تشدید تحرکات خصمانه اسرائیل علیه ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

تشدید تحرکات خصمانه اسرائیل علیه ایران

فراروخبرگزاری فرارو |
پیش از کوخاوی، نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل، طرحی تدوین کرد که بر مبنای آن اسرائیل فعالیت‌های نظامی علیه ایران در سوریه را به قدری افزایش می‌دهد که ایران ادامه حضور در سوریه را به صرفه نبیند. رسانه‌های اسرائیل گفتند طرح جدید اسرائیل شامل هدف قرار دادن تعمدی نیرو‌های ایرانی می‌شود. پس از این طرح بود که اسرائیل هدف قرار دادن مقامات نظامی بلندپایه ایران در سوریه را آغاز کرد.

فرارو- محافل اطلاعاتی اسرائیل بر این باور هستند که بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی و نیز ناآرامی‌های اخیر ایران، فرصتی برای تضعیف نفوذ منطقه‌ای ایران پدید آمده است.

به گزارش فرارو، سه شنبه شب ۲۴ دی ماه (۱۴ ژانویه) حوالی ساعت ۱۰ شب فرودگاه «تیفور» واقع در استان حمص سوریه، مورد حمله موشکی قرار گرفت. خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، به نقل از یک منبع نظامی، اعلام کرد اسرائیل مسئول این حمله است.

سانا از قول مبنع خود نوشت: «تقریبا ساعت ۱۰ و ۱۰ دقیقه سه شنبه شب، ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰، جنگنده‌های اسرائیلی، از سوی منطقه التنف، مرتکب تجاوز جدیدی علیه فردوگاه التنف شدند.» منبع سانا ادامه داد پدافند هوایی سوریه فورا با موشک‌های اسرائیلی مقابله و برخی از آن‌ها را ساقط کرد، اما چهار موشک به اهداف اصابت کردند و موجب خسارت مادی شدند.

اسرائیل قبلا ادعا کرده بود که فرودگاه تیفور ایستگاهی برای انتقال سلاح به حزب الله لبنان است و به آن حمله کرده بود. حمله جدید در شرایطی انجام شد که در پرتو تنش‌های هسته‌ای میان ایران و غرب، اسرائیلی‌ها برای تشدید تحرکات خود علیه ایران آماده می‌شوند. همچنین برخی گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از این است که بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، توسط آمریکا، اسرائیلی‌ها فرصت را برای تشدید فعالیت‌های نظامی علیه نفوذ منطقه‌ای ایران مناسب می‌بینند.

در پی فعال سازی مکانیسم حل اختلاف مندرج در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ توسط کشور‌های اروپایی عضو این توافق، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه شنبه، از اروپایی‌ها خواست تحریم‌های بین المللی را همین الان علیه ایران اعمال کنند. نتانیاهو همچنین با ادعای اینکه اسرائیل دقیقا می‌داند چه چیزی در برنامه هسته‌ای ایران در جریان است، مدعی شد که اسرائیل به ایران اجازه نخواهد داد که به بمب اتمی دست یابد.

تشدید تحرکات خصمانه اسرائیل علیه ایران - 6

فرودگاه تیفور

ارزیابی جدید اطلاعاتی ارتش اسرائیل

لفاظی‌های سیاسی اسرائیل علیه ایران چیز جدیدی نیست. آنچه جدید است، تحرکات فزاینده نظامی آن علیه نفوذ منطقه‌ای ایران است. ارزیابی سالانه اطلاعات ارتش اسرائیل به تازگی تمام شده و به تصمیم سازان اسرائیل تحویل داده شده است. به نوشته روزنامه «تایمز اسرائیل»، این ارزیابی نشان می‌دهد که اسرائیل معتقد است که ترور سردار سلیمانی فرصت مهمی برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه فراهم کرده است.

در ارزیابی دستگاه اطلاعاتی ارتش اسرائیل ادعا شده که ایران دشمن اصلی اسرائیل است که در اثر ناآرامی‌های داخلی و فقدان سردار سلیمانی تضعیف شده است.

