فقط ۱۰ درصد مردم افغانستان حساب بانکی دارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

فقط ۱۰ درصد مردم افغانستان حساب بانکی دارند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- در دوازده بانک خصوصی و دولتی افغانستان اکنون فقط ده درصد جمعیت تخمینی ۳۲ میلیونی این کشور حساب بانکی دارند. تاریخ انتشار: 12:04 - 26 دی 1398 - کد خبر: ۵۸۶۹۲۹
فقط ۱۰ درصد مردم افغانستان حساب بانکی دارند - 0

به گزارش خبرگزاری میزان، در دوازده بانک خصوصی و دولتی افغانستاناکنون فقط ده درصد جمعیت تخمینی ۳۲ میلیونی این کشور حساب بانکی دارند. با توجه به اینکه فعالیت بانک‌ها در دوران جنگ‌های داخلی این کشور نیز متوقف نشده، اما بازهم دسترسی به خدمات بانکی در این کشور به پائین‌ترین سطح در مقایسه به کشورهای منطقه قرار دارد.

۴۸ درصد از جمعیت این کشور کمتر از ۱۵ سال سن دارند، براساس قانون بانکداری افغانستان، افراد زیر ۱۸ سال نمی‌توانند به صورت مستقل حساب بانکی داشته باشند.

اولین بانک دولتی در افغانستان در سال ۱۳۱۲ ایجاد شد و نخستین بانک خصوصی نیز در سال ۲۰۰۳ میلادی شروع به کار کرد.

اطلاعات بانک مرکزی نشان می‌دهد هم اکنون حدود ۳٫۸ میلیون نفر حساب بانکی دارند که حدود ده درصد کل جمعیت کشور است.

بیشتر حساب‌های بانکی نیز بخاطر دریافت حقوق باز شده‌اند. براساس آمار بیشتر از ۴۰۰ هزار کارمند دولتی و ۳۵۰ هزار نیروهای امنیتی حقوق شان از طریق بانکها پرداخت می‌شود.

احمدظاهر ناصرزی، از مسئولان بانک مرکزی افغانستان می‌گوید برای افزایش دسترسی بیشتر مردم به خدمات و توسعه بانک‌های موجود، صدور مجوز برای بانک‌های جدید را متوقف کرده است.

ناصرزی گفت: "برای توسعه خدمات بانک‌های موجود، باید تلاش صورت گیرد تا نمایندگی‌های بیشتر و دسترسی مردم به بانک‌ها نیز تسهیل شود، شورای عالی اقتصادی تصمیم گرفته به خاطر ایجاد بانک‌های جدید مجوز صادر نشود.

بیشتر بخوانید:ناتو: شرایط برای تامین امنیت در افغانستان فراهم شده استواشنگتن پست: از زمان حمله آمریکا به افغانستان ۱۵۷ هزار نفر کشته شدند

چهار سال قبل شمار بانک‌های فعال در افغانستان، ۱۸ بانک اعلام شد و به دنبال بحران کابل بانک، که بزرگترین فساد مالی در این کشور قلمداد می‌شود، شش بانک فعالیتش متوقف شدند.

بانک ملی، پشتنی بانک و کابل بانک نو متعلق به دولت است و هفت بانک خصوصی است و دو نمایندگی بانک‌ها مربوط به کشور پاکستان نیز در افغانستان فعالند.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

ادریس علمی از مسئولان اتحادیه بانک‌های افغانستان می‌گوید: "براساس آمار چهار ماهه سال ۲۰۱۹ مجموع سرمایه و دارایی ۱۲ بانک حدود ۲۹۸ میلیارد افغانی (۳٫۸ میلیارد دلار) است.

به گفته وی، سپرده‌های مردم در این بانکها به ۲۵۴ میلیارد افغانی (حدود ۳٫۳ میلیارد دلار) و سرمایه اصلی خود بانک‌ها ۳۴٫۷ میلیارد افغانی (معادل حدود ۵۰۰ میلیون دلار) است.

محمد یوسف سلیم، مسئول بخش بانکداری بانک مرکزی افغانستان درباره نحوه فعالیت این بانک‌ها گفت که آنان خدمات بانکداری اسلامی و بانکداری عادی را ارایه می‌کنند.

درباره عدم استقبال مردم افغانستان از باز کردن حساب در بانکها گفت که آمار بانک جهانی نشان می‌دهد که ۳۶ درصد مردم افغانستان بخاطر ملاحظاتی که درباره مفاد پرداختی بانک‌ها دارند، در این بانک‌ها حساب باز نکرده که این خلاء را می‌توان با توسعه بانکداری اسلامی پرکرد.

وی افزود که به همین خاطر برنامه آگاهی دهی و معرفی بانکداری اسلامی باید بیشتر شود تا مردم در بانکها حساب باز کنند.

عمر زاخیلوال، وزیر پیشین دارایی افغانستان می‌گوید که بانک‌ها در توسعه و تحرک اقتصادی در افغانستان نقش نداشته‌اند.

وی افزود که در آغاز بانکداری، به ویژه بانکداری خصوصی خیلی خوب بود ولی تعداد بانک‌ها به تناسب ضرورت و توانمندی نظارت بر آنان به مراتب بیشتر بودند.

زاخیلوال می‌گوید که بانکداری فقط به این مفهوم نیست که جای سپرده‌های پول مردم باشد، بلکه بانکداری باید سهولت‌ها را برای سرمایه‌گذاری و تجارت، خصوصا برای صادرات آماده سازد.

به نوشته بی بی سی، وزیر پشین مالیه افغانستان می‌گوید که پس از سقوط کابل بانک در سال ۲۰۱۰ میلادی، بانک‌ها با بحران اعتماد رو برو شدند.

بانک‌های فعال اکنون در سراسر افغانستان ۴۱۰ نمایندگی دارند که بانک مرکزی ناظر بر فعالیت آنها است.

/انتهای پیام/

فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

نصیحت جدی زنگنه به مردم

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

پیشرفت ۵۰ درصدی برخورد با پرونده‌های کلان اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری در حاشیه نخستین همایش نقش امنیت اقتصادی به بحث مبارزه با قاچاق سازمان یافته اشاره کرد و افزود: پلیس امنیت اقتصادی از ابتدای امسال به طور رسمی کار خودش را شروع کرده و تاکنون نیز توفیقات خوبی در رسیدگی به پرونده‌های بزرگ و کوچک داشته است. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری ادامه داد: با حمایت دستگاه قضایی در بحث مبارزه و مقابله با مفاسد اقتصادی به صورت جدی، هوشمندانه و مقتدرانه به حرکت خود ادامه می‌دهیم. فرمانده ناجاگفت: در ورودی‌های کشور بویژه در حدود ۱۳ گمرگ کشور نیروی پلیس امنیت اقتصادی و پلیس گمرک مستقر است و طی ماه‌های آینده نیز بر تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسردار اشتری با بیان اینکه اولویت ما برخورد با باند‌های سازمان یافته و بحث فساد اقتصادی است، گفت: البته این کار‌ها کفایت نمی‌کند و باید بیشتر از این حمایت شویم ضمن اینکه دستگاه‌های مختلف نیز از ظرفیت‌های خود برای مقابله با مفاسد اقتصادی به کمک ما بیایند. فرمانده ناجا درباره همکاری دستگاه‌های اقتصادی با پلیس امنیت اقتصادی نیز افزود: دستگاه‌های مربوطه تاکنون با پلیس امنیت اقتصادی همکاری کرده‌اند، اما توقع داریم بیشتر از این با ما همکاری و پلیس را در انجام وظایف خود یاری کنند.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر