بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله است/ ۶ کشور در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفته بودند به ایران حمله نظامی کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله است/ ۶ کشور در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفته بودند به ایران حمله نظامی کنند

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رئیس‌جمهور گفت: ممکن است برخی به زبان آمریکا تهدید کنند اما اینکه پایگاه آنها را نیمه شب بلرزانیم و پنتاگون را برای ۲۴ ساعت بیدار نگه داریم و آنها را ناچار کنیم از تهدیدشان عقب‌نشینی کند مهم است.

بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله است/ ۶ کشور در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفته بودند به ایران حمله نظامی کنند - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی عنوان کرد: شما ببینید یک فرمانده نظامی ما به دست آمریکایی‌ها ترور می‌شود و اثر این شهادت در کل منطقه و جهان چه مقدار است، این اتفاق در قیمت ارز و نفت و بورس و همه بازارهای مالی دنیا اثر گذاشت و از لحاظ روانی و فکری و سیاسی کل منطقه را تحت تاثیر قرار داد، اینکه از کمشیر تا آفریقا در این سوگ عزاداری کنند کم نظیر است و قدرت نظام را می‌رساند.

وی افزود: این انسان خدوم در منطقه چگونه جنایت آمریکا و از آن طرف شهامت فرزندان این ملت دنیا را تحت تاثیر قرار داده است؟ کمتر کشوری است جرائت کند برابر آمریکا صریحا پایگاه نظامی منطقه‌ای‌اش را زیر موشک‌باران قرار دهد. آمریکا به همه ظلم و تجاوز می‌کند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ممکن است برخی به زبان آمریکا تهدید کنند اما اینکه پایگاه آنها را نیمه شب بلرزانیم و پنتاگون را برای ۲۴ ساعت بیدار نگه داریم و آنها را ناچار کنیم از تهدیدشان عقب‌نشینی کند مهم است. ترامپ گفته بود اگر پاسخ دهید ۵۲ نقطه مهم فرهنگی ایران را هدف قرار می‌دهیم، وقتی ما حمله کردیم لحن او تغییر کرد و صریحا و رسما عقب‌نشینی کرد.

روحانی افزود: وقتی حادثه دردناکی در این کشور اتفاق افتاد و ۱۷۶ عزیز این کبوتران علم و دانش و تحقیق و انسان‌های مختلف عازم سفر بودند، بال‌هایشان در هوا سوخت یک ملت به تمامه داغدار می‌شود یک نفر در سراسر کشور نبود که داغدار نشود و ابراز همدردی نکند، اقدامات دیگر پشت سر این حادثه بزرگ باید انجام گیرد و این کار انجام می‌شود.

رییس جمهور با اشاره به مقاومت و ایستادگی ملت ایران در برابر دشمنان، خاطرنشان کرد: ملت ایران یک ملت عادی نیست که به سادگی بتوان این ملت را از ایستادگی که در مقابل دشمنان دارند از مسیر منحرف کرد، این ملت، ملت بزرگی است که راه خود را انتخاب کرده و به خوبی ایستادگی می‌کند. البته در میدان وقتی در مذاکره، جنگ و ایستادگی هستیم، سختی‌ها، زخمی شدن و مشکلات طبیعی است.

وی افزود: به هرحال یک ابرقدرتی مقررات بین‌المللی را زیرپا گذاشته و رسما اعلام کرده که می‌خواهد با این نظام و این مردم وارد جنگ شده و مردم را تسلیم کنم. کاری که آمریکا در این مدت انجام داده برای خودشان و اروپا روشن شد که برنامه‌ریزی آمریکا کاملا غلط و اشتباه بود. این حرفی نیست که ما بگوییم، این را رییس‌جمهور آمریکا به تعدادی از رهبران کشورها گفته بود که با تحریم‌های حداکثری که علیه ایران اعمال می‌کنیم، نظام ایران بعد از سه ماه مضمحل می‌شود.

روحانی در ادامه ابراز داشت: از اردیبهشت سال ۹۷ که آنها خروج از برجام را آغاز کردند. توطئه و برنامه‌ریزی و تحریم بسیار شدیدی که از ۱۳ آبان سال گذشته عملیاتی کردند و منجر شد تا امروز ببینیم که ملت ما قوی‌تر و مسحتکم‌تر در برابر این توطئه ایستاده و قوی‌تر شده است.

رییس‌جمهور با اشاره به مشکلات و بحران‌هایی که کشور در سال‌های ۹۱ و ۹۲ با آن مواجه بود، تصریح کرد: آغاز دولت یاردهم شاهد این بودیم که ما با یک مشکل بزرگ سیاسی مواجه هستیم، من از ابتدا هم که وارد در رقابت‌های انتخاباتی شدم به خوبی می‌دانستم که ما با مشکل بسیار بزرگی مواجه هستیم. آمار و ارقام مشخص بود، وضعیت تورم و رکود و سرمایه‌گذاری مشخص بود، وضعیت رابطه ما با دنیا مشخص بود. این تعبیر رییس‌جمهور فرانسه است که اولش در یک جلسه خصوصی و بعد در حضور خبرنگارها گفت ما شش کشور تصمیم گرفته بودیم برای حمله نظامی به ایران و مصمم بودیم که در سال ۲۰۱۳ این حمله انجام بگیرد اما بعد از انتخابات در ایران و آمدن این دولت ما را دچار تردید کرد و منصرف شدیم، یعنی این حضور مردم و ایستادگی مردم آن‌ها را منصرف کرد.

وی ادامه داد: برای ما روشن بود که در چه شرایطی هستیم و در چه لبه‌ای قرار گرفتیم اما مردم ما آمدند در این راستا و در کنار دولت و نظام قرار گرفتند. من در گزارش ۱۰۰ روزه اول وقتی گفتم ما تورم را تک رقمی می‌کنیم همه به من ایراد گرفتند و خیلی‌ها گفتند این کار شدنی نیست، اقتصاددان‌های ما باور نمی‌کردند که بتوان تورم ۴۰ درصدی را تک رقمی کرد. ما گفتیم تا پایان دولت یازدهم اما در سال ۹۴ انجام دادیم یعنی در نیمه دولت توانستیم موفق شویم.

رییس‌جمهور گفت: چه باعث شد که موفق شویم در این مسیر؟ این مردم بود و اینکه دیدند مسائل در حال حل و فصل است، ما می‌دانستیم اقتصاد ما تحت تاثیر سیاست خارجی است، اینکه یک کسی بگوید من به سیاست بین‌الملل کار ندارم درهای کشور را می‌بندم درون مرزها فکر می‌کنم روابط خارجی به هم ریخته باشد، مردم سختی مشکلات را احساس کنند، فروش نفت با مشکلات مواجه باشد، تحریم‌ها فشار بیاورد اما می‌توانم اقتصاد را مدیریت کنم، این را من حداقل بلد نیستم اگر کسی بلد است بگوید. اما باید بدانیم که اقتصاد به امنیت، به فرهنگ به سیاست و به سایر موارد مرتبط است.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

روحانی در ادامه اظهار داشت: تلاش دولت این بوده که یک ثبات و یک امید نسبت به آینده به وجود بیاورد و جلوی برخورد نظامی و جلوی جنگ را بگیرد، این کار را من روزانه انجام می‌دهم، به عنوان مسئول شورای عالی امنیت ملی روزانه مراقبت می‌کنم، نمی‌شود همه چیز را گفت اما اگر مراقبت مداوم صورت نگیرد، بین جنگ وصلح یک گلوله فاصله است، یک گلوله می‌تواند جنگ بیافریند و عدم شلیک می‌تواند صلح بسازد.

رییس‌جمهور با اشاره به تقسیم قدرت و اختیارات در قانون اساسی گفت: البته می‌دانید اختیارات در قانون اساسی تقسیم شده است دولت و رییس‌جمهور یک اختیاراتی و قدرتی دارد، بخشی را مجلس دارد و بخشی را رهبری دارد، ما باید در چارچوب این قانون اساسی حرکت کنیم، همه مسئولان کشور در این امر هم عقیده‌اند و اتفاق نظر دارند همه می‌خواهند امنیت باشد اما بعد از امنیت مساله سیاست خارجی است، سیاست خارجی یعنی اینکه ما با دنیا چطور رفتار کنیم و آن‌ها با ما چه برخوردی داشته باشند. این طور نیست که تنها بگوییم این کشور دشمن ماست، خب بعد چه؟ مردم به ما رای دادند که این تنش‌ها و دشمنی‌ها را کاهش بدهیم؟ این که فقط به مردم گزارش بدهیم که آنها با ما و اسلام خوب نیستند؟ خب چه کنیم؟ باید ببینیم راه حل‌هایی وجود دارد یا ندارد؟

وی با بیان اینکه ثابت کردیم می‌شود با دنیا تعامل کرد، یادآور شد: تمام پرونده هسته‌ای که می‌گفتند تا ۱۰۰ سال حل نمی‌شود را حل کردیم و پرونده پی ام دی را بستیم البته با دنیا کار کردن سخت است. می‌گویند نباید به طرف‌های مقابل اعتماد کرد. درست است. اگر طرق مقابل قابل اعتماد بود که کار ساده بود، وقتی نیست کار سخت می‌شود.

روحانی افزود: راحت‌ترین راه حل این است که کار را رها کنید. همه هم از شما تعریف می‌کنند و می‌گویند که چه آدم بی‌اعتنایی بود به دنیا اخم کرد. ولی گره زندگی مردم اینگونه باز نمی‌شود. وقتی وارد میدان می‌شوید وضعیت فرق می‌کند هم می‌زنیم هم می‌خوریم. برخی توقع دارند ما بزنیم و زخمی نشویم مگر پیامبر در جنگ احد زخمی نشد؟ در میدان جنگ آدم زخمی می‌شود میدان جنگ است هر چه زره محکم باشد باز هم آدم زخمی می‌شود.

وی تاکید کرد: در دنیای سیاست فراز و نشیب وجود دارد. با همه سختی‌ها ثابت کردیم با دنیا می‌شود کار کرد و به توافق بین‌المللی رسیدیم. حالا در دنیای سیاست ممکن است فردی بیاید غیرقابل پیش‌بینی باشد. یک نفر به من بگوید کار ترامپ قابل پیش‌بینی است. همه چند نفری که از او جدا شدند مصاحبه‌هایشان را ببینید، می‌گویند هیچ ساعتی نمی‌دانستیم او چه می‌کند و چه توئیت می‌کند. چنین آدمی آمده و مشکلاتی برای ما و مردم خودش و مکزیک و اروپا و همه جا ایجاد کرده است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: وارد مقوله جدیدی شدیم در این مقوله تلاش کردیم ضرر حداقل باشد. می‌خواهم بگویم اقتصاد با امنیت و سیاست خارجی ممزوج است این دو از هم جدا نیست برخی وقتی ترامپ از برجام خارج شد، گفتند شما هم خارج شوید. اگر آن شب ما خارج می‌شدیم می‌رفتیم در سازمان ملل همه قطعنامه‌ها برمی‌گشت و کار ترامپ را ساده می‌کردیم و با دست خود در باتلاق می‌رفتیم و همه دنیا روبروی ما می‌شدند روز از نو روزی از نو.

وی ادامه داد: ما این کار را نکردیم از برجام خارج نشدیم، از بقیه مطالبه کردیم کار درستی را ما انجام دادیم کاری کردیم همه دنیا ترامپ را محکوم کنند حتی دوستانش. در جلسه شورای امنیت سازمان ملل که ترامپ تشکیل داد در سال ۹۷ همه علیه او حرف زدند، تمام رهبران دنیا علیه او حرف زدند. این کار ما بزرگ بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی دستگاه‌های تبلیغاتی دلشان نمی‌خواهد کار خوب این دولت را تبیین کنند، گفت: کارهای بزرگ را نمی‌گویند اگر دولت کسی دیگر بود ۴۰ روز جشن می‌گرفتند که ببینید چطور آمریکا مفتضح شد. این دولت مظلوم است، چاره نیست باید این‌ها در این جلسات ما برای شما بگوییم.

روحانی اضافه کرد: در نشست ورشو آمریکا تلاش کرد ایران را محکوم کند اما هیچ مصوبه‌ای نتوانست علیه ایران بگذارد پس در دنیای سیاست باید در جهان کار کنیم گاهی ضربه می‌بینیم و گاهی ضربه می‌زنیم. روزی نبوده در دولت من به فکر سیاست خارجی نباشم هر روز به فکر بودم تماس گرفتیم و حرف زدیم در عین حال تصمیم گرفتیم تعهدات را کاهش دهیم اگرچه ریسک‌دار بود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز در زمینه صنعت اتمی هیچ محدودیتی نداریم، گفت: شرایط به مراتب از قبل از برجام بهتر است امروز بیش از قبل از زمان برجام غنی‌سازی روزانه داریم. شرایط ساده نیست اما متوجه هستیم که دنیای امنیت و سیاست و دنیای اقتصاد با هم ارتباط تنگاتنگ دارند.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بغض حاج قاسم برای هم‌رزم شهیدش!

مهرمهر1 روز قبل

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

استقرار هاشمی در کاخ مرمر درست نبود/ با جروبحث کاخ را تخلیه کردیم

مهرمهر12 ساعت قبل
پرویز فتاح: استقرارمرحوم هاشمی بعنوان دبیر مجمع تشخیص درکاخ مرمر درست نبود، بعدازفوت او کاخ را به سختی وباجروبحث تخلیه کردیم. این تخلیه ازمواردی بودکه نمی‌دانستیم شکایتمان را پیش چه کسی ببریم.

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

رایان؛ پرورش یافته نظام آموزشی کانادا / فردای فرزندان ایران چگونه خواهد بود؟!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ جعفر محمدی* - امروز «رایان» را بسیاری از مردم می‌شناسند؛ او ۱۳ سال دارد و فرزند «منصور پور جم»، دندانپزشک ساکن شهر بارهاون کانادا که در سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی درگذشت. او فاجعه پشت فاجعه، دیوار پشت دیوار و اشتباه پشت اشتباه رو پشت سرگذاشته و در آخر قوی شده بود. انتشار ویدئوی سخنرانی رایان همزمان شده بود با نهایی شدن و نشر گزارش «U. S. News & World Report» درباره بهترین کشورهای دنیا برای رشد و تربیت فرزندان. رایان پورجم، به عنوان فرزندی که در کانادا رشد و تربیت یافته است، مهر تاییدی است بر این رتبه بندی جهانی. این حد از اعتماد به نفس و آگاهی و احساسات کنترل شده، تنها در یک جامعه و نظام آموزشی سالم شکل می‌گیرد و البته رایان، تنها یکی از میلیون‌ها تربیت یافته نظام آموزشی کاناداست.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتو10 دقیقه قبل

هفته هفدهم لیگ پرتغال|هفتمین برد فصل ریوآوه در شب گلزنی طارمی

فارس15 دقیقه قبل

محققان استنفورد از تمام کارهایی که در تلفن خود انجام می‌دهید اسکرین شات می‌گیرند

انتخاب15 دقیقه قبل

هفته بیستم لالیگا|ستین در اولین حضور با گل مسی طعم برد را چشید

فارس18 دقیقه قبل

هفته بیستم سری‌آ|دبل رونالدو برای تثبیت صدرنشینی یووه

فارس26 دقیقه قبل

ماجرای مردی که همسرش را کشت تا با دختر ۲۴ ساله ازدواج کند

فرارو34 دقیقه قبل

انتقاد از تشکیل نشدن جلسه شورای عالی موزه‌های دانشگاهی طی یک سال اخیر

ایسنا34 دقیقه قبل