طبق ارزیابی اطلاعاتی ارتش اسرائیل، در حال حاضر ایران تمایلی به گریز هسته‌ای ندارد، اما چنانچه به گریز هسته‌ای متمایل شود تا پاییز ۲۰۲۰، می‌تواند ۱۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین تولید کند که این مقدار برای تولید ۲۵ کیلوگرم اورانیوم با غنای بالای مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی، کافی است. دستگاه اطلاعاتی ارتش اسرائیل معتقد است که ایران با روند فعلی دو سال با ساخت بمب اتمی فاصله دارد. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که ایران بار‌ها گفته است هیچ قصدی برای تولید سلاح هسته‌ای ندارد.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

اما در حال حاضر، به نظر می‌رسد اسرائیل بیش از همه بر مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران متمرکز شده و فرصت را برای تضعیف یا حتی نابودی کامل آن مناسب می‌بیند. روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در گزارشی از تل آویو، نوشت یک مقام بلندپایه امنیتی اسرائیلی اعلام کرد که شرایط پدیدآمده بعد از ترور سردار سلیمانی افق‌هایی می‌گشاید که باید از آن‌ها برای راه انداختن «یک حمله تهاجمی مرگبار علیه (نفوذ) ایران در سوریه» استفاده کرد. این مقام روز سه شنبه، به خبرنگاران نظامی گفت که اسرائیل «می‌خواهد (سپاه) و نیرو‌های آن در سوریه را کاملا نابود کند تا کل کارزار ایران علیه موجودیت اسرائیل تضعیف شود.»

رسانه‌های اسرائیل به نقل از محافل امنیتی اسرائیلی، با اشاره اهمیت سردار سلیمانی، ادعا می‌کنند که ترور وی در محور مقاومت خلأ ایجاد کرده و اسرائیل می‌تواند از این خلأ برای تضعیف نفوذ ایران استفاده کند.بخوانید:طرح جدید اسرائیل علیه ایرانپازل آمریکایی علیه ایران

مقامات اسرائیل بعد از ناآرامی‌های آبان ماه ایران، به این جمع بندی رسیدند که فرصت استراتژیکی علیه ایران بوجود آمده تا نفوذ ایران را در سوریه و حتی در عراق تضعیف کنند. اواخر دسامبر ۲۰۱۹، آویو کوخاوی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، تصریح کرد ارتش اسرائیل در سراسر منطقه - به شکل علنی و سری - عملیات می‌کند تا به رغم تحمل ریسک جنگ، طرح‌های ایران و نایبانش را خنثی کند. کوخاوی افزود: «ما به ایران اجازه نمی‌دهیم، در (سوریه) حضور نظامی برقرار کند نه حتی در عراق.»

پیش از کوخاوی، نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل، طرحی تدوین کرد که بر مبنای آن اسرائیل فعالیت‌های نظامی علیه ایران در سوریه را به قدری افزایش می‌دهد که ایران ادامه حضور در سوریه را به صرفه نبیند. رسانه‌های اسرائیل گفتند طرح جدید اسرائیل شامل هدف قرار دادن تعمدی نیرو‌های ایرانی می‌شود. پس از این طرح بود که اسرائیل هدف قرار دادن مقامات نظامی بلندپایه ایران در سوریه را آغاز کرد.طبق برخی گزارش‌های رسانه‌ای، اسرائیل ابتدا تلاش کرد مسئول عملیات سایبری سپاه و مسئول هماهنگی‌های سپاه در یمن را ترور کند. اما راه به جایی نبرد. سپس اسرائیل، سعی کرد امیرعلی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه، را در حین سفر به سوریه ترور کند که البته حاجی زاده قبل از بمباران محل سکونتش در منطقه سیده زینب دمشق، محل را ترک کرد و بدین ترتیب اسرائیل نتوانست او را ترور کند. از همین رو، شاید بتوان گفت: ترور سردار سلیمانی در ادامه همین ترور‌ها بود. خصوصا که هم آمریکا و هم اسرائیل، تلاش کرده‌اند که ژنرال عبدالرضا شهلایی، از مقامات سپاه در یمن، را هدف قرار دهند. آمریکا در همان شبی که سردار سلیمانی را در عراق ترور کرد، شهلایی را هدف قرار داد، اما موفق نشد او را ترور کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | جدیدترین تصاویر از حمله موشکی به عین الاسد | از حمله داعش به مجلس تا عملیات شهید سلیمانی

همشهریهمشهری5 ساعت قبل

فیلم/ حضور آشوبگران نفوذی در لبنان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
پس از اتفاقات رخ داده اکثر گروه‌ها و جناح‌های لبنان، اقدام آشوبگران در تخریب اموال عمومی و حمله به نیروهای امنیتی و مردمی را محکوم کردند.

