مدل هندی اشتغال‌زایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
مدل هندی اشتغال‌زایی

مدل هندی اشتغال‌زایی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
در آخرین گزارش از جمعیت کشورهای جهان، طی سال ۲۰۱۹ جمعیت کشور هند به یک‌میلیارد و ۳۵۲ میلیون نفر رسیده است؛ چیزی بیش از ۱۶ برابر جمعیت کشور ما ایران. رشد بالای تولید ناخالص ملی، سرعت افزایش حجم واردات و صادرات کالا و خدمات، جذب قابل‌توجه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، کاهش چشمگیر نرخ بیکاری و تورم، کاهش فقر، رشد چشمگیر درآمدهای بخش IT، تبدیل‌شدن توسعه روستایی هند به الگویی برای سایر کشورهای جهان و... برخی از جنبه‌های مثال‌زدنی اقتصاد هند هستند که حالا این کشور را با جمعیت میلیاردی به‌عنوان یکی از اقتصادهای نوظهور جهان در کنار چین مطرح کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرهیختگان، تلاش دولتمردان هندی بعد از دهه‌ها، حالا نتایج جالب‌توجهی دارد، ازجمله اینکه تورم کلی این کشور به ۳٫۴ درصد در پایان سال ۲۰۱۹ رسیده، رشد اقتصادی این کشور (براساس برآورد صندوق بین‌المللی پول) به ۶٫۱ درصد در پایان سال ۲۰۱۹ رسیده و همچنین طی ده‌های اخیر میلیون‌ها هندی از فقر مطلق نجات یافته و برنامه فقرزدایی در این کشور مورد ستایش سازمان‌های بین‌المللی است. اما از همه مهم‌تر، الگوی نسبتا موفق اشتغال‌زایی در این کشور است که توانسته نرخ بیکاری را در این کشور به‌طور معجزه‌آسایی کاهش دهد، چراکه حالا نرخ بیکاری در این کشور به ۲٫۵ درصد در نوامبر سال ۲۰۱۹ رسیده است. در گزارش پیش‌رو برخی از برنامه‌های موفق اشتغال‌زایی در این کشور مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است که نتایج جالب‌توجهی دارند. این برنامه‌ها که شامل تربیت نیروی کار ماهر، الگوی اشتغال‌زایی از طریق توسعه روستایی یکپارچه، توسعه کارآفرینی در بخش صنایع‌دستی و توسعه اشتغال‌زایی از طریق بخش IT و فناوری اطلاعات است، می‌تواند مبنایی برای سیاستگذاری در اشتغال‌زایی کشورمان باشد که عمده تمرکز دولتمردان بر پول‌پاشی برای اشتغال‌زایی است.

درآمد ۸۲ میلیارد دلاری از اعزام نیروی کار به خارج

یکی از موارد جالب‌توجه در اقتصاد هند، اعزام نیروی کار ماهر به خارج است، موضوعی که اگرچه طی چندین دهه وجود داشته، با این حال در دو دهه اخیر علاوه‌بر کاهش قابل‌توجه نرخ بیکاری این کشور، به یکی از منابع درآمدی خانوارهای هندی تبدیل شده است. قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم ابتدا لازم است مقدمه‌ای از برنامه‌ریزی بلندمدت هندی‌ها برای اعزام نیروی کار ماهر به خارج از کشور بیان شود. برمبنای آمارهای جهانی، قبل از سال ۲۰۰۵ حدود ۹۰ درصد کارگران هندی در بخش‌های غیررسمی با دستمزد اندک کار می‌کردند. در آن سال‌ها نیروی کار کارگری هند دو ویژگی بارز داشت: ۱-حدود ۶۰ درصد کارگران هندی بی‌سواد یا دارای مدرک مقطع ابتدایی بودند و ۲- براساس برآورد‌ها در آن سال‌ها، ۸۰ درصد نیروی فعال هند هیچ‌گونه فرصت مهارت‌آموزی نداشتند. مجموعه این دو عامل موجب شده بود هند با کمبود نیروی کار باکیفیت مواجه شود، به‌طوری که فقط در بخش فناوری اطلاعات ۵۰۰ هزار نفر کمبود نیروی متخصص وجود داشت. مجموع این عوامل باعث شده بود به‌رغم وجود فرصت‌های اشتغال، بیکاری در هند از ۶ درصد در سال ۱۹۹۵ به ۸ ‌درصد در سال ۲۰۰۰ برسد. بر این اساس، سیاستگذاران هندی برای حل این مشکلات «برنامه ‌انگیزش افزایش مهارت‌های فنی-ملی» را در دستورکار قرار دادند. بر این مبنا، در حوزه‌های جدیدی همچون فناوری اطلاعات، انرژی‌های جدید، خودروسازی و صنایع الکترونیک ظرفیت مهارت‌افزایی در دستورکار مراکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای قرار گرفت.

بررسی‌های آماری نیز نشان می‌دهد طی هشت‌سال اجرای این برنامه، تعداد کارآموزان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از سه‌میلیون نفر در سال ۲۰۰۵ به ۱۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ رسید. هندی‌ها به موازات برنامه افزایش مهارت فنی ملی، برنامه مکمل برون‌سپاری نیروی کار به‌ویژه در بخش خدمات فنی و مهندسی را در حوزه فناوری اطلاعات اجرا کردند. نکته جالب‌توجه در این موضوع، تسلط نیروی کار هندی به زبان انگلیسی و عربی است که توانست نیروی کار مورد نیاز کشورهای عربی و انگلیسی‌زبان را به‌خوبی تامین کند. بر این اساس، با اجرای «برنامه ‌انگیزش افزایش مهارت‌های فنی-ملی» هندی‌ها به دو هدف دست یافتند؛ هدف اول اینکه نیروی کار ماهر برای صنایع، بخش کشاورزی و بخش خدمات تربیت شد و هدف دوم هم اعزام چندین میلیون نفر نیروی کار بیکاری بود که علاوه‌بر تخصص و مهارت، با نیاز بازار کشورهای مقصد تربیت شده بودند. برای مثال فقط بررسی ترکیب جمعیتی کشور امارات متحده عربی نشان می‌دهد طی سال ۲۰۱۹ از جمعیت ۹٫۵ میلیون نفری این کشور، حدود ۲۷ درصد یا معادل دومیلیون و ۶۲۳ هزار نفر از آنان، هندی هستند که اغلب آنها در قالب اعزام نیروی کار ماهر به این کشور مهاجرت کرده‌اند. اما اعزام نیروی کار به خارج از کشور علاوه‌بر آنکه در کاهش بیکاری نیروی کار ماهر بسیار موثر بوده، سالانه درآمد قابل‌توجهی نیز عاید خانوارهای هندی کرده است.

در این زمینه بانک جهانی هرساله آمار مستندی با عنوان «درآمد کشورهای اعزام‌کننده نیروی کار» یا گزارش «Remittanc» منتشر می‌کند که براساس آن، واژه «Remittanc» معادل پولی است که نیروی کار اعزام‌شده به خانواده‌های خود در کشورش منتقل می‌کند. بررسی گزارش‌های دوره‌های تاریخی این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد گردش مالی پول انتقال داده شده از سوی نیروی کار اعزام شده به خارج به کشور و خانوارهای خود (Remittanc) در سال ۱۹۹۱ حدود ۶۷٫۷ میلیارد دلار بوده که این میزان تا سال ۲۰۰۰ به ۱۲۶٫۷ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۰۸ به ۴۵۸ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۶ به ۵۸۹ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۸ به حدود ۶۸۳ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۹ نیز به ۷۰۶ میلیارد و ۶۲۵ میلیون دلار رسیده است. همچنین طبق این گزارش، درآمد خانوارهای هندی از اعزام نیروی کار به خارج در سال ۱۹۹۱ نزدیک به ۲٫۳ میلیارد دلار بوده که این میزان تا سال ۲۰۰۰ به ۱۲٫۸ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۰۸ به حدود ۵۰ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۶ به ۶۲٫۷ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۸ به ۷۸٫۶ میلیارد دلار و تا پایان سال ۲۰۱۹ نیز به ۸۲ میلیارد و ۲۰۳ میلیون دلار رسیده است. اما برخلاف هند، درآمد ایران از اعزام نیروی کار به خارج از کشور در سال ۱۹۹۱ حدود ۱٫۲ میلیارد دلار بوده که این میزان تا سال ۲۰۰۰ به ۵۳۶ میلیون دلار، تا سال ۲۰۰۸ به ۱٫۱ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۶ به ۱٫۳ میلیارد دلار، تا سال ۲۰۱۸ به ۱٫۳ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۹ نیز به یک‌میلیارد و ۳۶۷ میلیون دلار رسیده است.

