بومی‌سازی نظام چندلایه تأمین اجتماعی با توجه به تجربیات جهانی ضروری است/خلاء نهاد تنظیم‌گر مستقل و حرفه‌ای در حوزه تأمین اجتماعی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اجتماعی

بومی‌سازی نظام چندلایه تأمین اجتماعی با توجه به تجربیات جهانی ضروری است/خلاء نهاد تنظیم‌گر مستقل و حرفه‌ای در حوزه تأمین اجتماعی

ایلناخبرگزاری ایلنا |
نایب رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی برلزوم بومی سازی نظام چندلایه تأمین اجتماعی در کشور تأکید کرد.

بومی‌سازی نظام چندلایه تأمین اجتماعی با توجه به تجربیات جهانی ضروری است/خلاء نهاد تنظیم‌گر مستقل و حرفه‌ای در حوزه تأمین اجتماعی - 1

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، علی حیدری در پنل تخصصی الزامات استقرار نظام تأمین اجتماعی چند لایه در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی که در مرکز همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: الزامات استقرار نظام چند لایه تامین اجتماعی که از تکالیف برنامه پنجم توسعه بوده است و سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه نیز این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مطالعاتی انجام و اسناد سیاستی مربوطه نیز تنظیم شده است. در این پنل به مرور تجربیات جهانی می‌پردازیم و الزامات و استانداردهای استقرار نظام تأمین اجتماعی چند لایه را بررسی می‌کنیم.

حیدری خلاء نهاد تنظیم‌گر مستقل و حرفه‌ای در حوزه تأمین اجتماعی را یکی از مسائل مهم کشور برشمرد و گفت: برای عبور از وضعیت فعلی و انجام اصلاحات در نظام بازنشستگی نیازمند ترسیم مسیرهای هوشمند و حساب شده هستیم و باید از تجربیات جهانی نیز استفاده کنیم.

رضا کاشف، مشاور معاونت درمان سازمان تأمین اجتماعی نیز گفت: برای استقرار نظام تأمین اجتماعی چند لایه استانداردهایی وجود دارد که براساس تجربیات کشورهای مختلف توسط سازمان بین المللی کار تعریف شده است.

وی افزود: این استانداردها در ادوار مختلف بازنگری شده است و در حال حاضر نسل چهارم استانداردها مورد توجه قرار دارد و در کشور ما تقریبا تمامی این استانداردها رعایت شده است.

کاشف در ادامه به مرور مهمترین استانداردهای تعریف شده از سوی سازمان بین المللی کار پرداخت و گفت: پوشش فراگیر خدمات، تکلیف حکومت و حق مردم در برخورداری از خدمات تأمین اجتماعی، پیشگیری از فقر، توازن اکچوئریال صندوق‌های بازنشستگی و تضمین حداقل مزایا از مهمترین استانداردهای مورد نیاز برای نظام چندلایه تأمین اجتماعی هستند.

گرجی‌پور، رئیس دبیرخانه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی نیز در این پنل گفت: قبل از هر نوع اصلاحاتی، اصلاحات مدیریتی و فرآیندی باید در اولویت باشد و قبل از این اصلاحات، سایر اقدامات تاثیر چندانی نخواهد داشت.

خبری: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

وی توجه به نظرات تخصصی را برای اصلاح و ارتقاء نظام تأمین اجتماعی ضروری دانست و گفت: امیدواریم مدیران و تصمیم گیرندگان کشور به دیدگاه‌های کارشناسی توجه بیشتری داشته باشند و اصلاحات مورد نیاز در نظام بازنشستگی را در زمان مناسب به اجرا بگذارند.

شیبانی، رئیس انجمن اکچوئری ایران و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: نظام تامین اجتماعی پنجمین ابرچالش کشور است و از ۲۰ سال قبل ما این چالش را مطرح کرده‌ایم که تعهدات انباشته تامین اجتماعی در کشور وجود دارد و باید اصلاحات در نظام بازنشستگی ایجاد شود.

