ماجرای ۲ سلطان و قاچاق سوخت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. اقتصادی

ماجرای ۲ سلطان و قاچاق سوخت

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز گذشته در نشست خبری خود از حکم قطعی سلطان قاچاق سوخت خبر داد. علی مؤیدی‌خرم‌آبادی خبر داد: «اخیرا با همکاری اطلاعات سپاه توانسته‌ایم حکم قطعی برای سلطان قاچاق سوخت صادر کنیم و حکم قطعی برای این فرد جریمه حدود ۱۵۰ میلیاردتومانی بوده است. او در قاچاق صد‌ها میلیون تن سوخت نقش داشته است».

آفتاب‌‌نیوز :

با پیگیری‌ها مشخص شد «ه. پ»، سلطان قاچاق سوخت، همکاری نزدیکی با حمید باقری‌درمنی، سلطان قیر داشت؛ فردی که گفته می‌شود فعالیت اقتصادی خود را از بدنه یکی از نهاد‌ها آغاز کرده بود و به اسم بخش خصوصی، مینی‌فاینر (پالایشگاه کوچک) راه‌اندازی کرده و به اسم تولید گازوئیل، از طریق مبادی رسمی، این سوخت را به کشور‌های همسایه قاچاق می‌کرد.

اخبار رسیده حاکی از آن است که «ه. پ» باوجود اینکه ۱۰ سالی در امارات ساکن بود، بالاخره دستگیر شد، اما هنوز جزئیاتی از اینکه او در ایران دستگیر شده یا امارات در دست نیست. او مدیرعامل وقت شرکت «پرنده آبی جهان» بود و در سال ۸۹، به‌عنوان کارآفرین برتر از رئیس‌جمهور وقت، جایزه گرفته بود! نکته آن است که چرا افرادی که زمانی به‌عنوان کارآفرین شناخته می‌شوند، سرانجام به‌عنوان «سلطان» دوباره اسمشان سر زبان‌ها می‌افتد و آیا ملاکی برای انتخاب درست افراد وجود ندارد؟

ماجرای ۲ سلطان و قاچاق سوخت - 4

«ه. پ» کارآفرین برتر در سال ۸۹!

او زمانی‌که در ایران حضور داشت، به جرم قاچاق ۱۳۰میلیون لیتر سوخت با استفاده از۵۰‌کشتی محکوم شده بود. یکی از سایت‌هایی که درباره زندگی‌نامه او گزارشی تهیه کرده، نوشته است: «این مجرم اقتصادی چیزی در حدود ۲۰‌سال پیش، به‌دلیل اتهامات مختلفی، چون جعل اسناد دولتی و همچنین خروج ۲۲ تن گازوئیل قاچاق، مورد بازخواست دستگاه قضا قرار گرفته بود».

بنا بر اخبار منتشر‌شده «ه. پ» به‌عنوان کارآفرین برتر ملی در پنجمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر، معرفی و از دستان رئیس‌جمهور وقت، تندیس و لوح تقدیر دریافت کرده بود. پنجمین جشنواره کارآفرینان برتر با معرفی ۱۳ کارآفرین برتر و نیز ۱۸ کارآفرین برگزیده در محل سالن همایش‌های بین‌المللی صداو‌سیما و با حضور رئیس‌جمهور در سال ۱۳۸۹ شمسی برگزار شد.

سرکرده باند قاچاق سوخت چگونه کار می‌کرد؟

درباره چگونگی فعالیت او روایت‌ها تقریبا یکسان است. سایت اینستاخبری دراین‌باره نوشته: «ابتدا با استفاده از روش‌های مختلف اقدام به جمع‌آوری سوخت یارانه‌ای می‌کردند که یکی از آن راه‌ها جمع‌آوری سهمیه سوخت کشاورزان استان‌های خوزستان، تهران و فارس بود. بعد از جمع‌آوری، سوخت‌های قاچاق را با برخی مشتقات بی‌ارزش نفتی مخلوط می‌کرد و با عنوان روغن سوخته به مناطق جنوبی کشور منتقل می‌کرد. در مرحله بعد، موادی که با عنوان روغن سوخته به مناطق جنوبی کشور رسیده بود، در کارخانه‌های این باند، دوباره تبدیل به بنزین و گازوئیل می‌شد و به مقصد کشور‌های امارات متحده عربی و افغانستان قاچاق می‌شد». این را حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با «شرق» تأیید می‌کند و می‌گوید: «او به ادعای خودش در ابتدا مسئول تعاون یک نهادی از استان تهران بود و بعد‌ها به بوشهر رفت و یک واحد تولید گازوئیل (مینی‌فاینری) در منطقه آزاد بوشهر راه‌اندازی کرد و مرتب هفته‌ای یک کشتی گازوئیل صادر می‌کرد».

صادرات گازوئیل قاچاق به امارات

او توضیح می‌دهد: «ادعا شده زمانی که در این مینی‌فاینری فعالیت می‌کرد، کار خلاف می‌کرد و به‌جای تولید گازوئیل، گازوئیل تولیدی و یارانه‌ای کشور را به اسم صادرات، اما در اصل به‌صورت قاچاق راهی امارات می‌کرد. او تشکیلاتی راه انداخته بود و اولین کسی بود که از بخش خصوصی، مجوز مینی‌فاینر گرفته بود».

این فعال اقتصادی به مواردی که پیش‌تر درباره تخلفات او بیان شده بود، اشاره کرده و می‌افزاید: «یک زمانی، گازوئیل را از عراق وارد می‌کرد، در ایران مخزن می‌زد و انبار می‌کرد و دوباره به عراق صادر می‌کرد. او اولین کسی بود که اعتقاد داشت گازوئیل استاندارد تولید می‌کند و مجوز‌های آن را نیز دریافت کرده بود و خیلی علنی و شفاف به صادرات آن اقدام می‌کرد. حتی کشتی‌ها بار قاچاق او را با مجوز‌های قانونی از‌طریق گمرک صادر می‌کردند. احتمالا کسانی دستگیر شده و او لو رفته است وگرنه قبلا به اسم اینکه تولید می‌کرد، با نقاب قانونی، گازوئیل را قاچاق می‌کرد؛ جالب آنکه گازوئیل‌هایی که قبل‌ها از بخش‌های مختلف تحویل گرفته بود، بعد‌ها مشخص شد که تحویل مخزن «ه. پ» می‌شد».

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

ارتباط نامشخص باقری‌درمنی و «ه. پ»

حسینی در ادامه به ارتباط نامعلوم او با سلطان قیر اشاره کرده و می‌گوید: «او مانند باقری‌درمنی ارتباطات گسترده‌ای نداشت و آدم مافیایی نبود، اما خلاف زیاد می‌کرد. مینی‌فاینری (پالایشگاه کوچک) که او در بوشهر راه‌اندازی کرده بود، بعد‌ها در هماهنگی با باقری‌درمنی، سلطان قیر که چندی پیش به عنوان مفسد‌فی‌الارض اعدام شده بود، به او واگذار و سپس به قیمتی دو تا سه‌برابر قیمت واقعی خود در برابر بدهی باقری‌درمنی به پالایشگاه نفت جی، واگذار شد».

به گفته او، حدود ۱۰‌سالی ساکن دوبی بود و مشخص نیست چه شد که به ایران آمد. اینکه در ایران دستگیر شده یا دوبی هم مشخص نیست.

دریافت ۱۳ میلیون یورو در زمان اتهام

اخباری که درباره او منتشر شده، مدعی است که: ««ه. پ» تحت پیگرد قانونی قرار داشت، اما توانست از یکی از بانک‌های کشور، مبلغ ۱۳ میلیون یورو (چیزی در حدود ۱۷ میلیارد تومان) وام به بهانه صادرات فراورده‌های غیرنفتی دریافت کند. ۱۳ میلیون یورویی که از سرنوشت آن خبری در دست نیست».

حکم قطعی سلطان قاچاق سوخت صادر شد

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز گذشته درباره این پرونده گفت: اخیرا با همکاری اطلاعات سپاه توانسته‌ایم حکم قطعی برای سلطان قاچاق سوخت صادر کنیم و حکم قطعی برای این فرد جریمه حدود ۱۵۰ میلیاردتومانی بوده است. او در قاچاق صد‌ها میلیون تن سوخت نقش داشته است.

علی مؤیدی‌خرم‌آبادی با اشاره به جلوگیری از قاچاق سوخت با اجرای برنامه‌های ویژه در شش سال گذشته گفت: توانستیم در ۱۸ ماه گذشته جلوی ۹ میلیارد لیتر سوخت را بگیریم که این یک شاهکار محسوب می‌شود. سیاست ما این است که اندیشه توسعه قاچاق در کشور را بخشکانیم.

مؤیدی‌خرم‌آبادی در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر قاچاق سوخت به‌صورت سازمان‌یافته از طریق ایجاد خطوط انتقال سوخت به کشور‌های دیگر گفت: گلوگاه‌های شکل‌گیری قاچاق سازمان‌یافته را توانستیم بخشکانیم و خوشبختانه برنامه ما در این حوزه تحقق پیدا کرده است. هنوز هم در بحث قاچاق سوخت شاهد فعالیت باند‌های سازمان‌یافته در اداره مرز‌ها هستیم که تلاش می‌کنیم این باند‌ها شناسایی شود و تمهیدات قابل‌توجهی برای مبارزه با قاچاق سازمان‌یافته در استان سیستان‌و‌بلوچستان و شرق کشور در حال انجام است.

قاچاق ۹۹۵۰ میلیاردی در سال جاری

او همچنین درباره جزئیات قاچاق در کشور نیز گفت: در سال جاری ۸۶ هزار پرونده به ارزش ۹ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان تشکیل شده که نسبت به سنوات گذشته رشد ۷درصدی داشته است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه با صراحت در بحث خروج کالا‌های اساسی از کشور ورود کرده‌ایم و کمترین میزان قاچاق کالا‌های اساسی را شاهد هستیم، گفت: اجازه خروج سرمایه از کشور را نمی‌دهیم. مؤیدی‌خرم‌آبادی با اشاره به پدیده‌های جدید قاچاق نیز گفت: امروز با پدیده جدیدی تحت عنوان شوتینگ مواجه هستیم که دستورالعمل‌های جدی برای جلوگیری از این نوع جدید قاچاق به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا ادامه داد: با همکاری دستگاه‌ها و اصناف مختلف توانستیم با جلوگیری از ورود کالای قاچاق در بحث پوشاک تولید پوشاک در کشور را تا ۳۰ درصد افزایش بدهیم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین درباره قاچاق ارز پس از نرخ‌گذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی هم گفت: از آنجایی که بیان این موضوع می‌تواند بر قیمت ارز تأثیر بگذارد در جلسه دیگری دراین‌باره صحبت می‌کنم؛ چراکه اعداد و ارقام در این حوزه باید دقیق باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، یک رستوران برای قسمت صندوق خود دست به ابتکار جالبی زده است. انتشار عکس این خلاقیت در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ساعت قبل
انجمن توزیع کنندگان نهاده‌های دام و طیور در نامه‌ای به وزارت جهاد اجرای طرح بازارگاه برای عرضه نهاده‌های دامی را بدون رفع نواقص، عامل ایجاد چالش جدی در تولید و تامین مرغ و تخم مرغ دانست. توزیع‌کنندگان نهاده تاکنون در قبال فروش مدت‌دار از مشتریان خود چک دریافت می‌کرده‌اند که این مورد در سامانه «بازارگاه» دیده نشده است. بررسی کوتاژ عرضه شده بسیار زمانبر بوده و امکان تأیید عرضه بعد از ساعت اداری فراهم نمی‌باشد. در خریدهای نقدی، خریدار امکان مشاهده بارنامه بار ارسالی و مشخصات حمل وجود ندارد. با توجه به حجم بالای تماس‌های عرضه‌کنندگان و خریداران با پشتیبانی سامانه بازارگاه، تماس با واحد پشتیبانی بسیار زمانبر و سخت می‌باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، «کیانوش جعفری» مدیرکل روابط عمومی منطقه ۱۳ درخصوص تکذیب و یا تائید خبر ابتلای شهردار منطقه ۱۳ به ویروس کرونا گفت: در انتظار جواب نهائی آزمایش هستیم و تا چند ساعت دیگر نتیجه مشخص می‌شود. او درباره بیماری شهردار منطقه ۱۳ گفت: آقای رحمان‌زاده از دو هفته پیش دچار سرماخوردگی شدید شد و به علت ناراحتی ریوی در بیمارستان بستری شده است.
جام نیوزجام نیوز6 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با ۱٫۴۷ درصد افزایش به ۱۶۴۳ دلار و ۴۱ سنت رسید. دیروز قیمت طلا برای مدتی به رقم ۱۶۴۸ دلار و ۷۵ سنت رسید که بالاترین رفم ثبت شده از ۱۳ فوریه ۲۰۱۳ تاکنون بود. قیمت طلا در بازار آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۱٫۷۵ درصد افزایش به ۱۶۴۸ دلار و ۸۰ سنت رسید. قیمت طلا در این هفته ۴ درصد رشد داشت که بالاترین عملکرد هفتگی از اواخر ماه ژوئن تاکنون بود. ادوارد مویا، تحلیلگر بازار طلا در موسسه اوآندا گفت: «بازارها بار دیگر نگران اند زیرا شیوع ویروس کرونا احتمالا در خارج از چین در حال گسترش است. این مسئله سبب رشد قیمت طلا خواهد شد.» کره جنوبی از مشاده ۵۲ مورد جدید ابتلا به کرونا در این کشور خبر داد و تعداد کل مبتلایان در این کشور را به ۱۵۶ نفر رسانده است.
ایبناایبنا1 روز قبل
بر اساس بررسی‌ها تراکنش‌های زیر ۳۰ هزار تومان باید به‌صورت بزن و برو (TAP AND GO) با کیف پول و بدون پین اجرایی شود و در مبالغ بالای ۳۰ هزار تومان تا یک مبلغ مشخص از کیف پول آنلاین و با پین باید استفاده شود و از یک مبلغی به بعد هم در کل کیف پول نباید کاربرد داشته باشد. به عقیده من کیف پول باید تمام کارکردهای یک کیف پول واقعی را داشته باشد و استانداردها در آن اعمال شود که به این سمت هم در حال حرکت هستیم. شاه گشتاسبی: اعتباری که در یک حلقه بسته برای دریافت یک خدمت خاص مورد بهره برداری قرار می‌گیرد از دیدگاه بانک مرکزی کیف پول است؟ محمدبیگی: من اسم آن را کیف پول نمی‌گذارم؛ اما می‌تواند شبه کیف پول و تمرینی از کیف پول باشد. محمد بیگی: کیف پول در معنای عام کیف پول است؛ ولی با توجه به کارکردش در جاهای خاص مدل‌های متفاوتی را به خود می‌گیرد که شامل کیف پول بسته، نیمه باز و باز می‌شود. من اعتقاد دارم تا رگولاتور قوانین بخش کیف پول را ابلاغ نکند، نمی‌توان یک کیف پول فراگیر را راه اندازی و توسعه داد.

نظرها

اخبار بیشتر