۴٫۴ میلیون نفر در کشور مواد مخدر مصرف می‌کنند/ رشد انهدام باندها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. اجتماعی

۴٫۴ میلیون نفر در کشور مواد مخدر مصرف می‌کنند/ رشد انهدام باندها

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
۴٫۴ میلیون نفر در کشور مواد مخدر مصرف می‌کنند/ رشد انهدام باندها - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند - ساری - معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: چهار میلیون و ۴۰۲ هزار نفر در کشور به صورت مستمر و تفننی مواد مخدر مصرف می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار ناصر اصلانی پیش ازظهر پنجشنبه در شورای هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر مازندران با بیان اینکه شیوع مواد مخدر در تمام جهان از ۳٫۴ درصدی شروع و امروز به ۵٫۶ درصد جمعیت رسیده است افزود: در کشور شیوع مواد مخدر در کشور ۵٫۴ درصد است.

وی با اشاره به رشد ۸۰۰ درصدی انواع مواد مخدر با فرآورده‌های جدید افزود: این رشد نشان می‌دهد که دشمنان تلاش دارند با موادهای جدید برای جامعه مشکل ایجاد کنند و امروز روند مصرف از سنتی به صنعتی تغییر کرده است.

اصلانی ادامه داد: علی رغم اینکه جهان در مبارزه با مواد مخدر تلاش می‌کنند اما عنوان می‌شود که سال ۲۰۲۵ وضعیت خاص و فوق العاده‌ای در زمینه مواد مخدر شاهد خواهیم بود.

وی به کاهش سن اعتیاد در کشور اشاره و اضافه کرد: افزایش مصرف مواد مخدر در زنان نیز وجود دارد و تمایل به مصرف همزمان و ترکیبی مواد مخدر نیز از مسائل فراروی است.

معاون مقابله عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر، افزایش مرگ ومیر ناشی از سو مصرف مواد مخدر را از دیگر مسائل فراروی برشمرد و گفت: در سال ۲۰۱۷ حدود بیش از ۵۸۵ هزار نفر در جهان به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند.

وی افزایش مصرف ماری جوانا را در دنیا از مسائل برشمرد و گفت: افزایش دسترسی به مواد مخدر، گسترش تولید غیرقانونی شیشه و مواد مخدر از دیگر چالش‌ها است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: سال ۲۰۰۱ مجموع کشت مواد مخدر در افغانستان شش هزار هکتار بود و در سال ۲۰۱۸ به ۲۵۶ هزار هکتار رسید و ۷۰ درصد اراضی کشت خشخاش در افغانستان قرار دارد و تولید مواد مخدر در این کشور به ۱۰ هزار تن رسیده است.

وی مجموع کشفیات مواد مخدر در افغانستان را ۲۰۰ تن در سال بیان کرد و درباره شیوع مصرف مواد مخدر در کشور گفت: از سال ۵۷ تا ۶۶ شاهد کاهش شیوع مصرف مواد مخدر در کشور بودیم ولی امروز در کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مصرف کننده مستمر مواد مخدر و یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز به صورت تفننی مصرف می‌کنند.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

وی با اظهار اینکه در مجموع بیش از چهار میلیون و ۴۰۲ هزار نفر به صورت مستمر و تفننی در کشور مواد مخدر مصرف می‌کنند، افزود: ۴۰ درصد مصرف کنندگان مستمر زیر دیپلم، ۷٫۷ درصد بی‌سواد، ۵٫۴ درصد فوق دیپلم، ۱۴٫۶ درصد لیسانس به بالا هستند.

سردار اصلانی بیکاری را از جمله دلایل شیوع مواد مخدر بیان کرد و گفت: ۱۲٫۸ درصد افراد بیکار به سمت اعتیاد رفتند.

وی درباره وضعیت مواد مخدر در مازندران گفت: میانگین مصرف مواد مخدر در کشور ۵٫۳۹ درصد ولی در مازندران ۲٫۶ است و نرخ شیوع مواد مخدر بین دانش آموزان متوسطه دوم هنرستان‌های کشور ۲٫۱ و در مازندران ۱٫۴۲ درصد است.

نرخ شیوع مواد مخدر بین دانشجویان ۴٫۷ درصد است

وی افزود: نرخ شیوع مواد مخدر بین دانشجویان دانشگاه‌های دولتی درکشور ۴٫۷ و در مازندران ۴٫۲ درصد است و اگر مقابله‌ها با مواد مخدر نبود وضعیت ما متفاوت بود و امروز در مقابل یک سیل ویرانگر قرار داریم.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ادامه داد: کشت غیرقانونی، تولید، حمل و نقل مواد مخدر و عرضه و تقاضا را پنج جرم در حوزه مواد مخدر بیان کرد و گفت: ضربه زدن به بنیان‌های مالی قاچاقچیان از برنامه‌ها است.

وی مجموع کشفیات را در کشور ۷۶۷ تن مواد مخدر بیان کرد و گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۷ درصدی دارد و مقابله با باندهای قاچاق ۵۸ درصد، عملیات‌ها در شرق و حاشیه شرق ۵۷ درصد رشد داشته است.

وی گفت: انهدام باندهای مواد مخدر در نقطه صفر مرزی ۱۲ درصد رشته یافته است و ۷۴ اقدامات بر مبنایاقدامات اطلاعاتی صورت گرفته است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: ستاد مبارزه با مواد مخدر یک ستاد سیاستگذار است و برنامه ریزی، نظارت و کنترل از دیگر وظایف به شمار می‌رود.

۴٫۴ میلیون نفر در کشور مواد مخدر مصرف می‌کنند/ رشد انهدام باندها - 24

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لزوم جلوگیری از بخشی نگری در حریم شهر تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
زهرا نژادبهرام عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما درباره اهمیت راه اندازی سامانه پایش حریم شهر تهران افزود: از این طریق میزان کنترل بر حریم شهر را افزایش یافته و دقت آن بیشتر می‌شود. هرچه میزان حضور مدیران شهری در حوزه حریم شهر تهران بیشتر شود، پیشگیری از بروز تخریب‌های احتمالی در آن هم بیشتر می‌شود. عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: در طرح جامع شهر تهران در سال ۸۶ به صراحت اشاره شده است که بیش۵ هزار کیلومتر مربع برای حریم شهر تهران در نظر گرفته شده است. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی گفت: تقسیمات کشوری در شهر تهران در سه بخش شمیرانات، ری و تهران دارد. اگر بخواهیم حریم شهر تهران را در قالب این تقسیمات کشوری تعریف کنیم از حریم چیزی باقی نخواهد ماند.

ویدئو / وضعیت آبگرفتگی در برخی از نقاط اهواز

ایسناایسنا1 روز قبل
موج جدید بارش باران در شهرستان اهواز باعث آبگرفتگی برخی از معابر نقاط مختلف این شهرستان شده است. بیشترین میزان این بارش‌های اخیر مربوط به شهر «بستان» بوده است. در شهر اهواز نیز حدود ۲۲ میلی‌متر بارن باریده است که موجب آبگرفتگی معابر و بروز مشکلاتی در عبور و مرور شهروندان شده است. شهروندان مناطق آبگرفته به دلیل افزایش بیماری‌ها و عدم رسیدگی مسئولان شهری در رفع مشکلات پیش‌آمده معترض‌اند و خواستار رفع فوری مشکلات محله‌هایشان هستند. تصویربردار: مهناز دژبان / تدوینگر: آرام توکلی

کمک دستگاه قضا به صیانت از حریم شهر

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
هدف از راه اندازی سامانه پایش حریم شهر تهران جبران این کمبود جدی است. گلپایگانی ادامه داد: خوشبختانه دستگاه قضا بصورت فعال در بحث پاسداری از حریم کمک زیادی به شهرداری کرده است. امیدواریم نتایج همه هماهنگی‌ها به بهتر شدن وضعیت حریم شهر تهران و شهر‌های اطراف بیانجامد. حریم شهر تهران از نظر مساحتی نزدیک به دو برابر محدوده تهران است. بطور حتم سامانه پایش حریم شهر تهران کمک بیشتری در این رابطه به ما خواهد کرد.

منع واردات پسماندهای پلاستیکی غیرقابل بازیافت در مالزی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، دولت مالزی اعلام کرده است طی ۳ ماه گذشته ۱۵۰ کانتینر زباله پلاستیکی را به ۱۳ کشور مبدا این زباله‌ها باز پس فرستاده است. از سه ماه گذشته ۱۵۰ کانتینر زباله به کشور‌های تولید کننده باز پس فرستاده شده‌اند که بیشترین آن با ۴۳ کانتینر متعلق به فرانسه است. همچنین ۴۲ کانتینر به انگلیس، ۱۷ کانتینر به آمریکا، ۱۱ کانتینر به کانادا، ۱۰ مورد به اسپانیا و مابقی به هنگ کنگ، ژاپن، سنگاپور، پرتغال، چین، بنگلادش، سریلانکا و لیتوانی برگردانده شده‌اند. وی پیش‌بینی کرد ۱۱۰ کانتینر دیگر نیز تا اواسط سال جاری میلادی باز پس فرستاده می‌شود. بیشتر بخوانید: لحظه شکار یک مرد توسط ببر + فیلمانتهای پیام/
ایرناایرنا20 ساعت قبل
غفاری به نقش عوامل ژنتیکی در بروز سقط مکرر اشاره کرد و گفت: شایع‌ترین علت سقط جنین اختلالات کروموزومی است. در چنین حالتی، گام نخست بررسی ژنتیکی محصولات بارداری است. اگر به هر دلیل محصول بارداری قابل ارائه به آزمایشگاه نبود، پدر و مادر باید به لحاظ ژنتیکی بررسی شوند تا از بروز سقط مکرر یا معلولیت و بیماری ژنتیکی در نوزاد پیشگیری شود. ‎‎وی اظهارداشت: خوشبختانه در ایران تمام تکنیک‌های پیشرفته ژنتیکی، هم‌سطح با مراکز پیشرفته جهان، قابل دسترسی است اما به هرحال این روش‌ها هزینه‌بر است و لازم است از زوج‌های نابارور حمایت مالی شود تا بتوانند از این دستاوردها بهره‌مند شوند. در واقع، این امر هم از بار اندوه و نگرانی خانواده‌ها می‌کاهد و هم از لحاظ سیاست‌های کلان جمعیتی و بهداشتی مهم است و سیاست‌گذاران و مدیران ارشد کشور باید به تسهیل شرایط استفاده از خدمات درمان ناباروری در کشور به طور ویژه توجه کنند.
ایسناایسنا1 روز قبل
معاون عمرانی استانداری تهران با اشاره به اینکه حریم شهرها برای توسعه آتی شهرها باید به صورت فریز باقی بمانند بر لزوم برخورد قاطعانه شهرداری‌ها با ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم تاکید کرد. محمد تقی زاده در گفت وگو با ایسنا در تشریح روند حفظ حریم شهرها در سطح استان تهران گفت: شهرداری تهران و سایر شهرداری‌های استان تهران برابر قانون مکلف هستند در حریم مربوط به خود بر اساس ماده ۹۹ قانون شهرداری‌ها از ساخت و سازها و عملیات عمرانی جلوگیری کنند. تقی‌زاده ادامه داد: قطعا جلوگیری از ساخت و ساز در حریم شهرها در دستور کار است اما در برخی نقاط به دلیل تداخل در تقسیمات کشوری با حریم شهرها برخی اختلافات با توجه به داشتن مسئولیت از سوی افراد مختلف شاهد دوگانگی و چندگانگی هستیم. بر همین اساس تلاش کرده‌ایم این هماهنگی را در ستاد پیشگیری از ساخت و ساز استان تهران ایجاد کنیم. معاون عمرانی استانداری تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه شهرداری‌ها باید در برخورد با تخلفات حریم قاطعانه عمل کنند، گفت: در خارج محدوده شهرها و حریم آن‌ها کمیسیون ماده ۹۹ شهرداری‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و تخلفات ساختمانی داخل محدوده شهرها توسط کمیسیون ماده ۱۰۰ تصمیم‌گیری می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر