تاریخ اندیشه به عنوان سنت علمی در حوزه علمیه شکل نگرفته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
تاریخ اندیشه به عنوان سنت علمی در حوزه علمیه شکل نگرفته است

تاریخ اندیشه به عنوان سنت علمی در حوزه علمیه شکل نگرفته است

مهرخبرگزاری مهر |
استاد تاریخ اسلام گفت: تاریخ اندیشه به عنوان سنت علمی به خوبی در حوزه علمیه شکل نگرفته است، بنابراین ما بیشتر علاقه داریم حق و باطل را در تاریخ کشف کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین رسول جعفریان در آئین نکوداشت علامه سید جعفر مرتضی عاملی که به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن شیخ طوسی این پژوهشگاه برگزار شد، گفت: تاریخ اندیشه به عنوان سنت علمی به خوبی در حوزه علمیه شکل نگرفته است، بنابراین ما بیشتر علاقه داریم حق و باطل را در تاریخ کشف کنیم.

وی با بیان اینکه ما بیشتر در حال ساختن افکاری هستیم که خودمان به آن معتقدیم و این با تاریخ اندیشه تفاوت دارد، گفت: حتی حس این مسئله در بین ما وجود ندارد که فارغ از باورهای کلامی دنبال تاریخ برویم.

استاد و پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان اینکه تازه وارد این عرصه شده‌ایم، تصریح کرد: یکی از دلایلی که کمتر به این موضوع رغبت داریم، این است که این عرصه مخاطراتی هم دارد و گاهی مجبوریم دیدگاه‌های معارض و مخالف را تبیین کنیم و ممکن است عقاید مردم هم تحت تأثیر یافته‌های جدید تاریخی ما قرار بگیرد و مخاطبان ما هم ممکن است دچار تردید شوند.

* زایش فکری علامه مرتضی

وی با تأکید بر اینکه باید رجال صاحب اندیشه را که علامه مرتضی هم یکی از آنان است، در بستر تاریخی و زمانی خودشان بررسی و برای آنان زندگینامه تشکیل دهیم، افزود: رجال صاحب اندیشه در دوره زمانی خود در مواجهه با مشکلات و برای حل مسائل اجتماعی دارای ساختار فکری بوده‌اند؛ علامه مرتضی هم در چارچوب فرهنگ شیعه به سؤالات زمانه پاسخ داده و فردی دارای زایش فکری بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین جعفریان با بیان اینکه باید افراد را به دو دسته اندیشمند و دانشمند تقسیم کنیم، اظهار داشت: کسانی به فکر هستند تا با کنکاش‌های ذهنی، ایده‌های تازه بدهند؛ اینها خلاق هستند و با اینکه برخی از آنها دانش زیادی دارند، ولی پرسش‌های کمی را جواب می‌دهند و علامه مرتضی اندیشمندی بود که به سؤالات زیادی پاسخ داد.

وی با اشاره به کتاب وی در مورد ابوذر گفت: علامه مرتضی نشان داد که ابوذر با فساد مبارزه می‌کند، ولی با مالکیت خصوصی نزاعی ندارد؛ در صورتی که برخی افراد دنبال ایجاد نظام سوسیالیستی از دل نزاع میان عثمان با ابوذر بودند؛ ایشان حرفش این بود که عثمان می‌گفت که طبق قرآن، پیامبر باید به ذوی‌القربی کمک کند، پس هر حاکمی می‌تواند این کار را بکند که استدلالی است که نمی‌دانم چه پاسخی برای آن داریم.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه خیلی صحبت می‌شود که مرتضی از کلام شیعه دفاع کرده است، تصریح کرد: ما همه در حوزه متکلم هستیم؛ نه فیلسوف داریم و نه تاریخ اندیشه‌خوان درجه یک داریم و نه می‌توانیم پز علمی بدهیم.

وی افزود: ما همه دفاع از دین می‌کنیم و به اشکالاتی که به دین و مذهب کرده‌اند جواب می‌دهیم و همه تشکیلات و موسسات ما صرف نظر از حقیقت، هدفشان قانع کردن مردم نسبت به باورهای دینی و درست بودن آن است.

