آیا انتخابات افغانستان را به سر منزل مقصود خواهد رساند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

آیا انتخابات افغانستان را به سر منزل مقصود خواهد رساند

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
این روزها در کابل و در کل افغانستان علاوه بر انفجارهای متعدد طالبان و داعش و نیروهای کوهستانی آن‌ها، سرما نیز پی در پی از مردم تلفات می‌گیرد. هر روز ده‌ها نفر کشته می‌شوند که برخی کودکانی با سنین بسیار اندک‌ هستند و کودکانی که مرگشان در هر نقطه دنیا می‌تواند سیلی از خبر و تأسف و تألم را در پی داشته باشد.

محمد حسین جعفریان/

این روزها در کابل و در کل افغانستان علاوه بر انفجارهای متعدد طالبان و داعش و نیروهای کوهستانی آن‌ها، سرما نیز پی در پی از مردم تلفات می‌گیرد. هر روز ده‌ها نفر کشته می‌شوند که برخی کودکانی با سنین بسیار اندک‌ هستند و کودکانی که مرگشان در هر نقطه دنیا می‌تواند سیلی از خبر و تأسف و تألم را در پی داشته باشد. اما رسانه‌های دنیا در کابل خاموشند. یگانه خبری که شاید کمی برای خبرنگاران به ویژه خارجی مستقر در افغانستان اهمیت دنبال کردن داشته باشد، نتایج بررسی‌های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان است؛ انتخاباتی که بیش از سه ماه پیش انجام شده و با آنکه مجموع آرا کمتر از ۲ میلیون بوده است، ولی هنوز بخش‌های مربوط نتوانسته‌اند نتایج قطعی را اعلام کنند.

در حدود دو دهه اخیر از تاریخ معاصر افغانستان، هر انتخاباتی که برگزار شده، با تنش‌های مشابهی همراه بوده و نتایج آن پس از کشمکش‌های فراوان اعلام شده و آن‌هم نتایجی که اغلب حتی پس از اعلام، مورد پذیرش بسیاری از طرف‌های شرکت کننده قرار نگرفته است.

چگونگی اعلام نتایج نشان می‌داد که ایرادهایی در نحوه شمارش و اعلام آن‌ها وجود دارد؛ برای مثال در انتخابات پیشین که مربوط به گزینش نمایندگان پارلمان بود، در برخی استان‌ها چهره‌های پیروزی داشتیم که با حدود ۲۰۰ رأی وارد مجلس شدند و حتی گاه کمتر از آن و اما شمارش همین تعداد رأی مدت‌های مدیدی طول کشید. این رویه نشان می‌دهد که مشکل تنها در شمارش نیست وگرنه در انتخابات فعلی نیز میزان مشارکت کنندگان یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و به عبارتی حدود ۱۹ درصد از کل واجدین شرایط بوده‌اند. شمارش و تفکیک این تعداد رأی نباید نزدیک به چهار ماه به طول انجامیده و باز هم در همین روند نیز قریب به اتفاق نامزدان اعتراض داشته باشند. این همه نشان می‌دهد که مشکل جای دیگری بیرون از صندوق‌های رأی است.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

آنچه اکنون مهم است رأی نهایی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات است. نظر به نزدیک بودن آرا و پیروزی بسیار شکننده آقای غنی، حتی جابه‌جایی چند هزار رأی می‌تواند کل نتایج را تغییر داده و انتخابات را به دور دوم ببرد. این در حالی است که رقیب آقای غنی، یعنی دکتر عبدالله و چند فرد دیگر معتقدند حداقل ۳۰۰ هزار رأی تقلبی به‌سود یک نامزد خاص به صندوق ریخته شده و این جزو انبوه تخلفات دیگر انتخاباتی است که آن‌ها شکایتشان را بابت آن‌ها تسلیم مرکز مربوط کرده‌اند. تمام پروسه انتخابات در این کشور نشان می‌دهد که با این تعداد رأی و این شیوه پیروزی، هر دولتی که بر سرکار آید از پشتیبانی مردمی محکمی برخوردار نخواهد بود. در بهترین حالت دولت پیروز از ۱۰ درصد رأی دهندگان نمایندگی می‌کند و این برای کشوری که تحت آشوب قرار گرفته و در آستانه تحولات غیرمنتظره است، اصلا خبر خوبی نیست. بی‌شک این انتخابات پیامدهای بی‌سابقه و غیرقابل پیش‌بینی را با خود خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا12 ساعت قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