آخرین خبرها از عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پس از ده روز از حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد، پنتاگون گزارشی را از این حمله منتشر کرده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پس از ده روز از حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد، پنتاگون گزارشی را از این حمله منتشر کرده است. خبر‌های تازه‌ای به گوش می‌رسد …

فیلم | انتقاد رئیس بنیاد مستضعفان از استقرار هاشمی در کاخ مرمر | تخلیه کاخ با جر و بحث و حمایت بیت رهبری

همشهریهمشهری12 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین، پرویز فتاح در برنامه نگاه یک گفت: استقرار آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان دبیر مجمع تشخیص در کاخ مرمر درست نبود، بعد از فوت او کاخ را به سختی و با جر و بحث تخلیه کردیم. در نهایت بیت رهبری حمایت کردند و کاخ تخلیه شد. کاخ مرمر یکی از کاخ‌های تاریخی تهران در دوره پهلوی است که در مرکز تهران جای گرفته‌ و در ۳۰ خرداد ۱۳۵۷ با شمارهٔ ثبت ۱۶۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. این کاخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی به عنوان مقر کمیته انقلاب اسلامی استفاده می‌شد اما چندی بعد بدون کاربرد ماند تا اینکه در میانه‌های دهه ۱۳۷۰ پس از پایان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی دفتر هاشمی رفسنجانی به این کاخ نقل مکان کرد. بخش‌هایی از کاخ مرمر در سال ۱۳۸۷ مرمت و بازسازی شد.

دخالت امریکا و اسرائیل در شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی فاش شد + فیلم و عکس

رکنارکنا1 روز قبل
با این وجود، آنچه در ظاهر به آن پرداخته شده تاکید بر این بوده که شلیک موشک یک خطای انسانی بوده است اما این حادثه شامل برخی عناصری بوده که هنوز توضیح شفافی در این خصوص داده نشده است. موشکی که موجب سقوط هواپیمای اوکراینی شدند ساخت روسیه است که ناتو آن را SA-۱۵ می‌شناسد و روس‌ها نام Tor به آن داده‌اند. یکی از این اقدامات همان دستکاری کردن سیستم دفاعی است که به معنای فریب دادن اپراتور است. ایالات متحده توانایی جنگ سایبری و الکترونیکی را برای سیگنال‌های ترافیکی و هم برای تغییر در هواپیماهای حمل و نقل هوایی دارد. اما داستان جالب‌تر علاقه نیویورک تایمز و برخی از رسانه‌های همسو با سیاست‌های ایالات متحده به عکس‌ها و فیلم‌های ویدئویی لحظه شلیک و اصابت موشک به هواپیمای اوکراین است که لحظه به لحظه قبل از شلیک موشک تا زمان اصابت را در نقطه‌ای خاص و غیرقابل پیش بینی نشان می‌دهد.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر1 روز قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

بهترین بازی‌های اندروید ایرانی ۹۸؛ با محبوبترین بازی‌های اندرویدی ایرانی آشنا شوید!

تکراتوچند ثانیه قبل

ماجرای مردی که همسرش را کشت تا با دختر ۲۴ ساله ازدواج کند

فرارو18 دقیقه قبل

انتقاد از تشکیل نشدن جلسه شورای عالی موزه‌های دانشگاهی طی یک سال اخیر

ایسنا18 دقیقه قبل

فضانوردان ناسا در موزه ملی هوا و فضا+عکس

فارس20 دقیقه قبل

روایت ۴۸ دقیقه برزخی و ۶۲ قربانی تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان؛ فاجعه چطور اتفاق افتاد؟

آفتاب‌نیوز22 دقیقه قبل

خواسته کلوپ از شاگردانش بعد از ثبت ۱۶ امتیاز اختلاف با تیم دوم

ایسنا23 دقیقه قبل

زورگیران مسافرکش‌نما در پایتخت به دام افتادند

خبر فوری23 دقیقه قبل