حجت الاسلام والمسلمین جعفریان با بیان اینکه من نمی‌دانم راه ما درست است یا خیر اظهار داشت: سیدجعفر مصادیق را نگاه کرد و ابوذر را از دست توهمات دهه ۲۰ و ۳۰ ایران یا صد سال قبل مصر نجات داد؛ او با قدرت خلاقیت و حدس واقعا پیش رفت و ما هم باید به این سمت حرکت کنیم.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

وی با بیان اینکه کار ما عمدتا اقناع جامعه خودمان است و حتی غالبا به محیط بیرون خودمان هم توجه داریم، افزود: سیدجعفر وقتی به ایران آمد، چرا کتاب حیات سیاسی امام رضا را نوشت؟ با اینکه او با اسلام سیاسی آشنا بود؛ پیداست که او با برخورداری از زمینه جدی، به سیاست پرداخت، زیرا سال‌ها اسلام سیاسی در ایران مطرح بود، ولی او کار شاخصی انجام داد. او سعی کرد تا نمایی از زندگی ائمه در رابطه آن‌ها با حکام وقت را بدهد و این کار را در مواجهه با جوائزالشعرا هم کرده است.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: بعد از انقلاب، افکار سیدجعفر خیلی انقلابی‌تر شد و برای حل مشکلات نظام به تحقیق پرداخت که «آداب طبی در اسلام» از او پیش‌قراول کارهای اسلامی‌سازی علوم بود.

* دیدگاه جعفر مرتضی در مورد بیت المقدس

وی با بیان اینکه او کارهایی می‌کرد که سر و صداهایی هم ایجاد کرد و بنده بستر تاریخی آن را نمی‌دانم، افزود: مثلا بیت‌المقدس ارزشی که در نزد اهل سنت داشته، برای جامعه شیعه نداشته است؛ وی روایاتی دیده بود که بیت‌المقدس مسجدی نیست که امروز در فلسطین است، بلکه در آسمان است؛ او این مطلب را در رساله کوچکی نوشت و در الصحیح هم آورد؛ این مقاله به دست وهابیون افتاد و به خصوص در دوره احمدی نژاد که وجهه انقلاب در بلاد عربی زیاد شده بود، از آن سوء استفاده کردند. این مسئله تبدیل به جدال و بحران شد و همین سبب شد تا سی کتابش را جمع کرد.

حجت الاسلام والمسلمین جعفریان با بیان اینکه بحث تحریف قرآن بعد از نوشتن فصل‌الخطاب جدی‌تر شد، اظهار داشت: وقتی بحث تحریف تورات و انجیل در نقدهای مسلمین طی ۲۰۰ سال اخیر به عهدین مطرح شد، مسیحیان و یهودیان هم به کتبی مانند فصل الخطاب استناد کردند که برخی از شیعه‌ها هم قائل به تحریف هستند؛ سیدجعفر درگیر این بحث شد و کتاب حقائق را نوشت که قدم مهمی در مباحث تاریخ قرآنی بود و بنده هم زیر نظر خود ایشان کتابی در رد تحریف نوشتم.

وی گفت: قدرت حدس عجیب داشت و متکلم زبردستی بود که از تاریخ خیلی خوب استفاده کرد؛ خیلی از متکلمین به ذهن تکیه می‌کردند، ولی ایشان جستجو می‌کرد و شاهدی می‌آورد؛ البته خود ایشان هم دچار تغییراتی به تناسب اتفاقات محیطی مانند ماجراهای لبنان و قطع رابطه با ایران بود.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه ما باید تا دیر نشده چهره‌های برجسته خود را در بستر زمانی‌شان زندگینامه‌های مفصل برای آنان بنویسیم، خاطرنشان کرد: ایشان جزء چهره‌های بسیار ممتاز است و همه خانواده او به خصوص بیش از همه مادرشان به وی کمک کردند و باید قدردان همسر ایشان باشیم و مفصل از وی قدردانی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عواید فروش مستند «فرشته‌ها» ی هاکی ایران برای سیل‌زدگان

ایسناایسنا1 روز قبل
عوامل فیلم مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست»، همه عواید بلیت فروشی این فیلم در جشنواره فجر را به مردم سیل زده بلوچستان اهدا کردند. قهرمانان هاکی ایران، در این ویدیو با اشاره به نقش مهم کمک‌های مردمی در تقویت کمپین #مبارزه ازمن حمایت از_تو این موضوع را یادآوری کرده‌اند که همه مردم ایران به خصوص مردم بلوچستان در پیروزی‌های تیم اسکیت‌هاکی دختران ایران و ساخت مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» سهیم هستند و این کمک، ادای دینی بسیار کوچک در پاسخ به‌ محبت‌های مردم ایران است. «جایی برای فرشته‌ها نیست»، آخرین ساخته سام کلانتری، مستندساز ایرانی است که داستانی را از زندگی حرفه‎ای اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران به تصویر می‌کشد. سایر عوامل «جایی برای فرشته‌ها نیست» عبارتند از: تدوینگر: هایده صفی‌یاری، آهنگساز: حبیب خزایی‌فر، مدیرفیلمبرداری: رضاتیموری، طراحی و ترکیب‌صدا: انسیه‌ملکی، صدابردار: شاهین پورداداشی، مدیرفنی پس‌تولید: اوژن سید اشرفی، مدیرتولید: محسن مرادی، مدیر رسانه: فرنوش آبا، عکاس: حسن کمالی و طراح پوستر: مهدی آگاه‌منش. این فیلم محصول مشترک موسسه فرهنگی‌هنری تنجرین و مرکزگسترش سینمای مستند و تجربی است.

از بررسی صلاحیت‌ها تا شوق حضور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشورنهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 روز قبل
حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر شاهنامه، رستم، پهلوان بزرگ شاهنامه و دکتر روان‌شناس که سرمی هم به دست رستم وصل کرده و آن را بالا گرفته است. هری پاتر! رستم (با شنیدن اسم هری پاتر ناگهان هشیار می‌شود و داد می‌کشد) پاتر؟ پاتر؟ کو؟ بچه‌ها با شنیدن صدای داد رستم متوجه غریبه‌ها می‌شوند و بالا می‌پرند. رستم کی گفت پاتر؟ پاتر کو؟ کدام نابخردی گفت پاتر؟ فردوسی مرهمش را زیاد کن طبیب. نجفی رستم؟ رستم کیه دیگه؟ تو هم که نوشتی مرد عنکبوتی (رستم طوری تشنج می‌کند که از روی میز پایین می‌افتد) این آقا حساسیت دارن؟ سهیل آقا فکر کنیم داشتن.
ایسناایسنا1 روز قبل
آیین تشییع و خاکسپاری پیکر مطهر شهید گمنام غواص دوران دفاع مقدس در مسجد الغدیر ستاد نیروی دریایی ارتش برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) آیین تشییع و خاکسپاری پیکر مطهر شهید گمنام غواص دوران دفاع مقدس سه شنبه هشتم بهمن با حضور مقامات لشکری و کشوری و خانواده‌های معظم شهدا ایثارگران و رزمندگان دفاع مقدس و ملت شهید پرور ایران اسلامی در ستاد فرماندهی نیروی دریایی ارتش برگزار می‌شود. این شهید غواص والامقام در عملیات والفجر ۸ در جزیره بوارین در سن ۲۳ سالگی به شهادت رسیده است. پیکر این شهید ساعت ۱۰ صبح از میدان رسالت، خیابان نیروی دریایی، مسجد معراج بر دستان ملت بزرگ ایران به سمت ستاد فرماندهی نیروی دریایی ارتش تشییع و خاکسپاری می‌شود. انتهای پیام

سردار دل‌ها در آینه کتاب‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیسردار دل‌ها در آینه کتاب‌هایکی از ابعاد زندگی شهید سپهبد سلیمانی اهتمام وی به کتابخوانی و ترویج کتابخوانی بود به طوری که برای آثاری متعدد از نویسندگان، یادداشت می‌نوشت و با نویسندگان ارتباط داشت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

‌ «یادواره بانوان شهیده» در حرم حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

استان قم در تأمین میوه شب عید مشکلی ندارد‌

تسنیم1 ساعت قبل

اجلاسیه خادمین شهدا با سخنرانی «سردار دهقان» در اراک برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

دومین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان برگزار می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

طالبان: سرنگونی هواپیمای حامل افسران آمریکایی کار ما بود

همشهری1 ساعت قبل

آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست اما … | جزئیات دومین جلسه کمیته ویژه حادثه کرمان

همشهری1 ساعت قبل

برگزیدگان جوایز گرمی ۲۰۲۰ اعلام شدند

همشهری1 ساعت قبل