آزادی زندانیان، جایگزین تشریفات عزاداری/ حمایت ۵۰۰خانواده از مجرمان مالی غیرعمد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آناج
  4. اجتماعی
آزادی زندانیان، جایگزین تشریفات عزاداری/ حمایت ۵۰۰خانواده از مجرمان مالی غیرعمد

آزادی زندانیان، جایگزین تشریفات عزاداری/ حمایت ۵۰۰خانواده از مجرمان مالی غیرعمد

آناجخبرگزاری آناج |
آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد به جای هزینه‌های تشریفاتی مراسمات عزاداری چند سالی است که در تبریز جاافتاده و این روزها این کار خیر بیش از پیش در حال گسترش است.

گروه اجتماعی آناج: همه ما شنیده‌ایم که مرگ حق است و یا شتری است که در خانه همه را می‌زند، با این وجود وقتی این حق به یکی از بستگانمان برسد تحملش طاقت‌فرساست و ممکن است تا روزها و ماه‌ها نتوانیم از زیر بار سنگین مرگ یکی از عزیزانمان در بیاییم. مراسمات و هزینه‌های فوت عزیزان اما بخش دیگری است که اکثر مواقع خانواده‌های داغدار را آزار می‌دهد و آنها مجبور می‌شوند در کنار عزاداری برای عزیزشان هزینه‌های سنگین کفن و دفن، مراسمات مختلف و پذیرایی از مهمان را به دوش بکشند.

اگرچه این رسوم بدعت‌هایی است که شاید در چند دهه اخیر ایجاد شده و تا پیش از آن به جای اینکه خانواده متوفی به دنبال پذیرایی از مهمان باشند کسانی که برای تسلیت و تسلی خانواده متوفی می‌آمدند، سعی داشتند دست پر باشند و حتی برای خانواده متوفی غذا تهیه می‌کردند! این روزها اما کار پسندیده‌ای در سطح شهر تبریز فراگیر شده که هم روح درگذشتگان را قرین رحمت می‌کند و هم تسلی خاطری برای بازماندگان است: «صرف هزینه مراسمات برای آزادسازی زندانیان جرایم مالی» این کار نیک که در یکی دو سال گذشته شروع شده حالا با استقبال خانواده‌های بیشتری مواجه شده و بسیاری از خانواده‌های تبریزی ترجیح می‌دهند به جای هزینه‌های و رسومات دست و پاگیر کار خیری انجام دهند که جامعه را نیز نجات دهد.

این روزها کمتر در جلوی مساجد تبریز دسته گل‌های گران قیمت و ریخت و پاش‌های آنچنانی دیده می‌شود و حتی خانواده‌های عزادار به جای صرف هزینه‌های هنگفت برای شام و نهار مهمانان آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد را فراهم می‌آورند؛ رسمی که با گسترش آن نه تنها یکی از بدعت‌های غلط جامعه از بین خواهد رفت بلکه باعث بازگشت بسیاری از خانواده‌ها به آغوش جامعه خواهد شد.

۴۸۵زندانی چشم انتظار نیت‌های خیر

رسول تقی‌پور، رئیس ستاد دیه استان در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با اشاره به طرح سنت حسنه اهدای هزینه ضیافت اظهار داشت: از ابتدای این طرح، خانواده‌های معزا با مراجعه به ستاد دیه بخشی از هزینه مراسمات و تاج گل خود را به آزادسازی زندانیان نیازمند اختصاص می‌دهند.

وی گفت: از قبال این طرح، تاکنون ۱۷۹ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد آزادشده‌اند و اگرچه این طرح در ابتدای اجرا، با کندی پیش می‌رفت اما با گذشت زمان خانواده‌ها متوجه اجر معنوی این کار شدند و در حال حاضر تقریبا به طور میانگین هرروز یک خانواده با مراجعه به ستاد دیه این کار انسانی را انجام می‌دهند.

رئیس ستاد دیه استان افزود: با توجه به اینکه در مراسمات ترحیم، هزینه‌های بسیاری صرف می‌شود و اغلب افراد نیازمند هم در اینگونه محافل حضور ندارند بنابراین اجرای سنت حسنه اهدای هزینه می‌تواند باعث آرامش روحی متوفی و اجر عظیم برای صاحبان عزا شود و گذشته از آن عضوی از یک جامعه هم به آغوش خانواده بازمی‌گردد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

وی در خصوص فرهنگ‌سازی این امر یادآور شد: ستاد دیه استان به پاس این عمل انسانی بنری را در محل برگزاری عزای متوفی به عنوان تشکر نصب می‌کند تا هم فرهنگ‌سازی در جامعه شود و هم از خانواده متوفی سپاس‌گزاری شود.