وی مسئله اصلی کشور را عدم انجام اصلاحات در حوزه بازنشستگی دانست و گفت: علت انجام نشدن این اصلاحات این است که در کشور نهاد حرفه‌ای و مستقلی که تنظیم کننده قعالیت نظام تأمین اجتماعی باشد نداریم و تا زمانی که این نهاد تنظیم کننده ایجاد نشود، امکان اصلاح نظام تأمین اجتماعی نیز فراهم نخواهد شد.

نرگس اکبرپور، مدیرگروه بیمه‌های اجتماعی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی نیز در این پنل گفت: افزایش امید به زندگی و کاهش زادآوری و سایر تغییرات جمعیتی روندی جهانی است و اهمیت و ضرورت اصلاح نظام‌های بازنشستگی در همه کشورهای جهان مطرح است.

وی با بیان اینکه اصلاح نظام بازنشستگی می‌تواند شامل سه نوع اصلاحات پارامتریک، ساختاری و پارادایمی باشد، گفت: اصلاحات پارامتریک در بسیاری از کشورها به صورت دوره‌ای و با سهولت انجام می‌شود.

اکبرپور در ادامه به مرور تجربیات برخی کشورها در اصلاح نظام بازنشستگی پرداخت و گفت: اصلاح نظام تامین اجتماعی در بیش از ۳۰ کشور اجرا شده و هر کشور در جزئیات متفاوت هستند و هر کشور تجربه خود را دارد.

وی پایداری، پوشش و کفایت خدمات تأمین اجتماعی را از مسائل اساسی در اصلاح نظامات بازنشستگی برشمرد و گفت: الگوی واحدی برای همه کشورهای جهان وجود ندارد و با توجه به اقتضائات و شرایط خاص هر کشور این اصلاحات انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

این اسباب‌بازی هوشمند را به کودکان خلاق خود معرفی کنید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
هوشمند است و به خلاقیت بیشتر کودکان کمک می‌کند. آن‌ها را وادار به تحرک بیشتر کرده و نوآوری را به آن‌ها آموزش می‌دهد. اما بازی با آن نیاز به آموزش دارد.

صحبت‌های رایان پورجم فرزند‌ منصور پورجم از جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.

صحنه‌های دیده نشده از تمرین روزانه بروسلی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

امشب، وضع نامناسب آب و هوا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ محبی در ارتباط زنده تصویری با بخش خبر ۲۱ شبکه یک سیما افزود: وضع تردد در جاده‌های کشور نامناسب است و چنانچه سفر کردن در ساعات پیش رو ضرورت دارد توصیه می‌شود رانندگان زنجیر چرخ و ترجیحا اغذیه مناسب و پتو به همراه داشته باشند. وی ادامه داد: به علت بارندگی برف و باران در بیشتر محور‌های مواصلاتی کشور، مخصوصا جاده‌های کوهستانی شمال کشور، رعایت سرعت مطمئن و فاصله قانونی از ضروریات تردد در این ایام است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

سولسشایر: شانس با ما یار نیست/ راشفورد ۶ هفته دور از میادین خواهد بود

تسنیم5 دقیقه قبل

اجتماع فاطمی در میدان‌های بزرگ شهرهای کشور برگزار می‌شود

مهر5 دقیقه قبل

توسعه کتابخوانی در درگز نیازمند راه‌اندازی کتابخانه سیار است

ایسنا7 دقیقه قبل

اعتبار و تسهیلات بانکی برای سیلزدگان ۳ استان

آفتاب‌نیوز8 دقیقه قبل

درگیری لفظی روی کین و جیمی کرگر؛ روی کین: شاید به این دلیل که لمپارد یک فرد انگلیسی است خوب کار می‌کند!

طرفداری10 دقیقه قبل

کلاهبرداری ۲۰ میلیاردی از پولداران تهرانی

رکنا10 دقیقه قبل