توسعه روستایی یکپارچه؛ الگوی هندی اشتغال‌زایی

توسعه روستایی ازجمله الگوهای مشهور برنامه‌ریزی هندی‌ها در زمینه اشتغال‌زایی و مبارزه با فقر بوده است. درحال حاضر ۸۹۴ میلیون نفر از جمعیت هند در روستاها زندگی می‌کنند که نقش مهمی در اقتصاد این دومین کشور پرجمعیت جهان دارند: ۱-برنامه توسعه روستایی یکپارچه، ۲-برنامه توسعه نواحی در معرض خشکسالی و ۳-برنامه توسعه نواحی بیابانی، طرح‌های عمده‌ای هستند که در راستای اشتغال‌زایی و مبارزه با فقر و همچنین تامین امنیت غذایی به اجرا درآمده و دستاوردهای چشمگیری برای این کشور به ارمغان آورده‌اند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

1  برنامه توسعه روستایی یکپارچه: توسعه روستایی یکپارچه از سال ۱۹۷۵ در هند مورد توجه و تاکید قرار گرفت و طرح‌های عمده‌ای در این راستا به مرحله اجرا گذاشته شد. هدف از اجرای این برنامه، حمایت از ۱۵ میلیون خانوار زیر خط‌فقر در روستاهای هند برای دستیابی به یک درآمد قابل‌قبول بود. سرمایه لازم برای اجرای این طرح از سوی دولت مرکزی و دولت‌های محلی هند تامین می‌شود. نخستین گام در این برنامه، شناسایی فقیرترین افراد روستایی در این کشور بود. این برنامه‌ها اهداف بلندمدت زیر را دنبال می‌کردند که شامل: افزایش تولید و بهره‌وری در بخش کشاورزی و بخش‌های وابسته به آن، افزایش سطح درآمد روستاییان، ارتقای سطح مهارت‌ها و توانمندی‌های روستانشینان، تخصیص اعتبار لازم برای اجرای برنامه‌های عمرانی و توسعه روستایی، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، تامین حداقل نیازهای معیشتی روستاییان و بهره‌برداری بهینه از منابع محلی بود. در حال حاضر فرصت‌های شغلی جدیدی در روستاهای هند ایجاد شده و مسائل معیشتی روستاییان به‌ویژه زنان روستایی که از محروم‌ترین اقشار جامعه روستایی هستند، تا حد زیادی برطرف شده است.

2توسعه نواحی در معرض خشکسالی: برنامه توسعه نواحی در معرض خشکسالی از سال ۱۹۷۰ به بعد به اجرا درآمد. هدف این برنامه، ایجاد فرصت‌های شغلی برای روستاییانی بود که در مناطق مستعد خشکسالی زندگی می‌کردند. انتخاب این مناطق براساس معیارهایی همچون میزان بارندگی، دوره زمانی کاهش محصولات و سابقه کاهش باران در سال‌های گذشته تعیین می‌شد. در ابتدا در قالب این طرح، روستاییان به فعالیت‌هایی همچون توسعه آبیاری، محافظت از خاک، جنگل‌کاری و جاده‌سازی می‌پرداختند. در مراحل بعدی اجرای این طرح، ایجاد اشتغال در حوز‌ه‌هایی همچون دامداری و ماهی‌گیری نیز مورد تاکید و توجه قرار گرفت.

3برنامه توسعه در نواحی بیابانی: اجرای برنامه توسعه در نواحی بیابانی از سال ۱۹۷۸ آغاز شد. این برنامه مناطق سردسیر و گرمسیر کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد. هدف عمده این برنامه، توسعه یکپارچه نواحی بیابانی به کمک افزایش باروری زمین، افزایش سطح درآمد و توسعه فرصت‌های شغلی جدید برای ساکنان این نواحی است. بهره‌برداری بهینه از منابع فیزیکی و زیست‌محیطی و نیروی انسانی ماهر، بخشی از اهداف دست‌اندرکاران این برنامه است. فعالیت‌های عمده‌ای که در نواحی تحت پوشش این برنامه صورت می‌گیرد عبارتند از: توسعه جنگل‌کاری و پوشش گیاهی، توسعه و بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی، برق‌رسانی به روستاها و توسعه کشاورزی، باغبانی و دامداری. در قالب سه طرح مذکور، دولت هند چندین طرح اشتغال‌زایی در مناطق روستایی به اجرا گذاشت که ازجمله آنها می‌توان به: ۱-طرح ایجاد اشتغال برای کشاورزان بدون زمین در بخش‌های غیرکشاورزی، ۲-طرح ملی اشتغال روستایی، ۳-طرح ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار و ۴-تاسیس «موسسه توسعه کارآفرینی» در روستاهای این کشور اشاره کرد.

هند در رتبه اول صادرات فرش دستباف

یکی از الگوهای جالب‌توجه هند برای اشتغال‌زایی، توسعه کارآفرینی در بخش صنایع‌دستی است. در این زمینه سازمان توسعه صنایع‌دستی کشور هند، زیرنظر وزارتخانه نساجی به فعالیت می‌پردازد و هدف آن، گسترش و توسعه صنایع‌دستی است. مخاطبان عمده این بخش زنان هستند و صنایع‌دستی پس از کشاورزی دومین صنعت این کشور است. سازمان توسعه صنایع‌دستی عمدتا تمایل به همکاری با سازمان‌های غیردولتی، تعاونی‌ها و سازمان‌های فعال در امر توسعه سازمان‌های غیردولتی دارد. این بخش نیاز به سرمایه‌گذاری اندکی دارد و در مقابل قادر است با توانمندسازی، سرمایه خارجی را به کشور وارد کند. از این‌رو دولت توانمند‌سازی و حمایت از سازمان‌های غیردولتی را در جهت توسعه صنایع‌دستی در برنامه کار خود قرار داده است که در حال حاضر در بحث صنایع‌دستی تاکید بر زنان است. تولید‌کنندگان صنایع‌دستی که عمدتا در روستاها ساکن هستند در چهار سال اولیه فعالیت خود توسط دولت حمایت مالی می‌شوند. این حمایت‌ها در زمینه‌هایی همچون آموزش طراحی، به‌روز‌رسانی تکنولوژی تولید، آموزش بازاریابی و عرضه محصولات، فراهم کردن مواد اولیه، اجاره مکان فعالیت و … است که تمامی این خدمات به‌صورت رایگان ارائه می‌شود. برای درک بخشی از موفقیت دولت هند در این بخش کافی است بدانیم براساس آمارهای ارائه‌شده در سال ۲۰۱۸، حدود ۲۵ درصد از بازار جهانی صادرات فرش دستباف در اختیار کشور هند بوده است. چین با سهم ۲۳ درصدی و ایران نیز با سهم ۱۱٫۵ درصدی در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

درآمد ۲۳۰ میلیارد دلاری هند از IT

یکی دیگر از حوزه‌هایی که تاثیر چشمگیری در اشتغال‌زایی هند داشته، بخش IT است. گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد این تاثیر‌گذاری در حالی است که رقابت‌پذیری قیمتی موجود در هند، موجب عرضه خدمات با قیمتی در حدود ٣ تا ٤ برابر ارزان‌تر از آمریکا و انتقال سرمایه‌های فکری و شرکت‌های IT جهانی به این کشور شده است. در این زمینه پیش‌بینی شرکت پژوهشی گارتنر نشان می‌دهد اندازه بازار صنعت IT هند با رشد ٦ درصدی از ۷۱ میلیارد دلار سال ٢٠١٥ به ٢٢٥ میلیارد دلار در سال ٢٠٢٠ و ٣٥٠ میلیارد دلار در سال ٢٠٢٥ خواهد رسید. اما در بخش تجارت خارجی نیز بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان صادرات کالا و خدمات این کشور از ۵۱ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۹ به ۵۴۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ رسیده است. همچنین در سال ۲۰۱۹ از ۵۴۵ میلیارد دلار صادرات این کشور، ۲۱۵ میلیارد دلار آن صادرات بخش خدمات و ۳۳۰ میلیارد دلار نیز صادرات کالاست. در این زمینه بررسی‌ها نشان می‌دهد از صادرات ۲۱۵ میلیارد دلاری بخش خدمات در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۸ درصد آن مربوط به بخش IT و خدمات ارتباطی و خدمات رایانه‌ای، ۱۴ درصد مربوط به درآمدهای بخش گردشگری، ۳۲ درصد مربوط به کسب‌وکار، ۲ درصد مربوط به ساخت‌وساز و ۱۵ درصد نیز به سایر بخش‌ها اختصاص دارد. به‌عبارت دیگر، کشور هند در حال حاضر فقط از صادرات بخش IT و خدمات ارتباطی و خدمات رایانه‌ای سالانه ۶۰ میلیارد دلار درآمد دارد که این میزان برابر با کل درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۸ (قبل از تحریم نفت) است.

مدل هندی اشتغال‌زایی - 16مدل هندی اشتغال‌زایی - 17

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

۳۰ اسفند؛ آخرین فرصت نصب کارتخوان پزشکان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون حقوقی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه بین سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی افزود: با توجه به رویکرد سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی و هیئت هماهنگی شورای عالی نظام پزشکی اراده همگی بر اجرایی شدن درست و دقیق قانون سال نود و هشت مبنی بر اتصال همه پزشکان به سازمان امور مالیاتی است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. محمود علیزاده گفت: امروز هم تفاهم نامه‌ای بین سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی به امضا رسیده که بر اساس آن پزشکان فرصت دارند تا ۳۰ اسفند با دستگاه‌های کارتخوان به سازمان مالیاتی متصل شوند. وی ادامه داد: در مفاد این تفاهمنامه مواردی دیده شده است که بر اساس آن پزشکانی که هنوز موفق به نصب دستگاه‌های کارت خوان نشده‌اند می‌توانند با استفاده از این شرایط هر چه زودتر به سازمان امور مالیاتی متصل شوند. محمود علیزاده افزود: قانون تکالیفی را روشن کرده و وظایفی را بر عهده سازمان امور مالیاتی قرار داده که در صورتی که پزشکان تا تاریخ مشخص شده به سازمان متصل نشوند بر اساس قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد. امضای تفاهم نامه بین دو سازمان امور مالیاتی و نظام پزشکیتفاهم نامه مالیاتی برای دریافت مالیات از طریق دستگاه‌های کارتخوان با سازمان نظام پزشکی در سازمان امور مالیاتی به امضا رسید.

ذخیره مخازن سد‌های تهران ۶۳۴ میلیون مترمکعب است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی باخبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: هم اکنون ذخیره مخازن سد‌های تهران معادل ۶۳۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۸۵ میلیون مترمکعب بیشتراستمدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر ۱۸ میلیون مترمکعب کمتر از سال‌های نرمال، برای مدیریت نگه داشته شده است، افزود: سد‌های تهران درحال حاضر بصورت دومنظوره مدیریت شده است یعنی هم برای کنترل سیلاب آماده هستند و هم امکان تامین آب شرب و صنعت را درصورت کاهش بارندگی‌ها می‌توانند تامین کنند. وی با بیان اینکه بارش‌های تهران بصورت سینوسی انجام شده و در دشت‌ها نسبت به ارتفاعات بارش بیشتری اتفاق افتاده است گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها بصورت برف در ارتفاعات تهران، برای تامین آب در تابستان سال ۹۹ مشکلی وجود ندارد البته به همراهی و صرفه جویی مردم مثل همیشه نیاز است.

جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروها (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

رشد شاخص بورس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شاخص کل بورس امروز از شاخص ۴۱۰ هزار واحد عبور کرد و تقریبا تمام گروه‌ها با رشد قیمت مواجه هستندبا ورود پول‌های جدید، ارزش بازار سرمایه به عددی معادل حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است، ظرفیت خوبی که باید مدیریت شود به‌ویژه با ارزش سهام شرکت‌هایی که قرار بود در قالب خصوصی‌سازی به بورس بیایند تا از نقدینگی موجود به بهترین شکل استفاده شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. فروش فوری و اقساطی «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۱ صبح در روز یکشنبه ۲۹ دی ماه ۹۸ برای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» " آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

پیروانی: در فوتبال پایه شانسی نمی‌توان نتیجه گرفت/ سپاهان قلعه‌نویی را به تیم ملی نمی‌دهد

فارس10 دقیقه قبل

پدافند هوایی روسیه حمله پهپادی به پایگاه «حمیمیم» را دفع کرد

مهر10 دقیقه قبل

تیراندازی در هاوایی منجر به کشته شدن دو افسر پلیس شد

فارس10 دقیقه قبل

یادداشت|داستان و تفسیر به روایت رمان‌نویس

تسنیم12 دقیقه قبل

آخرین وضعیت آنفلوآنزای B در کشور / هشدار درباره مناطق سیل‌زده

ایسنا15 دقیقه قبل

دامادربایی توسط دو برادرزن برای گرفتن مهریه

میزان‌آنلاین16 دقیقه قبل

درگیری‌ها میان معترضان لبنانی و نیروهای امنیتی در بیروت بالا گرفت

نامه‌نیور17 دقیقه قبل