تقی‌پور با اشاره به برگزاری مراسمی با عنوان بزرگداشت شهیدسپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای سانحه سقوط هواپیمای اکراینی، در جهت کمک به زندانیان نیازمند تصریح کرد: امروز از ساعت ۳ الی ۵ بعدازظهر در محل سالن اجتماعات وادی رحمت تبریز از طرف صاحبان صنایع و کارخاجات مراسمی برگزار خواهد شد که عواید آن صرف آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد خواهد بود.

آزادی زندانیان، جایگزین تشریفات عزاداری/ حمایت ۵۰۰خانواده از مجرمان مالی غیرعمد - 11

وی ادامه داد: در این مراسم هزینه آزادسازی بیش از یکصد نفر از زندانیان جرائم غیر عمد جمع‌آوری خواهد شد. تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون تومان از طرف این افراد پرداخت شده و انتظار می‌رود تا پایان روز این مبلغ میلیاردی شود. این مراسم برای اولین بار در سطح شهر تبریز برگزار خواهد شد. قبل از این نیز در مراسم تودیع و معارفه یکی از مسئولین، بیش از ۷۰ نفر از مدیران کل استان هزینه اهدای هدیه را به آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد اختصاص داده بودند.

این مقام مسئول در پایان یادآور شد: در حال حاضر ۴۸۵ زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های استان وجود دارند که برای آزادی آن‌ها نیازمند ۱۶۲ میلیارد هستیم، اما اگر در این مقطع زمانی بتوانیم ۱۰ میلیارد در دست داشته باشیم از طرفی مراحل اداری و قضایی و قبول اعسار این زندانیان و گذشت شاکیان پرونده حل شود می‌توان همه این افراد را آزاد کرد.

حمایت ۵۰۰خانواده از زندانیان جرایم مالی غیرعمد

طبق آماری که رئیس ستاد دیه استان ارائه می‌کند اگر به طور متوسط هزینه مراسمات عزاداری جدا از کفن و دفن مابین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان باشد با نیت خیر ۵۰۰ خانواده متوفی می‌توان مبلغ اولیه آزادی تمام زندانیان جرایم مالی غیرعمد را فراهم کرد. در کنار این رسم پسندیده خیرین زیادی هم وجود دارند که هزینه‌های آزادی زندانیان مالی را متقبل می‌شوند که با این حساب بخش عمده‌ای از بدهی این زندانیان پرداخت می‌شود.

فرهنگ‌سازی و معرفی خانواده‌هایی که به جای پرداخت هزینه‌های اضافی برای تشریفات عزاداری موجبات آزادی زندانیان را فراهم کردند قطعا می‌تواند این کار خیر را بیش از پیش گسترش دهد و شاید روزی دیگر در زندان‌های استان شاهد زندانیان جرایم مالی نباشیم و خانواده‌های متوفی به دنبال گسترش کارهای نیکی از همین قبیل باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
نداشتن دارویی برای درمان کرونا، بدان معنا نیست که مبتلایان خوب نمی‌شوند. عصر ایران - کرونا، سرانجام به ایران رسید و طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت تا کنون ۲ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. ۲ - نداشتن دارویی برای درمان کرونا، بدان معنا نیست که مبتلایان خوب نمی‌شوند. ۴- هر چند کمبودهایی داریم و مثلا در خصوص کیت تشخیص کرونا نیازمند خارج هستیم و کرونا نیز داروی خاصی ندارد ولی منصفانه باید گفت که شبکه بهداشت ایران در زمره گسترده‌ترین و کارآمدترین‌های جهان است. ۵ - برای اولین بار میزان بهبودیافتگان از کرونا از مبتلایان جدید در دنیا پیشی گرفته و شیب ابتلا ملایم‌تر شده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل مرگ ۲ فرد مشکوک مبتلا به کرونا در این شهرستان را تکذیب کرد و گفت که حال آنها مساعد است. دکتر فرزاد جلالی پنجشنبه شب افزود: حال عمومی هر ۲ فرد مشکوک مبتلا به بیماری کرونا مساعد است و جواب آزمایش آنها نیز هنوز تائید نشده است. به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل، این ۲ فرد صبح امروز در بیمارستان قرنطینه و تحت درمان قرار گرفتند. خبر شناسایی ۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا در مازندران را معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل صبح امروز پنجشنبه اعلام کرده بود. در مجموع دانشمندان تاکنون موفق شده‌اند زمان کمی پس از شیوع هر نوع ویروس کرونا راههای درمان‌ آن را پیدا کنند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رئیس پلیس راه استان همدان گفت: در برخورد کامیون با خودرو سواری پراید در مسیر گل‌تپه - همدان ۲ نفر کشته شدند. سرهنگ رضا عزیزی رئیس پلیس راه استان همدان با اشاره به اینکه عصر روز گذشته درسه راهی سایت سوباشی کبودراهنگ یک کامیون با خودرو سواری پراید برخورد می‌کند افزود: این حادثه منجر به مرگ راننده ۳۰ ساله و سرنشین خانم ۳۵ ساله خودروی سواری شد. رئیس پلیس راه استان همدان علت این حادثه تصادف را انحراف به چپ خودرو سواری در جاده همدان - بیجار اعلام کرد.
ایرناایرنا1 روز قبل
دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت به عنوان نماینده وزیر بهداشت در سفری یک روزه به قم وضعیت آمادگی دانشگاه علوم پزشکی قم در رابطه با بیماری کرونا ویروس را بررسی کرد. دکتر محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در ابتدای جلسه هیات رئیسه این دانشگاه با حضور نماینده وزیر بهداشت، از خدمات صادقانه پرستاران و پزشکان با وجود مطالبات معوقه، تشکر و قدردانی کرد. وی در ادامه توصیه‌های لازم برای تریاژ بیماران حاد تنفسی، پذیرش، بستری و ترخیص آنان ارائه داد. در پی فوت دو بیمار مشکوک به ابتلا به کرونا در قم، قرارگاه پدافند زیستی قم با حضور استاندار و معاون درمان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد و برنامه‌های مختلف برای کنترل و مراقبت‌های لازم صورت گرفته است. در همین ارتباط مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز حوزه‌های علمیه قم امروز پنجشنبه و همچنین شنبه پس فردا تعطیل اعلام شد.
الفالف1 روز قبل
وزیر بهداشت با اشاره به تایید پنج مورد ابتلا به کرونا ویروس در کشور، گفت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است. وی با عنوان این مطلب که در حال حاضر در شرایط پیک آنفلوانزای نوع B در کشور هستیم و ما را گرفتار کرده است، ادامه داد: کرونا ویروس، پدیده‌ای است که می‌تواند برای ما زحمت ایجاد کند. وزیر بهداشت با اشاره به افراد مبتلا به کرونا ویروس، گفت: بررسی‌ها نشان داده است که این افراد هیچ سفری به خارج از کشور نداشته‌اند. بنابراین، باید گفت که کانون آلودگی در داخل کشور شکل گرفته است. نمکی از جامعه پزشکی درخواست کرد با همکاری همدیگر در سراسر کشور کرونا ویروس را مثل آنفلوانزا جمع کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا اظهار داشت: با دستور رئیس جمهور ستاد مقابله با کرونا تشکیل شد و مسوولیت ستاد با وزیر بهداشت است. نمکی ادامه داد: ویروس آنفلوآنزا با لطف خدا پاییز امسال مهار شد، میزان کشندگی آنفلوآنزا به مراتب از کرونا بیشتر بود و ما قطعا این ویروس را با هوشمندی مردم و همکاری بین بخشی دستگاه‌ها مهار خواهیم کرد. وزیر بهداشت اظهار کرد: منشأ اصلی بیماری مشخص نیست و تیمی از پزشکان در حال بررسی موضوع هستند. وی با تأکید بر اینکه تعطیلی مدارس در ستاد بررسی می‌شود، اظهار کرد: فقط روز شنبه در قم تعطیلی مدارس اعلام شد. وزیر بهداشت تصریح کرد: تصمیمات جدید اعلام می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر