AFC خود را گرفتار جهت‌گیری‌های ظالمانه آمریکا نکند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
AFC خود را گرفتار جهت‌گیری‌های ظالمانه آمریکا نکند

AFC خود را گرفتار جهت‌گیری‌های ظالمانه آمریکا نکند

مهرخبرگزاری مهر |
وزیر سابق ورزش و جوانان گفت: کنفدراسیون فوتبال آسیا نباید خود را گرفتار جهت‌گیری‌های ظالمانه آمریکا کند. ضمن اینکه دولت هم باید در این شرایط به کمک فوتبال بیاید.

محمد عباسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اتفاقات اخیر و تصمیم ناعادلانه کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: از خبر محروم شدن حق میزبانی باشگاههای ایرانی لیگ آسیا نگران واقعا متعجب شدم. آن‌هم به بهانه واهی عدم امنیت در ایران در این زمینه باید دو موضوع مهم را مد نظر قرار داد.

وی در توضیح نظراتش ادامه داد: در حالی که همه تحلیل گران بی غرض جهانی بارها تصدیق کرده‌اند که علیرغم آتش افروزی آمریکا در منطقه و ایجاد حلقه آتش در سایر کشورهای همسایه ایران و حتی درگیری مستقیم عربستان و امارات با یمن و جنگ‌های داخلی بحرین و هنگ کنگ سالهاست که نه تنها ایران جزیره امن خاورمیانه به حساب می‌آید، بلکه خاموش کننده فتنه‌های آشوب گران جنگی استکبار یعنی داعش در سایر کشورها بوده است.

پس چطور می‌شود که برای کشورهایی مانند عربستان، امارات و بحرین و …که خود مستقیما در گیر جنگ هستند و بعضی از سران آنها به خاطر امنیت خودشان به سایر کشورها پناه گرفته‌اند، این حق میزبانی مراعات می‌شود.

حتی ماههاست که در فرانسه تظاهرات خیابانی معترضین به بی عدالتی و سیاست‌های سرمایه سالار دولت فرانسه بی وقفه ادامه دارد و اعتصاب و حوادث متعدد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اما این اروپا همچنان در این کشورها بدون اینگونه بهانه‌ها ادامه دارد؛ اما کنفدراسیون اسیا با این سابقه امنیت در این همه سال برای باشگاههای ایران این حق مسلم نادیده گرفته می‌شود.

این در حالی است که ماده ۱۳ اساسنامه کنفدراسیون آسیا به صراحت به عدم تبعیض قائل شدن نسبت به فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها ی عضو اشاره دارد. پس این تصمیم نا عادلانه بر خلاف مقررات مصرح فیفا و اساسنامه AFC است که کشور مقتدری مانند ایران زیر بار آن نخواهد رفت.

در اینجا به کنفدراسیون آسیا توصیه برادرانه می‌کنم که در اینگونه تصمیمات شائبه تاثیرپذیری از سیاستهای ظالمانه امریکا در تنگ‌تر کردن اقدامات تحریمی علیه ایران به ذهن هر انسان آزاده‌ای متبادر خواهد شد.

لذا توقع داریم خود را گرفتار جهت گیری‌های ظالمانه آمریکا و بعضی از اذناب منطقه‌ای او برای فتنه اندوزی در بازی‌های ورزشی آسیا نکنند. ساحت ورزش و قواعد اساسنامه‌ای اینگونه مجامع ورزشی هم اجازه بروز سیاسی کاری‌های غیر مرسوم را در ورزش نمی‌دهد. پس بهتر است با ارزیابی غیر جانبدارانه در این تصمیم تبعیض آمیز تجدید نظر کنند تا حقوق این باشگاه‌ها مراعات و هم سیل طرفداران منطقه‌ای آنان از نگرانی در بیایند.

محمد عباسی در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر به دومین نکته اشاره کرد و گفت: اما اینکه شنیدم این چهار باشگاه ایرانی با صراحت اعلام کردند در صورت ادامه این تصمیم ناعادلانه از حضور در این لیگ قهرمانان انصراف می‌دهند، اقدام بجا و تصمیم درستی است که برای دفاع از حقوق خود اعلام کرده‌اند. ولی حتما در این حد کافی نیست. زیرا اینگونه موضع گیری‌ها ضمن اینکه می‌تواند یکی از عکس العمل‌های بحق این باشگاه‌ها باشد، نمی‌تواند از جانب همه دست اندرکاران موثر کافی باشد.

این نوع تصمیمات گرچه بجا و منطقی است اما تا حدی منفعلانه تلقی می‌گردد و نوعی بی پناهی باشگاههای و حتی مسئولین ورزش کشور را نشان می‌دهد. زیرا دوستان گرامی آگاهی دارند که در اینگونه تصمیمات در کنفدراسیون فوتبال آسیا با حضور ۱۹ کشور منطقه‌ای و آسیایی گرفته می‌شود که ریاست آن را در حال حاضر ویتنام و نائب رئیس آن عراق و کشورهای بنگلادش، کامبوج، چین، هند، اندونزی، ژاپن، اردن، مالزی، کره، نپال، قطر، عربستان، سوریه، پاکستان امارات و ازبکستان عضو آن هستند.

در بین این کشورهای موثر در این تصمیم، بجز چند کشور اندک مانند عربستان و امارات که خود را اسیر تصمیمات استکباری آمریکا کرده‌اند بقیه در نگاه دیپلماسی یا از همراهان متحد منطقه‌ای ایران هستند یا موضع خصومتی نسبت به ایران ندارند. پس تلاش مسئولین کشور مخصوصا دستگاه دیپلماسی و سایر اهرم‌های منطقه‌ای را چه شده است که اینچنین باشگاه‌های کشورمان را بی پناه رها کرده‌اند تا پیشنهاد خصومت آمیز نماینده عربستان بتواند در این کمیته موثر ملاک تصمیم باشد.

با این حال همه ما به منافع ملی و حیثیت انقلابی و اعتبار و اقتدار ایران عزیز می‌اندیشیم و در این عرصه جناح و گروه موثر نیست دولت آقای روحانی که بیش از شش سال وقت خود و ظرفیت اجرایی و دیپلماسی کشور را صرف مذاکرات بی حاصل و پر هزینه فرجام کرده است باید هرچه سریع‌تر به کمک دستگاه ورزش و باشگاههای استقلال، پرسپولیس، سپاهان و شهر خودرو که نماینده این دور بازی‌ها در لیگ قهرمانان آسیا هستند بیایند.

عباسی در پایان گفتگویش با خبرنگار مهر خاطرنشان کرد: دولت روحانی نباید ورزش کشور را اینگونه بی پناه رها کند. توان این باشگاه‌ها بیش از این تصمیم نیست که زیر بار این ظلم و تبعیض بروند اما توان دولت و ارکان دیپلماسی آن والاتر از این است. همانطور که دفاع از حق هسته‌ای ایران لازم است دفاع از حیثیت باشگاه‌های ورزش و حقوق غیر قابل انکار آنان هم جدی و مهم است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری1 روز قبل
او در این کتاب، از ویروسی نوشته است که در شهر ووهان چین، در آزمایشگاه ساخته شده است. این کتاب در سال ۱۹۸۱ منتشر شده است. در این کتاب از ویروسی به نام ووهان-۴۰۰ به عنوان سلاحی آزمایشگاهی نام برده شده؛ ویروسی که در آزمایشگاهی در شهر ووهان چین ساخته شده است. اما پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد کتاب ویرایش شده و در نسخه‌ای که سال ۱۹۸۹ منتشر شده، نام ویروس به ووهان-۴۰۰ تغییر پیدا کرده است. او در کتاب پایان روزها End of Days نوشته است: «در حوالی سال ۲۰۲۰، یک بیماری در سراسر جهان گسترش پیدا می‌کند.
الفالف1 روز قبل
براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای سوری عملیات را در محور نخست در «جبل زاویه» در جنوب استان ادلب از حدفاصل مناطق «خان شیخون - الهبیط» به سمت مناطق شمالی (برای پاکسازی مناطق جنوبی جبل الزاویه) آغاز کردند. به گفته منابع میدانی، در محور دوم در «جبل اربعین» در جنوب شرق استان ادلب نیز عملیات نیروهای ارتش سوریه از حومه شهر «معره نعمان» به سمت شهرک راهبردی «اریحا» در دستور کار قرار گرفته است. خبرها حاکیست، همزمان با آغاز عملیات، چند گروه از نیروهای تازه نفس ارتش سوریه نیز با انواع تجهیزات نظامی سنگین به محور «جبل زاویه» در جنوب استان ادلب اعزام و در منطقه مستقر شدند. از سویی دیگر، جنگنده‌های روسی به مواضع تروریست‌ها در شهرک «احسم» در جنوب استان ادلب حمله کردند و شماری از نیروهای ارتش ترکیه در این حملات کشته و زخمی شدند؛ مواضع تروریست‌ها در شهرک «کفرنبل» در جنوب استان ادلب نیز توسط جنگنده‌های روسی هدف قرار گرفت. براساس اطلاعات به دست آمده، تروریست‌ها در محور جنوب غرب استان ادلب و مناطق هم مرز با شمال غرب استان حماه در نزدیکی ایستگاه مراقبتی نیروهای ارتش ترکیه (شیرمغار) حملاتی را علیه مواضع نیروهای سوری در حومه شهرک الکرکات انجام دادند.
الفالف1 روز قبل
۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۵ اسفند ۱۳۹۸، ۱۶:۰۱ ۳۹۸۱۲۰۵۱۳۱به گزارش مهر به نقل از تی آر تی، ویروس کرونا به عراق هم رسید و مقامات این کشور از ثبت اولین مورد ابتلاء به این ویروس در شهر نجف گزارش داده‌اند. پیشتر، در کشورهای بحرین، امارات و کویت نیز گزارش‌هایی در مورد ابتلای افراد به ویروس کرونا منتشر شده بود. ویروس کرونا از ماه دسامبر ۲۰۱۹ در چین شیوع پیدا کرده و به سایر کشورها سرایت کرده است. در همین رابطه مقامات کشور چین از افزایش شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور به ۲ هزار و ۵۹۲ نفر خبر می‌دهند. طبق اعلام مقامات چین، تعداد مبتلایان به این ویروس نیز به بیش از ۷ هزار و ۷۰۰ نفر رسیده است.
الفالف1 روز قبل
رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر به هند در سخنانی اعلام کرد که متعهد به فروش تسلیحات به هند است. گروه جهان الف، ۵ اسفند ۱۳۹۸، ۲۰:۵۱ ۳۹۸۱۲۰۵۱۷۹به گزارش مهر به نقل از اسکای نیوز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که صبح امروز وارد هند شده است، در شهر احمدآباد به ارائه سخنرانی پرداخت. ترامپ در سخنان خود با تاکید بر تعهد واشنگتن در برابر هند برای گسترش همکاری‌های تجاری، همچنین بر مقابله با تروریسم تاکید کرد. در سفر رئیس جمهور آمریکا به هند، او همچنین خواستار دسترسی بیشتر شرکت‌های آمریکایی به بازار شیر و لبنیات هند و کاهش کنترل قیمت دارو توسط مقام‌های دهلی نو شد. صبح امروز هواپیمای حامل دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا وارد فرودگاه «احمدآباد» هند شد.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشقرار بود که کشور کویت میزبان دیدار پرسپولیس و التعاون عربستان در هفته سوم مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا باشد. اخبار ورزشی - روزنامه الریاضیه عربستان اعلام کرد که کویت به خاطر ویروس کرونا از میزبانی این دیدار انصراف داده است. هنوز کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبان رسمی این دیدار را انتخاب نکرده است و باید دید که آیا میزبانی معرفی می‌شود و یا اینکه بازی‌ها به خاطر ویروس کرونا لغو می‌شوند. امروز صبح هم روزنامه الریاضیه تاکید کرد که تاشکند به عنوان میزبان سپاهان برابر النصر عربستان انتخاب شده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
سفارت تهران در بغداد، اعلام کرد: سفر اتباع عراقی به ایران تا تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ ممنوع خواهد بود. به گزارش ایسنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق در روز دوشنبه ۵ اسفند ماه اعلام کرد که با توجه به اهمیت سلامت عمومی و ضرورت حفظ و صیانت از امنیت بهداشتی اتباع ایران و عراق، سفر اتباع عراقی به ایران تا تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ برابر با ۶ مارس ۲۰۲۰ ممنوع خواهد بود. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر