌ای که هم اکنون تمام کارشناسان به آن معترف هستند.

منبع: روزنامه جوان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افشای دروغگویی صدای آمریکا توسط کارشناس آن +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به تازگی آمریکا ادعای عجیبی درباره هواپیمای اوکراینی کرده که تعجب بسیاری را برانگیخته است. دولت این کشور می‌گوید توانسته است که موشک اصابت شده به این هواپیما را رصد کند. اما این ادعا از سوی بعضی زیرسوال رفته که یکی از آن‌ها کارشناس صدای آمریکا است. ایالات متحده مدعی شده است که این موشک را شناسایی و رصد کرده است و محکم سر حرف خود ایستاده است. این یک افتضاح نظامی برای آمریکا است.» ویدئوی کامل مصاحبه این فرد را در ادامه مشاهده می‌کنید: مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.

فیلم/ پدر نظامی آمریکایی: یک هفته است از وضعیت پسرم در عین الاسد بی‌خبرم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر گزارش داد: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه در دولت مستعفی روسیه در سخنرانی خود در بنیاد روابط بین الملل در تاشکند ازبکستان گفت: خروج آمریکا از توافقنامه هسته‌ای ایران و معاهده موشک‌های میان برد، باعث تشدید تنش در منطقه شد. رفتارهای غیرعقلانی آمریکا و متحدانش باعث فاجعه در خاورمیانه و شمال آفریقا شده است. باید با خطر تروریسم و تهدیدات علیه امنیت سایبری مقابله کرد.

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.

نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات سرمایشی و گرمایشی اصفهان

20+
باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، «حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس در بیانیه‌ای تاکید کرد که حملات جنگنده‌های اسرائیلی به نوارغزه در ادامه جنایات بی وقفه دشمن صهیونیستی علیه ملت فلسطین چه در این باریکه، قدس و حتی کرانه باختری انجام می‌گیرد. وی افزود که به رغم تمامی این جنایات، سرانجام پیروزی برای ملت فلسطین خواهد بود. قاسم تاکید کرد که بدون شک عزم و اراده ملت و مقاومت فلسطین بار دیگر بر دشمن صهیونیستی غلبه خواهد کرد. جنگنده‌های اسرائیلی شب گذشته چندین مرتبه اهدافی را در نوارغزه بمباران کردند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری5 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری5 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری5 روز قبل

پرسپولیس آماده اجرای سیستم جدید؛ ارتش یحیی با استوکس کامل می‌شود؟

نود18 ساعت قبل

سیگنال‌های ارزی در اظهارات رئیس جمهور / قرار است دلار ارزان شود؟

تجارت‌نیوز18 ساعت قبل

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیما18 ساعت قبل

سریال خواب زده سیروس مقدم را در نت پاک تماشا کنید

فردا نیوز18 ساعت قبل

شرکت ۶۵۰۰ نفر در برنامه‌های قرآنی بناب/ ۲۷ خانه قرآن فعال است

مهر18 ساعت قبل

دستیابی اینتر و رم به توافقی جدیدی برای معاوضه پولیتانو و اسپیناتزولا

طرفداری18 ساعت قبل

حرف روحانی درباره انتخابات مجلس چه بود که جنجالی شد

همشهری18 ساعت قبل