خروج آمریکا از منطقه خواست موکد ملت‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیر سرتیپ امیر حاتمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره ویژگی نماز جمعه امروز به امامت، ولی امر مسلمین جهان افزود: نماز جمعه امروز از آن نماز‌هایی است که همه با احساس مسوولیت در مقابل دشمن و برای انسجام و وحدت حول ولایت آمده‌اند. ان شاءالله با بیانات حکیمانه و مدبرانه مقام معظم رهبری یک بار دیگر انسجام و وحدت خود را کامل به دشمنان جمهوری اسلامی نشان بدهند و نشان دهند که با یکپارچگی همه مسائل را خودمان حل می‌کنیم. وی درباره زمان خروج آمریکایی‌ها از منطقه گفت: با این آگاهی که امروز مردم منطقه نسبت به ظلم و سیاست آمریکایی پیدا کرده‌اند، خروج آن‌ها یک مسیر طبیعی است. امیر سرتیپ حاتمی ادامه داد: آمریکایی‌ها در هر موضوعی دخالت می‌کنند، هرجا هم که دخالت کردند جز تخریب و ایجاد مشکل در آن کشور کار دیگری نکرده‌اند و به طور طبیعی و البته با خواست اکید ملت‌ها به طور حتم و یقین بیرون رانده خواهند شد. وزیر دفاع درباره ادعای دلسوزی آمریکایی‌ها برای مردم ایران گفت: آن‌ها در جهان خیلی ظلم می‌کنند، ولی این موضوع یکی از ظالمانه‌ترین حرف‌هایی است که می‌زنند، آن‌ها مردم ایران را از دارو، غذا، منابع، پول نفت خودشان محروم می‌کنند، بعد ادعا می‌کنند که دلسوز مردم ایران هستند که بسیار ظالمانه است، اما دروغ آشکاری است که هیچ کس آنرا باور نمی‌کند.
رکنارکنا16 ساعت قبل
سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هم دو روز پیش تایید کرد که کمیته‌ای که برای تحقیق درباره حمله هوایی به سردار قاسم سلیمانی و همراهانش تشکیل شد به نتایج مهمی دست یافته است. سخنگوی عبدالمهدی گفت که کمیته مذکور به نتایج مهمی دست یافته و زمینه تحقیقات عمیق روی طرف‌های دیگر را فراهم می‌کند و چه بسا دامنه تحقیقات به فراتر از مرزهای عراق هم برسد. سپهبد حاج قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی و چند تن از همرزمانشان در بامداد روی سیزدهم دی ماه سال جاری در حمله هوایی آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیدند. خبرگزاری رویترز هم اخیرا به نقل از عراقی‌ها فاش کرد که کارمندان فرودگاه‌های بغداد و دمشق، اطلاعات ورود و خروج سردار سلیمانی و همراهانش را در اختیار ارتش آمریکا قرار داده‌ بودند. منبع: نامه نیوزبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی با حضور رییس جمهور

4 روز قبلایسنا1

فیلم | اولین اظهارنظر روحانی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی؛ خطای نابخشودنی بود | درخواست مهم از قوه قضاییه

4 روز قبلهمشهری1

گمانه‌زنی‌ها درباره سانحه هواپیمای اوکراینی/ احتمال «جنایت جنگالی آمریکا» به موازات خطای انسانی پدافند

5 روز قبلتسنیم1

پیکر یک تبعه اوکراینی در حادثه سقوط هواپیما شناسایی شد

5 روز قبلمهر1

حرکت زشت دو مجری زن صداوسیما +عکس

6 روز قبلفردا نیوز1

مراسم یادبود دو نفر از جان‌باختگان هواپیمای اوکراین برگزار شد

6 روز قبلایرنا1

کیمیا علیزاده از ایران خداحافظی کرد

6 روز قبلروزنو1

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

6 روز قبلپوشش خبری1

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

6 روز قبلپوشش خبری1

قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود

6 روز قبلایسنا1