آیت الله هاشمی مبارزی توسعه گرا و آینده نگر بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

آیت الله هاشمی مبارزی توسعه گرا و آینده نگر بود

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون اول رییس جمهور با اشاره به حادثه هواپیمای اوکراینی گفت: من به سهم خودم سردار حاجی زاده را تحسین می‌کنم، مسئولیت پذیرفت و اعلام کرد و گفت: گردنم از مو باریکتر است.
آیت الله هاشمی مبارزی توسعه گرا و آینده نگر بود - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای اسحاق جهانگیری در مراسم سومین سالگرد بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و همچنین گرامیداشت سردار شهید سلیمانی افزود: در زمان وجود موفقیت، مسئولان از یکدیگر سبقت می‌گیرند که بگویند ما این کار را کردیم، ولی در زمانی که خطا و اشتباهی وجود دارد، شجاعت مسئولیت پذیری در چنین مقطعی بسیار قابلیت تحسین دارد.

وی تاکید کرد: نیرو‌های نظامی حافظ مرز‌ها و امنیت کشور هستند و تضعیف این نیرو‌ها در هیچ شرایطی به ویژه شرایط پیچیده منطقه ما به مصلحت ما نیست.

آقای جهانگیری در ادامه آیت الله هاشمی را مبارزی توسعه گرا و آینده نگر توصیف کرد که در هر عرصه‌ای از خدمت که مجال می‌یافت، در عبور از بحران‌ها میراثی گرانقدر از خود به جای گذاشت.

وی با بیان این که این سالگرد امسال در شرایط خاصی برگزار می‌شود، افزود: در شرایط دشوار و غمباری هستیم و سخن بر زبان من هم مثل هر ایرانی دیگری به آسانی جاری نمی‌شود و اگر الزامی به حکم وظیفه، اخلاق و ادب در قبال یادبود دو شخصیت ممتاز ملی کشور؛ آیت الله هاشمی رفسنجانی و سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نبود، ترجیح می‌دادم در برابر حادثه‌ها و فاجعه‌هایی که طی دو هفته اخیر کام ملت ایران را تلخ کرده است همچنان سکوت و تنها با خدای خود در خلوت صحبت کنم.

وی تصریح کرد: ​ دی ماه امسال برای همه ما و همچنین همه ایرانیان ساکن این سرزمین و کسانی که در نقاط دیگری زندگی می‌کنند تا به امروز در غم، نگرانی، دلهره و شنیدن خبر‌های غیرمنتظره و در هراس از آینده گذشته است.

خدایا کمک کن روز‌های پایانی به خوبی بگذرد.

اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

معاون اول رییس جمهور گفت: آن لحظه‌های تلخ هفته قبل از دی ماه که بی اعتمادی و چندپارگی حوادث آبان ماه، ملت ایران را دچار مشکلات زیادی کرده بود و نگرانی زیادی وجود داشت آن نگرانی‌ها به این لحظه‌های وحدت (تشییع سردار سلیمانی)، همبستگی، اعتماد و امید تبدیل و یک سرمایه اجتماعی برای کشور ایجاد شد و سرمایه اجتماعی کشور به عنوان مهمترین سرمایه مردم و نظام افزایش یافت.

وی ادامه داد: افسوس، افسوس که سوگ جانباختن جمعی از نخبگان علمی و افتخارآفرینان میدان دانش در اثر خطای محاسباتی و غلبه شرایط جنگی بر مدیریت امور و همچنین پنهان نگهداشتن حادثه برای چند روز این فرصت عظیم ملی را در معرض تهدید قرار داد.

آقای جهانگیری با اشاره به دیدارش با برخی خانواده‌های داغدیده حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی تصریح کرد: باید به آن‌ها حق بزرگی داد که گلایه، نقد و اعتراض کنند و نباید حق آنان نادیده گرفته شود؛ انصاف این است که در مدیریت بحران و ارتباطات بحران اشتباهات و خطا‌های بزرگی اتفاق افتاد.

معاون اول رییس جمهور گفت: باید ریشه‌ها، زمینه‌ها، ابعاد و پیامد‌های این موضوع به درستی روشن و شناخته و با سرعت و قاطعیت اصلاح شود.

وی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی که یاد برخی از شخصیت‌ها و مدیریت‌ها و حتی نبودن آن‌ها زنده می‌شود؛ آیت الله هاشمی رفسنجانی از جمله مدیران باتدبیر و آینده نگر جمهوری اسلامی ایران بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

واقعیت یک ویدئو …

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
این خانم در ویدیوی پنج دقیقه‌ای که از اتاق نشیمن خانه‌اش ساخته به جامعه آمریکا می‌گوید گول حرف رسانه‌های آمریکا را در غیرقانونی خواندن ترور سلیمانی نخورند. او می‌گوید از اینکه می‌بینم ماشین تبلیغاتی و رسانه‌های ایران از قاسم سلیمانی تجلیل می‌کنند کاملا عصبانی هستم. اما پشت پرده این ویدوی ساده چیست؟ وقتی رسانه‌های معتبر دنیا به دنبال کشف واقعیت این ویدیو رفتند به نکات قابل تاملی دست یافتند. ارتش آزاد همان گروه مسلحی است که لیبی را جهنم کرده و یکی از علل برپا شدن بازار‌های برده فروشی در این کشور شده است. کسی که همکاری تنگاتنگی با این اتاق فکر دارد که طرح بولتون برای مسلح کردن قومیت‌ها جهت تجزیه ایران را تهیه و به کاخ سفید برد.

فیلم | هویت کسی که از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرد فاش شد

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی بازفید نیوز، ساغر اریکا کسرایی، زن ایرانی که ویدئویی را منتشر کرده و از رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار قاسم سلیمانی تشکر کرده بود در واقع یک لابی‌گر فروش اسلحه به یک گروه شبه نظامی در لیبی از کار درآمد. وی در سال ۲۰۱۹ برای یک شرکت لابی‌گر مستقر در تگزاس به نام لیندن گاورمنت سولوشنز کار می‌کرد. این شرکت از سوی ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر، افسر سابق دولت معمر قذافی که حدود ۲ دهه اخیر ساکن ویرجینیا بوده و در این ایام برای سازمان سیا کار می‌کرده، اجیر شده بود.

استقرار هاشمی در کاخ مرمر درست نبود/ با جروبحث کاخ را تخلیه کردیم

مهرمهر1 روز قبل
پرویز فتاح: استقرارمرحوم هاشمی بعنوان دبیر مجمع تشخیص درکاخ مرمر درست نبود، بعدازفوت او کاخ را به سختی وباجروبحث تخلیه کردیم. این تخلیه ازمواردی بودکه نمی‌دانستیم شکایتمان را پیش چه کسی ببریم.
ایرناایرنا4 ساعت قبل
بعد از ترور مذبوحانه سردار قاسم سلیمانی به‌دست دولت آمریکا و بالا گرفتن مجدد تنش بین تهران و واشنگتن، مجموعه‌ای از اتفاقات ناخواسته و دردناک شکل گرفت که آرامش و ثبات سیاسی کشور را بر هم زد. هر چند تقریبا سران همه کشورها در جایگاه اعلام موضع، تصمیم آمریکا در ترور سردار سلیمانی را اقدامی تنش‌زا در شرایط کنونی ارزیابی کردند، اما آنچه این مقامات در عمل انجام دادند تا حد زیادی متفاوت بود. متأسفانه توافقات حقوقی بین‌المللی نیز دستمایه خواسته‌ها و امیال فرصت‌طلبانه مقامات این کشورها قرار می‌گیرد. در بخشی از کتاب شهریار ماکیاولی آمده است: «… پادشاه باید پیمان خود را نگه‌دارد، اما اگر ضروری دید آن را زیر پا بگذارد. ایران امروز بیش از هر مقطعی از دوران انقلاب در معرض فشار و تهدید قرار دارد و عبور از این شرایط مستلزم فروتنی، صداقت، درایت و اخلاق‌گرایی مسئولان و البته صبوری بیشتر و همراهی و همدلی مردم است.

دلیل استعفای ناگهانی نخست وزیر روسیه چه بود؟

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر