غفلت فعالان حقوق زنان در حمایت از زنان نابارور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
غفلت فعالان حقوق زنان در حمایت از زنان نابارور

غفلت فعالان حقوق زنان در حمایت از زنان نابارور

ایمناخبرگزاری ایمنا |
ناباروری یکی از عوامل اجتماعی خشونت علیه زنان و ظلم به زنان نازا است. بنابراین ضرورت دارد تا فعالان اجتماعی و حامیان حقوق زنان، حمایت اجتماعی برای بیمه و خدمات مشاوره‌ای ناباروران را با جدیت مطالبه کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، ناباروری از جمله معضلات اجتماعی روبه افزایش است به‌طوری که طبق گزارش‌های وزارت بهداشت از هر پنج زوج جوان یک زوج دچار نازایی است، این بیماری به دو دسته اولیه و ثانویه و با علل مختلف زنانه، مردانه تقسیم می‌شود. ناباروری گاهی به دلیل فشار اجتماعی توانایی و شایستگی زنان جامعه را زیر سوال می‌برد، از سوی دیگر این معضل درگیری‌های جسمانی، عاطفی به دنبال دارد و در برخی مواقع بر روابط جنسی زوجین نابارور تاثیر منفی می‌گذارد.

زنانی که پس از حداقل یک سال تلاش برای بچه‌دار شدن مشخص می‌شود که از طعم مادری محروم هستند؛ فشار اجتماعی و نگاهی بعضا توام با تحقیر اطرافیان را متحمل می‌شوند. بر اساس آخرین گزارش معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت بیش از ۳٫۵ میلیون زوج، ناباروری اولیه دارند و سالانه حدود ۹۰ هزار نفر به این آمار اضافه می‌شود.

ناباروری خشونتی فاحش علیه زنان است

علی رغم اینکه به زعم اکثر کارشناسان، سهم زنان و مردان در ابتلا به ناباروری یکسان است؛ ولی به دلیل باورهای غلط اجتماعی، ناباروری، مشکلی زنانه تلقی می‌شود. به همین علت گاهی مردان بدون پذیرش فرایند درمان برای مشخص شدن علت ابتلا به ناباروری، با اتکا به آن تصور غلط، هزینه اجتماعی اصلی ناباروری را به زنان تحمیل می‌کنند.

زنان نابارور بیشترین فشار اجتماعی را در جامعه به دوش می‌کشند؛ به طوری‌که بعضا برخی مردان به بهانه هزینه‌های زیاد و دشواری‌های فرآیند درمان، از پیگیری درمان امتناع می‌ورزند و به این بهانه فرآیند طلاق یا ازدواج مجدد را به جریان می‌اندازند.

در همین راستا، بسیاری از مردان به‌دلیل عدم حمایت‌های بیمه‌ای از درمان ناباروری، قادر نیستند عمل‌های درمانی را شروع کنند؛ در نتیجه فشارهای اجتماعی سبب می‌شود همسر اول خود را با انبوه مسائل روحی و روانی رها کرده و رای ازدواج مجدد اقدام کنند.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

چه زندگی‌های شیرینی که به خاطر معضل ناباروری به طلاق منتهی نمی‌شود. بررسی‌های میدانی و اسنادی حاکی از آن است که میانگین هزینه تولد یک نوزاد از طریق میکرواینجکشن (IVF) به عنوان رایج‌ترین عمل کمک‌باروری، در بخش دولتی و خصوصی به ترتیب ۲۵ و ۵۴ میلیون تومان است. این هزینه با ۵۰ تا ۸۰ درصد درآمد سالانه دهک‌های متوسط درآمدی خانوارهای ایرانی برابری می‌کند.

از آنجا که در پژوهشی تحت عنوان «جنبه‌های روانی-اجتماعی ناباروری از دیدگاه پزشکان ایرانی» چنین عنوان شده که جمعیت نابارور در ایران از طبقه نسبتا کم‌درآمد جامعه هستند. اکثر شهرستان‌های کشور نیز مرکز درمان ناباروری ندارند و زوجین نابارور لازم است برای درمان به شهرهای دیگر عبور و مرور کنند. بنابراین این مسئله هزینه‌ای مضاعف را بر خانواده‌ها وارد می‌کند.

با توجه به آنچه درباره فشار اجتماعی علیه زنان و افزایش عامل طلاق مطرح شد؛ به نظر می‌رسد که ضرورت دارد تا فعالان اجتماعی و حامیان حقوق زنان، حمایت اجتماعی برای بیمه و خدمات مشاوره‌ای ناباروران را با جدیت مطالبه کنند.

امید است حامیان حقوق زنان دست در دست یکدیگر، دستگاه سیاست‌گذاری کشور را مجاب کنند تا چتر حمایت از زنان نابارور را باز کند؛ در غیر این‌صورت رفته‌رفته باید شاهد گسترش پدیده طلاق و خشونت اجتماعی علیه زنان نازا باشیم. کد خبر ۴۰۵۹۶۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مسافرکش شیطان صفت

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این شخص از اراذل و اوباش معروف، که برای رسیدن به اهداف پلید خود اقدام به مسافرکشی و زورگیری از خانم‌ها در محدوده غرب تهران می‌کرد. وی برای رسیدن به مقاصد شوم اش از قمه و چاقو استفاده می‌کرد. پلیس به شهروندان توصیه می‌کند؛ حتما از خودرو‌های دارای اعتبار، تاکسیرانی، تاکسی اینترنتی، خودرو و وسیلیه نقلیه که اعتباری پشتش باشد، استفاده کنند و به هیچ عنوان از خودرو‌های شخصی که قابل احراز هویت نیستند، استفاده نکنند.

وحدت و همدلی و عهد دوباره با ولایت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ فردا، اینجا مصلی امام خمینی (ره) تهران جایی برای سوزن انداختن نیست؛ درست پیش بینی کردیم، جایی برای سوزن انداختن نبود، از آسمان این وحدت و همدلی و عهده دوباره با ولایت دیدنی‌تر بود. امروز به سپیدی همین برف، روسپیدی ایران ماند و بار دیگر روسیاهی برای دشمنان؛ امروز جمعه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۸ و در این هوای سرد زمستانی، مردم دلشان گرم می‌شود با حضور رهبرشان و با اقتدا به رهبر عزیزشان؛ امروز دشمنان با اتحاد این ملت سنگ روی یخ می‌شود.

مدرسه آماده

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گفته رئیس شورای شهر تهران نیمی از سه هزار و ۵۰۰ مدرسه پایتخت بیش از بیست سال عمر دارند. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، چهار هزار مدرسه در تهران آماده اجرای طرح مدرسه آماده برای مقابله با حوادث پیش بینی نشده است.

خسارت‌های شدید به روستاییان سیل‌زده سیستان و بلوچستان (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
رکنارکنا11 ساعت قبل
به گزارش رکنا، علی مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه پاسپورتی شدن سندهای ازدواج منتفی شده است اظهار کرد: سندهای ازدواج از سال آینده الکترونیک و تک‌برگ می‌شود. رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق افزود: تعداد اوراق سندهای دفترچه‌ای فعلی بسیار زیاد است. هم با صدور سامانه‌ای منافات دارد و نمی‌شود از سامانه ثبت پرینت گرفت و هم اینکه مردم هر جا می‌روند باید تعداد زیادی کپی از اوراق دفترچه تهیه کنند. مظفری گفت: البته قرار شده سندهای تک برگی ازدواج، با سبک و سیاق شکیل و متناسب با شئون خانواده باشد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید. بهداشت و ایمنی غذاهای ارزان قیمت از شایعه تا واقعیت را به روایت «بهادر حاجی محمدی» بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی ببینید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

وجود سم «آفلاتوکسین» در لبنیات/ واکنش وزارت بهداشت

نامه‌نیور7 دقیقه قبل

پلاسکو و دری که هنوز بر همان پاشنه می‌چرخد

ایسنا9 دقیقه قبل

کفاشیان: رفاقت‌ها در AFC ظاهری است/ نمی‌گویم «تاج» نمی‌تواند کاری بکند

ایسنا11 دقیقه قبل

بنیاد مستضعفان با تمام توان در خدمت سیل زدگان

صدا و سیما11 دقیقه قبل

پاک‌آیین: موضع ایران در مذاکره نکردن از جایگاه قدرت است

ایسنا14 دقیقه قبل

فونسکا: با جنوا، یوونتوس و لاتزیو بازی داریم و نگران وضعیت ترکیب رم هستم؛ مقابل جنوا، ۱۰ بازیکن خود را در اختیار نداریم

طرفداری17 دقیقه قبل

جامعه‌ای که رودکی را کمتر از مهران مدیری می‌شناسد

ایسنا17 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1