ایجاد بازار رقابتی بنزین راهکار کشف قیمت انرژی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
ایجاد بازار رقابتی بنزین راهکار کشف قیمت انرژی است

ایجاد بازار رقابتی بنزین راهکار کشف قیمت انرژی است

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر حذف قیمت گذاری دستوری بنزین گفت: قیمت حامل های انرژی باید در بازار رقابتی و نظارت دولت کشف قیمت شود.

به گزارش افکارنیوز،

مرتضی زمانیان در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی در نشستی با عنوان «اصلاح یارانه بنزین» گفت: در حال حاضر هیچ برآوردی از حجم یارانه‌ای که به حامل‌های انرژی داده می‌شود، وجود ندارد چون هم رقم یارانه‌ای که پرداخت می‌شود قابل توجه و هم میزان قاچاق سوخت بسیار زیاد است. از سوی دیگر دولت هیچ اطلاعاتی درباره قیمت تمام شده تولید و مقایسه آن با قیمت مصرف کننده ارائه نمی‌دهد.

اخبار اقتصادی- وی با بیان اینکه هم گازوئیل و هم بنزین، خصوصا گازوئیل ظرفیت فروش داخل با قیمت‌های منطقه‌ای را دارد، افزود: راهکار ما برای اصلاح قیمت بنزین این بود که برای این کالا یک بازار ایجاد کنیم و آن را مانند هر کالای دیگری در یک بازار رقابتی به فروش برسانیم. برخی می‌گویند اکتان بنزین ما تفاوت کیفیت با بنزین کشورهای دیگر دارد و امکان فروش رقابتی را ندارد که من این موضوع را نمی‌پذیریم و معتقدم بنزین باید به بازار عرضه شود و خود خریدار چنین مواردی را در زمان کشف قیمت مد نظر قرار دهد، هر چند که نظارت حاکمیت در این بازار الزامی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران،، اصلاح ساختار قیمت گذاری حامل‌های انرژی‌های و حذف قیمت گذاری دستوری را در راستای تعیین قیت عادلانه دانست نه افزایش قیمت، گفت: این روش هم که قیمت بنزین را آنقدر افزایش دهیم که به قیمت فوب خلیج فارس (فری آن برد) برسد هم اشتباه است. همه این موارد از تفکر نادرست قیمت گذاری دستوری نشأت می‌گیرد.

زمانیان با اشاره به اظهار نظر برخی از کارشناسان مبنی بر انحصاری بودن «بنزین» و اینکه چاره‌ای جز قیمت گذاری نداریم، تصریح کرد: من این موضوع که بنزین را یگ کالای انحصاری بدانیم را نمی‌پذیرم. اگر مرزهای واردات و صادرات بنزین باز شده و به صورت بازار کشف قیمت شود می‌بینیم که کالایی انحصاری نخواهد بود.

این استاد دانشگاه، استدلالی که گفته می‌شود چون سطح درآمد ما با سطح درآمد کشورهای پیشرفته و اروپایی متفاوت است و در نتیجه بنزین باید هم رده درآمدهای عمومی به فروش برسد، را رد کرد و خاطرنشان کرد: این اظهار نظری عوامانه است. در علم اقتصاد، کالاهای بازارپذیر در تمام دنیا به یک ثبات قیمتی مشابه می‌رسند. اگر بخواهیم با همین تفکر قیمت طلا را تعیین کنیم باید طلا با قیمتی بسیار ارزان‌تر در ایران به فروش برسد و در نتیجه تمام هم و غم خود را در جلوگیری از قاچاق طلا به خارج از کشور معطوف کنیم. اینکه درآمدها پایین است ایراد بازار نیست. ایراد حاکمیت است که نمی‌تواند درآمد ملی را بالا ببرد. آیا می‌توان متناسب با قیمت بنزین، قیمت ملک را تعیین کرد؟ نتیجه این دیدگاه سیستم کمونیستی خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

وی با تأکید بر اینکه اگر بازار بنزین راه اندازی شود، مشکل ترافیک و آلودگی نیز مرتفع خواهد شد، اظهار داشت: چنین بازاری نتیجه خود تنظیم‌گری دارد.

وی به یکی دیگر از ایرادات وارده به طرح بازار بنزین پرداخت و گفت: برخی این را مطرح می‌کنندکه اگر بنزین به صورت بازار قیمتی، کشف قیمت شود بخش مهمی از اقشار کم درآمد امکان تهیه آن را نخواهند داشت، اظهار داشت: این ایراد بازار نیست و مشکل از نهاد دولت است که نمی‌تواند نظام بازتوزیعی را اجرا کند. اینکه گوشت در بازار آزاد کشف قیمت می‌شود و عده‌ای نمی‌توانند آن را خریداری کنند به بازار بر نمی‌گردد بلکه به نحوه حمایت از دولت مربوط می‌شود. علم اقتصاد راهکار این موضوع را پرداخت یارانه نقدی از سوی دولت به فقرا تعیین کرده که معمولا به صورت مالیات از ثروتمندان اخذ و به فقرا داده می‌شود.

عضو هیئت مدیره اقتصاد و دانشکده مدیریت و اقتصاد توضیح داد: می‌بایست از مدل سنتی «دولت رفاه» در ایران به سمت دولت بازتوزیعی حرکت کنیم. این در حالی است که دولت متأسفانه رسما به تعیین کننده قیمت کالا مانند گوشت و مرغ و پیاز تبدیل شده که در هیچ جای دنیا چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. من این موضوع را که بازتوزیع منابع میان فقرا را پوپولیستی می‌دانند، قبول ندارم بلکه این اتفاق عین علم اقتصاد است.

زمانیان حذف دیدگاه اشتباه تعیین قیمت کالاها و خدمات از سوی دولت را نیازمند فرهنگ سازی همه جانبه در عموم مردم و حتی مسئولان عنوان و تصریح کرد: چندی پیش یکی از مقامات دولتی می‌گفت جمله هویدا که گفته بود ۱۳ سال قیمت یک خودکار را ثابت نگه داشتم، کار بزرگی بود. من آن موقع به او گفتم این جمله ناشی از تفکر اشتباه ثابت نگه داشتن قیمت ارز در میان مردم و مسئولان است. چرا که براساس اسناد موجود بیشترین تورم موجود در رژیم قبل در دولت هویدا رخ داد که ۳۰ درصد تورم داشت ولی هویدا با تکیه بر منابع سرشار نفتی در دهه ۵۰، نرخ ارز را سرکوب کرد که نتیجه آن نابودی تولید داخل و معطوف شدن توان کشور به صادرات بود.

وی ادامه داد: هم اکنون نیز تفکر دولت رفاه در میان مسئولان رایج است در حالیکه این مدل نه تنها اسلامی نیست بلکه برداشتی از مدل شکست خورده اقتصاد کمونیستی است. اگر از ابتدا قیمت بنزین را از انحصار دولت خارج کرده و در بازار کشف قیمت می‌کردیم شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم. کما اینکه قیمت مسکن ظرف یک سال دو برابر شد اما کسی به دولت ایرادی نگرفت اما قیمت بنزین پس از ۸ سال اضافه شد و این همه مشکلات و اغتشاشات ایجاد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فروش فوری و اقساطی «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» و «۴۰۵ اس ال ایکس» در جدیدترین طرح فروش ایران خودرو قرار گرفت. به گزارش عصر ایران، بر اساس اعلام ایران خودرو جدیدترین طرح فروش این شرکت از ساعت ۱۰ صبح در روز سه شنبه ۱ بهمن ماه ۹۸ برای «پژو ۴۰۵ اس ال ایکس» و چهارشنبه ۲ بهمن برای خودروهای «پژو پارس» و «پژو ۴۰۵ دوگانه سوز» آغاز می‌شود. دریافت کد کاربری و کلمه عبور قبل از ثبت نام از الزامات ذکر شده و در صورت عدم دریافت کد کاربری امکان ثبت نام وجود ندارد. همچنین کلیه افرادی که در ۱۸ ماهه گذشته خودرو ثبت نام کرده‌اند امکان ثبت نام در این شرایط فروش را ندارند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
آقای حمیدرضا عظیمیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: فولاد مبارکه همواره در جهت داخلی سازی و بومی سازی قطعات مورد نیاز کار کرده است و برای اینکه بتوانیم از فناوری‌های روز استفاده کنیم در حال مطالعه نسل چهارم فناوری فولاد هستیم. وی اضافه کرد: با همکاری دانشگاه‌ها، پارک‌های علمی و فناوری و شرکت دانش بنیان، نقشه راه فناور شدن در صنعت فولاد را ترسیم و در این باره قرارداد‌های متعددی امضا کردیم. عظیمیان با بیان اینکه ۵۰ درصد از بازار فولاد کشور در اختیار فولاد مبارکه است، گفت: راهبرد کلی ما حفظ این سهم از بازار ایران است ضمن اینکه با توسعه صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی، باید بتوانیم ورق و محصولات مورد نیاز آن‌ها را تامین کنیم. وی با اشاره به اینکه سلیقه عموم مردم به خودرو‌های شاسی است، افزود: خودرو‌های شاسی به ورق با عرض ۲ هزار میلی متر نیاز دارد که تلاش می‌کنیم تا این نیاز را تامین کنیم. مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار صداو سیما مبنی بر کمبود ورق فولادی برای صنایع کوچک و متوسط کشور گفت: ما در کشور کمبود ورق فولادی نداریم بلکه دلالی و سوداگری موجب تفاوت قیمت در ورق فولادی شده است. عظیمیان ادامه داد: اگر به روال قبل عرضه هم در بورس کالا و هم برای بنگاه‌های تولیدی باشد می‌توانیم کل نیاز کشور را پوشش دهیم و آرامش را به این بازار برگردانیم حتی برای واحد‌هایی که نیاز به ورق فولادی آن‌ها ۱۰۰ تن هم باشد می‌توانیم در سایت بهین یاب آن را اختصاص دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، آقای محمدعلی طهماسبی در گردهمایی محققان و مدیران باغبانی با محوریت میوه‌های معتدله و سردسیری، تصریح کرد: معرفی ارقام و پایه‌های جدید محصولات باغبانی با توجه به تنوع بالای گونه‌های باغی در ایران، ضروری است. وی، کم آبیاری و تنش آبی در اغلب باغات کشور را از دلایل مهم عملکرد پایین برخی محصولات باغی دانست و گفت: بهره وری کم از آب، خاک، زمین و خسارت زیاد از تنش‌های زنده و غیر زنده و بحث سرمازدگی که گاه تا ۷۰ درصد برخی از محصولات را از بین می‌برد از جمله مسائلی است که در این زمینه‌ها نیاز به کار تحقیقاتی بیشتری مانند معرفی ارقام دیرگل داریم. طهماسبی با اشاره به تنش گرمازدگی، تاکید کرد: تغییر اقلیم باید در تحقیقات حوزه باغبانی مد نظر قرار گیرد. وی، برنامه ریزی بلند مدت در باغبانی را ضروری عنوان کرد و افزود: سرمازدگی از یک طرف و گرمازدگی از سوی دیگر مشکلاتی را برای حوزه باغبانی بوجود آورده است. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که پایین آمدن کیفیت و کمیت آب‌ها در کشور هر ساله رخ می‌دهد، گفت: در این شرایط پایه‌های باغی آسیب می‌بینند، بنابراین مدیریت فنی جدید برای رفع تنش‌ها در همه زمینه‌ها لازم است. وی با اشاره به این که آفات و بیماری‌های مهم مثل زوال زردآلو، زوال انگور و زوال مرکبات و بیماری‌های باکتریایی در زعفران، آسیب جدی به دارایی مردم زده است، تصریح کرد: همفکری و کمک محققان برای مبارزه با این آفات و بیماری‌ها ضروری است. طهماسبی با بیان این که تبدیل ضایعات و مدیریت کاهش ضایعات موجب افزایش ارزش افزوده خواهد شد، گفت: محققان موسسه تحقیقات علوم باغبانی باید در قالب زنجیره محصول حرکت کنند و صفر تا صد یک محصول را پیش ببرند تا بهره وری محصولات بالا رود.

نظرها

اخبار بیشتر